Kecha, 23 oktyabr kuni, O‘zbekiston davlat san'at va madaniyat institutining o‘quv teatirida Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda, Toshkent shahridagi madaniyat va san'at muassalari rahbarlari va talabalari, shuningdek, respublikamizning barcha viloyatlarining madaniy boshqarmalari taklif etildi.
Ushbu uchrashuv Vasiylik kengashini tashkil etish yuzasidan bo‘lib, O‘zbekistonning madaniy muassasalari vakillari o‘rtasida amaliy uchrashuvi bo‘ldi. Ta'kidlash joizki, joriy yilning 17 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi "Madaniyat va san'at muassasalarining Vasiyik kengashi to‘g‘risida"gi na'munaviy nizomni tasdiqladi. Ma'lumki, bugungi kunda O‘zbekiston madaniy muassasalari davlat byudjeti tomonidan moliyalashtiriladilar. Biroq, madaniy muassasalarda davlat tomonidan yangi yo‘nalishlarni, loyihlarni, sadvo-sotiq ishlarini rivojlantirish uchun ajratilayotgan mablag‘lar yetarli emas. Shunday ekan, madaniy muassasalarni moliyalashtirishga yordam berish uchun nodavlat manbaalardan, qo‘shimcha manbaalarni jalb qilishda yangi vosita bo‘lishi mumkin bo‘lgan Vasiylik kengashlari yaratib boriladi.
Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi vakillari ishchi yig‘ilishida taqdimot o‘tkazilib, mamlakatning madaniy muasssalarida vasiylik kengashlarini tashkil etish bilan bog‘liq barcha masalalar muhokama qilindi.
Vasiylik kengashi - madaniy va san'at muassasalarining faolyatini ta'minlashga yordam beradigan o‘zini o‘zi boshqarish organidir. Vasiylik kengashini yaratish, madaniy muassalar byudjetdan tashqari, xayriya va investisiya mablag‘larini to‘plashi uchun sarmoyadorlani jalb qilish va maxsus kompaniyalar o‘tkazish usullaridan biridir. Vasiylik kengashi mavjudligi madaniy muassasalar faoliyatida madaniyat va san'at sohsini rivojlantirish bilan bog‘liq masalalarda moliyalashtirish ishlarida ishtirok etadigan biznes vakillarini jalb qilishga imkon beradi.

Yesterday, October 23, a meeting was held at the training theater of the State Institute of Arts and Culture of Uzbekistan, organized by the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture. Leaders and students of cultural and arts institutions of Tashkent, as well as cultural departments of the regions of Uzbekistan, were invited to the meeting.
A working meeting with representatives of cultural institutions of Uzbekistan was held on the topic of creating a board of trustees.
It is worth noting that on August 17 of the current year, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan approved the model regulation “On the Board of Trustees of Cultural and Art Institutions.” As is well known, today the institutions of art and culture of Uzbekistan receive funding from the state. However, the cultural institutions lack the funds that come from the state for the development of new directions, projects, and merchandising. So, to help finance these cultural institutions, boards of trustees will be created that can become a new tool for attracting additional resources from non-state sources.
Representatives of the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture held a working meeting at which they made a presentation and discussed all issues related to the creation of a board of trustees in the country's cultural institutions.
The Board of Trustees is a self-governing body of cultural and arts institutions, which can help to ensure their activities. The creation of boards of trustees is one of the ways to attract partners and conduct special campaigns so that cultural institutions can collect extra-budgetary, charitable and investment funds. The presence of the Board of Trustees in the activities of cultural institutions will allow involving people from the business sector to participate in financing in matters related to the development of the sphere of culture and art.