“Ўзбекистон. Самарқандга йўл” китоби Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва “Assouline Publishing” (Франция) нашриётининг ҳамкорликдаги лойиҳаси ҳисобланади.
Мазкур китоб 2021 йил 21 октябрдан 2022 йил 7 февралгача Лувр музейида “Ипак йўлидаги цивилизация ва маданиятлар” ишчи номи билан ўтказиладиган кўргазмага ҳамоҳангдир. Китоб муаллифлари – ношир Яффа Aссулин ва дунёга машҳур фотосуратчи Лазиз Хамани.
Луврдаги кўргазма экспозицияси кетма-кетлик асосида яратилади – музейга ташриф буюрувчилар Ўзбекистоннинг турли ҳудудлари ва тарихий даврларидаги маданиятини кўриш имкониятига эга бўладилар. Фотосуратчи Лазиз Ҳамани 50 кундан ортиқ вақт давомида Ўзбекистонда суратга олиш ишларини олиб борди ва мазкур китобда мамлакатимизнинг маданий ва табиий меросини намойиш этиш учун кўргазма концепциясига амал қилди. Китоб жорий йилнинг март ойида нашриётнинг жаҳондаги 20 та мамлакатидаги дўконларида пайдо бўлади, шунингдек, Лондондаги “Maison Assouline” китоб дўконида китобнинг тақдимот маросими бўлиб ўтади. Мазкур китобнинг Тошкентдаги тақдимоти жорий йилнинг апрель ойида Яффа Aссулин ва Лазиз Ҳамани иштирокида ўтказилиши режалаштирилган.
“Ўзбекистон – тасаввурлар ҳақиқатга тўғри келадиган сайёрамизнинг камсонли жойларидан бири. Мамлакат ўзининг беқиёс манзаралари ва унутилмас анъаналарига бой. Олтин саройлар ва ажиб ёдгорликлар билан безатилган минтақанинг меъморий ландшафти шу қадар тафсилотларга бойки, баъзида бу иншоотлар осмонда ўз аксини топгандай гўё”- дея китобнинг кириш сўзида маълумот берилади.

Uzbekistan. The Road to Samarkand is a joint project of Assouline Publishing and the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
The book follows the route of the exhibition with the working title “Civilizations and Culture on the Silk Road”, which will be held at the Louvre Museum from October 21, 2021 to February 7, 2022. The authors of the book were the publisher Yaffa Assouline and the world-famous photographer Laziz Hamani.
The exhibition in the Louvre Museum will have its own sequence - visitors of museum will be able to see the culture of different regions and periods from the history of Uzbekistan. Photographer Laziz Hamani spent more than 50 filming days in Uzbekistan and followed the concept of the exhibition to demonstrate the country's cultural and natural heritage in this book. In March the book will appear in stores in 20 countries, as well as a presentation will be held at the Maison Assouline boutique in London. Presentation of the book in Tashkent with the participation of Yaffa Assouline and Laziz Hamani is planned in April.
"One of the few destinations on Earth where imagination aligns with reality, Uzbekistan flourishes with unparalleled scenery and unforgotten traditions. Crowned with golden palaces and wondrous monuments, the architectural landscape of the region is so rich with detail, the structures have been said to mirror the heavens themselves” (reported in the preface to the book).