Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси кўмагида 25-сентабр куни Москвада Шарқ сан’ати давлат музейида ҳайкалтарош Дамир Рузибоевнинг кўргазмаси очилди, кўргазма 25-сентабрдан 23-октабргача давом этади.
Кўргазмада Ўзбекистонда замонавий санъатнинг таниқли вакилларидан бири, Республикада хизмат кўрсатган артист Дамир Рўзибоевнинг “Ҳайкал. Рассомчилик. Графика” йўналишларидаги асарлари акс этган. Унинг асарларида она заминнинг қадимий маданияти ва замонавий маданий тенденциялар чамбарчас боғлиқ.
Ушбу верниссажда муаллифининг турли даврлар оид элликдан ортиқ асари намойиш этилмоқда, улар портретлар, мифологик образлар, руҳиятни кўтарувчи рамз даражасига айланган жанр композитсиялари, халқ хонандалари ва жаз мусиқачиларининг ҳайкаллари, ноодатий расм ва график асарлар.
Кўргазма Москвада Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, Россия Федерацияси Маданият вазирлиги, Шарқ давлатлари санъат музейи ва Маржани жамғармаси кўмагида ташкил этилди.
Дамир Рузибаев, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган артист, ҳайкалтарош:
- Москванинг Шарқ давлатлари санъат музейида “Ҳайкалтарошлик. Рассомчилик. Графика” кўргазмаси яратилди. Унинг деворларида асарларимни намойиш этиш мен учун катта шарафдир. Кўргазма Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, Маржани жамғармаси, шунингдек, музейнинг ўзи ва унинг ходимлари кўмагида ўтказилди. Кўргазмани ташкил этишда ҳисса қўшган барчага самимий миннатдорчилигимни қабул қилишини илтимос қиламан. Умид қиламанки, ҳар бир томошабин ўзи учун ўзига ҳос бирор бир нарса топади.
Муаллиф ҳақида:
Дамир Салиджанович Рузибаев 1939 йилда Самарқанд шаҳрида туғилган. 1954-1959 йилларда Тошкент рассомчилик билим юртининг ҳайкалтарошлик ёъналишида ўқиган. Рузибаев истеъдодининг ривожланишида ХХ асрнинг Ўрта Осиё санъатининг устаси Александр Николаевич Волковнинг алоҳида ўрни бор. Ўқишни битиргач, Дамир Рузибоев энг яхши талабалардан бири сифатида Ленинграддаги И.Е.Репин номидаги Рассомчилик, ҳайкалтарошлик ва архитектура институтига ўқишни давом эттиришга таклиф қилинади. Кейинчалик у Ўзбекистонга қайтиб келди ва шу вақтдан бошлаб ҳайкалтарош бўлиб ишлайди, шунингдек, Сурхондарё вилоятидаги археологик экспедитсияларда қатнашади, Тошкентдаги Фанлар академиясининг Санъатшунослик институти лабораториясида қадимий ҳайкални тиклаш билан шуғулланди. Қарийб ўн йил давомида, 1988 йилдан бошлаб Ўзбекистон Давлат санъат музейи директори лавозимида ишлайди, ва 1986 йилда болалар бадиий студиясини очиб, ҳозирги кунга қадар болаларни ўқитиб келади. Унинг ҳайкаллари ва расмлари Шарқ давлат музейи, Третяков номидаги Давлат галереяси, Ўзбекистон давлат санъат музейи ва Давлат санъат музейида сақланади. И.В. Нукусдаги Савитский ва унинг маҳобатли ҳайкал композитсиялари Ўзбекистон, Арманистон, Венгрия ва Жанубий Кореяда ўрнатилган.
Сўнгги ўн йиллар давомида Рузибаев расм, ҳайкалтарошлик, архитектура, мусиқа синтези учун ифодали воситаларни топишда иштиёқ билан муносабатда бўлиб келмоқда. Махсус "оҳангдор" истеъдодга эга бўлган Рузибоев, пластикдан фойдаланиб, Ўрта Осиё маданиятининг чуқур моҳиятини ифода этадиган шарқ оҳанглари ритмларини етказишга интилади. Ўз асарларини яратиш учун муаллиф оҳактош, мармар, гранит, бронза, гулхандан фойдаланади, уни безатишда рангли сирли қопламалар ва ҳатто биллур ҳам фойдаланади. Унинг энг севимли қоришмаларидан бири оксидлар ва иссиқликка бардошли пигментлар асосида яратилган рангли лойдир.

При поддержке Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры РУ 25 сентября в Москве, в Государственном музее искусств народов Востока, состоялось открытие выставки скульптора Дамира Рузыбаева, которая будет действовать с 25 сентября до 23 октября.
Выставка «Скульптура. Живопись. Графика» отражает творчество Дамира Рузыбаева, одного из ярчайших представителей современного искусства Узбекистана, заслуженного деятеля искусств Республики. В его работах тесно сплетаются отголоски древней культуры родной земли и современные веяния культуры.
На вернисаже представлены более пятидесяти произведений автора разных периодов его творчества: портреты, мифологические образы, жанровые композиции, в которых повседневный мотив поднимается до значения символа, скульптуры народных певцов и джазовых музыкантов, нефигуративные живописные и графические работы.
Организация выставки в Москве осуществлена при поддержке Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан, Министерства культуры Российской Федерации, Государственного музея искусств народов Востока и Фонда Марджани.
Дамир Рузыбаев, скульптор, заслуженный деятель искусств Республики Узбекистан:
- Я очень рад, что выставка «Скульптура. Живопись. Графика» сложилась и для меня большая честь представлять работы в Москве, в стенах Государственного музея искусств народов Востока. Выставка состоялась благодаря самому музею и его сотрудникам, а также при поддержке Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Узбекистана и Фонду Марджани. Прошу принять мою искреннюю благодарность всем, кто содействовал в реализации выставки и надеюсь, что каждый посетитель найдет в ней что-то для себя.
Об авторе:
Дамир Салиджанович Рузыбаев родился в 1939 году в Самарканде. С 1954 по 1959 год он учился на скульптурном отделении Ташкентского художественного училища. Важную роль в становлении таланта Рузыбаева сыграло общение с Александром Николаевичем Волковым – мастером среднеазиатского искусства ХХ века. После окончания училища Дамира Рузыбаева, как одного из лучших студентов, пригласили продолжить обучение в Институте живописи, скульптуры и архитектуры им. И.Е. Репина в Ленинграде. Позже он вернулся в Узбекистан и с тех пор работал как скульптор, а также участвовал в археологических экспедициях в районе Сурхандарьи, занимался реставрацией античной скульптуры в лаборатории Института искусствознания Академии наук в Ташкенте. Почти десять лет, начиная с 1988 года, был директором Государственного музея искусств Узбекистана, а в 1986 году открыл детскую художественную студию, в которой преподает по сей день. Его скульптуры и работы по живописи хранятся в Государственном музее Востока, Государственной Третьяковской галерее, Государственном музее искусств Узбекистана, Государственном музее искусств им. И.В. Савицкого в Нукусе, а его монументальные композиции установлены в Узбекистане, Армении, Венгрии и Южной Корее.
В последние десятилетия Рузыбаев увлечен поиском выразительных средств для синтеза живописи, скульптуры, архитектуры, музыки. Обладая особым «мелодическим» талантом, Рузыбаев стремится языком пластики передать ритмы восточного мелоса, выражающего глубинную суть среднеазиатской культуры. Для создания своих работ автор использует известняк, мрамор, гранит, бронзу, шамот, покрывая его цветными глазурями, и даже хрусталем. Один из его любимых материалов – цветные глины, создаваемые им самим на основе окислов и жаростойких пигментов.