Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси “Хўжа Насриддиннинг ғаройиб латифалари” китобини тақдим этади.
11 февраль куни Ўзбекистон давлат қўғирчоқ театрида “Хўжа Насриддиннинг ғаройиб латифалари” китобининг тақдимоти ва тифлоизоҳлаш усули қўлланиладиган
“Оҳ, бу Насриддин” спектаклининг премьераси бўлиб ўтади.
Хўжа Насриддин – Ўрта Осиё халқларининг, шунингдек, Яқин Шарқ ва Кавказ халқларининг фольклор персонажи, ҳажвий ва сатирик ҳикоялар, латифа ва эртаклар қаҳрамони бўлиб, унинг латифалари замонавий Ўзбекистоннинг номоддий маданий меросининг ажралмас қисми ҳисобланади. Хўжа Насриддиннинг ҳикоялари сирли донолик ва халқчил ҳажвия билан турли кўринишларда асрлар давомида оғиздан оғизга ўтиб келмоқда, унинг оддий одамларга кўрсатаётган меҳри ва ёрдами туфайли
каттаю-кичикнинг севимли қаҳрамонига айланиб улгурган.
“Хўжа Насриддиннинг ғаройиб латифалари” болалар китоби Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси (Жамғарма) ва Германиянинг Cultur-Сooperation International e.V компаниясининг Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги кўмагида Ўзбекистоннинг маданияти ва санъатини хорижда оммалаштиришга қаратилган ҳамкорликдаги ишларининг натижаси бўлиб, Германиянинг Peacock Verlag Berlin нашриёти томонидан 2019 йил ноябрь ойида нашр қилинган эди.
Ўзбек ва хорижий тилларда, шу жумладан рус, немис ва инглиз тилларида нашр этилган Хўжа Насриддиннинг 40 та ҳикояларини ўз ичига олган китобнинг асосий хусусияти шундаки, у Ўзбекистон ва Германиядаги мактабгача таълим муассасалари болаларининг бевосита иштирокида яратилди, яъни китобдаги ҳикояларнинг иллюстрацияси учун айнан уларнинг расмларидан фойдаланилди.
Эслатиб ўтиш жоиз, бундан аввалроқ фойдаланилган иллюстрацияларни танлаш учун Жамғарма томонидан Мактабгача таълим вазирлиги ва Берлин мактабгача таълим муассасалари синдикати билан ҳамкорликда халқаро танлов ташкил этилган эди.
Мазкур китобга таниқли ўзбек ва немис актёрлари томонидан айтилган ҳикояларнинг кўповозли аудио ёзуви ёзилган CD-диск ҳам илова қилиниши натижасида кўзи ожиз ва кўриш қобилияти суст бўлган болалар учун ҳам қулайликлар яратилди.
Шу билан биргаликда “Хўжа Насриддиннинг ғаройиб латифалари” китобининг тақдимоти доирасида халқаро танлов натижаларига кўра танлаб олинган болалар расмларининг тактил моделлари кўргазмаси ҳам ташкил этилади. Шунингдек, болалар учун маҳорат дарслари ва кўнгилочар дастурлар ўтказилади.
Тақдимот “Кўнгил кўзи” лойиҳаси кўмагида тайёрланган бўлиб, тақдимотдан сўнг
“Оҳ, бу Насриддин” қўғирчоқ спектаклининг премьераси тифлошарҳлаш усулидан фойдаланган ҳолда намоийш этилади.
2020 йил 12 ва 13 февраль кунлари ўтказиладиган “Оҳ, бу Насриддин” спектакли, кўргазма ва маҳорат дарсларида 5 ёшдан 10 ёшгача бўлган 500 нафардан ортиқ болаларнинг иштирок этиши режалаштирилган.
Шуни таъкидлаш жоизки, “Хўжа Насриддиннинг ғаройиб латифалари” китоби Ўзбекистон маданиятини оммалаштириш мақсадида Ўзбекистон ва Германиянинг мактабгача таълим муассасалари ўртасида тарқатилмоқда.
Тадбир дастури:
11-13 февраль кунлари Ўзбекистон давлат қўғирчоқ театрида бўлиб ўтадиган тадбир дастури:
11:00-12:40. “Хўжа Насриддиннинг ғаройиб латифалари” болалар расмлари тактил кўргазмаси ва улар учун “Ўзинг ясаб ол” маҳорат дарслари.
12:00-12:50. “Хўжа Насриддиннинг ғаройиб латифалари” китоби тақдимоти.
13:00-14:00. “Оҳ, бу Насриддин” қўғирчоқ шоуси.
Намойишлар 2020 йил 11 февраль – тифлошарҳлаш усули ёрдамида, 12-13-февраль – тифлошарҳлашсиз бўлиб ўтади.
Қўшимча маълумот:
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Ўзбекистон Республикаси Президентнинг 2017 йил
16 октябрдаги ПҚ-3325-сон қарори билан халқаро маданий алоқаларни кенгайтириш ва мамлакатда меценатликни ривожлантириш, шунингдек, Ўзбекистон маданиятининг жаҳон саҳнасидаги обрўсини ошириш мақсадида ташкил этилган.
Жамғарма ташкил этилганидан буён Ўзбекистон давлат санъат музейини реконструкция қилиш, Самарқанд Samarkand Half Marathon халқаро хайрия марафони, Тошкентда Замонавий санъат марказининг очилиши, Лувр музейида “Ипак йўлидаги цивилизациялар ва маданиятлар” кўргазмаси каби қатор йирик халқаро лойиҳаларни амалга ошириб келмоқда.
Peacock Verlag Berlin – бу Ўрта Осиё ва Яқин Шарқнинг адабий асарларини, жумладан Шайх Саадийнинг “Гулистон”, Умар Ҳайёмнинг “Асл рубоийлар”, Aмир Хисравнинг “Тўрт дарвишнинг саргузаштлари” каби китобларни нашр этган немис нашриёти ҳисобланади.
Тифлошарҳлаш – бу кўзи ожизлар учун тушунарсиз бўлган объект, майдон ёки ҳаракатнинг махсус оғзаки лўнда тавсифи. Тифлошарҳлашда аудидескрипция усулидан фойдаланилади, бунда мутахассис олдиндан сценарий билан танишиб чиқади ва постановка учун тифлошарҳлашни тайёрлайди. Мазкур усулдан фойдаланилган болалар спектаклининг намойиши Ўзбекистонда илк бор ўтказилмоқда.

Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан представляет книгу «Забавные истории Ходжи Насреддина».
11 февраля в Государственном театре кукол Узбекистана состоится презентация книги «Забавные истории Ходжи Насреддина» и премьера спектакля «Ох, уж, этот Насреддин» с использованием тифлокомментирования.
Ходжа Насреддин - фольклорный персонаж народов Средней Азии, а также народов Ближнего Востока и Кавказа, герой юмористических и сатирических рассказов, анекдотов и сказок. Истории Ходжи Насреддина являются неотъемлемой частью нематериального культурного наследия современного Узбекистана. На протяжении многих веков истории Ходжи Насреддина передавались из уст в уста с многочисленными проявлениями скрытой мудрости и универсального юмора. Насреддина любят дети и взрослые, за доброту и помощь, оказанную простым людям.
Детская книга «Забавные истории Ходжи Насреддина» - это результат совместной работы Фонда и немецкой компании Cultur-Сooperation International e.V при поддержке Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан, направленной на популяризацию культуры и искусства Узбекистана за рубежом. Издательство Peacock Verlag Berlin выпустило книгу в ноябре 2019 года.
Печатное издание включило в себя 40 историй Ходжи Насреддина на узбекском, русском, немецком и английском языках. Основной особенностью данной книги является то, что она создавалась при непосредственном участии детей дошкольных образовательных организаций Узбекистана и Германии. В качестве иллюстраций к рассказам были использованы их рисунки. Для отбора иллюстраций был организован международный конкурс, организованный Фондом совместно с Министерством дошкольного образования и Синдикатом дошкольных учреждений Берлина.
К книге прилагается СD с многоголосной аудиозаписью рассказов, озвученных известными узбекскими и немецкими актёрами. Благодаря этому книга стала доступной для слабовидящих и незрячих детей.
В рамках презентации книги «Забавные истории Ходжи Насреддина» будет организована выставка тактильных моделей детских рисунков, отобранных по результатам международного конкурса. Для детей будут проведены мастер-классы и развлекательная программа. Презентация подготовлена при поддержке проекта Ko‘ngil Ko‘zi. После презентации состоится премьера кукольной постановки «Ох, уж, этот Насреддин» с прямым тифлокомментированием.
12 и 13 февраля 2020 года спектакль «Ох, уж этот Насреддин», выставку и мастер-классы посетят более 500 детей от 6 до 10 лет.
Книга «Забавные истории Ходжи Насреддина» будет распространятся среди дошкольных учреждений Узбекистана и Германии в целях популяризации культуры Узбекистана.
Программа:
Программа мероприятия в Государственном театре кукол Узбекистана с 11 по 13 февраля:
- 11:00-12:40. Тактильная выставка детских рисунков «Забавные истории Ходжи Насреддина» и мастер классы для детей «Сделай сам»
- 12:00-12:50. Презентация книги «Забавные истории Ходжа Насреддина»
- 13:00-14:00. Кукольный спектакль «Ох, уж, этот Насреддин»
11 февраля 2020 г. с тифлокомментированием, 12- 13 февраля без тифлокомментирования.
Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан создан во исполнение Постановления Президента от 16 октября 2017 года и занимается расширением международных культурных связей, развитием меценатства в стране, а также продвижением культуры Узбекистана на мировой арене.
С момента образования Фонд занимается реализацией ряда крупномасштабных международных проектов, таких как: реконструкция Государственного музея искусств, Международный благотворительный полумарафон Samarkand Half Marathon, открытие Центра современного искусства в Ташкенте, выставка «Цивилизации и культуры на шелковом пути» в Музее Лувра и др.
Peacock VerlagBerlin – немецкое издательство, которое специализируется на издании литературных шедевров стран Центральной Азии и Ближнего Востока, среди которых: «Розарий» Шейха Саади, «Подлинный рубайат» Омара Хайама, «Тайны четырёх дервишей» Амира Хусру и др.
Тифлокомментирование – это лаконичное описание предмета, пространства или действия, которые непонятны незрячему без специальных словесных пояснений. Подготовленное, прямое тифлокомментирование – способ аудидескрипции, когда специалист заранее знакомиться со сценарием и подготавливает тифлокомментирование для данной постановки. Подготовленное, прямое тифлокомментирование на детском спектакле, будет проведено в Узбекистане впервые.