Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Ўзбекистон талабаларига 2020-2021-йилги грант дастури учун танлов бошланганлигини эълон қилади. Танлов натижаларига кўра, ғолиблар аниқланади ва улар ўзлари хоҳлаган ОТМда бир ўқув йили давомида таҳсил олиш учун грантни қўлга киритадилар. Мазкур танловда бакалавр ва магистратура даражасидаги талабалар қатнашиши мумкин.
Грант даъвогарлиги учун қуйидаги устувор йўналишлар:
- Маданият ва санъат соҳасидаги менежмент
- Маданият объектларни тиклаш ва сақлаш
- Маданий туризм
- Графика дизайни
- Тасвирий санъат
- Хореография
Саралаш босқичи:
1. Жамғарма грант дастурида иштирок этиш учун ариза (https://forms.gle/ph9qZhbmioBWyoH88) юбориш.
2. Биринчи босқич натижаларига кўра анкеталар танланган иштирокчилар билан суҳбатлар ўтказилади.
Номзодларни саралаш мезонлари:
- ўқишдаги ютуқлари
- илмий-тадқиқот ишлари;
- умумий билим-кўникмалари;
- таҳлилий кўникмалар
- ташкилотчилик қобилятлари;
- ривожланишдаги мотивацияси;
- ижтимоий фаоллик;
- танланган мутахассисликнинг аҳамияти ва афзалликлари ва унинг мамлакатда маданият ва санъат соҳасини ривожлантиришдаги ролидан хабардорлиги.
Номзодлар учун умумий шартлар:
- Танлов қатнашчиси ариза бериш пайтида Ўзбекистон Республикасидаги ОТМнинг талабаси бўлиши шарт;
- Танловда I курс талабалари қатнашиши мумкин эмас;
- Мусобақа иштирокчилари бир вақтнинг ўзида бир нечта грант дастурларида иштирок этиб ғолиб бўлолмайдилар;
- Аввалги йилларда ушбу грант дастурининг ғолиблари дастурда яна қайта қатнаша олмайдилар;
- Жамғарма номзод тақдим этган ҳужжатларда нотўғри маълумотлар аниқланган тақдирда, танлов натижаларини исталган босқичда бекор қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади;
- Тегишли маълумотни (бакалавр / магистр) олгандан сўнг, уч ой давомида грант дастурининг ғолиби Жамғарманинг стипендия комиссиясининг қарори билан Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги тасарруфидаги муассасаларга ишга қабул қилинади. Иш стажи муддати: камида бир йил.
Танловнинг умумий жадвали:
- аризаларни қабул қилиш сўнги муддати - 2020 йил 20 сентябргача
- биринчи босқич аризаларни кўриб чиқиш - 2020 йил 30 сентябргача
- биринчи босқич якуни бўйича натижалар эълон қилиши - 2020 йил 1 октябргача
- интервю - 2020 йил 5 октябр
- танлов натижаларини сарҳисоб қилиш - 2020 йил 8 октябр
- ғолибларни эълон қилиш - 2020 йил 11 октябр
Танлов натижалари эълон қилинганидан кейин 10 иш куни ичида ғолиблар билан шартнома тузилади. Йиллик шартнома миқдорига тенг грант 2020 йил 10 ноябргача талаба таҳсил олаётган ОТМнинг ҳисоб рақамига ўтказилади.

Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан начинает приём заявок на участие в грантовой программе для студентов, обучающихся в вузах Узбекистана. По итогам конкурса будут определены победители, которые получат грант на обучение в течение одного академического года в выбранном ими вузе.
К участию в конкурсе допускаются студенты как бакалавриата, так и магистратуры. Приоритетными направлениями для соискателей гранта являются:
- Хореография
1. Подача заявки на участие в грантовой программе Фонда по ссылке (https://forms.gle/ph9qZhbmioBWyoH88).
2. Интервью с участниками, анкеты которых были отобраны по итогам первого этапа.
Критерии отбора кандидатов:
- осознание значимости и пользы выбранной специальности и её роли в развитии сферы культуры и искусства в стране.
- Участник конкурса, на момент подачи заявки, должен быть студентом вуза Республики Узбекистан;
- К участию в конкурсе не допускаются студенты I-курса бакалавриата;
- Конкурсанты не могут стать победителями нескольких грантовых программ одновременно;
- Победители грантовой программы в предыдущие годы не могут принимать участие в программе повторно;
- Фонд оставляет за собой право аннулировать результаты конкурса на любом его этапе, в случае обнаружения ложной информации в предоставленных кандидатом документах;
- После получения соответствующей образовательной степени (бакалавр/магистр), в течение трех месяцев победитель грантовой программы трудоустраивается в учреждения сферы культуры и искусства, находящиеся под ведомством Министерства культуры Республики Узбекистан решением стипендиальной комиссии Фонда. Срок трудоустройства: не менее одного года.
Общий график конкурса:
- до 20.09.2020 — приём заявок
- до 30.09.2020 — экспертиза заявок первого этапа
- 01.10.2020 — объявление результатов первого этапа
- 05.10.2020 — интервью
- 08.10.2020 — подведение итогов конкурса
- 11.10.2020 — объявление победителей
В течение 10 рабочих дней после объявления результатов конкурса, с победителями будет заключён договор. Грант, равный сумме годового контракта будет перечислен на счёт вуза, в котором обучается стипендиат до 10 ноября 2020 года.