МАНЗИЛ: ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ, НУКУС Ш.
Қорақалпоғистон давлат санъат музейи, шунингдек мазкур музей И.В.Савицкий музейи ёки Нукус бадиий музейи билан машҳур бўлиб,
дунёда қиймати бўйича Санкт-Петербургдаги Давлат Рус музейидан кейин иккинчи рус авангарди коллекциясига эга. Музейда археологик мерос объектларининг йирик коллекцияси, шунингдек Марказий Осиёнинг халқ, амалий ва замонавий санъат асарлари ҳам сақланади.
Игорь Савицкий (1915-84) Қорақалпоғистонга илк бор 1950 йилда Хоразм археологик-этнографик экспедициясига қўшилиш учун ташриф буюрган эди. Шундан сўнг, у Ўзбекистонда бутунлай қолиб кетди ва Ўрта Осиёга тааллуқли бўлган қорақалпоқ санъати ва ҳунармандчилиги асарлари, рассомларнинг асарлари ҳамда ўша пайтларда Собиқ Иттифоқ органлари томонидан таъқиқланган рус авангарди асарларини йиға бошлаган эди. Музей 1966 йилда ташкил этилиб, дунёда рус авангарди ва соцреализм асарларини бирга томоша қилиш мумкин бўлган жаҳондаги камёб жойлардан биридир.
Яқинда музейда янги галереялар ишга туширилди ва энди 100 000га яқин санъат асарлари ва артефактлардан иборат музей коллекцияларининг катта қисми галереяга ташриф буюрувчилар учун намойиш этиш имкониятига эга бўлди.
2017 йилда галерея коллекцияларидан 223та дурдона асарлар Москва шаҳридаги Пушкин музейида «Нукус дурдоналари» кўргазмасида намойиш этилди. Илк бор мазкур асарлар Ўзбекистон ҳудудидан ташқарида 1960 йилда намойиши этилган бўлса-да, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш музейни ривожлантиришнинг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади.
Музей ва унинг тарихи ҳамда коллекциялари ҳақидаги батафсил маълумотни қуйидаги ҳаволадан олишингиз мумкин.
ЛАВОЗИМ ҲАҚИДА МАЪЛУМОТ
Директор музей фаолиятининг барча йўналишларини бошқаради, жумладан, йиллик бюджетни ишлаб чиқиш, фандрайзинг, кадрлар билан таъминлаш, ривожлантириш, режалаштириш ва кўргазмаларни ташкил қилиш. Номзод бошқарувчилик, молия ва бизнес соҳасида кўникмаларга эга бўлиши лозим. Музей директори музейнинг халқаро даражасини кўтариш мақсадида музейни ривожлантириш бўйича эътирофга лойиқ (амбициоз) режани ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, музейнинг молиявий аҳволини мустаҳкамлаш ва коллекцияларини асраш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси билан яқин ҳамкорлик қилиши назарда тутилмоқда (тахмин қилинмоқда).
Ишлар режасидаги тўртта устувор йўналиш:
- Музейни модернизация қилиш;
- Ходимларнинг касбий даражаси ва малакасини ошириш;
- Музейни бошқаришда илғор технологиялар ва жараёнларни жорий қилиш;
- Музейнинг халқаро даражасини ошириш ва халқаро ҳамкорликни ривожлантириш.
НОМЗОДЛАРГА ҚЎЙИЛГАН ТАЛАБЛАР
- Санъат тарихи, музей иши, археология ва антропология ёки бошқа тегишли соҳада илмий даража;
- Музей, галерея, маданият ташкилоти ёки бошқа тегишли муассасада раҳбар лавозимида камида тўрт йиллик тажриба;
- Стратегик мақсадларни шакллантириш, амалга ошириш ва эришишда муваффақиятли тажриба;
- Инглиз тилини эркин билиши, шунингдек, асосан рус тилини;
- Инсонлар билан ўзаро мулоқот қилишда аъло кўникмалар ва юқори даражали профессионал этика.
ҚЎШИМЧА МАЪЛУМОТЛАР
ИШ СОАТИ: 9:00 дан 18:00 гача, душанба-жума
ИШ ҲАҚИ: Рақобатбардош иш ҳақи, сўровга биноан белгиланади
ШАРТНОМА МУДДАТИ: 3 йил
ЙИЛЛИК ИШ ТАЪТИЛИ: 15-22 кун
ПЕНСИЯГА АЖРАТМАЛАР: Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ
БОШҚА БОНУСЛАР: Уй-жой ижараси бўйича қўшимча тўловлар, корпоратив автоулов билан таъминлаш, тиббий суғурта.
КЎРИБ ЧИҚИШ ЖАРАЁНИ
Аризалар opencall@acdf.oz сайти манзили бўйича инглиз, рус ёки ўзбек тилида қабул қилинади. Хат мавзусида, марҳамат, РЕЗЮМЕ ва Ф.И.Ш.ни кўрсатинг. Аризаларни қабул қилишнинг сўнгги муддати: 2019 йил 25 апрель.
Хатга қуйидагилар илова қилиниши лозим:
- Резюме (3 бетдан ортиқ бўлмаган);
- Паспорт нусхаси ва паспорт форматидаги фотосурат;
- Илмий даража бўйича диплом нусхаси;
- Жорий ёки олдинги иш берувчилардан учта тавсиянома;
- Ушбу лавозимга номзод бўлиш учун сабаблар изоҳланган хат (600 сўздан ортиқ бўлмаган);
- Музейни ривожлантириш бўйича Сизнинг мақсад ва вазифаларингизнинг таърифи (500 сўздан ортиқ бўлмаган).
- Уч қисмдан иборат музейни ривожлантириш лойиҳасининг тақдимоти: ташриф буюрувчиларни жалб этиш, коллекцияларни бойитиш (ривожлантириш) ва халқаро ҳамкорлик.
Саралаш босқичидан ўтган номзодлар 2019 йил 15 июндан хабардор қилинади. Шахсий интервьюлар 2019 йил 19 июндан бошланади ва бир ҳафта давомида Нукус шаҳрида ўтказилади. Якуний босқичга чиққан номзод 2019 йил июл ойида эълон қилинади. Вакансия ва танлов жараёни бўйича барча саволлар билан

LOCATION: NUKUS, REPUBLIC OF UZBEKISTAN
The Karakalpakstan State Museum of Art, also known as the Savitsky Collection or Nukus Museum, possesses the world’s second largest collection of Russian avant garde art after the State Russian Museum in St. Petersburg. It is also home to significant collections of archaeological objects, as well as folk, applied, and contemporary art from Central Asia.
Igor Savitsky (1915-84) first came to Karakalpakstan in 1950 to join the Khorezm Archaeological and Ethnographic Expedition. He remained in Uzbekistan, methodically collecting Karakalpak arts and crafts, the drawings and paintings of artists linked to Central Asia, and Russian avant garde artworks which were being destroyed by Soviet authorities. The museum was created in 1966, and it is one of the few places in the world where you can see artworks of the Russian avant garde and Socialist realism hanging side by side.
The museum has recently constructed new galleries so that a greater proportion of the collection -- a total of nearly 100,000 artefacts and artworks -- can be put on display. 223 masterpieces were sent to Moscow for the “Treasures of Nukus” exhibition at the Pushkin Museum in 2017 —which was the first time they had been seen outside Uzbekistan since the 1960s -- and greater international collaboration is a priority for the museum’s future development.
JOB DESCRIPTION
The Director oversees all areas of the museum’s operations, including its annual budget and fundraising activities, staffing, exhibition planning, programming, and development. The role combines managerial, financial, and business skills. There is an expectation that you will work closely with the Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan to plan and implement an ambitious development plan for the museum to raise its international profile, strengthen its financial position, and conserve its collections for the future.
The four priorities for the new Director are to:
- Modernise the museum;
- Improve the core competencies and qualifications of staff;
- Introduce advanced museum management technologies and processes;
- Raise the international profile of the museum and build international partnerships.
CANDIDATE REQUIREMENTS
- A postgraduate degree in the History of Art, Museum Studies, Archaeology and Anthropology, or another relevant field;
- A minimum of four years experience at a senior level in a museum, gallery, cultural organisation, or other relevant institution;
- A proven track record in setting, implementing, and achieving strategic objectives;
- Fluency in English, and preferably also in Russian;
- Excellent interpersonal skills and a high level of professional integrity.
OTHER INFORMATION
HOURS: 09:00 to 18:00, Monday to Friday.
SALARY: Competitive salary. Enquire for details.
CONTRACT LENGTH: Three years.
ANNUAL LEAVE: 15-22 days.
PENSION BENEFITS: DBP (Defined Benefit Plan) per Uzbekistani pension laws.
OTHER BENEFITS: Accommodation allowance; company car; medical insurance.
APPLICATION PROCESS
Applications should be submitted in English, Russian or Uzbek to opencall@acdf.oz . Please put APPLICATION and your full name in the email subject field. The deadline for applications is 15 June 2019.
Your application should include all of the following items:
- Curriculum Vitae (maximum three pages);
- Passport copy and passport size photo;
- Copy of postgraduate degree certificate;
- Three reference letters, including one from your current or previous employer;
- Statement outlining the reason for your application (max. 600 words);
- Statement on your objectives for the museum’s development (max. 500 words);
- Museum development project presentation consisting of the following areas: visitor engagement; collection development; or international cooperation (min. 10 slides, PDF format).