Кеча Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси ташаббуси билан "Ўзбекистон Республикасидаги маданият муассасаларида инклюзивликни ривожлантиришнинг асосий йўналишлари ва механизмлари"мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Муҳокамада Ўзбекистон Республикасининг вазирлик ва идоралари, шунингдек, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва инклюзив йўналиш бўйича жамоатчилик вакиллари иштирок этдилар.
Давра суҳбати Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси, Маданият вазирлиги, манфаатдор вазирлик ва идораларнинг вакиллари, ихтисослаштирилган мактаб-интернатлар раҳбарияти, жамоат ташкилотлари етакчилари, ногиронлар билан иш олиб бораётган жамоалар раҳбарлари, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ), Бирлашган Миллатлар ташкилоти (UNICEF)нинг вакиллари ва бошқалар ўртасидаги учрашув шаклида бўлиб ўтди.
Учрашувда қуйидаги масалалар муҳокама қилинди:
- Ўзбекистонда инклюзивлик ҳақида жамиятнинг хабардорлиги даражасини ўрганиш;
- Ногиронлар жамиятлари вакиллари ҳамда ҳокимият ва маданият ва санъат муассасалари вакиллари ўртасида мулоқотни ташкил этиш;
- Маданий қадриятларни англаш йўлида ногирон болаларнинг ва катталарнинг ҳар қандай камситилишини бартараф этиш учун жамиятни ногиронлик масалалари бўйича ахборот билан таъминлаш;
- Инклюзив очиқлик соҳасидаги энг яхши халқаро амалиётларни амалга оширишни қўллаб-қувватлаш воситаларини аниқлаш ва яратиш ҳамда мавзу бўйича бошқа масалалар.
Жамғарманинг вакиллари йиғилганларни ўз фикрларини билан ўртоқлашишга, шунингдек, алоҳида эҳтиёжга эга бўлган одамлар учун маданият объектларидан фойдаланиш соҳасидаги долзарб муаммоларни муҳокама қилишга чақирди. Давра суҳбати доирасида инклюзивлик шароитларини яратишнинг долзарб масалалари, биринчи навбатда, идоралараро ҳамкорликни ривожлантириш ва комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш юзасидан фикр алмашилди.
Кўплаб иштирокчилар Ўзбекистон шаҳарларида инфратузилманинг йўлга қўйилиши ва маданий ташкилотларнинг умумий фаолиятига таъсир этувчи турли тузилмалар вакилларини бир жойда тўплаш имконини берадиган бундай учрашувларни ўтказиш зарурлигини таъкидладилар. Мавзу, шубҳасиз, долзарбдир. Иштирокчилар шаҳарнинг маданий муассасалари нафақат имкониятлари чекланган инсонларга, балки шаҳарнинг барча муассасалари, йўллари, транспорти ва уларга алоқадор қисмлари ҳам аҳолининг барча қатламлари учун очиқ бўлиши ва инсонлар улардан фойдалана олишини чин дилдан истаган ҳолда, ўзларининг муаммолари ва кузатувлари билан тўлқинланиб ўртоқлашдилар
Ушбу мавзу бўйича илмий тадқиқотлар ҳам муҳокама қилинди. Шундай қилиб, спикерлардан бири, Дилмурад Юсупов, Сассекс университети (Буюк Британия) Ривожланиш муаммоларини ўрганиш институти докторанти вазиятни шундай таҳлил қилди:
- Бизнинг Қонунчилик ҳужжатларимизда алоҳида эҳтиёжманд инсонлар учун зарур шарт-шароитларни яратиш бўйича барча қонунлар аниқ белгиланган. Бироқ, афсуслар бўлсинки, ўтказилган тадқиқотларга ва таҳлилларга асосланиб, ушбу мавзу бўйича барча фармонлар фақат 30 фоизга амалга оширилганини таъкидлаш керак. Имкониятлари чекланган инсонлар учун ҳеч бўлмаганда уларнинг ҳаракатланиши ва яшаши учун зарур бўлган асосий шароитлар яратилишини истардим. Мисол учун, Самарқандга саёҳат чоғида эшитиш қобилияти заиф бўлган болалар учун интернат мактаби тарбияланувчиларига сурдотаржимон гид ҳамроҳлик қилганини кузатиш мен учун ёқимли ҳолат бўлди. Бундай янгиликларнинг кўпроқ бўлишини ва, энг муҳими, улар ногиронлиги бўлган инсонлар учун зарур бўлган барча жиҳатлар инобатга олинган ҳолда юқори сифатда тақдим этилишини истардим. Бу ерда мулоқотни йўлга қўйиш имкониятини берадиган давра суҳбатлари ташкил этилиши ижобий ҳолатдир.
Ўзбекистон кўзи ожизлар жамияти вакили Улуғбек Маматхонов ҳам алоҳида эҳтиёжманд инсонлар учун қулай шарт-шароитлар яратиш масаласида ўз кузатувлари билан ўртоқлашди:
- Мен дунёнинг турли шаҳарларига ташриф буюриш бахтига мушарраф бўлганман ва шуни таъкидлашни истардимки, баъзи шаҳарлардан кўп нарсаларни ўрганиш мумкин. Мисол учун, Львов шаҳрида деярли ҳар бир светофорда овозли жўр бўлувчи светофор мавжуд. Кўплаб шаҳарларда, диққатга сазовор жойларда, музейларда ва киноларда тифлокомментариялар, махсус тутқичлар, махсус жиҳозланган йўлакчалар ва кўплаб бошқа қурилмалар ташкил этилган. Музейлардаги экспонатлар Брайл шрифтидаги тавсифга эга. Албатта, буларнинг барчаси ҳаракатни ва катта ҳаражатни талаб этади. Бироқ, мамлакатимизнинг тараққий этиши билан бирга биз шаҳарларнинг ва мамлакатимизнинг маданий муассасаларига алоҳида эҳтиёжманд инсонлар учун шундай қулайликларни яратишимиз лозим, деб ўйлайман.
Шунингдек, Ногиронлар уюшмаси вакиллари ҳам сўзга чиқдилар.
Исаков Ойбек, Ўзбекистон ногиронлар уюшмаси раиси:
- Аввало, ушбу тадбирни ташкил этгани учун Жамғармага миннатдорлик билдирмоқчиман. Бу ерда алоҳида эҳтиёжманд инсонлар учун шароит яратиш ҳақида кўп гапирилди. Лекин, мен бундай инсонлар ҳақида киноларда, спектаклларда, телевидение кўрсатувларида ва оммавий ахборот воситаларида баъзан жуда ҳурматсиз қиёфаларда кўрсатилаётгани каби мавзуга ҳам тўхталиб ўтмоқчиман. Кўпинча биз камситилувчи аҳволда, масалан, тиланчилар, заиф одамлар қиёфасида намоён бўламиз. Мен инклюзивликнинг умумий стратегиясини ишлаб чиқишни хоҳлайман. Бунинг учун оммавий ахборот воситалари вакиллари, режиссёрлар, сценарий муаллифлари ва бошқа маданият ва медиа соҳа вакиллари билан яқиндан ишлаш ҳам зарурдир.
Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, давра суҳбати шу йилнинг ноябрь ойида бўлиб ўтадиган биринчи Инклюзив ярим марафон доирасида ташкил этилди. Бу ҳақида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси Марафони бўйича лойиҳа раҳбари Мирхон Сагитов сўзлаб берди:
- Жорий йилнинг 1-3 ноябрида Самарқанд шаҳрида ярим марафон ўтказилиб, тадбир таълим компонентини ҳам ўз ичига олади. Ҳозир биз ушбу пойгани ташкил этиш бўйича барча бандларни пухта ишлаб чиқиш босқичида турибмиз. Таъкидлаш жоизки, марафон ўтказишдан асосий мақсад - маданий ташкилотларда инклюзивлик, шунингдек, Ўзбекистонда туризмни ривожлантириш масалаларига жамоатчилик эътиборини жалб қилишдир. Ногиронликнинг турли шаклларига эга инсонлар учун махсус трасса яратилади ва алоҳида эҳтиёжга муҳтож бўлган инсонларнинг қулай иштирок этиши учун барча зарур шароитларни яратишга ҳаракат қиламиз. Умид қиламанки, бугунги кунда бу ерда тўпланган жамият ва идоралар вакиллари ҳам бизга ёрдам беради.
Давра суҳбатида аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари ҳақидаги хабардорлигини ошириш мақсадида мамлакатимизда инклюзивликни, имкониятлардан фойдаланишни ривожлантириш, шунингдек, таълим, спорт, санъат ва маданиятдан фойдаланиш масалалари ҳам кўриб чиқилди. Давра суҳбати якунида таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди. Тадбир охирида иштирокчилар бир-бирларининг контактлари билан алмашдилар ва ўзаро ҳамкорлик қилишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Открытый диалог по вопросам инклюзивности
Вчера, по инициативе Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан, состоялся круглый стол на тему: «Основные направления и механизмы развития инклюзивности в учреждениях культуры в Республике Узбекистан». Участниками дискуссии стали представители министерств и ведомств Республики Узбекистан, а также ННО и сообщества по инклюзивному направлению.
Круглый стол проводится в форме беседы между представителями Фонда развития культуры и искусства, Министерства культуры, заинтересованных министерств и ведомств, руководства специализированных школ-интернатов, лидеров общественных организаций, лидеров сообществ, ведущих работу с людьми с инвалидностью, представителей Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), Организации объединённых наций (UNICEF) и других.
На встрече обсуждались такие вопросы как:
• Изучение уровня осведомлённости общества об инклюзивности в Узбекистане;
• Организация диалога между представителями обществ людей с инвалидностью и представителями власти и учреждений культуры и искусства;
• Информационное обеспечение общества по вопросам инвалидности для устранения любой дискриминации детей и взрослых с ограниченными возможностями здоровья на пути к постижению культурных ценностей;
• Выявление и создание инструментов поддержки реализации лучших международных практик в сфере инклюзивной доступности и другие вопросы по теме.
Представители Фонда призвали собравшихся поделиться своим мнением, а также обсудить насущные проблемы в сфере доступности объектов культуры для людей с особенными потребностями. В рамках круглого стола состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам создания условий инклюзивности, и, в первую очередь, по продвижению межведомственного взаимодействия и разработке комплекса мер.
Многие участники отметили необходимость проведения подобных встреч, позволяющих собрать в одном месте людей разных структур, влияющих на налаживание инфраструктуры и общей деятельности культурных организаций в городах Узбекистана. Тема, несомненно, наболевшая. Участники эмоционально делились своими проблемами и наблюдениями, искренне желая повлиять на то, чтобы не только культурные учреждения города были доступны для людей с ограниченными возможностями, но и все учреждения, дороги, транспорт и сопутствующие элементы города также были открыты и доступны для всех слоев населения.
Обсуждались также и научные исследования по данной теме. Так, один из спикеров, Дилмурад Юсупов, докторант Института исследований проблем развития Университета Сассекса (Великобритания) поделился своим анализом ситуации:
- В наших законодательных документах ясно прописаны все законы по созданию необходимых условий для людей с особыми потребностями. Однако, к сожалению, основываясь на проведенном исследовании и анализе, приходится констатировать, что реализация всех указов по данной теме, осуществлена на практике всего лишь на 30%. Хотелось бы, чтобы для людей, с ограниченными возможностями были созданы хотя бы базовые условия, необходимые для их передвижения и жизнедеятельности.
Например, было приятно наблюдать, когда на экскурсии по Самарканду детей со школы-интерната для слабослышащих, также сопровождал гид-сурдопереводчик. Хочется, чтобы таких нововведений было больше и главное, чтобы они были качественные, с учетом всех нюансов, необходимых для людей с инвалидностью. Хорошо, что организовываются вот такие круглые столы, где может быть налажен диалог.
Своими наблюдениями по созданию благоприятных условий для людей с особенными потребностями поделился и Улугбек Маматханов, представитель Узбекского общества слепых:
- Мне посчастливилось побывать в разных городах мира и хочется отметить, что у некоторых городов можно многому поучиться. Так, например, в городе Львов практически на каждом светофоре есть и сопровождающий звуковой светофор. Во многих городах, в местах достопримечательностях, музеях и кино – налажены тифлокомментарии, специальные перила, специально-оборудованные дорожки и многое другое.
В музеях есть описание экспонатов шрифтом Брайля. Конечно, все это стоит усилий и больших финансов. Однако, думаю в свете развития нашей страны, мы тоже должны внедрять подобные удобства для людей с особенными потребностями в культурные учреждения города и страны.
Также высказались и представители ассоциации инвалидов.
Исаков Ойбек, председатель Ассоциации инвалидов Узбекистана:
-  В первую очередь, хочется выразить благодарность Фонду за организацию данного мероприятия. Здесь очень много говорилось о создании условий для людей с особенными потребностями. Но, я бы хотел затронуть и тему, как о таких людях создается подчас очень неуважительный образ в кино, спектаклях, в телевизионных передачах и в СМИ.
Часто нас выставляют в унизительном свете, как например, в образе попрошаек, немощных людей. Хотелось бы, чтобы была разработана общая стратегия инклюзивности. Для этого нужна и тесная работа с представителями СМИ, режиссерами, сценаристами и другими представителями профессий культурной и медийной сферы.
Стоит также отметить, что круглый стол состоялся в рамках первого Инклюзивного полумарафона, который пройдет в ноябре этого года. О нем участникам рассказал Мирхан Сагитов, руководитель проекта по полумарафону Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры РУ:
- С 1 по 3 ноября этого года в городе Самарканд состоится полумарафон, который также будет включать в себя образовательный компонент. Сейчас мы находимся на стадии тщательной разработки всех пунктов по организации этого забега. Хочется отметить, что проведение полумарафона будет преследовать основную цель: привлечь внимание общественности к вопросам инклюзивности в объектах культуры, а также для развития туризма в Узбекистане.
В полумарафоне мы постараемся создать все необходимые условия для комфортного участия людей с особенными потребностями. Надеюсь, именно в этом нам и помогут представители обществ и ведомств, которые сегодня собрались здесь.
Для повышения уровня информированности о социально-уязвимых слоях населения во время круглого стола были также рассмотрены вопросы о развитии иклюзивности, физической доступности, а также доступности образования, спорта, искусства и культуры в нашей стране. По итогам работы круглого стола будут выработаны рекомендации и предложения. В завершении мероприятия все участники обменялись контактами и выразили свою готовность сотрудничества друг с другом.