Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси Британия Кенгаши ва Goldsmiths Университети (Буюк Британия) билан ҳамкорликда Тошкентда музейларни бошқариш бўйича узоқ муддатли дастурни амалга оширмоқда. 16 сентябр куни Республика болалар кутубхонаси биносида курснинг тўртинчи цикли бошланди. Беш кун давомида иштирокчилар музей фаолиятининг таълимий қисмларини чуқур ўрганадилар.
Курс иштирокчилари бир бирлари билан қайта учрашганидан хурсанд бўлишди, чунки Музей менежментининг биринчи курси 2018 йил декабр ойида бошланган. Курс Ўзбекистондаги музейларнинг маъмурий тузилмасини такомиллаштириш ва ташриф буюрувчиларга хизмат кўрсатиш сифатини оширишга қаратилган. Курс дастури Буюк Британиядаги музей иши тажрибасига асосланган бўлиб, музей менежменти, лойиҳаларни бошқариш, шунингдек маркетинг ва коммуникация соҳасидаги илғор халқаро тажрибаларни ўрганишни ўз ичига олади.
Курсда Ўзбекистоннинг музейлари ва идоравий муассасалари мутахассислари қатнашдилар. Улар орасида Ўзбекистон Aмалий санъат давлат музейи, И.В. Савицкий номидаги давлат санъат музейи (Қорақалпоғистон), Ўзбекистон давлат санъат музейи, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси ва Ўзбекистон Республикаси Давлат санъат ва маданият институти вакиллари бор.
Жамила Гуломова, Ўзбекистондаги Британия Кенгаши директорининг ўринбосари:
- Музейни бошқариш курслари бошиданоқ жуда қизиқ бўлган. Тингловчилар Goldsmisths Университетидаги мураббийларимиз берган билимларни изчил ўрганаётганларидан хурсандман. Бу сафар курс музей фаолиятининг таълимий таркибий қисмини ўрганишга қаратилган. Курс иштироклари бўлган маданият ходимлари келажакда бу дастурларни Ўзбекистон музейларининг тақвим режаларига киритиш учун иложи борича кўпроқ амалий кўникмаларга эга бўлишларини истардим. Курс якунланиш арафасида бўлгани учун, биз яқинда кунларда симпозиум ўтказишни режалаштирмоқдамиз, унда иштирокчилар музейлари учун қандай дастурларни ишлаб чиққанликлари ва келгуси йилларда нималарни амалга оширишни режалаштирганликлари тўғрисида гапириб беришлари мумкин.
Буюк Британиялик курс ўқитувчиларининг фикрига кўра, дарслардаги материаллар назарий форматга эга бўлса ҳам, дарс жараёнида у максимал даражада "ишлайдиган" ва амалда қўлланилишига қулай бўлади. Иштирокчилар олган билимларини музейларнинг келгуси йил учун тақвим режаларини тузишда маърузаларда қўллашлари мумкин.
Силвиа Лаҳав, GoldsmithsУниверситетининг Ижодий ва маданий тадбиркорлик кафедраси ўқитувчиси. (Буюк Британия):
- Курсимиз талабаларини яна кўришдан хурсандман. Ҳамкорлик ва шериклик учун ташкилотчиларга миннатдорчилик билдирмоқчиман. Иштирокчилар музей менежменти курсида машғулотлар давомида кўп нарсаларни билиб олдилар ва мен якуний циклларда қатнашчиларнинг ўзларини кўпроқ тинглашни жуда хоҳлардим. Ушбу беш кун ичида биз музейларнинг таълим функциялари масалаларини чуқур ўрганамиз ва иштирокчилар ўз дастурларини ишлаб чиқиш ва ўз ишларида қўллашлари мумкин бўлган ғояларни амалга оширишга имкон берадиган вазифаларни бажарамиз.
Виржиния Баттон(VirginiaButton), Санъат мактабининг директори (Falmut SchoolofArt). Буюк Британия:
- Барча иштирокчиларимизни яна кўриш ва уларнинг ўсишини кузатиш ёқимли. Ҳозирги курс циклимизда музейга ташриф буюрувчиларни зериктирмасликлари учун норасмий тарзда таълим дастурларини олиб бориш учун музейда қилинадиган саи ҳаракатларни кўриб чиқамиз. Ушбу курсда олган билимлари туфайли иштирокчилар фаол ишлаб амалга оширган лойиҳалари билан ўртоқлашаётгани қувонарли.
Силвиа Лаҳав ва Виржиния Баттон 2018 йил декабр ойида Музейларни бошқариш курсини очдилар ва талабалар учун курснинг биринчи беш кунлик циклини ўтказдилар. Маърузачиларнинг Ўзбекистон музей муҳити билан танишиши мамлакатда музейлар ва галереяларни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжудлигини, шунингдек уларнинг туризмни ривожлантиришдаги ўрни борлигини кўрсатди.

The Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, together with the British Council and Goldsmiths University (UK), conduct a long-term program on museum management in Tashkent. On September 16, the fourth cycle of the course started in the building of the Republican Children's Library. Over the course of five days, participants will study the educational component of museum activities in detail.
The course participants were happy to meet again, because the first course of Museum Management began back in December 2018. The course itself is designed with an emphasis on improving the administrative structure of museums in Uzbekistan and improving the quality of services for visitors. The course program was built on the experience of museum workers in the UK and includes the study of the best international practices in museum management, project management, as well as marketing and communication.
The course was attended by specialists from museums and departmental institutions of Uzbekistan. Representatives from the State Museum of Applied Arts of Uzbekistan, the State Museum of Arts named after I.V. Savitsky (Karakalpakstan), the State Museum of Arts of Uzbekistan, as well as the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan and the State Institute of Arts and Culture of the Republic of Uzbekistan all participated in the course.
Jamilya Gulyamova, Deputy Director of the British Council in Uzbekistan:
- Museum Management courses from the very beginning were exciting. I am glad that the audience is consistently delving into the knowledge that our trainers from Goldsmiths University pass on to us. This time, the course focuses on the study of the educational component of museum activities. I want the cultural workers who are listening to the course to be able to get as many practical skills as possible in order to introduce these programs in the calendar plans of museums in Uzbekistan in the future. Since the course is nearing completion, we soon plan to hold a symposium where participants will be able to tell what specific programs they have already developed for their museums and what they plan to implement in the coming years.
According to the course lecturers from the UK who have presented theoretical material, the classes will cover “working” knowledge and that which is applicable in practice. Participants will be able to apply the acquired knowledge gained in the lectures when drawing up the calendar plans of museums for the next year.
Sylvia Lahav, a lecturer at Goldsmiths University in the Department of Creative and Cultural Entrepreneurship, UK:
- I am glad to see the listeners of our course again. I would like to thank the organizers for their cooperation and partnership. The participants have already learned a lot during the previous training course in the Museum Management program, and in the final cycles I want to listen more to the participants themselves. Over these five days, we will study the issues of the educational function of museums in-depth and will carry out tasks that allow participants to develop their programs and implement ideas that they can apply in their work.
Virginia Button, Director of the Falmouth School of Art, UK:
- It's nice to see all our participants again, as well as to watch their growth. In our current cycle of the course, we will consider the actions that can be taken within the walls of the museum to conduct educational programs in an informal way so that museum visitors are not bored. It is nice to see that the participants are actively involved and are sharing their projects that they have already been able to implement, thanks to the knowledge gained in the course.
Sylvia Lahav and Virginia Button opened the Museum Management Course in December 2018 and conducted the first five-day cycle of the course for the audience in Uzbekistan. The initial acquaintance of the speakers with the local museum environment showed that the country has great potential for the development of museums and galleries, as can also play a role in the development of tourism.