2021 йил 22 майдан 21 ноябрга қадар Венецияда архитектура ва санъат оламида кенг кўламли тадбир.
ХВИИ Халқаро меъморчилик биенналеси бўлиб ўтади. Унда Ўзбекистон ўзининг "Маҳалла: шаҳар ва қишлоқ ҳаёти" деб номланган миллий лойиҳасини тақдим этади.
Миллий павилонимиз Биенналенинг асосий жойлари — " Arsenal " ва " Giardini " чорраҳасида, мезбон Италия павилони билан ёнма-ён жойлашади.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ушбу лойиҳага Цюрихдаги Швейцария олий техник мактабини жалб этди. Унинг профессорлари Эмануел Крист ва Кристоф Гантенбеин кўргазманинг куратори сифатида иштирок этади.

С 22 мая по 21 ноября 2021 года в Венеции пройдёт масштабное событие в мире архитектуры и искусства — XVII Международная архитектурная биеннале. Узбекистан представит свой проект «Махалля: урбанистическая и провинциальная жизнь».
⠀
Национальный павильон расположится на пересечении Арсенала и Джардини, основных площадок биеннале, и будет граничить с павильоном страны-хозяйки — Италии.
К совместной работе Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан привлёк Швейцарскую высшую техническую школу в Цюрихе. Профессора Эмануэль Крист и Кристоф Гантенбейн выступят кураторами выставки.