Бугун Ахборот ва оммавий коммуникатсиялар агентлигида 1 - 3 ноябр кунлари Самарқандда бўлиб ўтадиган "Samarkand Half Marathon" лойиҳаси бўйича матбуот анжумани бўлиб ўтди. Матбуот анжуманида давлат ва идоравий ташкилотлар вакиллари, лойиҳа ташкилотчилари, халқаро ҳамкорлар ва мутахассислар, пойга ва таълим дастурининг иштирокчилари сўзга чиқдилар.
Шунингдек, меҳмонлар ва матбуот анжумани иштирокчилари Самарқандга юборилишидан олдин Ахборот ва оммавий коммуникатсиялар агентлигига тақдим этилган тактил кўргазмада қатнашадилар. Кўргазма Самарқанддаги Улуғбек мадрасасида бўлиб ўтади. У 1 дан 3 ноябргача уч кун давомида фаолият юритади. Тактил кўргазмада И.В.Савитский номидаги Давлат санъат музейи коллектсиясидан расмлар намойиш этилди. Кўзи ожиз ва кўриш қобилияти чекланган шахслар расмларнинг тасвирини "ҳис қилиш" имкониятига эга бўладилар. Улуғбек мадрасаси, Шердор мадрасаси ва Тилла-Қори мадрасасидан иборат Регистон меъморий ансамблининг тактил модели алоҳида ўрин эгаллайди.
Samarkand Half Marathon лойиҳаси бошланишига бир ҳафтадан кам вақт қолди. Бу нафақат пойга, балки замонавий маданият фестивали, унинг дастури маърузалар, маҳорат дарслари, мусиқа намойишлари, кўргазма ва спорт тадбирларидан иборат бўлади.
Матбуот анжумани маърузачилар томонидан батафсил айтиб ўтилди.
САИДА МИРЗИЁЕВА, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникатсиялар агентлиги директори ўринбосари:
"Самарқанд ярим-марафони фаол ҳаёт тарзи ғоясини оммага етказади ва маданият ҳамма учун, шу жумладан, ногиронлар учун ҳам очиқ бўлиши каби мақсадларни қўллаб-қувватлайди.
Ахборот ва оммавий коммуникатсиялар агентлиги Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасининг ташаббусини тўлиқ қўллаб-қувватлайди. Эслатиб ўтамиз, бизнинг агентлигимиз ҳам ушбу ёъналишда ишлайди. 2019 йилда биз "Кўнгил кўзи" лойиҳаси учун ё’л харитасини ишлаб чиқдик. Бу ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий мослашуви, кўр ва кўриш қобилияти заиф одамларни ўқув, бадиий, илмий ва бошқа адабиётлар билан таъминлаш бўйича аниқ ҳаракатларни ўз ичига олади.
Инклюзив муҳит яратиш билан боғлиқ хайрия лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш катта вазифадир. Бундай тадбирлар, дастурлар ва лойиҳалар кўпроқ бўлиши керак. Барчамизнинг мақсадимиз - тўлиқ ижтимоий интеграцияни таъминлаш ва мамлакатимизда яшаётган барча одамлар учун тенг ва қулай шароитлар яратишдир.
Самарқанддаги ярим-марафонда иштирок этадиган ва уни қўллаб-қувватлайдиган барчага миннатдорлик билдираман ва бундай кенг кўламли ташаббуслар кўпроқ бўлишини тилайман!”
ГАЯНЕ УМЕРОВА, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси ижрочи директорининг ўринбосари:
«Samarkand Half Marathon - ташкилот ва турли соҳа вакиллари ва бошқа мамлакатларнинг ҳамкорлик қилишлари орқали янги маҳсулотларни яратишлари учун яхши мисолдир. Биз халқаро маданий институтларининг эксперт ёрдамини олдик - улар Ўзбекистон Республикаси Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасига маданий обектларда инклюзив муҳитни яратиш бўйича узоқ муддатли стратегияни ишлаб чиқишда ёрдам беришмоқда. Бизни давлат идоралари ва Ўзбекистоннинг йирик компаниялари қўллаб-қувватламоқда - ушбу ресурс бизга халқаро лойиҳани ишлаб чиқиш ва ушбу морофон ғояси ҳақида имкон қадар кўпроқ одамларга етказиш имконини берди. Қозоғистон, Қирғизистон ва Россия жамоаларининг раҳбарлари Самарқанд ярим марафонига иштирок этиб, улар ортидан бу минтақанинг юзлаб югурувчилари эргашиб боради. Ва ниҳоят, ҳатто мустақил иштирокчилар, блоггерлар ва Ўзбекистон эстрадаси вакиллари ҳам бизнинг ғоямизни қўллаб-қувватлайдилар.
Буларнинг барчаси, ишимизни давом эттириш учун бизни жуда илҳомлантиради. Йил охирида биз Ўзбекистон маданий муассасалари атрофида ва ичида қулай муҳит яратиш бўйича дастлабки режани эълон қиламиз. Барчани ушбу ишда иштирок этишга таклиф қиламиз. Бу нафақат инфратузилмани қайта қуриш, балки, узоқ муддатли таълим ва маданий лойиҳаларни ҳам ўз ичига олган мураккаб жараён. Самарқанд ярим марафони бу жараённинг элементларидан бири холос».
ОЙБЕК КАСИМОВ, Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари:
«Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги Ўзбекистонда биринчи халқаро хайрия морофонини қўллаб-қувватлайди. Маданият ва спорт бир-бирини қўлласа биз доимо хурсанд бўламиз. Ва бу дўстлар сонини кўпайтиради. Бу спортда янада янги моҳиятни кашф этса, маданият ўз чегараларини кенгайтириб, аҳолини кўпроқ қисмини жалб қилиш имконини беради. Биз ҳамкасбларимизнинг "Samarkand Half Marathon"даги ишини қизиқиш билан кузатмоқдамиз ва Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасини келгуси йилда ҳамкорлик қилишга таклиф қиламиз. Ва мусобақада қатнашадиган спортчиларга омад тилаймиз». \
МАДИНА БАДАЛОВА, Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси - Таълимни ривожлантириш бўлими бошлиғи:
Бу мамлакатимизда ушбу каби миқёсдаги биринчи хайрия тадбири. Мусобақанинг ўзи билан бир қаторда биз Самарқандда бир қатор маданий тадбирларни ўтказишни режалаштирмоқдамиз ва энг муҳими - бизнинг олдимизга катта мақсад қўйилган. Гап маданий обектлардаги инклюзив муаммога жамоатчилик эътиборини жалб қилиш ҳақида кетмоқда. Бизнинг жамғарма томонидан Ўзбекистоннинг маданий иншоотларини модернизатсия қилишга қаратилган узоқ муддатли дастур ишлаб чиқилган. Хусусан, жорий йилда Жамғарма "Ўзбекистон Республикаси музейлари фаолиятини инклюзивликни ҳисобга олган ҳолда такомиллаштириш тўғрисида"ги меъёрий ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқишни бошлади, унда музейларда нафақат моддий ва техник имкониятлар мавжуд, балки аҳолининг мобил гуруҳлари учун махсус дастурлар ишлаб чиқиш, мутахассислар тайёрлаш ва янги тизимлар жорий этиш, тактил моделлар, тифлокомментатсия ва индуксиён ҳалқа каби технологияларни жалб қилиш. Дастлаб, биз Тошкент шаҳридаги муассасаларда мониторинг ва тренинглар ўтказамиз. Ушбу тадқиқот натижалари Интернетда эълон қилинади ва ярим марафоннинг ўқув дастури доирасида ҳисобот шаклида тақдим этилади.
Жамғарма "Гараж" замонавий санъат музейи билан ҳамкорликни давом эттирмоқда - россиялик ҳамкасбларимиз маданий иншоотларда инклюзив муҳитни яратишда халқаро тажрибага бағишланган маҳорат дарслари ва маърузалар ўтказадилар.
Бундан ташқари, ярим марафон доирасида биз учун муҳим бўлган яна бир бошқа ташкилот - "Беат Филмс" кинофестивали билан ҳамкорлик қила бошладик. Фестивал кураторлари Тошкентда халқаро миқёсда мустақил маданий институти қандай яратилгани тўғрисида маъруза қилишади ва иккита ҳужжатли филмни намойиш этишади. Филмлардан бири "Фрее соло" бу йил "OSCAR" Академия мукофотига сазовор бўлган."
АЛЕХАНДРА ФИЛИППОВСКАЯ, "Гараж" замонавий санъат музейи инклюзив дастурлар бўлимининг координатори
«"Гараж" музейининг ташкил этилишиданоқ ногиронлар учун очиқ бўлишини таъминлашга ҳаракат қилди. Бу жуда кўп вақт ва куч талаб қиладиган мураккаб жараён. Маданият масканларига киритиш муаммоси нафақат бинолар атрофидаги ва ичидаги инфратузилмани, балки маданий муассасалар ходимларининг малакаси ва маҳоратини ҳам ўз ичига олади. Биз биламизки, Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳамма учун музей ва театрларнинг мавжудлиги муаммосини ҳал қиладиган узоқ муддатли дастурни режалаштирмоқда. Умид қиламанки, биз Самарқандда ўтказадиган ўқув тадбирлари ўзбекистонлик ҳамкасбларимизга бу ёъналишдаги узоқ муддатли режаларини батафсил баён этишда ёрдам беради».
АЛЕНА БОЧАРОВА, "Beat" кинофестивалининг ҳаммуассиси:
«Ўзбекистонда филмларимизни намойиш этиш имконияти яратилганидан жуда мамнунмиз. Улардан бири - "Free to Run" - бу мавзу атрофида бутун шаҳар жамоасини яратиш ва яратиш билан бевосита боғлиқ. Бундан ташқари, биз Тошкентдаги Вестминстер университети талабалари билан учрашамиз ва шаҳарда маданий лойиҳаларни қандай яратиш ҳақида суҳбатлашамиз.
Ўн йил олдин биз "Беат кинофестивали"ни яратиш учун бирлашган эдик. Ўша пайтларда мусиқа ҳақида энг яхши хужжатли филмлар фестивали эди, бугунги кунда бу Россиядаги энг йирик халқаро ҳужжатли филмлар фестивали бўлиб, у ҳар йили баҳор ва ёз ойларининг бошида Москвада 30 минг томошабинни тўплайди. Кузда Россиянинг 15 шаҳрида худди шу сонда минтақада Беат Wеекенд шоунинг бир қисми сифатида ўтказилади. Бизнинг тарихимиз университет талабаларини илҳомлантиради ва маданий соҳада барқарор ва кенг миқёсли корхоналар ташкил этиш мумкинлигини кўришларига умид қиламиз».
МИРХАН САГИТОВ, "Samarkand Half Marathon"и лойиҳаси куратори:
«Чет элда ўтказилган кўплаб марафон ва ярим марафонлар иштирокчиси сифатида, ишонч билан айта оламанки, Самарқанддаги ярим марафон маршрути спорт нуқтаи назаридан энг чиройли ва қизиқарли бўлади. Маршрут давомида пойга иштирокчилари шаҳарнинг барча диққатга сазовор жойларини кўришади - ярим марафон машҳур Регистон ансамбли ёнида бошланади. Марафон IAAF халқаро атлетика федерациялари ассотсиатсияси ва AIMS халқаро марафонлар ассотсиатсияси томонидан сертификатланади ва бошқарилади.
Мусобақанинг барча иштирокчилари, ҳар бир масофада белгиланган вақтни ҳисобга олиб боришади, марафончиларнинг ғолиблари эсдалик медалларини олишади. Ва рўйхатдан ўтган ҳар бир иштирокчи - пойга футболкаси, бренд тасвирланган сумка, финишга қолган вақт ҳисобини олишга имкон берувчи чип ва рақам берилади. Ғолиблар учун мукофот жамғармаси ташкил этилган бўлиб, мутлақ ҳисобда 1 дан 3-ўрингача бўлган эркаклар ва аёллар пул мукофотлари билан тақдирланадилар. Совринлар ва пойга қоидалари ҳақида батафсил маълумотни бизнинг веб-сайтимизда топишингиз мумкин.
Бизнинг тадбиримизни ташкиллаштириш бўйича маслаҳатлашувлар "Russia Running" халқаро компанияси томонидан олиб борилади. Бу компания замонавий югуриш тадбирларини ташкил этишда катта тажрибага эга мутахассисларни ўз ичига олган. Ярим марафон ташкилотчиларининг барча жамоаси пойга иштирокчиларига максимал даражада хизмат кўрсатиш ва қулай шароитларни таъминлаш учун ҳаракат қилмоқда. Биз ҳар бир иштирокчи "Samarkand Half Marathon"дан максимал даражада фойдаланишини истаймиз».

Сегодня, в Агентстве информации и массовых коммуникаций прошла пресс-конференция, посвященная проекту Samarkand Half Marathon, который пройдет в Самарканде с 1 по 3 ноября. На пресс-конференции выступили представители государственных и ведомственных организаций, организаторы проекта, международные партнеры и специалисты, участники забега и образовательной программы.
Также, гости и участники пресс-конференции посетили тактильную выставку, которая была представлена Агентстве информации и массовых коммуникаций до отправки ее в Самарканд. Выставка состоится в Медресе Улугбека в Самарканде. Она будет действовать все три дня, с 1 по 3 ноября. На тактильной выставке были представлены картины из коллекции Государственного музея искусств имени И.В. Савицкого. Незрячие и слабовидящие люди смогут на ощупь «прочувствовать» изображение картин. Особое место заняла тактильная модель архитектурного ансамбля «Регистан», которая состоит из Медресе Улугбека, Медресе Шердор и Медресе Тилля-Кори.
Осталось меньше недели до начала проекта Samarkand Half Marathon. Это будет не просто забег, а фестиваль современной культуры, программа которого будет состоять из лекций, воркшопов, музыкальных выступлений, выставки и самого спортивного мероприятия.
Обо всем этом рассказали спикеры пресс-конференции.
САИДА МИРЗИЕЕВА, заместитель директора агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан:
Выражаю благодарность каждому, кто принимает участие и поддерживает полумарафон в Самарканде, и от всего сердца желаю, чтобы таких масштабных инициатив было больше!».
ГАЯНЭ УМЕРОВА, заместитель исполнительного директора Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан:
«Samarkand Half Marathon – это хороший пример того, как организации и люди из совершенно разных сфер деятельности и стран могут сотрудничать и создавать новые продукты. Мы получили экспертную поддержку международных культурных институций – они помогут Фонду развития культуры и искусства Республики Узбекистан разработать долгосрочную стратегию по созданию инклюзивной среды на объектах культуры. Нас поддержали государственные органы и большие компании Узбекистана – этот ресурс позволил нам разработать международный проект и рассказать о той большой идее, которая стоит за этим забегом, максимально большому количеству людей. На самаркандский полумарафон едут лидеры бегового сообщества Казахстана, Киргизии и России – за ними подтянулись сотни любителей бега из этого региона. И наконец, даже независимые игроки, блогеры и представители эстрады Узбекистана, поддержали нашу идею.
Все это очень вдохновляет на то, чтобы мы продолжили нашу работу. В конце года мы опубликуем предварительный план по созданию доступной среды вокруг и внутри культурных учреждений Узбекистана. Мы приглашаем всех желающих принять участие в этой работе. Это сложный процесс, который подразумевает не только перестройку инфраструктуры, но и создание долгосрочных образовательных и культурных проектов. И самаркандский полумарафон – это всего лишь один из элементов в этом процессе.
ОЙБЕК КАСЫМОВ, первый заместитель министра физической культуры и спорта Республики Узбекистан:
«Министерство физической культуры и спорта выражает поддержку первому международному благотворительному забегу в Узбекистане. Мы всегда рады, когда культура и спорт идут рука об руку и дополняют друг друга. Это позволяет спорту обнаружить новые смыслы, а культуре – расширить свои границы и выйти на новую аудиторию. Мы с интересом наблюдаем за работой наших коллег над Samar- kand Half Marathon и приглашаем Фонд развития культуры и искусства Республики Узбекистан при Министерстве культуры к сотрудничеству в следующем году. И желаем удачи спортсменам, которые примут участие в забеге».
МАДИНА БАДАЛОВА, начальник отдела развития образования Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры:
«Это первое благотворительное мероприятие такого масштаба в нашей стране. Помимо самого забега, мы планируем провести в Самарканде ряд культурных мероприятий, и главное – у нас есть большая цель. Речь идет о привлечении внимания общественности к проблеме инклюзии на объектах культуры. Наш фонд инициировал долгосрочную программу, направленную на модернизацию объектов культуры Узбекистана. В частности, в этом году Фонд выступил инициатором проекта нормативного акта “О совершенствовании деятельности музеев Республики Узбекистан с учетом инклюзивности”, что охватывает не только материально-техническую доступность в музеях, но также разработку специальных программ для мобильных групп населения, обучение специалистов и внедрение новых технологий как тактильные модели, тифлокомментирование и индукционные петли. Для начала мы проводим мониторинги и тренинги в учреждениях города Ташкента. Результаты этого исследования будут опубликованы в интернете и представлены в виде доклада в рамках образовательной программы полумарафона.
Фонд продолжает сотрудничество с Музеем современного искусства «Гараж» – наши российские коллеги проведут воркшопы и лекции о международном опыте создания инклюзивной среды на объектах культуры».
Кроме того, в рамках полумарафона мы начали сотрудничать еще с одной важной для нас организацией – это кинофестиваль Beat Films. Кураторы фестиваля прочитают лекцию в Ташкенте о том, как они своими силами создали независимую культурную институцию международного уровня, и покажут два документальных фильма. Один из этих фильмов – Free solo – получил премию «Оскар» в этом году».
АЛЕКСАНДРА ФИЛИППОВСКАЯ, координатор отдела инклюзивных программ Музея современного искусства "Гараж":
«Музей «Гараж» с самого начала своего существования стремился к тому, чтобы он был доступен для людей с инвалидностью. Это сложный процесс, который требует много усилий и времени. Проблема инклюзии на объектах культуры включает в себя не только инфраструктуру вокруг и внутри зданий, но и компетенции и навыки сотрудников культурных учреждений. Мы знаем, что Министерство культуры Узбекистана планирует долгосрочную программу, которая будет решать проблему доступности музеев и театров страны для всех. Очень надеюсь, что те образовательные события, которые мы проведем в Самарканде, помогут нашим коллегам из Узбекистана детализировать свои долгосрочные планы в этом направлении».
АЛЕНА БОЧАРОВА, сооснователь Beat Film Festival:
«Мы очень рады возможности показать наши фильмы в Узбекистане. Один из них – Free to Run – непосредственно связан с бегом и созданием целого городского сообщества вокруг этой темы. Кроме того, мы встретимся со студентами Вестминстерского университета в Ташкенте и расскажем о том, как создавать культурные проекты в городе.
Десять лет назад мы объединились в одну команду, чтобы создать Beat Film Festival. На тот момент это был нишевый фестиваль документального кино о музыке, на сегодня — самый масштабный международный фестиваль документального кино в России, который ежегодно собирает 30 000 зрителей в Москве на стыке весны и лета, а осенью еще столько же в 15 городах России в рамках регионального смотра Beat Weekend. Очень надеемся, что наша история вдохновит студентов университета и они увидят, что в сфере культуры тоже можно создавать устойчивые и масштабные предприятия».
МИРХАН САГИТОВ, куратор проекта Samarkand Half Marathon:
Все участники забега, уложившиеся в лимит времени для каждой дистанции, получат на финише памятные медали финишеров. А каждый зарегистрированный участник – футболку забега, брендированную сумку, номер с чипом, который позволит получить точное время финиша. Для победителей учрежден призовой фонд, мужчины и женщины в абсолютном зачете с 1-го по 3-е место будут награждены денежными призами. Более подробную информацию о призах и правилах забега можно найти на нашем сайте.
Консультацию в организации нашего события осуществит международная компания Russia Running, в которую входят специалисты с большим опытом организации современных беговых событии. Вся команда организаторов полумарафона работает над тем, чтобы предоставить максимальный сервис и комфортные условия для участников забега. Мы хотим, чтобы каждый участник смог получить максимум положительных впечатлении от Samarkand Half Marathon».