O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi joriy yilning fevral oyida Toshkentda Jamg‘armaning nashriyot dasturi doirasida nashr etilgan birinchi bolalar kitobini taqdim etdi. "Xoʻja Nasriddinning gʻaroyib latifalari" kitobiga 40ta hikoyalar kiritilgan bo‘lib, ular o'zbek, rus, nemis va ingliz tillaridagi tarjimalarda berilgan. Ushbu nashrning e’tiborli jihati shundaki, kitob O'zbekiston va Germaniya maktabgacha ta'lim muassasalari bolalarining bevosita ishtirokida yaratilgan. Ularning chizmalari hikoyalar uchun rasm sifatida tanlab olingan. Illyustratsiyalarni saralab olish uchun Jamg‘arma tomonidan Maktabgacha ta’lim vazirligi hamda Berlindagi Maktabgacha ta’lim sindikati hamkorligida tanlov tashkil etildi.
Kitobga taniqli o'zbek va nemis aktyorlari tomonidan o‘qib berilgan hikoyalarning ko‘p tovushli audio yozuvi bo'lgan CD ko‘rinishidagi kompakt disk qo'shilgan. Endi ushbu audiokitobni barcha tinglashi mumkin. Jamg'arma ushbu audio yozuvni o'zining YouTube kanalida e'lon qildi.
"Xoʻja Nasriddinning gʻaroyib latifalari" kitobi Jamgʻarma va Germaniyaning Cultur-Сooperation International e.V kompaniyasi tomonidan O`zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta`lim vazirligi ko`magida O`zbekistonning madaniyati va san`atini xorijda ommalashtirishga qaratilgan hamkorlikdagi ishlarning natijasidir.

In February this year, the Art and Culture Development Foundation developed under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan presented in Tashkent the first children's book published as part of the Foundation's publishing program. The book Funny Teachings of Khoja Nasriddin includes 40 stories in Uzbek, Russian, German and English. The main feature of this publication is that it was created with the direct participation of preschool children in Uzbekistan and Germany. Their drawings have been used to illustrate the stories. To select the illustrations, an international competition was organized by the Foundation in collaboration with the Ministry of Preschool Education and the syndicate of pre-school institutions in Berlin.
The book is accompanied by a CD with multiple voice-audio recordings of the stories by famous Uzbek and German actors. Now everyone can listen to this audiobook. The Foundation has published the recording on its YouTube channel.
The book Funny Teachings of Khoja Nasriddin is the result of a joint partnership between the Foundation and the German company Cultural-Cooperation International e.V with the support of the Ministry of Preschool Education of the Republic of Uzbekistan, and was designed to promote the culture and art of Uzbekistan abroad.