“Ўзбекистон. Самарқандга йўл” китоби Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва “Assouline Publishing” (Франция) нашриётининг ҳамкорликдаги лойиҳаси ҳисобланади.
Мазкур китоб 2021 йил 21 октябрдан 2022 йил 7 февралгача Лувр музейида “Ипак йўлидаги цивилизация ва маданиятлар” ишчи номи билан ўтказиладиган кўргазмага ҳамоҳангдир. Китоб муаллифлари – ношир Яффа Aссулин ва дунёга машҳур фотосуратчи Лазиз Хамани.
Луврдаги кўргазма экспозицияси кетма-кетлик асосида яратилади – музейга ташриф буюрувчилар Ўзбекистоннинг турли ҳудудлари ва тарихий даврларидаги маданиятини кўриш имкониятига эга бўладилар. Фотосуратчи Лазиз Ҳамани 50 кундан ортиқ вақт давомида Ўзбекистонда суратга олиш ишларини олиб борди ва мазкур китобда мамлакатимизнинг маданий ва табиий меросини намойиш этиш учун кўргазма концепциясига амал қилди. Китоб жорий йилнинг март ойида нашриётнинг жаҳондаги 20 та мамлакатидаги дўконларида пайдо бўлади, шунингдек, Лондондаги “Maison Assouline” китоб дўконида китобнинг тақдимот маросими бўлиб ўтади. Мазкур китобнинг Тошкентдаги тақдимоти жорий йилнинг апрель ойида Яффа Aссулин ва Лазиз Ҳамани иштирокида ўтказилиши режалаштирилган.
“Ўзбекистон – тасаввурлар ҳақиқатга тўғри келадиган сайёрамизнинг камсонли жойларидан бири. Мамлакат ўзининг беқиёс манзаралари ва унутилмас анъаналарига бой. Олтин саройлар ва ажиб ёдгорликлар билан безатилган минтақанинг меъморий ландшафти шу қадар тафсилотларга бойки, баъзида бу иншоотлар осмонда ўз аксини топгандай гўё”- дея китобнинг кириш сўзида маълумот берилади.

«Узбекистан. Дорога в Самарканд» – это совместный проект издательства Assouline Publishing и Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
Книга следует маршруту выставки под рабочим названием «Цивилизации и культуры на Шелковом пути», которая пройдет в Музее Лувра с 21 октября 2021 года до 7 февраля 2022 года. Авторами книги выступили издатель Яффа Ассулин и всемирно известный фотограф Лазиз Хамани.
Экспозиция выставки в Лувре будет иметь свою последовательность – посетители музея смогут увидеть культуру разных регионов и периодов истории Узбекистана. Фотограф Лазиз Хамани провел более 50 съемочных дней в стране и следовал концепции выставки, чтобы продемонстрировать культурное и природное наследие страны в этой книге. В марте книга появится в магазинах издательства в 20 странах мира, а также состоится презентация в бутике Maison Assouline в Лондоне. На апрель этого года запланирована презентация книги в Ташкенте – с участием Яффы Ассулин и Лазиза Хамани.
«Узбекистан – одно из немногих мест на планете, где воображение совпадает с реальностью. Страна изобилует бесподобными пейзажами и незабытыми традициями. Архитектурный ландшафт региона, увенчанный золотыми дворцами и удивительными памятниками, настолько богат деталями, что порой кажется, что эти строения отражают сами небеса», – сообщается в предисловии к книге.