O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi mamlakatimizning madaniyat muassasalari faoliyatida Bilet operatsiyalarining yagona elektron tizimini bosqichma-bosqich amalga oshirishni boshladi.
Boshlang‘ich sinov namunasi sifatida BOYETga Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatri, O‘zbek milliy drama teatri, Muqimiy nomidagi davlat musiqali teatri va Buxoro davlat muzey-qo‘riqxonasi ulandi. Sinov davrining birinchi bosqichida ushbu muassasalar xodimlari tizimda ishlashning o‘ziga xos xususiyatlari bilan tanishadilar hamda chiptalarni sotishda tizimdan foydalanishni boshlaydilar. Sinov muddati yakunidan so‘ng, chiptalar bilan ishlaydigan mamlakatning barcha davlat teatrlari, muzeylar va Madaniyat vazirligining boshqa idoraviy tashkilotlari BOYETga ulanadi.
Tizimni joriy etishdan asosiy maqsad mamlakatdagi madaniyat muassasalarda amalga oshirilayotgan chiptalar savdosini monitoring qilish, taqdim etilayotgan xizmatlarning shaffofligi, sifati va xavfsizligini ta'minlash hamda ushbu sohadagi spekulyativ faoliyatni minimallashtirishdan iborat. Sohada regulyatorning paydo bo‘lishi raqobat muhitini yaxshilaydi, bozorni monopoliyadan chiqarishga olib keladi, shuningdek, sinergetik ta'sir tufayli barcha manfaatdor tomonlarning daromadlarini oshishiga xizmat qiladi.
BOYET madaniy tadbirlarni tashkillashtiruvchilar, agentlar va tomoshabinlar o‘rtasida maqbul aloqa o‘rnatadi. Mehmonlar uchun chiptalarni onlayn xarid qilishda va biron bir tadbirga yoki madaniyat muassasasiga tashrif buyurishida ulardan bexavotir foydalanish uchun qulay sharoitlar yaratiladi.
Shuningdek, ushbu bosqichida blokcheyn texnologiyasidan foydalanish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Mazkur texnologiya chiptalar sotilishida yanada shaffoflikni ta'minlash bilan birga, chiptalar savdosi bilan bog‘liq har qanday holatni ushbu texnologiya bilan himoyalangan ma'lumotlar bazasida qayd etadi. Bunday zanjirli ma'lumotlar yozuvini o‘zgartirish yoki o‘chirish mumkin emas.
BOYETning ishga tushurilishi madaniyat tadbirlariga chipta sotish uchun onlayn-savdo platformalari, shuningdek, provayderlar va boshqa xizmatlarning faoliyatini cheklamaydi. Yaratilgan raqobat muhitidan qulay va mos xizmat turini tanlash huquqini xaridorning o‘zida qoldiradi.

The Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan has launched a step-by-step implementation of a Single electronic system of ticket operations in the activities of cultural institutions in the country.
As a pilot, the State Academic Bolshoi Theatre of Uzbekistan named after Alisher Navoi, the Uzbek National Academic Drama Theatre, the State Musical Theater named after Mukimi and the Bukhara State Architectural Art Museum-Preserve will be connected to the SESTO. At the first stage of the test period, employees of these institutions will get acquainted with the features of the system and start using it while selling tickets. After the end of the pilot period, all state theaters, museums, and other subordinate organizations of the Ministry of Culture will be connected to the SESTO.
The main purpose of implementing the system is to monitor ticket operations in cultural institutions in the country, ensure transparency, quality and safety of provided services, and minimize speculative activities in this area. The emergence of a regulator will improve the competitive environment, lead to market demonopolization, and potentially increase the profit of all interested parties due to the synergistic effect.
The SESTO will develop optimal communication between the organizers of cultural events, agents, and viewers. The visitors will be provided with comfortable conditions for online ticket purchase and their contactless use when visiting an event or cultural institution.
Also, at this step, the issue of using blockchain technology in the SESTO will be worked out. The blockchain system will ensure transparency of ticket operations, including mechanisms for creating a secure data chain in which all events related to their sale will be recorded. Records in such a chain cannot be modified or deleted.
The launch of the SESTO will not limit the operation of existing platforms for online ticket sales for cultural events and the activities of service providers and third-party services. The created competitive environment will leave the right to choose a convenient and suitable service for the buyer.