Бугун, 26 август куни Осака шаҳрида (Япония) Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан Ўзбекистон давлат санъат музейини реконструкция қилиш учун дизайн концепциясини яратиш бўйича келишув имзоланди, унинг меъмори дунёга машҳур япон архитектори (меъмори) Тадао Андо бўлади.Тез орада Ўзбекистон давлат санъат музейини реконструкция қилиш лойиҳаси амалга оширилади. Реконструкция дизайни ғояси билан дунёга машҳур япон меъмори ва Притцкер мукофоти лауреати Тадао Андо шуғулланади. Унинг меъморий услубини “танқидий регионализм” деб таърифлаш мумкин. Тадао Андо лойиҳалари табиий ёруғликдан фойдаланишнинг ноёблиги, шунингдек меъморчиликда ландшафтнинг табиий шакллари билан машҳур. Унинг тузилмалари кўпинча ташқи ва ички макон билан ўзаро боғланиб, катта шаклларни ҳосил қилади. Тадао Андо миллий эстетик қадриятларни замонавий бинолар меъморчилигида қўллайди.
Япония меъморчилигининг энг кўзга кўринган лойиҳалари орасида Миландаги Teatro Armani (2001), Техасдаги Fort Worth замонавий санъат музейи (2002), Наосимадаги Chichu санъат музейи (2004), таниқли япониялик дизайнер Иссеи Мияке (2007) билан яратилган Токиодаги 21_21 Design Sight музейи, Венециядаги Пунта делла Доган замонавий Санъат марказини (2009) таъкидлаш мумкин. Тадао Андонинг сўнгги лойиҳаларидан бири Париж шаҳридаги Биржани реконструкция қилиш бўлди, 2020 йил бошида у ерда француз коллекционери ва меценати Франсуа Пинанинг Замонавий санъат жамғармаси очилади.
Бугун Осакада имзоланган шартнома шартларига кўра, Тадао Андо компанияси Ўзбекистон Давлат санъат музейида концептуал ва эскизли дизайнни ва музейнинг дизайн концепцияси тасдиқлагандан сўнг бинонинг тўлиқ архитектура реконструкциясини амалга оширади.
Ўзбекистон Давлат санъат музейининг ҳозирги биноси 1974 йилда учта совет меъморлари: И. Абдулов, А. К. Никифоров ва С. А. Розен-Блюм томонидан ишлаб чиқилган. Ушбу лойиҳанинг яратилишида уларни француз меъмори, меъморий модернизм, функционализм ва кубизм қонунчиси Ле Корбюзье, шунингдек немис модернист меъмори Людвиг Мис ван дер Роэнинг ишлари илҳомлантирган.
Тадао Андо, меъмор (Япония):
- Ўзбекистон Давлат санъат музейи биносининг ўзига хослиги нафақат унинг ўлчами ва шаклининг мураккаблигида, балки илҳом манбаи бўлган келиб чиқиши билан ҳам намоён бўлади. Менимча, Ўзбекистон Давлат санъат музейи уйғониш ва умид рамзи бўлиши керак. Мен уни вақт денгизида сузиб юрган кема каби кўрмоқдаман. Менинг архитектурам одамларни ўз манбаларидан фойдаланишга ва келажакка томон ҳаракат қилишга илҳомлантиришини жуда хоҳлайман.

Today, on August 26, in the city of Osaka (Japan), the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan signed an agreement to create a design concept for the reconstruction of the State Museum of Arts of Uzbekistan, by the world famous Japanese architect Tadao Ando.
The project to update the appearance of the State Museum of Arts of Uzbekistan will soon start its implementation. Tadao Ando, the world famous Japanese architect and Pritzker Prize laureate, will take up the reconstruction design concept. His architectural style can be described as “critical regionalism.” Projects of Tadao Ando are well known for their uniqueness in the use of natural light, as well as the natural forms of the landscape in architecture. His structures are often intertwined with the external and internal space, forming large figures. Tadao Ando applies national aesthetic values to the architecture of modern buildings.
Among the outstanding projects of the master of Japanese architecture are: Teatro Armani in Milan (2001), Fort Worth Museum of Modern Art in Texas (2002), Chichu Museum of Arts in Naoshima (2004), 21_21 Design Sight Museum in Tokyo created together with the famous Japanese fashion designer Issei Miyake (2007), Art Punta della Dogana Center for Contemporary in Venice (2009). One of the latest projects of Tadao Ando was the reconstruction of the Exchange in the city of Paris, where in early 2020 the Foundation for Contemporary Art of the French collector and philanthropist Francois Pinault will open.
Under the terms of the agreement signed today in Osaka, the Tadao Ando company will conduct conceptual and sketch projection at the State Museum of Arts of Uzbekistan, and, after approving the museum’s design concept, will conduct a complete architectural reconstruction of the building.
The current building of the State Museum of Arts of Uzbekistan was designed by three Soviet architects: I. Abdulov, A.K. Nikiforov and S.A. Rosen-Blum in 1974. The creation of this project was inspired by the work of Le Corbusier, a French architect, founder of architectural modernism, functionalism and cubism, and Ludwig Mies van der Rohe, a German modernist architect.
Tadao Ando, Architect (Japan):
“The uniqueness of the design of the building of the State Museum of Arts of Uzbekistan is manifested not only in its size and complexity of forms, but also in its origin, which was drawn from a source of inspiration. I believe that the State Museum of Arts of Uzbekistan should be a symbol of renaissance and hope. I see it like a ship sailing in a sea of time. I really want my architecture to inspire people to use their own resources and move to the future.”