O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi mamlakatimizning madaniyat muassasalari faoliyatida Bilet operatsiyalarining yagona elektron tizimini bosqichma-bosqich amalga oshirishni boshladi.
Boshlang‘ich sinov namunasi sifatida BOYETga Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatri, O‘zbek milliy drama teatri, Muqimiy nomidagi davlat musiqali teatri va Buxoro davlat muzey-qo‘riqxonasi ulandi. Sinov davrining birinchi bosqichida ushbu muassasalar xodimlari tizimda ishlashning o‘ziga xos xususiyatlari bilan tanishadilar hamda chiptalarni sotishda tizimdan foydalanishni boshlaydilar. Sinov muddati yakunidan so‘ng, chiptalar bilan ishlaydigan mamlakatning barcha davlat teatrlari, muzeylar va Madaniyat vazirligining boshqa idoraviy tashkilotlari BOYETga ulanadi.
Tizimni joriy etishdan asosiy maqsad mamlakatdagi madaniyat muassasalarda amalga oshirilayotgan chiptalar savdosini monitoring qilish, taqdim etilayotgan xizmatlarning shaffofligi, sifati va xavfsizligini ta'minlash hamda ushbu sohadagi spekulyativ faoliyatni minimallashtirishdan iborat. Sohada regulyatorning paydo bo‘lishi raqobat muhitini yaxshilaydi, bozorni monopoliyadan chiqarishga olib keladi, shuningdek, sinergetik ta'sir tufayli barcha manfaatdor tomonlarning daromadlarini oshishiga xizmat qiladi.
BOYET madaniy tadbirlarni tashkillashtiruvchilar, agentlar va tomoshabinlar o‘rtasida maqbul aloqa o‘rnatadi. Mehmonlar uchun chiptalarni onlayn xarid qilishda va biron bir tadbirga yoki madaniyat muassasasiga tashrif buyurishida ulardan bexavotir foydalanish uchun qulay sharoitlar yaratiladi.
Shuningdek, ushbu bosqichida blokcheyn texnologiyasidan foydalanish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Mazkur texnologiya chiptalar sotilishida yanada shaffoflikni ta'minlash bilan birga, chiptalar savdosi bilan bog‘liq har qanday holatni ushbu texnologiya bilan himoyalangan ma'lumotlar bazasida qayd etadi. Bunday zanjirli ma'lumotlar yozuvini o‘zgartirish yoki o‘chirish mumkin emas.
BOYETning ishga tushurilishi madaniyat tadbirlariga chipta sotish uchun onlayn-savdo platformalari, shuningdek, provayderlar va boshqa xizmatlarning faoliyatini cheklamaydi. Yaratilgan raqobat muhitidan qulay va mos xizmat turini tanlash huquqini xaridorning o‘zida qoldiradi.

Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан начал поэтапное внедрение Единой электронной системы билетных операций в деятельность культурных учреждений страны.
В качестве пилотных, к ЕЭСБО подключат Государственный академический Большой театр Узбекистана имени Алишера Навои, Узбекский национальный драматический театр, Государственный музыкальный театр имени Мукими и Бухарский Государственный музей-заповедник. На первом этапе тестового периода, сотрудники этих учреждений ознакомятся с особенностями работы в системе и приступят к её использованию при реализации билетов. После окончания пилотного периода к ЕЭСБО будут подключены все государственные театры, музеи и другие подведомственные организации Министерства культуры.
Основная цель внедрения системы – ведение мониторинга осуществляемых билетных операций в учреждениях культуры в стране, обеспечение прозрачности, качества и безопасности предоставляемых услуг и минимизация спекулятивной деятельности в данной сфере. Появление регулятора улучшит конкурентную среду, приведёт к демонополизации рынка, а также потенциально увеличит прибыль всех заинтересованных сторон за счёт синергетического эффекта.
ЕЭСБО выстроит оптимальную коммуникацию между организаторами культурных мероприятий, агентами и зрителями. Для посетителей будут созданы комфортные условия онлайн-покупки билетов и их бесконтактного использования при посещении мероприятия или культурного учреждения.
Также, на данном этапе будет проработан вопрос применения в ЕЭСБО технологии блокчейн. Блокчейн-система обеспечит прозрачность билетных операций, в том числе за счёт механизмов построения защищённой цепочки данных, в которой будут фиксироваться все события, связанные с их продажей. Записи в такой цепочке невозможно модифицировать или удалить.
Запуск ЕЭСБО не будет ограничивать работу действующих платформ для онлайн-продаж билетов на культурные мероприятия и деятельность поставщиков услуг и сторонних сервисов. Создаваемая конкурентная среда оставит право выбора удобного и подходящего сервиса за самим покупателем.