Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси биринчи марта чет эл олий ўқув юртларида грант асоосида ўқиш учун танлов эълон қилди.
2019-йилда талабалар ”Замонавий санъатда кураторнинг амалиёти” икки йиллик Магистрлик дастурида ўқиш учун Миллий таълим университетининг Олий мактабида ва “Гараж” замонавий санъат музейида грант ютиб олиш каби ажойиб имкониятга эга.
Курс замонавий тасвирий амалиётларда маҳоратли экспериментларга оид мавҳум (абстракт) расмларни ҳис қилишдан ва таҳлил қилишдан бошлаб, то found footage видео-рассомларнинг ишларигача биладиган келажак куратор ва санъат (арт)менежерларини шакиллантиришга ва тайёрлашга йўналтирилган. Магистр дастури ҳақида батафсил маълумот ва дастурда иштирок этиш учун керакли ҳужжатлар рўйхатини бу ерда топишингиз мумкин.
Танловда магистрлик дастурининг талабларига жавоб берадиган олий маълумотли номзодлар иштирок этишлари мумкин.
Танлов уч босқичдан иборат:
- Биринчи босқичда номзодлар Миллий тадқиқот университетининг “Иқтисоднинг олий мактаби”да ва “Гараж” Замонавий санъат музейида "Замонавий санъатда кураторлик амалиётлари" магистрлик дастури танловида иштирок этиш учун портфолио топширишлари керак. Сиз талаб қилинадиган шартлар ва зарур ҳужжатларнинг рўйхати билан бу ерда танишишингиз мумкин.
Портфолио Олий мактабнинг сайтида топширишнинг охирги муддати: 28 июлга қадар.
Биринчи босқичнинг иккинчи шартига ўтиш учун танлов иштирокчилари ҳужжатларни электрон шаклда электрон манзили орқали юклаб олишлари керак. Тегишли ҳужжатларни тўлдириш ва тақдим этишнинг барча бандлари албатта бажарилишлари шарт.
- Биринчи босқичдан муваффақиятли ўтган ушбу грант дастурининг иштирокчилари учун танловнинг иккинчи босқичи Ўзбекистон Республикаси Маданийат ишлари вазирлиги биносида жойлашган ИТИ ВШЕ ва “Гараж” замонавий санъат музейи (Тошкент ш. Тарас Шевченко, 1 манзили бўйича жойлашган) танлов комиссияси билан бўлган онлайн суҳбатдир.
Дастурда таълим олиш гранти қуйидаги харажатларни қоплайди:
- Шартноманинг умумий қиймати;
- магистрантнинг Москва шаҳрида ўқиш муддати давомидаги яшаш бўйича чиқимларни;
- Озиқ-овқат, ички транспорт;
- Ўқиш вақтида 4 та ҳаво(авиацион учишлар) сафарлари;
- Тиббий суғурта (минимал тариф бўйича).
Баҳолаш мезонлари:
- Илмий фаолият;
- Илмий-тадқиқот ишлар;
- Аналитик қобилиятлар;
- Ташкилий қобилиятлар;
- Ривожланиш мақсади;
- Ижтимоий фаоллик;
- Танланган соҳанинг аҳамийати ва афзалликлари ва унинг маданият ва саънат соҳасини ривожлантиришдаги ўрнини англаш.
Танлов жадвали:
- ҲСЕ веб-сайтида аризаларни қабул қилиш: 2019 йил 6 августгача
- Фонд сайтида аризаларни қабул қилиш: 2019 йил 10 августгача.
- 1-босқичнинг аризаларни кўриб чиқиш: 2019 йил 12 дан 13 августгача;
- 1-босқич натижаларини эълон қилиш: 2019 йил 14 август
- Иккинчи босқичнинг онлайн интервьюси: 2019 йил 20 август
- Танлов натижаларини аниқлаш: 26 дан 28 августга қадар
- Ғолибларни элон қилиш: 2019 йил 30-августидан кечикмасдан.
Танлов ғолиблари учун жадвал:
Ғолиблар билан шартнома муносабатларини тузиш: танлов натижалари элон қилинган кундан бошлаб 10 иш куни ичида;
Стипендия тўловлари: 2019 йил сентябрь ойигача.
Грантлар (стипендиал, стипендияга оид) танловида иштирок этиш шартлари:
- Рақобатчилар бир вақтнинг ўзида бир нечта стипендия дастурлари бўйича ғолиб бўлиши мумкин эмас;
- Жамғарма академик интизом бузилган, олаётган таълимни ўзлаштириш пасайган, узрсиз узлуксиз давоматни бузиш, ички қоидалар ва университет қоидаларига риоя қилмаслик, ётоқхонада яшаш қоидаларини бузиш (агар талаба ётоқхонада яшаса) ҳолларида, ҳамда табиий офатлар (зилзилалар, бўронлар, қурғоқчилик ва бошқ.) ёки ижтимоий-иқтисодий вазиятлар (уруш ҳолати, блокада, давлат манфаатларидаги импорт ва экспортни тўхтатилиши, ва ҳо казо) таълим грантини тўлашни тўхтатиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади. Тўловни тўхтатиб туриш тўғрисидаги қарор Маданийат ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси танлов комиссияси томонидан амалга оширилади;
- Грант суммаси қабул қилувчи ташкилотнинг ҳисоб рақамига ўтказилади;
- Икки йиллик магистрлик дастурга кирган талабаларни, Жамғарма ёзги таътил вақтида Ўзбекистон Республикаси ташкилотлари ва муассасаларида амалиёт ўтиш учун тайинлаш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади;
- Грант ютиб олган шахслар тегишли лицензия (бакалавр / магистр) олганидан сўнг уч ой давомида Фонд стипендиал(стипендияга оид) комиссиянинг қарори билан Ўзбекистон Республикаси Маданийат вазирлиги назорати остида маданийат ва санъат муассасаларининг устувор йўналишларида ишлайди. Иш стажи: камида уч йил.
- Ўқув даври мобайнида талабалар шахсий хавфсизлиги учун Жамғарма жавобгар емас;
- Фонд ёзги таътил вақтида талабанинг харажатларини (турар жойи, овқатланиши, ички транспорт) қопламайди;
- Ўқув жарайони вақтида фавкулодли вазиятлар, соғлиқ билан боғлиқ шароитлар ва бошқа сабабларга кўра режадан ташқари талаба Ўзбекистонга қайтиб келиши керак бўлса, ҳаво сафарига чиқиш учун барча молийавий харажатлар грант соҳибининг бўйнига қўйилади.
Грант дастурининг ғолиблари ўз билимларини ва қобилийатларини бошқаларга ўргата оладиган, янги ғоялар яратадиган, уларни амалга ошириш ва иш натижалари учун шахсий масъулиятни ўз зиммасига оладиган ижодкор кишилар, шунингдек, ҳамфикр бўлган одамлар гуруҳини тўпла оладиган ва умумий мақсадга эришишга ундай оладиган шахслар бўлишлари керак.

Первая международная грантовая программа Фонда развития культуры и искусства
Впервые Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры РУ объявляет открытый конкурс на получение гранта в зарубежных вузах.
В 2019 году у студентов есть уникальная возможность получить грант на двухгодичное обучение в магистерской программе «Практики кураторства в современном искусстве» Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» и Музея современного искусства «Гараж».
Курс направлен на формирование и на подготовку будущих кураторов и арт-менеджеров к восприятию и анализу различных явлений в современных визуальных практиках от абстрактной живописи до работы видеохудожников с found footage, а также перформативных экспериментов. Подробную информацию о магистерской программе и о перечне необходимых документов для участия в программе можно найти здесь.
В конкурсе могут принимать участие кандидаты с высшим образованием, соответствующие требованиям магистерской программы.
Конкурс будет проходить в три этапа:
• На первом этапе абитуриентам необходимо предоставить портфолио для участия в отборе на магистерскую программу «Практики кураторства в современном искусстве» Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» и Музея современного искусства «Гараж». Ознакомиться подробно с условиями подачи заявления и перечнем необходимых документов можно здесь.
Срок подачи портфолио на сайте «Высшей школы экономики»: до 28 июля.
Для перехода ко второму шагу первого этапа, конкурсанты должны загрузить в электронном формате документы по ссылке. Все пункты по заполнению и предоставлению сопровождающих документов – обязательны.
• Вторым этапом отбора для участников данной грантовой программы, успешно прошедших первый этап, станет онлайн-собеседование с отборочной комиссией НИУ ВШЭ и Музея современного искусства «Гараж» в здании Министерства культуры Республики Узбекистан по адресу: г. Ташкент, ул. Тараса Шевченко, 1.
• Общая сумма контракта;
• Проживание магистранта в г.Москва на время прохождения обучения;
• Питание, внутренний транспорт;
• 4 авиаперелета на все время обучения;
• прием заявок на сайте НИУ ВШЭ: до 6 августа 2019
• прием заявок на сайте Фонда: до 10 августа.
• экспертиза заявок первого этапа: c 12 августа по 13 августа 2019
• объявление результатов первого этапа: 14 августа 2019
• онлайн-интервью по второму этапу: 20 августа 2019
• подведение итогов конкурса: с 26 по 28 августа 2019
• объявление победителей: не позднее 30 августа 2019.
• выплата стипендий: до конца сентября 2019.
Условия участия в стипендиальном конкурсе:
• Фонд оставляет за собой право приостановить выплату образовательного гранта в случае нарушения учебной дисциплины, плохой успеваемости, систематических пропусков учебных занятий без уважительных причин, нарушения правил внутреннего распорядка и устава вуза, нарушения правил проживания в общежитии (в случае если студент проживает в общежитии), возникновения обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), включая природные явления (землетрясения, оползни, ураганы, засухи и др.) или социально-экономическими обстоятельствами (состояние войны, блокады, запреты на импорт и экспорт в государственных интересах и др.). Решение о приостановлении финансирования принимается отборочной комиссией Фонда развития культуры и искусства;
• В случае зачисления на двухгодичную программу магистратуры, Фонд оставляет за собой право определять студентов в организации и учреждения Республики Узбекистан, для прохождения стажировок на время летних каникул;
• Грантополучатель, после получения образовательной степени магистра, в течение трех месяцев, решением стипендиальной комиссией Фонда, трудоустраивается в приоритетные сферы учреждений деятельности культуры и искусства, находящиеся под курированием Министерства культуры Республики Узбекистан. Срок трудоустройства: не менее трех лет.