17 октябрь куни Президент Мирзиёев Шавкат Миромонович «Меценатлик тўғрисида»ги қонунни имзолади. Қонун ҳайрия фаолияти соҳасидаги муносабатларни тартибга солиб, шунингдек, маданият ва санъат соҳасидаги молиявий маблағларни жалб қилишни рағбатлантиради.
Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси қонунининг ташаббускори ва ишлаб чиқувчиси ҳисобланиб, ушбу ҳужжатни яратишда Лувр музейи ҳамда Франция маданият вазирлиги жалб қилинди.
Иккинчи босқични амалга ошириш жараёнида Жамғарма ҳомийларга берадиган солиқ имтиёзлари миқдорини, шу билан бирга, уларни тақдим этиш тартибини белгилаб берадиган меъёрий ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилади. Бундан ташқари, ҳомийларни номоддий рағбатлантириш давлат мукофотлари ва уларнинг исмларини абадийлаштириш шаклида тартибга солинади.

Подписан закон «О меценатстве»
17 октября Президент Шавкат Миромонович Мирзиёев подписал закон «О меценатстве». Закон будет регулировать отношения в области меценатства, а также стимулировать привлечение финансовых активов в сферу культуры и искусства.
Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры – инициатор и разработчик закона. Мы привлекли в рабочую группу над созданием документа Музей Лувра и Министерство культуры Франции.
В процессе реализации второго этапа Фонд разработает проект нормативно-правового акта, который детально определит объем налоговых льгот, предоставляемых меценатам, а также порядок их предоставления. Кроме того, будет регламентировано нематериальное поощрение меценатов – в виде государственных наград и увековечивания их имен.