МАНЗИЛ: ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ, НУКУС Ш.
Қорақалпоғистон давлат санъат музейи, шунингдек мазкур музей И.В.Савицкий музейи ёки Нукус бадиий музейи билан машҳур бўлиб,
дунёда қиймати бўйича Санкт-Петербургдаги Давлат Рус музейидан кейин иккинчи рус авангарди коллекциясига эга. Музейда археологик мерос объектларининг йирик коллекцияси, шунингдек Марказий Осиёнинг халқ, амалий ва замонавий санъат асарлари ҳам сақланади.
Игорь Савицкий (1915-84) Қорақалпоғистонга илк бор 1950 йилда Хоразм археологик-этнографик экспедициясига қўшилиш учун ташриф буюрган эди. Шундан сўнг, у Ўзбекистонда бутунлай қолиб кетди ва Ўрта Осиёга тааллуқли бўлган қорақалпоқ санъати ва ҳунармандчилиги асарлари, рассомларнинг асарлари ҳамда ўша пайтларда Собиқ Иттифоқ органлари томонидан таъқиқланган рус авангарди асарларини йиға бошлаган эди. Музей 1966 йилда ташкил этилиб, дунёда рус авангарди ва соцреализм асарларини бирга томоша қилиш мумкин бўлган жаҳондаги камёб жойлардан биридир.
Яқинда музейда янги галереялар ишга туширилди ва энди 100 000га яқин санъат асарлари ва артефактлардан иборат музей коллекцияларининг катта қисми галереяга ташриф буюрувчилар учун намойиш этиш имкониятига эга бўлди.
2017 йилда галерея коллекцияларидан 223та дурдона асарлар Москва шаҳридаги Пушкин музейида «Нукус дурдоналари» кўргазмасида намойиш этилди. Илк бор мазкур асарлар Ўзбекистон ҳудудидан ташқарида 1960 йилда намойиши этилган бўлса-да, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш музейни ривожлантиришнинг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади.
Музей ва унинг тарихи ҳамда коллекциялари ҳақидаги батафсил маълумотни қуйидаги ҳаволадан олишингиз мумкин.
ЛАВОЗИМ ҲАҚИДА МАЪЛУМОТ
Директор музей фаолиятининг барча йўналишларини бошқаради, жумладан, йиллик бюджетни ишлаб чиқиш, фандрайзинг, кадрлар билан таъминлаш, ривожлантириш, режалаштириш ва кўргазмаларни ташкил қилиш. Номзод бошқарувчилик, молия ва бизнес соҳасида кўникмаларга эга бўлиши лозим. Музей директори музейнинг халқаро даражасини кўтариш мақсадида музейни ривожлантириш бўйича эътирофга лойиқ (амбициоз) режани ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, музейнинг молиявий аҳволини мустаҳкамлаш ва коллекцияларини асраш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси билан яқин ҳамкорлик қилиши назарда тутилмоқда (тахмин қилинмоқда).
Ишлар режасидаги тўртта устувор йўналиш:
- Музейни модернизация қилиш;
- Ходимларнинг касбий даражаси ва малакасини ошириш;
- Музейни бошқаришда илғор технологиялар ва жараёнларни жорий қилиш;
- Музейнинг халқаро даражасини ошириш ва халқаро ҳамкорликни ривожлантириш.
НОМЗОДЛАРГА ҚЎЙИЛГАН ТАЛАБЛАР
- Санъат тарихи, музей иши, археология ва антропология ёки бошқа тегишли соҳада илмий даража;
- Музей, галерея, маданият ташкилоти ёки бошқа тегишли муассасада раҳбар лавозимида камида тўрт йиллик тажриба;
- Стратегик мақсадларни шакллантириш, амалга ошириш ва эришишда муваффақиятли тажриба;
- Инглиз тилини эркин билиши, шунингдек, асосан рус тилини;
- Инсонлар билан ўзаро мулоқот қилишда аъло кўникмалар ва юқори даражали профессионал этика.
ҚЎШИМЧА МАЪЛУМОТЛАР
ИШ СОАТИ: 9:00 дан 18:00 гача, душанба-жума
ИШ ҲАҚИ: Рақобатбардош иш ҳақи, сўровга биноан белгиланади
ШАРТНОМА МУДДАТИ: 3 йил
ЙИЛЛИК ИШ ТАЪТИЛИ: 15-22 кун
ПЕНСИЯГА АЖРАТМАЛАР: Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ
БОШҚА БОНУСЛАР: Уй-жой ижараси бўйича қўшимча тўловлар, корпоратив автоулов билан таъминлаш, тиббий суғурта.
КЎРИБ ЧИҚИШ ЖАРАЁНИ
Аризалар opencall@acdf.oz сайти манзили бўйича инглиз, рус ёки ўзбек тилида қабул қилинади. Хат мавзусида, марҳамат, РЕЗЮМЕ ва Ф.И.Ш.ни кўрсатинг. Аризаларни қабул қилишнинг сўнгги муддати: 2019 йил 25 апрель.
Хатга қуйидагилар илова қилиниши лозим:
- Резюме (3 бетдан ортиқ бўлмаган);
- Паспорт нусхаси ва паспорт форматидаги фотосурат;
- Илмий даража бўйича диплом нусхаси;
- Жорий ёки олдинги иш берувчилардан учта тавсиянома;
- Ушбу лавозимга номзод бўлиш учун сабаблар изоҳланган хат (600 сўздан ортиқ бўлмаган);
- Музейни ривожлантириш бўйича Сизнинг мақсад ва вазифаларингизнинг таърифи (500 сўздан ортиқ бўлмаган).
- Уч қисмдан иборат музейни ривожлантириш лойиҳасининг тақдимоти: ташриф буюрувчиларни жалб этиш, коллекцияларни бойитиш (ривожлантириш) ва халқаро ҳамкорлик.
Саралаш босқичидан ўтган номзодлар 2019 йил 15 июндан хабардор қилинади. Шахсий интервьюлар 2019 йил 19 июндан бошланади ва бир ҳафта давомида Нукус шаҳрида ўтказилади. Якуний босқичга чиққан номзод 2019 йил июл ойида эълон қилинади. Вакансия ва танлов жараёни бўйича барча саволлар билан

МЕСТОНАХОЖДЕНИЕ: НУКУС, РЕСПУБЛИКА УЗБЕКИСТАН
Каракалпакский государственный музей искусств, также известный как музей Савицкого или Нукусский художественный музей, обладает второй по величине в мире коллекцией русского авангарда после Государственного Русского музея в Санкт-Петербурге. В музее хранится большая коллекция объектов археологического наследия, а также произведения народного, прикладного и современного искусства Центральной Азии.
Игорь Савицкий (1915-84) впервые приехал в Каракалпакстан в 1950 году, чтобы присоединиться к Хорезмской археолого-этнографической экспедиции. После нее он остался в Узбекистане и начал собирать каракалпакские произведения искусства и ремёсел, картины художников, имеющих отношение к Центральной Азии и работы русского авангарда, которые уничтожались в те времена советскими властями. Музей был создан в 1966 году, и это одно из немногих мест в мире, где можно увидеть вместе произведения русского авангарда и соцреализма.
Недавно музей построил новые галереи, и теперь большая часть коллекции – около 100 000 артефактов и произведений искусства – могут быть выставлены на обозрение посетителей галереи. В 2017 году 223 шедевра галереи были отправлены в Москву на выставку «Сокровища Нукуса» в Пушкинском Музее. Впервые эти произведения были продемонстрированы за пределами Узбекистана в 1960 году, и расширение международного сотрудничества является одним из приоритетов будущего развития музея.
ОПИСАНИЕ ПОЗИЦИИ
Директор будет курировать все сферы деятельности музея, включая разработку ежегодного бюджета, фандрайзинг, кадровое обеспечение, развитие, планирование и организацию выставок. Кандидату необходимо обладать управленческими, финансовыми и деловыми навыками. Предполагается, что директор музея будет тесно сотрудничать с
Фондом развития искусства и культуры при Министерстве культуры Республики Узбекистан для планирования и реализации амбициозного плана по развитию музея с целью повышения его международного уровня, укрепления финансового положения и сохранения его коллекции.
Четыре главных приоритета в работе:
• Модернизация музея;
• Повышение профессионального уровня и квалификации персонала;
• Внедрение передовых технологий и процессов управления музеем;
• Повышение международного уровня музея и развитие международного партнерства.
ТРЕБОВАНИЯ К КАНДИДАТУ
• Ученая степень в области истории искусства, музейного дела, археологии и антропологии или в другой соответствующей области;
• Минимум четыре года опыта работы на позициях старшего уровня в музее, галерее, культурной организации или другом соответствующем учреждении;
• Успешный опыт работы в постановке, реализации и достижении стратегических целей;
• Свободное владение английским, а также предпочтительно русским языком;
• Отличные навыки межличностного общения и высокий уровень профессиональной этики.
ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
ЧАСЫ РАБОТЫ: с 9:00 до 18:00, понедельник – пятница
ЗАРПЛАТА: Конкурентоспособная зарплата, обсуждается по запросу
ПРОДОЛЖИТЕЛЬНОСТЬ КОНТРАКТА: 3 года
ЕЖЕГОДНЫЙ ОТПУСК: 15-22 дня
ПЕНСИОННЫЕ ОТЧИСЛЕНИЯ: в соответствии с законами Республики Узбекистан.
ДРУГИЕ БОНУСЫ: Дополнительные выплаты на аренду жилья, корпоративный автомобиль, медицинское страхование.
ПРОЦЕСС РАССМОТРЕНИЯ
Заявки следует подавать на английском, русском или узбекском языках по адресу opencall@acdf.oz. В теме письма, пожалуйста, укажите РЕЗЮМЕ и Ваше ФИО. Крайний срок подачи заявок 15 июня 2019 года.
К письму должны быть прикреплены:
• Резюме (не более 3 страниц);
• Копия паспорта и фото паспортного формата;
• Копия диплома об ученой степени;
• Три рекомендательных письма, в том числе от нынешнего или предыдущего работодателя;
• Письмо с описанием причины соискания данной позиции (не более 600 слов);
• Формулировка Ваших целей и задач по развитию музея (не более 500 слов);
• Презентация проекта развития музея состоящая из трех частей: привлечение посетителей, развитие коллекции и международное сотрудничество (минимум 10 слайдов в формате PDF).
Кандидаты, прошедшие отборочный тур, будут уведомлены об этом после 15 июня 2019 г. Собеседования с отобранными кандидатами будут проводиться в Нукусе, после 19 июня 2019 г. Финалист, выбранный по итогам Конкурса, будет объявлен в июле 2019 г. По любым вопросам о вакансии и процессу отбора, обращаться к Равшану Салиеву, начальнику Отдела развития культуры и искусства (эл. адрес: Opencall@acdf.oz).