Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси Британия Кенгаши ва Goldsmiths Университети (Буюк Британия) билан ҳамкорликда Тошкентда музейларни бошқариш бўйича узоқ муддатли дастурни амалга оширмоқда. 16 сентябр куни Республика болалар кутубхонаси биносида курснинг тўртинчи цикли бошланди. Беш кун давомида иштирокчилар музей фаолиятининг таълимий қисмларини чуқур ўрганадилар.
Курс иштирокчилари бир бирлари билан қайта учрашганидан хурсанд бўлишди, чунки Музей менежментининг биринчи курси 2018 йил декабр ойида бошланган. Курс Ўзбекистондаги музейларнинг маъмурий тузилмасини такомиллаштириш ва ташриф буюрувчиларга хизмат кўрсатиш сифатини оширишга қаратилган. Курс дастури Буюк Британиядаги музей иши тажрибасига асосланган бўлиб, музей менежменти, лойиҳаларни бошқариш, шунингдек маркетинг ва коммуникация соҳасидаги илғор халқаро тажрибаларни ўрганишни ўз ичига олади.
Курсда Ўзбекистоннинг музейлари ва идоравий муассасалари мутахассислари қатнашдилар. Улар орасида Ўзбекистон Aмалий санъат давлат музейи, И.В. Савицкий номидаги давлат санъат музейи (Қорақалпоғистон), Ўзбекистон давлат санъат музейи, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси ва Ўзбекистон Республикаси Давлат санъат ва маданият институти вакиллари бор.
Жамила Гуломова, Ўзбекистондаги Британия Кенгаши директорининг ўринбосари:
- Музейни бошқариш курслари бошиданоқ жуда қизиқ бўлган. Тингловчилар Goldsmisths Университетидаги мураббийларимиз берган билимларни изчил ўрганаётганларидан хурсандман. Бу сафар курс музей фаолиятининг таълимий таркибий қисмини ўрганишга қаратилган. Курс иштироклари бўлган маданият ходимлари келажакда бу дастурларни Ўзбекистон музейларининг тақвим режаларига киритиш учун иложи борича кўпроқ амалий кўникмаларга эга бўлишларини истардим. Курс якунланиш арафасида бўлгани учун, биз яқинда кунларда симпозиум ўтказишни режалаштирмоқдамиз, унда иштирокчилар музейлари учун қандай дастурларни ишлаб чиққанликлари ва келгуси йилларда нималарни амалга оширишни режалаштирганликлари тўғрисида гапириб беришлари мумкин.
Буюк Британиялик курс ўқитувчиларининг фикрига кўра, дарслардаги материаллар назарий форматга эга бўлса ҳам, дарс жараёнида у максимал даражада "ишлайдиган" ва амалда қўлланилишига қулай бўлади. Иштирокчилар олган билимларини музейларнинг келгуси йил учун тақвим режаларини тузишда маърузаларда қўллашлари мумкин.
Силвиа Лаҳав, GoldsmithsУниверситетининг Ижодий ва маданий тадбиркорлик кафедраси ўқитувчиси. (Буюк Британия):
- Курсимиз талабаларини яна кўришдан хурсандман. Ҳамкорлик ва шериклик учун ташкилотчиларга миннатдорчилик билдирмоқчиман. Иштирокчилар музей менежменти курсида машғулотлар давомида кўп нарсаларни билиб олдилар ва мен якуний циклларда қатнашчиларнинг ўзларини кўпроқ тинглашни жуда хоҳлардим. Ушбу беш кун ичида биз музейларнинг таълим функциялари масалаларини чуқур ўрганамиз ва иштирокчилар ўз дастурларини ишлаб чиқиш ва ўз ишларида қўллашлари мумкин бўлган ғояларни амалга оширишга имкон берадиган вазифаларни бажарамиз.
Виржиния Баттон(VirginiaButton), Санъат мактабининг директори (Falmut SchoolofArt). Буюк Британия:
- Барча иштирокчиларимизни яна кўриш ва уларнинг ўсишини кузатиш ёқимли. Ҳозирги курс циклимизда музейга ташриф буюрувчиларни зериктирмасликлари учун норасмий тарзда таълим дастурларини олиб бориш учун музейда қилинадиган саи ҳаракатларни кўриб чиқамиз. Ушбу курсда олган билимлари туфайли иштирокчилар фаол ишлаб амалга оширган лойиҳалари билан ўртоқлашаётгани қувонарли.
Силвиа Лаҳав ва Виржиния Баттон 2018 йил декабр ойида Музейларни бошқариш курсини очдилар ва талабалар учун курснинг биринчи беш кунлик циклини ўтказдилар. Маърузачиларнинг Ўзбекистон музей муҳити билан танишиши мамлакатда музейлар ва галереяларни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжудлигини, шунингдек уларнинг туризмни ривожлантиришдаги ўрни борлигини кўрсатди.

Запущен четвертый цикл курса "Музейный менеджмент"
Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры РУ, совместно с Британским Советом и университетом Goldsmiths (Великобритания) проводят долгосрочную программу по музейному менеджменту в Ташкенте. 16 сентября, в здании Детской республиканской библиотеке, стартовал четвертый цикл курса. В течение пяти дней участники будут углубленно изучать образовательный компонента музейной деятельности.
Участники курса были рады вновь встретиться, ведь первый курс Музейного менеджмента начался еще декабре 2018 года. Весь курс разработан с акцентом на совершенствование административной структуры музеев Узбекистана и повышения качества услуг для посетителей. Программа курса была построена по опыту музейного дела Великобритании и включает в себя изучение передовой международной практики музейного менеджмента, управление проектами, а также маркетинг и коммуникацию.
photo_2019-09-17_14-27-47
Слушателями курса стали специалисты музеев и ведомственных учреждений Узбекистана. Среди них представители: Государственного музея прикладного искусства Узбекистана, Государственного музея искусств имени И. В. Савицкого (Каракалпакстан), Государственного музея искусств Узбекистана, а также Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры РУ и Государственного института искусств и культуры РУ.
Джамиля Гулямова, заместитель директора Британского Совета в Узбекистане:IMG_6257
– Курсы музейного менеджмента с самого начала проходят очень интересно. Я рада, что слушатели последовательно углубляются в знания, которые нам передают наши тренера из университета Goldsmiths. На этот раз курс сфокусирован на изучении образовательного компонента музейной деятельности. Хочется, чтобы работники культурных учреждений, которые выступают слушателями курса, смогли получить как можно больше практических навыков, с тем чтобы в будущем внедрять эти программы в календарные планы музеев Узбекистана. Так как курс подходит уже к завершению, то мы планируем в скором времени провести симпозиум, на котором участники курса смогут рассказать, какие конкретные программы они уже разработали для своих музеев и что планируют внедрить в ближайшие годы.
По словам лекторов курса из Великобритании, при всем своем теоретическом формате, материал на занятиях будет дан максимально «работающий» и применимый на практике. Полученные знания на лекциях, участники смогут применить при составлении календарных планов работ музеев на следующий год.
IMG_1355Сильвия Лахав (SylviaLahav), преподаватель в Университете Goldsmiths в факультете творческого и культурного предпринимательства. (Великобритания):
– Рада вновь видеть слушателей нашего курса. Хочу выразить благодарность организаторам за сотрудничество и партнёрскую работу. Участники уже многое узнали во время обучения на курсе по музейному менеджменту и очень хочется, чтобы на заключительных циклах мы больше слушали самих участников. За эти пять дней мы углубленно изучим вопросы образовательной функции музеев и будем выполнять задания, позволяющие участникам разработать свои программы и внедрить идеи, которые они смогут применить в работе.
photo_2019-09-17_14-27-15Вирджиния Баттон (VirginiaButton), директор школы искусств (FalmouthSchoolofArt). Великобритания:
- Приятно вновь видеть всех наших участников, а также наблюдать за их ростом. На нашем нынешнем цикле курса мы рассмотрим действия, которые можно предпринять в стенах музея для проведения образовательных программ в неформальном виде, чтобы посетителям музеев было не скучно. Приятно видеть, что участники принимают активное участие и делятся своими проектами, которые уже смогли внедрить, благодаря полученным знаниям на курсе.
Сильвия Лахав и Вирджиния Баттон открывали курс Музейного менеджмента в декабре 2018 года и провели для слушателей первый пятидневный цикл курса. Предварительное знакомство спикеров с музейной средой Узбекистана показало, что в стране есть большой потенциал для развития деятельности музеев и галерей, а также их роли в развитии туризма.