25 давлатдан 1176 нафар иштирокчилар ярим марафоннинг уч масофасини босиб ўтдилар: 21 км, 10 км ва 2 км. Бу мамлакатимиздаги энг йирик спорт лойиҳаларидан биридир: 80 кишидан иборат ишчи гуруҳи, 57 нафар ҳакамлар, 300 кўнгиллилар ҳамда миллий телеканал ва ижтимоий тармоқларда 5 соатдан ортиқ жонли эфирга узатиш. Ярим марафоннинг асосий масофа бўйича ғолиблари, бизнинг юртдошларимиз, Шохрух Давлатов ва Нурхон Муҳиддинова бўлдилар, уларнинг ҳар бири 12 000 000 сўм ютуқни қўлга киритдилар. Умумий ютуқ фонди 102 000 000 сўмни ташкил этди.
Кейинги йилда лойиҳа 5000 нафар иштирокчини қабул қила олади. Бу учун барчаси тайёр: инфратузилма, бренд ва тадбир ташкилотчиси - Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси жамоаси. Самарқанддаги кейинги ярим марафонга тайёргарлик ишлари ҳозирдан бошланмоқда.
Самарканд Ҳалф Маратҳон — бу нафақат югуриш, балки замонавий маданият фестивалидир. Ярим марафон доирасида маданият объектларида инклюзивлик муаммосига бағишланган халқаро конференция, шунингдек, Ўзбекистон тарихида биринчи тактил кўргазма бўлиб ўтди. «Беат Фильм фестивали» билан ҳамкорликда ҳужжатли фильм намойиши, халқаро ва ўзбек мусиқачиларининг концертлари ташкил этилди.
Лойиҳанинг хайрия мақсади бу йилдан тадбиқ этилади. Бунинг учун керакли ускуналар харид қилиниб, мамлакат театрлари учун ўқув дастури тайёрланади, бу эса тифлошарҳлаш усули билан спектакллар намойиш этиш имконини беради. Бундан ташқари, ярим марафон ташкилотчиси Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Ўзбекистон маданият муассасалари ичида ва ташқарисида инклюзив муҳитни ташкил этиш бўйича дастлабки режани тақдим этади.
Ярим марафоннинг тўлиқ дастури лойиҳа веб-сайтида мавжуд:
https://samarkandhalfmarathon.uz/uz
АЗИЗ АБДУХАКИМОВ, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари
Ҳозирнинг ўзидаёқ Ўзбекистон ҳукумати томонидан мамлакатдаги маданият муассасаларида оммабоплик ва инклюзивлик бўйича муаммоларни ҳал этишга йўналтирилган, узоқ муддатли дастур ишлаб чиқилмоқда. Самарқанддаги ярим марафон – бу жамият эътиборини мазкур муаммога жалб этишнинг биринчи қадамидир. Мазкур дастур орқали мамлакатимиздаги ва бутун жаҳондаги миллионлаб инсонларга югуриш мавзусидан хабардор бўлдилар. Ва улардан юзлаб одамлар лойиҳанининг хайрия қисмида бевосита иштирок этиш учун Ўзбекистонга келадилар. Биз Самарқанддаги ярим марафон ҳар йилги анъанага айланиши учун бор кучимизни сарфлаймиз. Шунга аминманки, Самарканд Ҳалф Маратҳон орқали шаҳарнинг ўзи ҳам йилдан йилга янада ҳаммабоп ва очиқроқ бўлиб боради. Самарқандда 3 ноября куни кўришгунча!
САИДА МИРЗИЁЕВА, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникасиялар агентлиги директорининг ўринбосари
Самарқанд ярим марафони жамиятда фаол яшаш тарзи ғоясини илгари суради ва маданиятнинг барча учун, шу жумладан ногиронлиги бор инсонлар учун очиқлигини таъминлаш хайрли ғоясини қўллаб-қувватлайди.
Ахборот ва оммавий коммуникасиялар агентлиги Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ташаббусини тўлиқ қўллаб-қувватлайди. Айтиб ўтиш жоиз, бизнинг агентлигимиз ҳам шу йўналишда фаолият юритади. 2019 йилда биз Кўнгил Кўзи лойиҳаси йўл харитасини ишлаб чиқдик. У ногиронлиги бўлган инсонларни ижтимоий кўникмаси бўйича, кўзи ожиз ва яхши кўра олмайдиган инсонларни ўқув, бадиий, илмий ва бошқа адабиёт билан таъминлаш бўйича аниқ ҳаракатларни кўзда тутади.
Инклюзия ва инклюзив муҳитни яратишга доир хария лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш – бу катта
вазифа. Бундай тадбирлар, дастурлар ва воқеликлар кўпроқ бўлиши лозим. Барчамизнинг мақсадимиз бир – мамлакатимизда яшовчи ҳамма инсонлар учун тўлиқ ижтимоий интеграцияни таъминлаш, баробар ва қулай шароит яратиш.
Самарқанддаги ярим марафонда иштирок этувчи ва уни қўллаб-қувватловчи барчага ташаккур билдираман ва чин дилдан бундай ташаббуслар кўпроқ бўлишини тилайман!
ГАЯНE УМEРОВА, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ижрочи директорининг ўринбосари
Самарканд Ҳалф Маратҳон – бу соҳа фаолияти ва мамлакатлари турли бўлган ташкилот ва инсонлар ўзаро ҳамкорлик қила олиши ва янгилик ишлаб чиқара олиши мумкинлигини кўрсативчи яхши мисолдир. Бизни халқаро маданият ташкилотларининг экспертлари қўллаб-қувватладилар – улар Ўзбекистон Республикаси Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасиига маданият объектларида инклюзив муҳитни яратишида узоқ муддатли стратегияни ишлаб чиқишга ёрдам берадилар. Бизни Ўзбекистондаги давлат ташкилотлари ва катта компаниялар қўллаб қувватладилар – бу ресурс бизга халқаро лойиҳани ташкил этишга ва мазкур ярим марафон ортидаги катта ғоя ҳақида имкон қадар кўпроқ одамларга сўзлаб беришга замин яратди. Самарқанд ярим марафонига Қозоғистон, Қирғизистон ва Россиянинг югуриш уюшмаларининг еткачилари келмоқдалар – уларнинг ортидан эса ушбу мамлакатларнинг юзлаб югуриш ишқибозлари ҳам бирга лойиҳада иштирок этмоқдалар. Ва ниҳоят, ҳаттоки Ўзбекистонннинг мустақил блогерлари ва эстрада вакиллари ҳам бизнинг ғоямизни қуллаб-қувватладилар.
Бунинг ҳаммаси биз ишимизни давом эттиришимиз учун илҳомлантиради. Йилнинг охирида Ўзбекистондаги маданият муассасалари атрофида ва ичида ҳаммабоп очиқ муҳитни яратиш бўйича дастлабки режамизни чоп этамиз. Биз барча хоҳловчиларни мазкур ишда иштирок этишга таклиф этамиз. Бу фақатгина инфратузилмаларни қайта қуришни назарда тутмасдан, балки узоқ йиллик таълим ва маданият лойиҳаларини ташкил этишни ҳам кўзда тутади. Ва Самарқанд ярим марафони – бу мазкур жараёндаги элементларнинг биридир.
Мирхан Сагитов, Самарканд Ҳалф Маратҳон лойиҳасининг куратори:
Мен чет элда ўтказилган марафон ва ярим марафонларнинг иштирокчиси сифатида ишонч билан шуни айтишим мумкинки, Самарқанддаги ярим марафон йўналиши спорт нуқтаи назаридан энг чиройли ва қизиқарлилардан бири бўлади. Марафон давомида пойга иштирокчилари шаҳарнинг барча асосий диққатга сазовор жойларини кўришади, ярим марафоннинг ўзи машҳур «Регистон» ансамбли ёнидан бошланади. Ярим марафон йўналиши ИААФ Халқаро енгил атлетика федерациялари ассоциацияси ва АИМС Халқаро марафон ва километрлар ассоциацияси томонидан тасдиқланиб, сертификатланади.
Ҳар бир масофа учун белгиланган вақт ичида етиб келган барча иштирокчилар маррада финалчилар учун эсдалик медалларини қўлга киритадилар. Ундан ташқари, ҳар бир рўйхатдан ўтган иштирокчи марофон футболкаси ва маркали сумкани қўлга киритади, шунингдек чипли рақам орқали аниқ тугатиш вақтини белгилашга имкон беради. Ғолиблар учун соврин жамғармаси таъсис этилди, мутлақ ҳисобда 1-ўриндан 3-ўрингача бўлган эркаклар ва аёллар пул мукофотлари билан тақдирландилар. Совринлар ва марафон қоидалари ҳақида батафсил маълумотни бизнинг сайтимизда топишингиз мумкин.
Тадбир ташкилотимиздаги консультациялар «Русциа Руннинг» халқаро компанияси томонидан амалга оширилди, мазкур компания, ўз навбатида, замонавий тадбирларни ташкил этишда катта тажрибага эга бўлган мутахассисларни ўз ичига олади. Ярим марафон ташкилотчиларининг бутун жамоаси марафон иштирокчилари учун максимал хизмат ва қулай шароитларни таъминлаш учун иш олиб бормоқда. Биз ҳар бир иштирокчининг Самарканд Ҳалф Маратҳонъдан максимал ижобий таассуротларга эга бўлишини истаймиз.
МАДИНА БАДАЛОВА, Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Таълимни ривожлантириш бўлими бошлиғи
Бу мамлакатимиздаги илк бора содир бўлаётган кенг кўламли хайрия тадбиридир. Марафондан ташқари Самарқандда бир қатор маданий тадбирларни ўтказишни режалаштирмоқдамиз, энг муҳими, бизда катта мақсад бор. Бу маданият объектларида инклюзиция муаммосига жамоатчилик эътиборини жалб қилиш ҳақидадир. Жамғармамиз Ўзбекистон маданияти объектларини модернизация қилишга қаратилган узоқ муддатли дастур ташаббуси билан чиқган эди. Бошланишига биз Тошкент шаҳридаги муассасаларда мониторинг ва тренинглар ўтказамиз. Тадқиқот натижалари ярим марафоннинг таълим дастури доирасида ҳисобот шаклида ва интернет орқали тақдим этилади.
Жамғарма «Гараж» замонавий санъат музейи билан ҳамкорликни давом эттирмоқда, бизнинг рус ҳамкасбларимиз маданият объектларида инклюзив муҳитни яратишнинг халқаро тажрибаси ҳақида семинарлар ва маърузалар ўтказадилар. Бундан ташқари, ярим марафон доирасида биз учун яна бир муҳим ташкилот – «Беат Фильм» кинофестивали билан ҳамкорликни йўлга қўймоқдамиз. Фестиваль мураббийлари Самарқандда мустақил халқаро даражадаги маданият муассасасини қандай ташкил этгани ҳақида маърузани ўқиб, иккита ҳужжатли фильм намойиш этадилар. Ушбу фильмлардан бири –«Фреэ соло» деб номланган бўлиб, бу йил «Оскар» мукофотига сазовор бўлди.
Фурқат Палван-Заде, Самарканд Ҳалф Маратҳон ташқи алоқалар ва маданий дастури куратори:
«Бу менинг Ўзбекистондаги биринчи лойиҳам. Умид қиламанки, бу мусобақа Самарқандда ҳар йили бўлиб ўтади ва шаҳар маданиятининг муҳим таркибий қисмига айланади. Самарканд Ҳалф Маратҳонъда ишлаш учун биз Ўзбекистон, Россия, Грузия ва бошқа мамлакатлардан мутахассисларни жалб қилдик, шу орқали, ҳақиқий маданий алмашинувни содир бўлди. Дастурнинг мусиқий компоненти Ўзбекистон, Финляндия, Германия, Туркия ва Россиядан келган санъаткорлар иштирокини ўз ичига олади. Келгуси йил ҳам барчаси шундай юқори даражада бўлишига умид қиламан».
АЛEКСАНДРА ФИЛИППОВСКАЯ, «Гараж» замонавий санъат музейининг инклюзив дастурлар бўлими координатори
«Гараж» музейи ўзининг ташкил топган кунидан бошлаб ногирон бўлган инсонлар учун қулай бўлишига интилган. Бу жуда кўп куч ва вақтни талаб қилувчи мураккаб жараёндир. Маданият объектларида инклюзия муаммоси ўз ичига нафақат бино ташқи ва ички инфратузилмасини, балки маданият муассасаларидаги ходимларнинг чуқур билимга эгалигини ва малакасини ҳам қамраб олади. Биз биламизки, Ўзбекистон Маданият вазирлиги мамлакатдаги музей ва театрларнинг инклюзивлик муаммосини ечиш учун узоқ муддатли дастурни режалаштирмоқда. Умид қиламанки, биз Самарқандда ташкил этадиган таълим тадбирлари Ўзбекистондаги бизнинг ҳамкасабаларимизга, бу йўналишдаги ўзларининг узоқ йиллик дастурларини ишлаб чиқишга ёрдам беради.
АЛEНА БОЧАРОВА, Beat Films Фестиваль асосчиси
Биз Ўзбекистонда ўз фильмларимизни намойиш этиш имкониятдан жуда хурсандмиз. Булардан бири – Фреэ то Рун – югуриш ва мазкур мавзу атрофида бутун бир шаҳар уюшмасини ташкил этилиши билан бевосита боғлиқдир. Бундан ташқари, биз Тошкент шаҳридаги Вестминстер университети талабалари билан учарашамиз ва уларга шаҳарда маданият лойиҳаларини қандай қилиб ташкил этиш ҳақида сўзлаб берамиз. Бундан ўн йил аввал биз Беат Фильм Фестивални ташкил этиш учун бир гуруҳга бирлашдик. Ўша вақтида бу мусиқа ҳақидаги ҳужжатли кино фестивали эди, ҳозирги кунда бу баҳор ва ёз ойларида Москвада 30 000 тамошабинларни ўзига жалб этган, куз фаслида эса Россиянинг 15 шаҳарларида Беат Wэекенд ҳудудий тадбирлар доирасида яна шунча инсонларни жалб қиладиган, Россиядаги энг кенг миқёсдаги халқаро фестивалдир. Университет талабалари бизнинг тарихимиздан илҳомланиб, маданиятнинг барча соҳаларида барқарор ва катта ҳажмдаги ташкилотлар фаолиятини йўлга қўйиш мумкинлигини кўра оладилар деб жуда ҳам ишонамиз.
Samarkand Half Marathon веб-сайти
#samarkandhalfmarathon
ТАШКИЛОТЧИЛАР:
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санʼатни ривожлантириш жамғармаси
БОШ ҲАМКОРЛАР:
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги

1,176 people from 25 countries ran three half-marathon distances: 21 km, 10 km and 2 km. This was one of the largest sports projects in the country, featuring a working group of 80 people, 57 judges, 300 volunteers and more than 5 hours of live coverage on national television and social networks of the Samarkand Half Marathon. The winners of the half-marathon in the main distance were our compatriots Shokhrukh Davlatov and Nurkhon Muhiddinova, each of them receiving a prize of 12,000,000 soums. The total prize Fund amounted to 102,000,000 soums.
Next year, the project will be able to accept more than 5,000 runners. For this purpose, there is now a ready-made infrastructure and team of specialists to organize the event: the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan. Preparations for the next half-marathon in Samarkand are starting now.
The Samarkand Half Marathon is not just a race, but a whole festival of modern culture. As part of the half-marathon, an international conference dedicated to the issue of inclusion in cultural institutions was held, as well as the first tactile exhibition in the history of Uzbekistan. Joint screenings of documentaries and performances by international and Uzbek musicians were organized alongside the Beat Film Festival.
The charity goal of the project will begin to be implemented this year. To do this, equipment will be purchased and an educational program prepared for the country's theaters, which will allow them to show performances with audio description. In addition, the organizer of the race, The Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, will present a preliminary plan for organizing an inclusive environment inside and outside cultural institutions in Uzbekistan.
Aziz Abdukhakimov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan
“Right now, the government of Uzbekistan is developing a long-term program aimed at solving the problem of accessibility and inclusiveness in the country's cultural institutions. The half-marathon in Samarkand is the first step that will draw public attention to this problem. Thanks to this project, millions of people in our country and around the world have already learned about the stated theme of the race. And hundreds of them will come to Uzbekistan to take a direct part in the charity component of the project. We will make every effort to make the half marathon in Samarkand an annual tradition. I am sure that thanks to the Samarkand Half Marathon, the city itself will become more accessible and open every year. See you in Samarkand on November 3!”
Saida Mirziyoyeva, Deputy Director of the Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan
“The Samarkand Half Marathon brings to the masses the idea of an active lifestyle and supports the good goal of making culture accessible to everyone, including people with disabilities.
“The Agency for Information and Mass Communications fully supports the initiative of the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan. Let me remind you that our Agency is also working in this direction. In 2019, we developed a roadmap for the Ko'ngil Ko'zi project. It involves concrete actions to further the social adaptation of people with disabilities, providing blind and visually-impaired people with educational, artistic, scientific and other literature.
“Supporting charitable projects related to inclusion and creating an inclusive environment is a big task. There should be more of these types of events and programs. We all have the same goal – to ensure full social integration and create equal and favorable conditions for all people living in our country.
“I express my gratitude to everyone who takes part in and supports the half marathon in Samarkand, and I sincerely wish that there will be more such large-scale initiatives!”
Gayane Umerova, Deputy Executive Director of the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan
"The Samarkand Half Marathon is a good example of how organizations and people from completely different fields of activity and countries can collaborate and create new products. We have received expert support from international cultural institutions – they will help the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan to develop a long-term strategy for creating an inclusive environment at cultural sites. We were supported by government agencies and large companies in Uzbekistan, and these resources allowed us to develop an international project and tell as many people as possible about the big idea behind this race.
“All this is very inspiring for us to continue our work. At the end of the year, we will publish a preliminary plan to create an accessible environment around and within cultural institutions in Uzbekistan. This is a complex process that involves not only rebuilding infrastructure but also creating long-term educational and cultural projects. And the Samarkand half marathon is just one of the elements in this process."
Mirkhan Sagitov, curator of the Samarkand Half Marathon project:
"As a participant in many marathons and half-marathons held abroad, I can say with confidence that the route of the half–marathon in Samarkand is one of the most beautiful and interesting from a sporting point of view. Throughout the entire route, participants of the race saw all the key sights of the city. The half-marathon itself begins next to the famous Registan ensemble. The half-marathon track is certified by the International Association of Athletics Federations (IAAF) and the Association of International Marathons and Runs (AIMS).
“All participants of the race who met the time limit for each distance received commemorative finishers' medals. And each registered participant got a T-shirt from the race, a branded bag, a number with a chip that will allow you to get the exact finish time. A prize fund was established for the winners, and men and women in the standings from 1st to 3rd place were awarded with cash prizes. More information about prizes and race rules can be found on our website.
“Our event was advised by the international company Russia Running, which includes specialists with extensive experience in organizing modern running events. The entire team of organizers of the half-marathon worked to provide maximum service and comfortable conditions for the participants of the race. We made sure that each participant could get the maximum positive impression from the Samarkand Half Marathon."
Madina Badalova, head of the Education Development Department of the Foundation for the Development of Culture and Art under the Ministry of Culture:
"This is the first charity event of this scale in our country. In addition to the race itself, we held a number of cultural events in Samarkand, and most importantly – we have a big goal. This is about attracting public attention to the problem of inclusion in cultural institutions. Our Foundation has initiated a long-term program aimed at modernizing cultural institutions in Uzbekistan. In particular, this year the Foundation has initiated the draft regulation “On improving the work of museums in the Republic of Uzbekistan taking into account inclusion”, which covers not only logistical accessibility in museums, but also the development of special programs for mobile populations, and the training and implementation of new technologies such as tactile models, audio description and induction loops for those with mobility issues. To begin with, we have conducted monitoring and training in institutions of Tashkent. The results of this research were presented in the form of a report as part of the educational program of the half-marathon and will be published on the internet.
“The Foundation continues its cooperation with the Museum of Modern Art nicknamed ‘Garage’ – our Russian colleagues have conducted workshops and lectures on international experiences that have created an inclusive environment in cultural institutions. In addition, as part of the half–marathon, we started working with another important organization: the Beat Films film festival. The festival curators will give a lecture in Tashkent on how they created an independent cultural institution at an international level on their own and will show two documentaries. One of these films, Free Solo, won an Academy Award this year."
Furkat Palvan-Zadeh, Curator of External Communications and Cultural Program for the Samarkand Half Marathon:
"This is my first project in Uzbekistan. I hope that this race will be held every year in Samarkand and will become an important part of the city's culture. We have attracted specialists from Uzbekistan, Russia, Georgia, and Kyrgyzstan to work on the Samarkand Half Marathon, so it has turned out to be a real cultural exchange. Artists from Uzbekistan, Finland, Germany, Turkey, and Russia took part in the musical component of the program. I really hope that next year everything will be at the same high level."
Alexandra Filippovskaya, Coordinator of the Department of Inclusive Programs at the "Garage" Museum of Contemporary Art:
“The ‘Garage’ Museum has been striving to make itself accessible to people with disabilities from the very beginning of its existence. This is a complex process that requires a lot of effort and time. The problem of inclusion in cultural institutions includes not only the infrastructure around and inside buildings but also the competence and skill of employees of cultural institutions. We know that the Ministry of Culture of Uzbekistan is planning a long-term program that will solve the problem of accessibility in museums and theaters in the country for everyone. I really hope that the educational events that we held in Samarkand will help our colleagues from Uzbekistan to detail their long-term plans in this direction."
Alena Bocharova, Co-founder of Beat Film Festival:
"We are very happy to be able to show our films in Uzbekistan. One of them –Free to Run– is directly related to running and creating an entire urban community around this topic. In addition, we will meet with students of the University of Westminster in Tashkent and talk about how to create cultural projects in the city. Ten years ago, we teamed up to create the Beat Film Festival. At that time, it was a niche festival of documentary films about music, and today it is the largest international documentary film festival in Russia, which annually attracts 30,000 viewers in Moscow at the junction of spring and summer. In the fall the same number of people in 15 cities of Russia take part in the regional review Beat Weekend. We very much hope that our story will inspire university students and they will see that it is also possible to create sustainable and large-scale enterprises in the field of culture."
#samarkandhalfmarathon
Organizers:
Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan
The Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan
General partners:
Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan