3 июн – Бутунжаҳон югириш куни, онлайн хайрия пойга учун рўйхатдан ўтиш эса очиқ. Тадбирдан тушган барча маблағлар Ўзбекистондаги интернатлардан бирини қўллаб-қувватлашга ҳамда АСД билан касалланган болалар учун иш юритиш буюмлари ва бадиий тўпламларни харид қилиш ишлари учун сарфланади.
Барча хоҳловчилар, 2020 йилнинг ёз ойи охирига қадар онлайн-мусобақада иштирок этиши мумкин. Бунинг учун “Samarkand Half Marathon"и веб-сайтида рўйхатдан ўтинг, учта масофадан бирини танланг ва иштирок этиш учун пул тўланг. Сиз масофани ҳар қандай қулай вақтда ва исталган қулай жойда босиб ўтишингиз мумкин, энг асосийси шундаки, югуриш амалга оширилганлигини тасдиқлашдир. Бунинг учун яриммарафон сайтидаги ҳар қандай фитнес дастуридан GPS-трекни юклаб олиш кифоя. Мусобақа сўнгида барча иштирокчилар "Samarkand Half Marathon"нинг 2019 йилги мемориал медалларига эга бўладилар.
Эслатиб ўтамиз “Samarkand Half Marathon” лойиҳасининг асосий мақсади, маданият ва санъат обектлардаги мавжуд инклюзив муаммоларига жамоатчилик эътиборини жалб қилиш, шунингдек, Ўзбекистонда соғлом турмуш тарзи ва спорт туризмини ривожлантиришдан иборатдир. Бундан ташқари, лойиҳанинг ҳар бир мусобақаси аниқ бир вазифаси бўлган оммавий хайрия тадбиридир. Ўтган йили мазкур тадбир ташкилотчиси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси яриммарафон давомида тўпланган маблағларни Ўзбекистонда тифлошарҳлаш технологиясини жорий этиш учун йўналтирган эди. Ушбу услуб кўзи ожиз ва кўриш қобилияти чекланган инсонларга музей, театр ва бошқа маданият муассасаларга ташриф буюриш имкониятини беради.
2020 йилнинг феврал ойида тифлошарҳлаш технологиясидан фойдаланган ҳолда учта спектакл ташкил этилиб, улар Ўзбекистон давлат Ёшлар театри ва Ўзбекистон давлат қўғирчоқ театрида намойиш этилди. Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси тифлошарҳлаш технологиясини ўқитиш бўйича ўқув дастурини ташкил этди. Мазкур дастурнинг битирувчилари бутун мамлакат бўйлаб инклюзив дастурларни амалга оширишда Жамғармага ёрдам беради.
Лойиҳа ташкилотчиси, мавжуд инклюзив маданиятдан фойдаланиш долзарблиги, айниқса, ҳозирги вазиятдаги коронавирус пандемияси билан боғлиқ ҳолат каби муҳим эканлигини таъкидлади. Эндиликда миллионлаб одамлар уйда қолишга мажбур бўлмоқдалар ва мамлакатнинг ҳар бир фуқароси бугун кам ҳаракатликни ўз бошидан ўткаиб, буни нимани эканлигини англаб етишмоқда. Тез орада каратин муддатлари тугаб барча нормал ҳаётни қайтадан бошлашлари мумкин бўлади. Аммо, бутун мамлакат бўйлаб минглаб ногиронлиги бўлган шахслар ва соғлиғи билан боғлиқ муаммолари мавжуд бўлган инсонлар учун ўз-ўзини мажбурий равишда изоляция қилиш одатий ҳолга айланиб улгирган. “Samarkand Half Marathon” яриммарафонининг асосий мақсади эса бу вазиятни тузатиш мумкинлигини ва бартараф этиш зарурлигини барчага эслатиб қўйишдир.

3 июня, во Всемирный день бега, открыта регистрация на благотворительный онлайн-забег. Все вырученные средства будут направлены на поддержку одного из интернатов Узбекистана и закупку канцтоваров и художественных комплектов для детей с РАС.
Любой желающий может принять участие в онлайн-забеге до конца лета 2020 года. Для этого нужно выбрать одну из трех дистанций, зарегистрироваться на сайте Samarkand Half Marathon и оплатить свое участие. Пробежать дистанцию можно в любое удобное время и в любом удобном месте – главное подтвердить сам факт пробежки. Для этого достаточно загрузить GPS-трек с любого фитнес-приложения на сайте полумарафона. Все участники забега получат памятную медаль участника Samarkand Half Marathon 2019 года.
Напомним, главная цель Samarkand Half Marathon – привлечь внимание общественности к проблеме доступности и инклюзивности объектов культуры и искусства в Узбекистане. Помимо этого, каждый забег проекта – это по сути массовая благотворительная акция с конкретной задачей. В прошлом году организатор мероприятия Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан направил средства, вырученные с полумарафона на внедрение технологии тифлокомментирования в Узбекистане – эта методика позволяет незрячим и слабовидящим людям посещать музеи, театры и другие культурные учреждения.
Уже в феврале 2020 года были организованы три постановки с использованием тифлокомментирования в Государственном молодежном театре Узбекистана и Государственном театре кукол Узбекистана. Кроме того, Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан организовал образовательную программу для обучения тифлокомментированию. Выпускники этой программы в дальнейшем помогут Фонду в реализации инклюзивных программ по всей стране.
Организатор проекта подчеркивает, что актуальность инклюзивной и доступной культуры стала особенно очевидной в связи с текущей ситуацией с пандемией коронавируса. Во время самоизоляции каждый житель страны смог на собственном опыте понять, что значит ограниченность в передвижениях. Карантин почти закончился, и все скоро смогут вновь начать нормальную жизнь. Но для тысяч людей с инвалидностью и с особенностями здоровья по всей стране режим вынужденной, а не добровольной, самоизоляции давно стал нормой. Главная цель Samarkand Half Marathon – напомнить всем, что эту ситуацию можно и нужно исправить.