Жорий йилнинг 15-мартидан 15-майигача Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси “Халқаро театр ва балет фестивали -2022”ни ташкил этади ва унда: Москванинг “Современник” театри, Москванинг “Замонавий пьеса мактаби” театри, Миллатлар театри, А.П. Чехов номидаги Москва бадиий театри, Борис Эйфманнинг Санкт-Петербург Давлат академик балет театри, Алишер Навоий номидаги Давлат академик Катта театри, Ҳамза номидаги Ўзбек миллий драма театри, Марк Вайлнинг “Илҳом” театри, шунингдек, Ўзбекистон Ёшлар театри иштирок этадилар.
Жамғарма ташкил этилган кундан бошлаб, халқаро маданий ҳамкорликни фаол ривожлантиришга, санъатнинг мумтоз йўналишини оммалаштириш ҳамда Ўзбекистон театр жамоатчилигини санъатнинг турли йўналишлари билан таништиришга хизмат қилмоқда.
Ҳар йили Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ташаббуси билан минглаб томошабинлар, юртимиз ҳудудини тарк этмаган ҳолда чет эл санъатининг ноёб асарларини кўриш имконига эга бўладилар. Жаҳоннинг машҳур санъаткорлари ташрифлари доирасида концерт дастурлари, спектакллар, маҳорат дарслари ташкил этилиб, тажриба алмашиш, маданиятлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш учун имкон яратилмоқда.
Жорий йилнинг 15-мартидан 15-майигача Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан Алишер Навоий номидаги Давлат академик Катта театри, Марк Вайлнинг “Илҳом” театрида ҳамда Ҳамза номидаги Давлат академик драма театрида бир қатор спектакл ва балет намойишлари ташкил этилади.
15-16 март: “Лазги – Муҳаббат ва Қалб рақси” — балети
2021-йилнинг сентабр ойида Алишер Навоий номидаги Давлат академик Катта театрида ЮНЕСКО шафелигида “Лазги” спектаклининг муваффақиятли премьераси бўлиб ўтди ҳамда томошабинлар ва профессионал жамоатчилик томонидан юксак баҳоланди.
Икки ойдан сўнг, 2021-йилнинг ноябр ойида “EXPO-2020 Dubai” Бутунжаҳон кўргазмасидаги Ўзбекистон маданий дастури доирасида, “Dubai Opera” саҳнасида ушбу балет намойишининг жаҳон премьераси бўлиб ўтди ҳамда халқаро жамоатчилик ва оммавий ахборот воситаларининг олқишларига сазовор бўлди.
Лазги уч минг йиллик тарихга эга. Ушбу Хоразм рақси қадимий халқ донолигини ўзида акс эттирувчи сир ва афсоналар билан бойитилган ҳамда “Муҳаббат ва Қалб” маъносини англатади.
Рақснинг айнан шу жиҳатларни Берлин миллий операси бош хореографи Раймондо Ребек сақлаб қолишга ҳаракат қилган. Балет Алишер Навоий номидаги Давлат академик Катта театри труппаси томонидан ижро этилади.
2019-йилда Хоразмнинг “Лазги” рақси ЮНЕСКОнингНомоддий маданий мероси рўйхатига киритилган.
19-20 март: Сергей Полуниннинг “Сатори” балети
2022-йил 19 ва 20-март кунлари Алишер Навоий номидаги Давлат академик Катта театри саҳнасида Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан жаҳонга машҳур раққос Сергей Полунин бошчилигидаги таниқли “Сатори” балетининг премьераси ташкил этилади. Япон тилида “Сатори” атамаси – “Дзен”, яъни фақат ўз тажрибаси асосида эришиш мумкин бўлган буддизм маърифатини англатади.
“Сатори” балети асосан биографик саҳна асари бўлиб, у Сергей Полуниннинг рақсга муҳаббатини уйғотган ва ҳаётига маъно бағишлаган ижодий йўли ҳақида ҳикоя қилади. Полунин дастурида бир гуруҳ иқтидорли хорижий ижодкорлар иштирок этади. Ҳаёт йўли ва шахсий ривожланиш ҳақидаги спектакл яратиш ғояси “Cirque du Soleil” (Цирк дю Солей) директори - Габриел Марсел дел Веккиога тегишли. Саҳна ссенографи Девид Лашапел.
“Сатори” балетининг жаҳон премераси 2017-йил декабр ойида Лондон Колизейида намойиш этилди ҳамда томошабинлар ва танқидчилар томонидан олқишлар билан кутиб олинди.
1-апрел: “ТонгОқшом” (УтроВечер) спектакли
“ТонгОқшом” (УтроВечер) спектакли 2019-йил охирида мустақил лойиҳа сифатида яратилган бўлиб, Россия ҳамда чет элдаги бир қатор театр майдонларида намойиш этилган. 2021-йилдан бошлаб у “Современник” театри репертуарига киритилди. Ушбу спектакл хореограф Владимир Варнава томонидан саҳналаштирилган бўлиб, унда Бах, Гендел, Ф. Гласс ва А. Пярт мусиқалари Кати Сканави томонидан моҳирлик билан ижро этилади.
Бош ролларда Россия Федерацияси халқ артисти Чулпан Хаматова, шунингдек, жаҳон миқёсидаги раққос ва хореограф, “Олтин ниқоб” мукофоти совриндори Владимир Варнавалар иштирок этмоқда.
2-апрел: “Ота” (Папа) спектакли
“Ота” (Папа) спектаклида ёш ва иқтидорли актриса Марина Александрова ҳамда Россия Федерацияси халқ артисти Сергей Маковетский иштирок этади. Ушбу спектакл Флориан Зеллернинг трагикомедик асари асосида саҳналаштирилган.
“Ота” – ноодатий француз пьесаси бўлиб, муаллифнинг ўзи уни “фожиали фарс” жанри дея таърифлайди.
Флориан Зеллер француз драматурги ва ёзувчисидир. 2014-йилда Зеллер “Ота” песаси учун Франсиянинг асосий театр мукофоти – “Мольер мукофоти”га сазовор бўлди. Ушбу пьеса асосида саҳналаштирилган асар Париж, Лондон, Ню-Ёрк, Сидней, Гонконг ҳамда бошқа кўплаб шаҳарларда катта муваффақиятларга эришган. 2020-йилда Флориан Зеллер бир қатор Голливуд юлдузлари иштирокида ушбу пьеса асосида филм суратга олди.
3-апрел: “Ўғил” (Сын) спектакли
“Ўғил” спектакли – таниқли француз ёзувчиси Флориан Зеллернинг шу номдаги песаси асосида Борис Гафуров томонидан саҳналаштирилган.
Зеллер томонидан оталар ва фарзандлар ўртасидаги муаммолар ушбу детектив жанридаги ҳикояда баён этилади, унда биз потенсиал айбдорларни кўра оламиз, аммо ҳар бир гумонланувчининг оқлайдиган асосли далиллари бор.
Ҳикоянинг ушбу “содда” кўриниши ортида ҳақиқий фожиа яширинган бўлиб, у яна бир бор “бўлмоқ ёки бўлмаслик” деган абадий саволни кўтаради.
4-апрел: “Деҳли рақси” (Танец Дели) спектакли
Иван Вирипаевнинг пьесаси ғоялари асосида саҳналаштирилган.
Драматург, актёр, режиссёр, сценарий муаллифи Иван Вирипаевнинг “Деҳли рақси” деб номланган пьесасига асосланган пластик спектакл – севги, ўлим, азоб-уқубат, кечиримлилик ва қабул қилиш каби туйғулар ҳақида сўзлайди.
“Деҳли рақси” пьесаси ҳам, муаллифнинг бошқа асарлари сингари – жуда чуқур ва мусиқий, ҳар бир инсон англайдиган ва бир вақтнинг ўзида бизнинг тушунчамиз чегарасидан ташқарига чиқувчи асардир. Ҳар бир монологда – ўткир ҳақиқатлар мужассам.
Ушбу спектакл илк бор 2012-йилда Рим Кинофестевали доирасидаги “Кино ХХI” асосий танловида намойиш этилган.
7 апрел: “Венецияликларинг суви баландда” (Высокая вода венецианцев) спектакли
“Венецияликларинг суви баландда” спектаклидаги бош ролларни Сати Спивакова ва Владимир Кошевлар ижро этади.
Ушбу мусиқий асар Дина Рубина ҳикояси асосида саҳналаштирлиган. Режиссёр эса, Денис Азаров. Спектаклда Бах, Лист ҳамда Шостаковичларнинг гўзал мусиқалари машҳур пианиночи Басиния Шулман томонидан ижро этилади. Ушбу саҳна асари - ҳаёт учун кураш, муҳаббатга ўзини бағишлаш ҳамда Буюк Венеция хотирасига бағишланади. Спектакл илк бор 2019-йилда “Эрмитаж” саҳнасида намойиш этилган.
9-апрел: “Шекспир Шостакович Гамлет” спектакли
Роберт Лепажнинг технологик саҳна асари “Шекспир Шостакович Гамлет” даги барча персонажлар Евгений Миронов томонидан ижро этилади. Юксак маҳоратли театр устаси, канадалик Роберт Лепаж Россиядаги илк спектаклини саҳналаштирди. Шекспир фожиасининг барча асосий роллари Евгений Миронов томонидан — уч девор-экрандан иборат сокин айланувчи бурчак — махсус тарзда дастурлаштирилган куб ичида ижо этилади.
16-апрел: “Шимолий шамол” (Северный ветер) спектакли
“Шимолий шамол” спектакли Рената Литвинованинг шу номли машҳур асари асосида саҳналаштирилган. Машҳур актриса ушбу лойиҳада бир вақтнинг ўзида асосий рол ижрочиси, режиссёр ҳамда асар муаллифи сифатида иштирок этади. Шунингдек, ушбу саҳна асарида таниқли театр ва кино ижодкорлари — Павел Ворожцов, Раиса Максимова ва бошқалар иштирок этадилар. Муаллиф томонидан спектакл жанри “ҳақиқий фантасмагория” деб таърифланади.
2-май: “Alone” спектакли
Ушбу спектакл Ф. Кафканинг инсоният, яқинлар ўртасидаги муносабатлар, ёлғон ҳамда сохталик ҳақидаги “Трансформация” (ўзгариш) номли романи асосида саҳналаштирилган. Франс Кафка оилавий муносабатлардаги муаммоларга алоҳида тўхталиб, моддий қийинчиликлар туфайли, одамлар ҳаттоки инсонийлигини ҳам бутунлай йўқотишлари мумкинлигини кўрсатади.
Саҳна муаллифи ва режиссёр – Игорь Качаев. Унда машҳур театр ва кино ижодкорлари Анвар Картаев, Лейла Сейд-Оглы, Руслан Мамадалиев, Сабина Асановалар иштирок этишган.
Спектакл илк маротаба Ўзбекистон Ёшлар театри репертуарларини кенгайтириш мақсадида, 2021-йилда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан ташкил этилган.
3-май: “Бир кунлик Хоним” (Леди на день) спектакли
Ўзбек Миллий драма театри саҳнасида Олег Даниловнинг “Бир кунлик Хоним” асари асосида спектакл бўлиб ўтади. Саҳналаштирувчи режиссёр Дмитрий Астрахан.
Спектакл режиссёри Дмитрий Астрахан. 2021-йилнинг феврал ойида Жамғарма ташаббуси билан, Россияда хизмат кўрсатган санъат арбоби, режиссёр Дмитрий Астрахан Ёшлар театри труппаси билан рус драматурги ва сценарий муаллифи Олег Даниловнинг “Бир кунлик Хоним” асари асосидаги спектаклни саҳналаштириш учун Тошкентга келади.
Ушбу спектаклни томоша қилганда томошабинлар Америка шаҳрининг ноодатий кун – оптимизм, ҳазил-мутоиба ва мўжизалар умидига тўла бир куннинг гувоҳи бўладилар. Ушбу содда, қувноқ спектакл энг муҳим нарсани – тақдирнинг барча тўсиқларига қарши яхшиликнинг ғалаба қозониши, ҳақиқий дўстлик ва севгининг буюк кучи ҳақида сўзлайди.
2022-йил 12-15 май: Борис Эйфман номидаги балет театри
Алишер Навоий номидаги Давлат академик Катта театрида Борис Эйфманнинг “Анна Каренина” ва “Роден” балет спектакллари намойиш этилади.
Борис Эйфман - ўз театри, услуби, ўз балет оламининг яратувчиси бўлиб, у “жаҳондаги етакчи хореографлардан бири” деб тан олинган.
Россия Халқ артисти, Россия Давлат мукофотлари - “Олтин ниқоб” ҳамда “Олтин Софит” мукофотлари лауреати, IV, III, II вa I даражали “Ватан олдидаги хизматлари учун” орденлари соҳиби. Санкт-Петербург Давлат академик балет театрининг бадиий раҳбари ҳисобланади.
12-13 май: Борис Эйфманнинг “Анна Каренина” балети
Борис Эйфманнинг “Анна Каренина” балети ички психологик энергияга тўла, ҳиссий таъсирчанлиги бўйича ҳайратланарли даражадаги аниқ саҳна асаридир. Лев Толстой романининг барча иккинчи даражали сатрларини олиб ташлаган хореограф, севги учбурчагига асосий эътиборини қаратади: “Анна - Каренин – Вронский”. Спектаклда П. Чайковскийнинг машҳур мусиқаси янграйди. Спектакл премьераси 2005-йилда бўлиб ўтган.
14-15 май: Борис Эйфманнинг “Роден, унинг мангу бути” балети
Борис Эйфманнинг “Роден, унинг мангу бути” балети буюк ҳайкалтарошлар Огюст Роден ва унинг шогирди, севгилиси ва илҳом париси Камилла Клоделнинг тақдири ва ижодига бағишланган. “Роден, унинг мангу бути” - бу даҳоларнинг фожиали ҳаёт йўли мавзусидаги кенг кўламли ижодий баёнот демакдир. Спектаклда М. Равел, К. Сен-Санса, Ж. Масснеларнинг мусиқалари ижро этилган. Спектакл премьераси 2011-йилда намойиш этилган.
Барча учун қулай театр
Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасининг энг муҳим вазифаларидан бири, жисмоний имкониятларидан қатъий назар, барчанинг маданият ва санъатга тенг дахлдорлигини таъминлаш ҳисобланади.
Жамғарма томонидан ҳар йили мамлакатимиз театрларида кўзи ожиз ва заиф кўрувчи болалар ҳамда катталар учун тифлошарҳловли спектакллар ўтказилади. Халқаро театр ва балет фестивали доирасидаги спектакллар ҳам тифлошарҳлаш билан бирга намойиш этилади.
Тифлошарҳлаш - бу махсус оғзаки тушунтиришларсиз кўзи ожизлар учун тушунарсиз бўлган нарса, жой ёки ҳаракатнинг лўнда тавсифи. Махсус тайёрланган тифло-изоҳлар ёрдамида кўзи ожиз ёки заиф кўрувчи инсонлар саҳнада содир бўлаётган воқеаларнинг тўлиқ визуал тасвирини шакллантиришлари мумкин.
Бундан ташқари, саҳна устидаги махсус экранда намойиш этиладиган фестивал спектаклларида ўзбек тилидаги субтитрлар тақдим этилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси тўғрисида
Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Ўзбекистонда маданият, санъат, адабиёт, театр, мусиқа, архитектура ва хореографияни ривожлантиришга қаратилган лойиҳалар ташаббускоридир. У халқаро маданий алоқаларни ўрнатишга, мамлакат маданий салоҳиятини жаҳон миқёсида тарғиб қилишга хизмат қилади. Жамғарманинг узоқ муддатли дастурлари қаторига мамлакатимиз маданият муассасаларида инклюзив ва қулай муҳитни яратиш, музейларни таъмирлаш, меценатликни ривожлантириш ҳамда музейлар, театрлар, маданият муассасалари ва бошқа соҳалар учун кадрлар салоҳиятини шакллантиришга кўмаклашиш киради.

Международный фестиваль театра и балета
С 15 марта по 15 мая Фонд развития культуры и искусства организует Международный фестиваль театра и балета, в котором примут участие: Московский театр «Современник», Московский театр Школы Современной Пьесы, театр Наций, Московский художественный театр им. А.П. Чехова, Санкт-Петербургский государственный академический театр балета Бориса Эйфмана, ГАБТ им. Алишера Навои, Узбекский национальный драматический театр им. Хамзы, театр Марка Вайля «Ильхом», а так же Молодежный театр Узбекистана.
С первого дня создания, Фонд активно развивает международное культурное сотрудничество, популяризирует классику и знакомит театральную публику Узбекистана с различными направлениями в искусстве.
Ежегодно, благодаря Фонду развития культуры и искусства, тысячи зрителей имеют возможность, не выезжая из страны увидеть выдающиеся произведения зарубежного искусства. В рамках визитов мировых знаменитостей проходят концерты, спектакли, перфомансы, мастер-классы, осуществляется обмен опытом, развивается межкультурное сотрудничество.
С 15 марта по 15 мая Фонд развития культуры и искусства организует ряд спектаклей и балетных постановок в Государственном академическом Большом театре им. Алишера Навои, в театре Марка Вайля «Ильхом» и в Государственном академическом театре драмы им. Хамзы.
Балетная постановка «Лязги — танец Души и Любви»
15-16 марта
В сентябре 2021 года состоялась грандиозная премьера спектакля в Государственном академическом Большом театре им. Алишера Навои под эгидой ЮНЕСКО и была удостоена высокой оценки профессионального сообщества и широкого зрителя. Спустя два месяца, в ноябре 2021 года состоялась мировая премьера балетной постановки в Dubai opera в рамках культурной программы Узбекистана на EXPO 2020 в Дубае и вызвала восторженные отклики международной публики и СМИ.
История Лязги насчитывает три тысячи лет. Этот древний хорезмский танец окутан загадками и мифами, олицетворяющий собой древнюю народную мудрость, а само его название означает «Душа и Любовь».
Именно эти особенности постарался сохранить главный хореограф Берлинской национальной оперы Раймондо Ребек. Балет исполняет труппа Государственного академического Большого театра им. Алишера Навои.
В 2019 году хорезмский танец «Лязги» был включен в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
2 апреля Спектакль «Папа»
Спектакль «Папа» с участием российской актрисы Марины Александровой и народного артиста Российской Федерации Сергея Маковецкого. Трагикомедия по пьесе Флориана Зеллера.
«Папа» — нетипичная французская пьеса, жанр которой сам автор определяет, как «трагический фарс».
Флориан Зеллер французский писатель и драматург. В 2014 году за пьесу «Папа» Зеллер был удостоен главной театральной награды Франции - Премии Мольера. Постановки по этой пьесе с огромным успехом прошли в Париже, Лондоне, Нью-Йорке, Сиднее, Гонконге и во многих других городах. В 2020 году Флориан Зеллер снял фильм по этой пьесе с участием ряда голливудских звезд.
3 апреля Спектакль «Сын»
Спектакль «Сын» – это постановка Бориса Гафурова одноименной пьесы культового французского писателя Флориана Зеллера.
Проблемы отцов и детей по Зеллеру – это детективная история, в которой мы цепляемся за версии о потенциальных виноватых, но у каждого подозреваемого оказывается железное алиби.
За этой кажущейся «простотой» истории скрывается настоящая трагедия, которая в очередной раз поднимает извечный вопрос «Быть или не быть?»
4 апреля Спектакль «Танец Дели»
Спектакль по мотивам пьесы Ивана Вырыпаева.
Пластический спектакль по мотивам пьесы «Танец Дели» драматурга, актера, режиссёра, сценариста Ивана Вырыпаева – о любви, смерти, страдании, прощении и принятии.
Пьеса «Танец Дели», как и все тексты автора – одновременно мелодичная и глубокая, доступная пониманию каждого и одновременно выходящая за рамки нашего понимания. В каждом монологе – пронзительное откровение.
Впервые постановка была представлена на Римском Кинофестивале в рамках основного конкурса «Кино XXI» в 2012 году.
7 апреля Спектакль «Высокая вода венецианцев»
Спектакль «Высокая вода венецианцев» в главных ролях: Сати Спивакова и Владимир Кошевой.
Музыкальный спектакль по повести Дины Рубиной. Режиссер Денис Азаров. В постановке переплетаются музыка Баха, Листа и Шостаковича исполнении известной пианистки Басинии Шульман. Спектакль — посвящение любви, борьбе за жизнь, памяти и великой Венеции. Впервые постановка была представлена на сцене «Эрмитаж» в 2019 году.
9 апреля Спектакль «Гамлет»
Евгений Миронов играет всех персонажей «Гамлета» в технологическом шедевре Робера Лепажа. Мэтр высокотехнологического театра, канадец Робер Лепаж поставил первый спектакль в России. Все ключевые роли шекспировской трагедии играет единолично Евгений Миронов, помещенный в особым образом запрограммированный куб — плавно вращающийся угол из трех стен-экранов.
16 апреля Спектакль «Северный ветер»
Изначально в спектакле планировалось участие Ренаты Литвиновой, но по состоянию здоровья артистки, ее гастроли в Ташкент отменились и вместо нее в главной роли выступит известная российская актриса Софья Эрнст. Также, в постановке принимают участие артисты театра и кино, как Павел Ворожцов, Раиса Максимова, Антон Лобанов и другие. Жанр постановки определяется автором как «реальная фантасмагория».
2 мая Спектакль «Alone»
Спектакль   по новелле Ф.  Кафки «Превращение» про человечность, про взаимоотношения между родными людьми, про фальшь и меркантильность. Франц Кафка затронул проблемы семейных отношений и показал, что из-за материальных трудностей человек может и вовсе потерять гуманность.
Автор инсценировки, режиссер и постановщик — Игорь Качаев. В постановке принимают участие известные артисты театра и кино: Анвар Картаев, Лейла Сейд Оглы, Руслан Мамадалиев,  Сабина Асанова.
Впервые премьера спектакля была организованаФондом развития культуры и искусства в 2021 году с целью расширения репертуара Молодежного театра Узбекистана.
3 мая Спектакль «Леди на день»
На сцене театра Узбекского национального драматического театра состоится спектакль Дмитрия Астрахана — «Леди на день».
В феврале 2021 года по инициативе Фонда заслуженный деятель искусств режиссер-постановщик, Дмитрий Астрахан приезжал в Ташкент для работы с труппой Молодежного театра для постановки спектакля «Леди на день», по одноимённой пьесе ДэймонаРаньона.
При просмотре этого спектакля зрители становятся свидетелями одного безумного дня из жизни американского города, дня, наполненного оптимизмом, юмором и ожиданием чудес. Этот простой, весёлый спектакль рассказывает о самом главном – о победе добра над всеми превратностями судьбы, о настоящей дружбе и о великой силе любви.
Театр балета Бориса Эйфмана
12-15 мая 2022г.
В Государственном академическом Большом театре имени Алишера Навои будут представлены балетные спектакли Бориса Эйфмана «Анна Каренина» и «Роден».
Борис Эйфман – создатель своего театра, своего стиля, своей балетной вселенной, которого называют «одним из ведущих хореографов мира».
Народный артист России, лауреат Государственных премий России, премий «Золотая Маска» и «Золотой софит», кавалер ордена «За заслуги перед Отечеством» IV, III, II и I степеней. Художественный руководитель Санкт‑Петербургского государственного академического театра балета.
12-13 мая Балет Бориса Эйфмана «Анна Каренина»
Балет Бориса Эйфмана «Анна Каренина» полон внутренней психологической энергии и удивительно точен по своему эмоциональному воздействию. Убрав все второстепенные линии романа Льва Толстого, хореограф сосредоточился на любовном треугольнике: «Анна – Каренин – Вронский». В спектакле играет знаменитая музыка П. Чайковского. Премьера спектакля прошла в 2005 году.
14-15 мая Балет Бориса Эйфмана «Роден, ее вечный идол»
Балет Бориса Эйфмана «Роден, ее вечный идол» посвящен судьбе и творчеству великих скульпторов Огюста Родена и его ученицы, возлюбленной и музы Камиллы Клодель. «Роден, ее вечный идол» – масштабное творческое высказывание на тему трагичности жизненного пути гениев. В спектакле музыка М. Равеля, К. Сен-Санса, Ж. Массне. Премьера спектакля прошла в 2011 году.
Доступный театр
Обеспечение равного доступа всех людей к культуре и искусству — вне зависимости от их физических возможностей, считается одной из важнейших задач Фонда развития культуры и искусства.
Ежегодно Фонд проводит серию спектаклей с тиффлокомментированием для незрячих и слабовидящих детей и взрослых в театрах страны. Спектакли в рамках Международного фестиваля театра и балета также будут сопровождаться тифлокомментированием.
Тифлокомментирование – это лаконичное описание предмета, пространства или действия, которые непонятны слепому (слабовидящему) без специальных словесных пояснений. Тифлокомментирование может сопровождать любое мероприятие, требующее дополнительного пояснения происходящим визуальным действиям людям с ограниченными возможностями по зрению.
Кроме того, на спекталях фестиваля будут доступны субтитры на узбекском языке, которые будут отображаться на специальном экране над сценой.