Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси биринчи марта чет эл олий ўқув юртларида грант асоосида ўқиш учун танлов эълон қилди.
2019-йилда талабалар ”Замонавий санъатда кураторнинг амалиёти” икки йиллик Магистрлик дастурида ўқиш учун Миллий таълим университетининг Олий мактабида ва “Гараж” замонавий санъат музейида грант ютиб олиш каби ажойиб имкониятга эга.
Курс замонавий тасвирий амалиётларда маҳоратли экспериментларга оид мавҳум (абстракт) расмларни ҳис қилишдан ва таҳлил қилишдан бошлаб, то found footage видео-рассомларнинг ишларигача биладиган келажак куратор ва санъат (арт)менежерларини шакиллантиришга ва тайёрлашга йўналтирилган. Магистр дастури ҳақида батафсил маълумот ва дастурда иштирок этиш учун керакли ҳужжатлар рўйхатини бу ерда топишингиз мумкин.
Танловда магистрлик дастурининг талабларига жавоб берадиган олий маълумотли номзодлар иштирок этишлари мумкин.
Танлов уч босқичдан иборат:
- Биринчи босқичда номзодлар Миллий тадқиқот университетининг “Иқтисоднинг олий мактаби”да ва “Гараж” Замонавий санъат музейида "Замонавий санъатда кураторлик амалиётлари" магистрлик дастури танловида иштирок этиш учун портфолио топширишлари керак. Сиз талаб қилинадиган шартлар ва зарур ҳужжатларнинг рўйхати билан бу ерда танишишингиз мумкин.
Портфолио Олий мактабнинг сайтида топширишнинг охирги муддати: 28 июлга қадар.
Биринчи босқичнинг иккинчи шартига ўтиш учун танлов иштирокчилари ҳужжатларни электрон шаклда электрон манзили орқали юклаб олишлари керак. Тегишли ҳужжатларни тўлдириш ва тақдим этишнинг барча бандлари албатта бажарилишлари шарт.
- Биринчи босқичдан муваффақиятли ўтган ушбу грант дастурининг иштирокчилари учун танловнинг иккинчи босқичи Ўзбекистон Республикаси Маданийат ишлари вазирлиги биносида жойлашган ИТИ ВШЕ ва “Гараж” замонавий санъат музейи (Тошкент ш. Тарас Шевченко, 1 манзили бўйича жойлашган) танлов комиссияси билан бўлган онлайн суҳбатдир.
Дастурда таълим олиш гранти қуйидаги харажатларни қоплайди:
- Шартноманинг умумий қиймати;
- магистрантнинг Москва шаҳрида ўқиш муддати давомидаги яшаш бўйича чиқимларни;
- Озиқ-овқат, ички транспорт;
- Ўқиш вақтида 4 та ҳаво(авиацион учишлар) сафарлари;
- Тиббий суғурта (минимал тариф бўйича).
Баҳолаш мезонлари:
- Илмий фаолият;
- Илмий-тадқиқот ишлар;
- Аналитик қобилиятлар;
- Ташкилий қобилиятлар;
- Ривожланиш мақсади;
- Ижтимоий фаоллик;
- Танланган соҳанинг аҳамийати ва афзалликлари ва унинг маданият ва саънат соҳасини ривожлантиришдаги ўрнини англаш.
Танлов жадвали:
- ҲСЕ веб-сайтида аризаларни қабул қилиш: 2019 йил 6 августгача
- Фонд сайтида аризаларни қабул қилиш: 2019 йил 10 августгача.
- 1-босқичнинг аризаларни кўриб чиқиш: 2019 йил 12 дан 13 августгача;
- 1-босқич натижаларини эълон қилиш: 2019 йил 14 август
- Иккинчи босқичнинг онлайн интервьюси: 2019 йил 20 август
- Танлов натижаларини аниқлаш: 26 дан 28 августга қадар
- Ғолибларни элон қилиш: 2019 йил 30-августидан кечикмасдан.
Танлов ғолиблари учун жадвал:
Ғолиблар билан шартнома муносабатларини тузиш: танлов натижалари элон қилинган кундан бошлаб 10 иш куни ичида;
Стипендия тўловлари: 2019 йил сентябрь ойигача.
Грантлар (стипендиал, стипендияга оид) танловида иштирок этиш шартлари:
- Рақобатчилар бир вақтнинг ўзида бир нечта стипендия дастурлари бўйича ғолиб бўлиши мумкин эмас;
- Жамғарма академик интизом бузилган, олаётган таълимни ўзлаштириш пасайган, узрсиз узлуксиз давоматни бузиш, ички қоидалар ва университет қоидаларига риоя қилмаслик, ётоқхонада яшаш қоидаларини бузиш (агар талаба ётоқхонада яшаса) ҳолларида, ҳамда табиий офатлар (зилзилалар, бўронлар, қурғоқчилик ва бошқ.) ёки ижтимоий-иқтисодий вазиятлар (уруш ҳолати, блокада, давлат манфаатларидаги импорт ва экспортни тўхтатилиши, ва ҳо казо) таълим грантини тўлашни тўхтатиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади. Тўловни тўхтатиб туриш тўғрисидаги қарор Маданийат ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси танлов комиссияси томонидан амалга оширилади;
- Грант суммаси қабул қилувчи ташкилотнинг ҳисоб рақамига ўтказилади;
- Икки йиллик магистрлик дастурга кирган талабаларни, Жамғарма ёзги таътил вақтида Ўзбекистон Республикаси ташкилотлари ва муассасаларида амалиёт ўтиш учун тайинлаш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади;
- Грант ютиб олган шахслар тегишли лицензия (бакалавр / магистр) олганидан сўнг уч ой давомида Фонд стипендиал(стипендияга оид) комиссиянинг қарори билан Ўзбекистон Республикаси Маданийат вазирлиги назорати остида маданийат ва санъат муассасаларининг устувор йўналишларида ишлайди. Иш стажи: камида уч йил.
- Ўқув даври мобайнида талабалар шахсий хавфсизлиги учун Жамғарма жавобгар емас;
- Фонд ёзги таътил вақтида талабанинг харажатларини (турар жойи, овқатланиши, ички транспорт) қопламайди;
- Ўқув жарайони вақтида фавкулодли вазиятлар, соғлиқ билан боғлиқ шароитлар ва бошқа сабабларга кўра режадан ташқари талаба Ўзбекистонга қайтиб келиши керак бўлса, ҳаво сафарига чиқиш учун барча молийавий харажатлар грант соҳибининг бўйнига қўйилади.
Грант дастурининг ғолиблари ўз билимларини ва қобилийатларини бошқаларга ўргата оладиган, янги ғоялар яратадиган, уларни амалга ошириш ва иш натижалари учун шахсий масъулиятни ўз зиммасига оладиган ижодкор кишилар, шунингдек, ҳамфикр бўлган одамлар гуруҳини тўпла оладиган ва умумий мақсадга эришишга ундай оладиган шахслар бўлишлари керак.

For the first time the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan announces an open competition for a scholarship in foreign university.
In 2019, students have a unique opportunity to receive a scholarship for two-year studies in the «Curatorial Practices in Contemporary Art» Master's program of the National Research University «Higher School of Economics» and the Garage Museum of Contemporary Art.
The course is aimed at shaping and preparing future curators and art managers for the perception and analysis of various phenomena in modern visual practices from abstract painting to the work of video artists with found footage, as well as performative experiments. Detailed information about the Master's program and the list of necessary documents for participation in the program can be found here.
Candidates with higher education who meet the requirements of the Master's program can take part in the competition.
Stages of selection:
The competition will be held in three stages:
- At the first stage, applicants need to submit a portfolio for participation in the selection for the master's program “Curation Practices in Contemporary Art” at the National Research University Higher School of Economics and the Garage Museum of Contemporary Art. You can get acquainted with the conditions of application and the list of necessary documents here.
The deadline for submission of the portfolio on the website of the Higher School of Economics is July 28.
To proceed to the second step of the first stage, the contestants must upload the documents by electronic link in electronic format. All items for filling in and providing accompanying documents are mandatory.
- The second selection stage for participants in this scholarship program, who successfully pass the first stage, will be an online interview with the selection committee of the HSE and the Garage Museum of Contemporary Art in the building of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan at the address: 1, Taras Shevchenko str., Tashkent.
The scholarship competition is a component of the Scholarship Program under the regulations of the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
The scholarship for the program will cover the following costs:
- The total amount of the contract fee;
- Magistrate’s accommodation in Moscow for the duration of education;
- Food and internal transport;
- 4 flights for the duration of education;
Criteria for evaluation:
- scientific and research works;
- awareness of the importance and benefits of the chosen specialty and its role in the development of the sphere of culture and art.
Competition schedule:
- accepting applications on the HSE website: until August 6, 2019
- accepting applications on the Foundation website: until August 10.
- examination of applications for the first stage: from August 12 until August 13, 2019
- announcement of the results of the first stage: August 14, 2019
- online interview for the second stage: August 20, 2019
- summing up the competition: from 26 to 28 August 2019
- announcement of winners: no later than August 30, 2019.
The schedule for the contest winners:
- conclusion of contractual terms with the winners: within 10 working days from the date of announcement of the results of the competition;
- scholarship payments: until the end of September 2019.
Conditions for participation in the scholarship contest:
- Candidates up to 30 years old can take part in the competition;
- Competition participants may not be winners of several scholarship programs at the same time;
- The Foundation reserves the right to suspend the payment of an educational scholarship in case of violation of academic discipline, poor academic performance, systematic absences during studies without valid excuse, violation of the internal rules and regulations of the university, violation of the rules during living in a dormitory (if the student lives in a dormitory), occurrence of force majeure circumstances, including natural phenomena (earthquakes, landslides, hurricanes, droughts, etc.) or socio-economic circumstances (state of war, blockades, bans on imports and exports in the public interest, etc.). The decision to suspend funding is made by the selection committee of the Art and Culture Development Foundation;
- the scholarship amount is transferred to the settlement account of the receiving organization;
- In the case of enrollment to the two-year master’s program, the Foundation reserves the right to allocate students in organizations and institutions of the Republic of Uzbekistan for internships during the summer holidays;
- The grantee, after receiving master’s degree, by the decision of the Foundation scholarship commission, is employed in priority areas of the institutions of culture and art that are under the supervision of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan during three months. Duration of employment: not less than three years.
- The Foundation does not cover student expenses (accommodation, food, internal transport) during the summer holidays;
- During an unscheduled return of student to Uzbekistan during the educational process (force majeure, health issues, etc.), all financial costs for air travel are carried by the grantee.
The winners of the scholarship program can be creative people who are able to share their knowledge and skills, generate new ideas, implement them and take personal responsibility for the result of the work, as well as personalities who are ready to gather a team of like-minded people around themselves and inspire them to achieve a common goal.