Zamonaviy san'at markazining faoliyati binoni qayta ta'mirlash maksadida yakunlangan bir paytda, o‘tgan 52 kunlik ish natijalarini sarhisob qilish ayni vaqti keldi.
O‘zbekiston uchun yangi muassasaning faoliyati 2019 yil 12 apreldan boshlandi. Shu vaqt mobaynida markaz maydonida 15 ta ma'ruza va panel munozaralari bo‘lib o‘tdi, ularning ishtirokchilari esa jahon san'at jamiyati vakillari bo‘lishdi. Fransiya, Italiya, Germaniya, Buyuk Britaniya, Norvegiya, Singapur, AQSh, Rossiya va O‘zbekistondan taniqli rejissyorlar, kuratorlar, muzey arboblari, me'morlar, madaniy institutlar rahbarlari tomoshabinlar oldida chiqishlar qildilar.
Markazning ommaviy dasturi Moskvaning “Garaj” zamonaviy san'at muzeyi bilan hamkorlikda ishlab chiqildi. Shuningdek, “Garage screen film festival” kino namoyishlari va rejissyor Ali Hamroevning fil'mlari tashrif buyurgan mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi. Markazning kinoteatrida jami 20 ta kinoseans o‘tkazildi.
Yosh san'at ixlosmandlari ham chetda qolmadi. Markazda bolalar,
ota-onalar, shuningdek, ixtisoslashtirilgan maktab-internatlar o‘quvchilari uchun maxsus zamonaviy san'atga bag‘ishlangan 25 dan ortiq mahorat darslari tashkil etildi.
Markaz turli mavzulardagi keng ko‘lamli tadbirlarni o‘tkazish uchun qulay ijodiy maydonga aylandi:
- Saodat Ismailovaning "Qo’rg’on chiroq" ko‘rgazmasi»;
- Mahalliy va xorijiy OAV ishtirokida matbuot anjumani;
- Jaz musiqa konserti;
- Uchta sarguzasht o‘yin: “Yo‘qotilgan xatlar” (18+), “Tabiat unsurlari bilan jang” (18+) va bolalar uchun oilaviy sarguzasht o‘yinlar;
- Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag‘ishlangan turli tadbirlar.
Markaz va uning faoliyati haqida mahalliy OAV kanallari hamda
The Economist, calvertjournal.com, artsy.net, theartnewspaper, artguide.ru, artforum.com kabi nufuzli xorijiy nashrlar xabarlar tarqatdi.
Zamonaviy san'at markazi o‘z faoliyatini yuritish mobaynida shu kunga qadar 2000dan ziyod mehmonlar tashrif buyurishdi.
Eslatib o‘tamiz, markaz binosida keng ko‘lamli rekonstruksiya ishlari amalga oshirilishiga qaramasdan, markaz o‘z tadbirlarini amalga oshirishda davom etadi.

Сейчас, когда деятельность Центра современного искусства на период реконструкции завершилась, самое время подвести итоги прошедших 52 дней его работы.
Активная деятельность новой для Узбекистана институции началась 12 апреля 2019 года. За это время на площадке Центра прошло 15 лекций и панельных дискуссий, участниками которых выступили представители мирового арт-сообщества. Перед аудиторией выступили известные режиссеры, кураторы, музейные деятели, архитекторы, руководители культурных институций из Франции, Италии, Германии, Великобритании, Норвегии, Сингапура, США, России и Узбекистана.
Публичная программа Центра была разработана в партнерстве с московским Музеем современного искусства «Гараж». Кинопоказы Garage screen film festival и фильмы режиссера Али Хамраева вызвали большой интерес у посетителей. Всего в кинозале Центра прошло 20 киносеансов.
Юные ценители искусства также не остались в стороне. Специально для детей, родителей, а также учащихся специализированных школ-интернатов в Центре было организовано более 25 мастер-классов, посвященных современному искусству.
Центр стал комфортной площадкой и для проведения различных широкомасштабных мероприятий различной тематики:
- Выставка Саодат Исмаиловой «Qo'rg'on chiroq»;
- Пресс-конференция с участием локальных и зарубежных СМИ;
- Концерт джазовой музыки;
- Три квеста: «Потерянные письма» (18+), «Битва стихий» (18+) и семейный квест для детей;
- Цикл детских мероприятий, приуроченных к Международному дню защиты детей.
О Центре и его деятельности написали как местные каналы СМИ, так и зарубежные авторитетные издания, среди которых: The Economist, calvertjournal.com, artsy.net, theartnewspaper, artguide.ru, artforum.com и многие другие.
Напоминаем, что Центр продолжит проводить мероприятия и вне стен своего здания, пока будет вестись масштабная работа по реконструкции здания.