O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan
5-noyabr kuni soat 19:30 da Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik katta teatrida zamonaviy rus va xorijiy
xoreografiya kechasi tashkil etiladi.
Zamonaviy rus va xorijiy xoreografiya oqshomi dasturi doirasida oltita rus xoreografining asarlari namoyish etiladi. Bunda Anna Shekleina va Aleksandr Frolov, Ernest Nurgali, Konstantin Semyonov, Irina Kononovaning sahnalashtirish ishlarini ko‘rishimiz mumkin. Bu asarlar har yili kuzda Moskva va Sankt-Peterburg shaharlarida bo‘lib o‘tadigan Context. Diana Vishneva xalqaro zamonaviy xoreografiya festivali uchun maxsus yaratilgan va festivalning Yosh xoreograflar tanlovining hakamlar hay’ati tomonidan turli yillarda yuqori baholangan. Dasturdan Maksim Petrovning “Rus berkko‘chalari-II” (Русские тупики-II) spektakli joy olgan, mazkur asari uchun xoreograf 2021-yilda “Oltin niqob” (Zolotaya maska) Milliy teatrlar mukofotiga sazovor bo‘lgan. Har bir spektakl o‘ziga xos uslub, texnika hamda makon, ovozlar va dekoratsiyalar bilan ishlash mahoratini o‘zida birlashtirgan yorqin xoreografiya talqiniga aylanadi.
Anna Shekleina va Aleksandr Frolov xoreograflari tomonidan ishlangan “Sinergiya” spektakli Pushkin nomidagi Davlat tasviriy san’at muzeyi maydonlarida “Harakatdagi qolip” (Imprint in motion) filmi uchun yaratilgan, so‘ngra rivojlanish jarayonida sahna maydoniga maxsus o‘tkazilgan. Ernest Nurgali tomonidan sahnalashtirilgan “Zarba” asari xoreografga 2020-yilda Context. Diana Vishneva festivalining Xoreograflar tanlovida g‘alaba keltirdi. Konstantin Semyonovning “Pagodalar” va Anna Shekleinaning “Ave ever” spektakllari mumtoz musiqalariga sahnalashtirilgan: Klod Debussi va Djulio Kachchini (Ave Maria) mos ravishta. Xoreograf Irina Kononovaning “Qora juma” (Chernaya pyatnitsa) asari 2018-yilgi Context. Diana Vishneva festivalida tomoshabinlar mukofoti sovrindori bo‘ldi.
Gollandiyalik xoreograf Xans van Manenning “Qariya va men” nomli ta’sirli duet asari tomoshabinlar uchun sovg‘a va oqshomni yakunlovchi alohida voqea bo‘ladi. Inson munosabatlarining nozikligi, umidsizlik, sevgi, quvonch, baxt va xayrlashuv haqidagi kompozitsiya sokin melanxoliyaga to‘yingan holda yetarli hayotiy tajribaga ega, professional yetuk ijrochilar uchun yaratilgan. “Qariya va men” duetidagi partiyalarni festival badiiy rahbari, Mariinskiy teatrining prima balerinasi Diana Vishnyova va XX asrning taniqli balet raqqosi, baletmeyster va xoreograf Vladimir Malaxov ijro etadi.
Taklif etilgan mehmonlar Toshkent davlat milliy raqs va xoreografiya oliy maktabi, O‘zbekiston davlat xoreografiya akademiyasi va poytaxtning boshqa xoreografik ta’lim muassasalari talabalari bo‘ladi. Shuningdek, madaniyat xodimlari, o‘qituvchilar, inklyuziv resurs markazlariga chiptalar beriladi.
Barcha muxlisarni 5-noyabr kuni soat 19:30 da Alisher Navoiy nomidagi Davlat Akademik Katta Teatrida kutib qolamiz.
Chiptalarni poytaxt kassalari va iticket.uz saytida harid qilishingiz mumkin.
Talabalar va pensionerlar uchun talabalik va pensionerlik guvohnomasini taqdim qilganda chiptalarga 30% chegirma amal qiladi.

Art and culture development foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan organizes an Evening of modern Russian and foreign choreography on November 5 at 19:30 at the State Academic Bolshoi Theatre named after Alisher Navoi.
Within the program of the Evening of modern Russian and foreign choreography, works of six Russian choreographers will be presented. We are talking about the productions by Anna Schekleina and Alexander Frolov, Ernest Nurgali, Konstantin Semenov, and Irina Kononova. These works were specially created for the International contemporary choreography festival Context. Diana Vishneva, which takes place every autumn in Moscow and St. Petersburg, and has been highly appreciated by the jury of the festival's Competition for Young Choreographers in various years.
The evening will be complemented by Maxim Petrov's “Russian Deadlocks-II” production, for which the choreographer was awarded the Golden Mask National Theatre Prize in 2021. Each of the performances will be a striking choreographic statement, combining a unique style, technique, and skill with space, sound, and scenery.
The production "Sinergia" choreographed by Anna Schekleina and Alexander Frolov was created in the spaces of the Pushkin State Museum of Fine Arts for the film "Imprint in motion", and then, in the process of development, was specifically transferred to the stage space. The work "The hit" by Ernest Nurgali brought the producer a victory in the Context. Diana Vishneva Young Choreographers Competition in 2020. The performances of "Pagodas" by Konstantin Semyonov and "Ave ever" by Anna Schekleina are set to classical music: Claude Debussy and Giulio Caccini ("Ave Maria"), respectively. Choreographer Irina Kononova's work "Black Friday" won the Audience Award at the Context. Diana Vishneva Festival in 2018.
A gift and a special event for the audience will be the evening's closing touching duet, "The Old Man and I," by Dutch choreographer Hans van Manen. The composition about the fragility of human relationships, about disappointment, love, joy, happiness, and parting is full of quiet melancholy and is created for professionally mature performers with enough life experience. The roles in the duet The Old Man and I will be performed by Diana Vishneva, the artistic director of the festival and prima ballerina of the Mariinsky Theatre, and Vladimir Malakhov, an outstanding ballet dancer, choreographer, and ballet master of the 20th century.
Guests will include students of the Tashkent State Higher School of National Dance and Choreography, the State Academy of Choreography of Uzbekistan, and other choreographic schools in Tashkent. Also, cultural workers, teachers, and inclusive resource centers will receive tickets.
We are waiting for everyone interested, on November 5 at 19:30 at the State Academic Bolshoi Theatre named after Alisher Navoi.
Tickets are available at the box offices of the capital at iTicket.uz.
Also, a 30% discount on tickets for students and seniors is provided upon presentation of student cards and pension certificates.