Ўзбекистотн Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси 2019 йилнинг 1-3 ноябрь кунлари Самарқандда Халқаро хайрия ярим марафонини ўтказиш ҳақида эълон қилади. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг
2019 йил 25 июндаги фармойиши имзоланди.
Ярим марафон жамоатчиликнинг диққатини ижтимоий ҳаётимизнинг қуйидаги жиҳатларига қаратиш ва ривожлантириш мақсадида ўтказилади:
- маданият ва санъат объектларида инклюзивлик;
- соғлом турмуш тарзини оммалаштириш;
- спорт туризмини ривожлантириш;
- Ўзбекистон аҳолисини спортнинг фаол турларига жалб этиш.
Жамғарма мазкур марафоннинг барча босқичларини сифатли ўтказишни таъминловчи Ташкилий қўмитанинг ишчи органи сифатида иштирок этмоқда.
Халқаро хайрия ярим марафонини ташкил этиш ва уни ўтказиш бўйича Ташкилий қўмитанинг таркибида Ўзбекистон Республикаси бош вазири ўринбосари А.А.Абдухакимов, маданият вазири Б.С.Сайфуллаев, соғлиқни сақлаш вазири А.К.Шодмонов, Самарқанд вилояти ҳокими Э.О.Турдимов ва Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ижрочи директори ўринбосари Г.О.Умеровалар ва бошқалар бор.
Халқаро хайрия ярим марафони Жамғарманинг кенгқамровли лойиҳаларидан бири бўлиб, мазкур лойиҳа жорий йилда илк бор ўтказилади. Ярим марафон доирасида спорт, таълим ва инклюзивлик йўналишидаги қатор лойиҳалар ўтказилади.
Ярим марафон доирасида ўтказиладиган тадбирларга тайёргарлик кўриш жараёнидаги лойиҳага оид маълумотлар жамғарманинг расмий сайти ва ижтимоий тармоқларида, шунингдек маҳаллий, минтақавий ва хорижий ОАВлариида ёритилиб борилади.

Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан объявляет о проведении Международного благотворительного полумарафона в Самарканде 1-3 ноября 2019 года. Об этом было подписано распоряжение Кабинета министров Республики Узбекистан от 25 июня 2019 г.
Полумарафон будет проведен в целях привлечения общественного внимания к пониманию и развитию нескольких пунктов нашей социальной жизни:
• инклюзивность на объектах культуры и искусства;
• популяризация здорового образа жизни;
• развитие спортивного туризма;
• приобщение населения Узбекистана к активным видам спорта.
Фонд выступит рабочим органом Организационного комитета, обеспечивающим качественное проведение полумарафона на всех этапах.
В Состав Организационного комитета по подготовке и проведению Международного благотворительного полумарафона вошли:
Абдухакимов А.А. – заместитель премьер-министра Республики Узбекистан, Сайфуллаев Б.С. – министр культуры, Турдимов Э.О - хоким Самаркандской области, Шадманов А.К. – министр здравоохранения; Умерова Г.О. – заместитель исполнительного директора Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Узбекистана и другие.
Международный благотворительный полумарафон – один из широкомасштабных проектов Фонда, который планируется провести в 2019 году. В рамках полумарафона пройдет ряд мероприятий спортивного, образовательного и инклюзивного направления.
По мере подготовки мероприятий, которые будут проводиться в рамках полумарафона, информация о проекте будет распространяться как на официальном сайте и соц.страницах Фонда, так и в зарубежных, региональных и местных СМИ.