Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Ўзбекистон талабаларига 2020-2021-йилги грант дастури учун танлов бошланганлигини эълон қилади. Танлов натижаларига кўра, ғолиблар аниқланади ва улар ўзлари хоҳлаган ОТМда бир ўқув йили давомида таҳсил олиш учун грантни қўлга киритадилар. Мазкур танловда бакалавр ва магистратура даражасидаги талабалар қатнашиши мумкин.
Грант даъвогарлиги учун қуйидаги устувор йўналишлар:
- Маданият ва санъат соҳасидаги менежмент
- Маданият объектларни тиклаш ва сақлаш
- Маданий туризм
- Графика дизайни
- Тасвирий санъат
- Хореография
Саралаш босқичи:
1. Жамғарма грант дастурида иштирок этиш учун ариза (https://forms.gle/ph9qZhbmioBWyoH88) юбориш.
2. Биринчи босқич натижаларига кўра анкеталар танланган иштирокчилар билан суҳбатлар ўтказилади.
Номзодларни саралаш мезонлари:
- ўқишдаги ютуқлари
- илмий-тадқиқот ишлари;
- умумий билим-кўникмалари;
- таҳлилий кўникмалар
- ташкилотчилик қобилятлари;
- ривожланишдаги мотивацияси;
- ижтимоий фаоллик;
- танланган мутахассисликнинг аҳамияти ва афзалликлари ва унинг мамлакатда маданият ва санъат соҳасини ривожлантиришдаги ролидан хабардорлиги.
Номзодлар учун умумий шартлар:
- Танлов қатнашчиси ариза бериш пайтида Ўзбекистон Республикасидаги ОТМнинг талабаси бўлиши шарт;
- Танловда I курс талабалари қатнашиши мумкин эмас;
- Мусобақа иштирокчилари бир вақтнинг ўзида бир нечта грант дастурларида иштирок этиб ғолиб бўлолмайдилар;
- Аввалги йилларда ушбу грант дастурининг ғолиблари дастурда яна қайта қатнаша олмайдилар;
- Жамғарма номзод тақдим этган ҳужжатларда нотўғри маълумотлар аниқланган тақдирда, танлов натижаларини исталган босқичда бекор қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади;
- Тегишли маълумотни (бакалавр / магистр) олгандан сўнг, уч ой давомида грант дастурининг ғолиби Жамғарманинг стипендия комиссиясининг қарори билан Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги тасарруфидаги муассасаларга ишга қабул қилинади. Иш стажи муддати: камида бир йил.
Танловнинг умумий жадвали:
- аризаларни қабул қилиш сўнги муддати - 2020 йил 20 сентябргача
- биринчи босқич аризаларни кўриб чиқиш - 2020 йил 30 сентябргача
- биринчи босқич якуни бўйича натижалар эълон қилиши - 2020 йил 1 октябргача
- интервю - 2020 йил 5 октябр
- танлов натижаларини сарҳисоб қилиш - 2020 йил 8 октябр
- ғолибларни эълон қилиш - 2020 йил 11 октябр
Танлов натижалари эълон қилинганидан кейин 10 иш куни ичида ғолиблар билан шартнома тузилади. Йиллик шартнома миқдорига тенг грант 2020 йил 10 ноябргача талаба таҳсил олаётган ОТМнинг ҳисоб рақамига ўтказилади.

The Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan starts accepting applications for participation in the scholarship program for students studying in higher education institutions of Uzbekistan. According to the results of the competition, the winners will be determined who will receive a scholarship to study for one academic year at their chosen University.
Both undergraduate and graduate students are allowed to participate in the competition. Priority areas for grant applicants are:
- Restoration and conservation
- Visual arts
- Museum studies
- Choreography
Selection stages:
1. Submit an application for participation in the Foundation's scholarship program via the link (https://forms.gle/ph9qZhbmioBWyoH88).
2. Interviews with participants whose forms were selected based on the results of the first stage.
Criteria for selecting candidates:
- general erudition;
- analytical ability;
- the motivation for self-development;
- awareness of the significance and benefits of the chosen specialty and its role in the development of culture and art in the country.
General conditions for candidates:
- The participant must be a student of a higher education institution of the Republic of Uzbekistan at the time of submitting the application;
- First-year undergraduate students are not allowed to participate in the competition;
- Participants cannot become winners of several grant programs at the same time;
- Winners of the grant program in previous years cannot participate in the program again;
- The Foundation reserves the right to cancel the results of the competition at any stage if false information is found in the documents provided by the candidate;
- After receiving the appropriate educational degree (bachelor/master), within three months, the winner of the scholarship program is employed in institutions of culture and art that are under the authority of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan by the decision of the scholarship committee of the Foundation. Employment period: at least one year.
The general competition schedule:
- until 20.09.2020 — accepting applications
- until 30.09.2020 — evaluation of applications for the first stage
- 01.10.2020 — announcement of the results of the first stage
- 05.10.2020 — interview
- 08.10.2020 — summing up the results of the competition
- 11.10.2020 — announcement of winners
A contract will be concluded with the winners within 10 business days after the announcement of the competition results. The grant equal to the amount of the annual contract will be transferred to the account of the University where the scholarship recipient is studying until November 10, 2020.