Бугун, 26 август куни Осака шаҳрида (Япония) Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан Ўзбекистон давлат санъат музейини реконструкция қилиш учун дизайн концепциясини яратиш бўйича келишув имзоланди, унинг меъмори дунёга машҳур япон архитектори (меъмори) Тадао Андо бўлади.Тез орада Ўзбекистон давлат санъат музейини реконструкция қилиш лойиҳаси амалга оширилади. Реконструкция дизайни ғояси билан дунёга машҳур япон меъмори ва Притцкер мукофоти лауреати Тадао Андо шуғулланади. Унинг меъморий услубини “танқидий регионализм” деб таърифлаш мумкин. Тадао Андо лойиҳалари табиий ёруғликдан фойдаланишнинг ноёблиги, шунингдек меъморчиликда ландшафтнинг табиий шакллари билан машҳур. Унинг тузилмалари кўпинча ташқи ва ички макон билан ўзаро боғланиб, катта шаклларни ҳосил қилади. Тадао Андо миллий эстетик қадриятларни замонавий бинолар меъморчилигида қўллайди.
Япония меъморчилигининг энг кўзга кўринган лойиҳалари орасида Миландаги Teatro Armani (2001), Техасдаги Fort Worth замонавий санъат музейи (2002), Наосимадаги Chichu санъат музейи (2004), таниқли япониялик дизайнер Иссеи Мияке (2007) билан яратилган Токиодаги 21_21 Design Sight музейи, Венециядаги Пунта делла Доган замонавий Санъат марказини (2009) таъкидлаш мумкин. Тадао Андонинг сўнгги лойиҳаларидан бири Париж шаҳридаги Биржани реконструкция қилиш бўлди, 2020 йил бошида у ерда француз коллекционери ва меценати Франсуа Пинанинг Замонавий санъат жамғармаси очилади.
Бугун Осакада имзоланган шартнома шартларига кўра, Тадао Андо компанияси Ўзбекистон Давлат санъат музейида концептуал ва эскизли дизайнни ва музейнинг дизайн концепцияси тасдиқлагандан сўнг бинонинг тўлиқ архитектура реконструкциясини амалга оширади.
Ўзбекистон Давлат санъат музейининг ҳозирги биноси 1974 йилда учта совет меъморлари: И. Абдулов, А. К. Никифоров ва С. А. Розен-Блюм томонидан ишлаб чиқилган. Ушбу лойиҳанинг яратилишида уларни француз меъмори, меъморий модернизм, функционализм ва кубизм қонунчиси Ле Корбюзье, шунингдек немис модернист меъмори Людвиг Мис ван дер Роэнинг ишлари илҳомлантирган.
Тадао Андо, меъмор (Япония):
- Ўзбекистон Давлат санъат музейи биносининг ўзига хослиги нафақат унинг ўлчами ва шаклининг мураккаблигида, балки илҳом манбаи бўлган келиб чиқиши билан ҳам намоён бўлади. Менимча, Ўзбекистон Давлат санъат музейи уйғониш ва умид рамзи бўлиши керак. Мен уни вақт денгизида сузиб юрган кема каби кўрмоқдаман. Менинг архитектурам одамларни ўз манбаларидан фойдаланишга ва келажакка томон ҳаракат қилишга илҳомлантиришини жуда хоҳлайман.

Государственный музей искусств Узбекистана обретет новый облик
Сегодня, 26 августа, в городе Осака (Япония) Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан подписал договор по созданию концепции дизайна реконструкции Государственного музея искусств Узбекистана, архитектором которого выступит Тадао Андо, всемирно известный японский архитектор.
Проект по реконструкции Государственного музея искусств Узбекистана уже в скором времени начнет свою реализацию. Концепцией дизайна по реконструкции займется Тадао Андо, всемирно известный японский архитектор, лауреат Притцкеровской премии. Его архитектурный стиль можно охарактеризовать как «критический регионализм». Проекты Тадао Андо хорошо известны своей уникальностью в использовании естественного света, а также натуральных форм ландшафта в архитектуре. Его сооружения часто переплетаются с внешним и внутренним пространством, образуя крупные фигуры. Тадао Андо применяет национальные эстетические ценности в архитектуре современных зданий.
Среди выдающихся проектов метра японской архитектуры можно отметить: Teatro Armani в Милане (2001 г.), Музей современного искусства Fort Worth в Техасе (2002 г.), Музей искусств Chichu в Наосиме (2004 г.), Музей 21_21 Design Sight в Токио созданный совместно со  знаменитым японским модельером Иссеи Мияке (2007 г.), Центр современного искусства Пунта делла Догана в Венеции (2009 г.). Одним из последних проектов Тадао Андо стала реконструкция Биржи в городе Париж, где в начале 2020 года откроется Фонд современного искусства, французского коллекционера и мецената Франсуа Пино.
По условиям договора, подписанного сегодня в Осаке, компания Тадао Андо проведет в Государственном музее искусств Узбекистана концептуальное и эскизное проектирование, а также, после утверждения концепции дизайна музея, проведет полную архитектурную реконструкцию здания.
Нынешнее здание Государственного музея искусств Узбекистан было спроектировано тремя советскими архитекторами: И. Абдуловым, А. К. Никифоровым и С. А. Розен-Блюмом в 1974 году. На создание этого проекта их вдохновили работы Ле Корбюзье, французского архитектора, законодателя архитектурного модернизма, функционализма и кубизма, а также Людвига Мис ван дер Роэ, немецкого архитектора модерниста.
Тадао Андо, архитектор (Япония):
- Уникальность проекта здания Государственного музея искусств Узбекистана проявляется не только в его размерах и сложностях форм, но и в своем происхождении, которое было почерпнуто из источника вдохновения. Считаю, что Государственный музей искусств Узбекистана должен выступать символом ренессанса и надежды. Я вижу его подобным кораблю, плывущему в море времени. Очень хочу, чтобы моя архитектура вдохновляла людей использовать свои собственные ресурсы и двигаться в будущее.