Мамнуният билан сизларга шуни маълум қиламизки, 2020 йил 1 ноябрда “Samarkand Half Marathon”нинг иккинчи халқаро хайрия яриммарафони бўлиб ўтади. Март ойида, лойиҳада иштирок этувчилар лойиҳанинг веб-сайтида онлайн рўйхатдан ўтишлари мумкин.
Samarkand Half Marathon - ушбу тадбир нафақат спорт дастури балки, маданий-маърифий ва ўқув-услубий дастурларини ҳам ўз ичига олади. Лойиҳанинг асосий мақсади, маданият ва санъат объектлардаги мавжуд инклюзив муаммоларига жамоатчилик эътиборини жалб қилиш, шунингдек, Ўзбекистонда соғлом турмуш тарзи ва спорт туризмини ривожлантиришдан иборатдир.
Ўтган йили 25 мамлакатдан тажрибали ва хаваскор ёш иштирокчилар ҳам яриммарафонда қатнашган эди. Улар учта, 21, 10 ва 2 км масофадаги йўлни бўсиб ўтишга мувоффақ бўлишган. Мусобақа учун йўналиш танлаб олиниб, иштирокчиларга Самарқанднинг асосий диққатга сазовор жойлари, Шердор мадрасаси, Улуғбек мадрасаси, Бибихоним масжиди, Тилла-қори мадрасаси, Рухабад мақбараси, Гўри Амир мақбараси, Сиёб бозори ва бошқа кўплаб обидаларни кўриш имкониятига эга бўлишган. Самарқандда бўлиб ўтадиган халқаро яриммарафон мусобақа йўлаклари IAAF Халқаро енгил атлетика уюшмалар федерацияси ҳамда AIMS Халқаро марафон ва югуришлар уюшмаси томонидан сертификатлаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси
Мусобақа ташкилотчиси - Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси тасвирий санъат, адабиёт, театр, мусиқа ва хореография соҳасидаги тадбирларни мунтазам равишда ташкил этиб боради ва шу йўналишда амалга оширилаётган лойиҳаларни қўллаб-қувватлайди. Бундан ташқари Жамғарма халқаро маданий алоқаларни кенгайтириш, мамлакатда меценатликни ривожлантириш, шу билан бирга, Ўзбекистон маданиятини жаҳон саҳнасида тарғиб қилиш билан шуғулланади. Жамғарманинг Давлат санъат музейини реконструктсия қилиш, Тошкентда Замонавий санъат марказининг очилиши, Лувр музейида "Ипак йўлидаги цивилизация ва маданиятлар" кўргазмаси, шунингдек, бошқа лойиҳалари ҳақидаги батафсил маълумот билан қуйидаги манзилларда танишишингиз мумкин

We are glad to announce that the international charity race Samarkand Half Marathon will take place on November 1, 2020 in Samarkand. In March, online registration will be available for everyone on the website of SHM.
The Samarkand Half Marathon is an event that includes not only a sporting event, but also will have cultural and educational programs alongside it. The main goal of the project is to raise the awareness of accessibility problems and promote the inclusiveness of cultural and art institutions, as well as to promote a healthy lifestyle and develop sports tourism in Uzbekistan.
Last year, both experienced and novice runners from 25 countries took part in the half marathon. There were three distances: 21 km, 10 km and 2 km. A route that was chosen for the race allowed participants to see all the main historical heritage of Samarkand: Sherdor madrasah, Ulugbek madrasah, Bibi-Khanum mosque, Tillya-Kari Madrasah, Rukhabad mausoleum, Gur-Emir mausoleum, Siab Bazaar and much more. The track of the Samarkand half marathon is certified by the International Association of Athletics Federations (IAAF) and the Association of International Marathons (AIMS).
Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan
The organizer of the race is the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan. The Foundation regularly organizes and supports events in the field of contemporary and traditional art, literature, theater, music and choreography. The Foundation expands international cultural ties, develops patronage in the country, and promotes the culture of Uzbekistan on the world stage. For information on the reconstruction of the State Art Museum of Uzbekistan, the opening of the Centre for Contemporary Art in Tashkent, the exhibition Civilizations and Cultures on the Silk Road in the Louvre Museum of Paris, and other projects of the Foundation, consult the links below: