Ўзбекистон Республикаси Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси La Biennale Di Venezia – Венециядаги 59-Халқаро Санъат Биенналесида Ўзбекистон Республикаси Миллий павилони учун
арт-медиаторлар танловини эълон қилади.
Ўзбекистон Республикаси Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси (кейинги ўринларда Жамғарма)
La Biennale Di Venezia – Венециядаги 59-Халқаро Санъат Биенналесида Ўзбекистон Республикасининг Миллий павилони учун арт-медиаторлар танловини эълон қилади.
Венециядаги 59-Халқаро Санъат Биенналеси (бундан кейин – Биеннале) 2022-йилнинг 23-апрелидан 27-ноябрига қадар давом этади. Биеннале – санъат дунёсининг асосий тенденцияларини ўзида ифодаловчи замонавий санъатнинг энг машхур жаҳон форуми ҳисобланади. Марказий Осиё мамлакатлари ичида Ўзбекистон Республикаси Биенналеда кетма-кет иккинчи йил ўз лойиҳасини тақдим этаётган илк давлатдир.
Биенналедаги Ўзбекистон Республикасининг Миллий павилонининг арт-медиаторлари 2-3 ой давомида Венеция ҳудудида (Италия) яшайди ва юртимиз экспозициялари бўйлаб меҳмонларга йўлбошчи бўлиб, уларни назорат қилади. Танлаб олинган номзодлар қуйидагича тақсимланади:
I гуруҳ – апрел-июн
II гуруҳ – июл-август
III гуруҳ – сентябр-ноябр
Медиатор вазифалари қуйидагилардан иборат бўлади:
- Павилон меҳмонларини кутиб олиш;
- Уларга кўргазма консепсияси, экспонатлар, рассомлар асарлари ҳақида сўзлаб бериш, шунингдек, ташриф буюрувчиларни Ўзбекистон маданияти ва тарихи ҳақидаги ҳамда бошқа қизиқтирган саволларига жавоб бериш;
- Фавқулодда кутилмаган ҳар қандай ҳолатда Жамғарма жамоаси билан алоқада бўлиш;
- Экспонатлар ва экспозициялар хавфсизлигини назорат қилиш;
- Ўзбекистон Миллий павилони меҳмонларига кўргазмага таалуқли буклетлар, каталоглар ва бошқа тарқатма материалларни тарқатиш;
- Маҳаллий менежерлар билан алоқада бўлиш;
- Жамғарма жамоасига Венецияда ташкил этиладиган, Миллий павилон ҳудудида ҳамда ундан ташқарида ўтказиладиган тадбирларда кўмаклашиш;
- Жамғарма жамоасига Миллий павилонга ташриф буюрувчилар ҳақида барча керакли маълумотларни тақдим этиш, шунингдек павилонга ташрифлар сони мониторингини ўтказиш;
- Павилонга муҳим меҳмонлар ва матбуот вакиллари ташриф буюрганда, бу ҳақида Жамғарма жамоасига хабар бериш.
Танловда иштирок этиш учун қуйидаги ҳужжатларни юбориш зарур:
- Ўзбекистон Республикаси фуқароси паспортининфг скан-нусхаси;
- Видеомурожаат шаклидаги мотивацион хат (видеонинг давомийлиги 3 дақиқадан ошмаслиги керак, видеони ҳавола орқали юборинг);
- Олий ёки ўрта таълим тўғрисидаги гувоҳнома;
- Инглиз тилини билиш ҳақидаги сертификат (агар мавжуд бўлса, итальян тили ҳам);
- Инглиз тилида тузилган резюме;
- Тавсия хатлари, сертификатлар, миннатдорчилик хатлари ва ҳ.к.
Ҳужжатлар “Mediator – Art Biennale Di Venezia 2022” мавзуси билан edudep@acdf.uz электрон манзилга юборилиши керак. Танловга аризалар 2022-йил 10-мартгача қабул қилинади.
Видеомурожаат форматидаги мотивацион хат лойиҳада иштирок этишингизнинг мақсади ва моҳиятини ўз ичига олиши ва қуйидаги саволларга жавоб бериши керак:
- Лойиҳа ҳақида қаердан билиб олдингиз ва нима учун иштирок этишга қарор қилдингиз?
- Илгари қайси халқаро ёки маҳаллий кўнгилли ва ижтимоий лойиҳаларда иштирок этгансиз?
- Санъат ва маданият соҳасида тажрибангиз борми?
- Мамлакатимиз тарихи ва маданияти ҳақида қандай қизиқарли фактларни хорижий меҳмонлар билан бўлишишингиз мумкин?
- Республикамизнинг турли шаҳарларида бўлганмисиз?
- Сиз Европа ва чет элда бўлганмисиз?
- Сизнинг мулоқот қуриш қобилиятларингиз қандай?
- Сиз аввал жамоада ишлаганмисиз?
- Сиз лойиҳани ва умуман Ўзбекистон маданий муҳитини ривожлантиришга қўшадиган ҳиссангизни қандай кўрасиз?
Танлов ҳайъати номзоднинг қуйидаги кўникмаларини баҳолайди:
- Ўзбекистон маданияти ва санъати, тарихи, анъаналари соҳасидаги билимлар;
- Мулоқот қилиш қобилияти;
- Жамғарма лойиҳалари ва ташаббуслари ҳақидаги маълумот;
- Мустақиллилик;
- Аналитик ва танқидий фикрлаш қобилияти;
- Жамоада ишлаш тажрибаси;
- Стрессга чидамлилик;
- Меҳнатсеварлик;
- Итальян ва ўзбек тилларини билиш устунлик беради.
Лойиҳанинг саралаш босқичлари:
- Иштирок этиш учун ариза бериш: 2022-йил 10-мартгача
- Иккинчи босқич, интервью: 2022-йил 30-мартгача
- Натижаларни эълон қилиш: 2022-йил 5-апрелгача
Танловнинг барча босқичларидан ўтган номзодлар Венециядаги 59-Халқаро санъат Биенналесида 2022-йил Миллий павилонининг медиаторлари бўладилар.
*Номзодлар хорижга чиқиш паспортига эга бўлиши, шунингдек давлатдан чиқиш учун чекловлардан холи бўлишлари лозим
Жамғарма томонидан медиаторларнинг қуйидаги харажатлари қопланади:
- Кундалик (Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ меъёр бўйича (Молия вазирлигининг 2015-йил 19-ноябрдаги 2730-сонли буйруғи);

Набор арт-медиаторов для Национального павильона Республики Узбекистан на 59-й Международной Биеннале искусства в Венеции – La Biennale Di Venezia.
Фонд развития культуры и искусства Республики Узбекистан (далее – Фонд) набирает арт-медиаторов для Национального павильона Республики Узбекистан на 59-й Международной Биеннале искусства – La Biennale Di Venezia.
59-я Венецианская биеннале (далее – Биеннале) пройдет с 23 апреля по 27 ноября 2022 года.
Биеннале – самый известный мировой форум современного искусства, представляющий основные тенденции художественного мира. Республика Узбекистан является первой страной из Центральной Азии, которая вот уже второй год подряд представляет свой проект на Биеннале.
Арт-медиаторы Национального павильона будут проживать на протяжении 2-3 месяцев на территории Венеции (Италия) и находиться в качестве гидов и смотрителей за экспозицией Республики Узбекистан на Биеннале. Отобранные участники будут распределены следующим образом:
I группа – апрель-июнь,
II группа – июль-август
III группа – сентябрь-ноябрь
В обязанности арт-медиаторов будет входить следующее:
- Встречать гостей павильона;
- Обладать знаниями в области культуры и истории Республики Узбекистан, отвечать на вопросы посетителей;
- Постоянно находиться на связи с командой Фонда;
- Следить за сохранностью экспонатов и экспозиции;
- Распространять посетителям буклеты, каталоги и другие раздаточные материалы о выставке на территории Национального павильона Узбекистана;
- Быть в контакте с менеджерами проекта;
- Содействовать команде Фонда при проведении мероприятий в Венеции, как на территории павильона, так и вне его.
Список необходимых документов для подачи:
- Скан-копия паспорта;
- мотивационное письмо в формате видеообращения (длительность видео не должна превышать 3-х минут; видео отправить, прикрепив ссылку на него);
- сертификат о высшем или среднем образовании;
- сертификат о знании английского языка (также итальянского, если имеется);
- резюме на английском языке;
- рекомендательные письма, сертификаты, благодарственные письма и др.
Документы необходимо отправить на электронный адрес: edudep@acdf.uz, с темой письма «Mediator – Art Biennale Di Venezia 2022».
Заявки на участие принимаются до 10 марта 2022 года.
Мотивационное письмо в формате видеообращения должно содержать цели и суть Вашего участия в проекте и отвечать на следующие вопросы:
- из каких источников узнали о проекте?
- цель Вашего участия в проекте?
- в каких международных или местных волонтерских и социальных проектах Вы раннее принимали участие?
- имеется ли у Вас опыт работы в сфере искусства и культуры?
- какими интересными фактами из истории и культуры нашей страны Вы могли бы поделиться с иностранными гостями?
- посещали ли Вы города Республики?
- посещали ли Вы  Европу и другие страны?
- какие коммуникативные способности у Вас имеются?
- имеется ли у Вас опыт работы в команде?
- какой вклад Вы могли бы внести в развитие данного проекта и формирование культурной среды в Узбекистане?
Требования к кандидатам:
- Знание основ в области культуры и искусства, истории Узбекистана и национальных традиций нашей страны;
- Умение вести диалог – коммуникабельность;
- Знание проектов и инициатив Фонда;
- Самостоятельность;
- Аналитическое и критическое мышление;
- Опыт работы в команде;
- Стрессоустойчивость;
- Трудолюбие;
- Знание итальянского и узбекского языков приветствуется.
Отборочные этапы проекта:
- Подача заявки на участие – до 10 марта 2022 года включительно
- Второй этап – интервью – до 30 марта 2022 года включительно
- Объявление результатов – до 5 апреля 2022 года включительно
Кандидаты, прошедшие все этапы отбора, станут медиаторами в Национальном павильоне Узбекистана 2022 на 59-й Международной Биеннале искусства в Венеции.
*Важно!
Требуется наличие действующего заграничного паспорта и отсутствие ограничений для выезда со стороны государства!
Отобранные кандидаты обязаны предоставить действующий сертификат о вакцинации от СOVID-19 для пребывания в Венеции (Pfizer, Moderna или AstraZeneca).
Со стороны Фонда, покрываются следующие расходы арт-медиаторов:
- Суточные (по норме согласно законодательству Республики Узбекистан согласно Приказа Министерства Финансов №2730 от 19 ноября 2015 г.);