Уч кун давомида Тошкентнинг учта жойида Девид Брейд тироси (Канада) ва Жазирама квартети (Ўзбекистон) иштирокида жаз мусиқа концертлари қарсаклар билан бўлиб ўтди.
23-25 октябрь кунлари Ўзбекистон давлат консерваторияси, В.Успенский номидаги академик лицейнинг концерт залида ва Ўзбекистон Давлат амалий санъат музейининг очиқ майдонида Канадалик таниқли жазз пианиночиси Девид Брейд иштирокида жазз концертлари бўлиб ўтди. Танқидчиларга кўра, Девид Брейд ўз асарида Эвропанинг мумтоз мусиқасининг асосий тамойиллари ва американ жазининг ўз-ўзидан пайдо бўлишини моҳирона бирлаштирган. Ўтган йили мусиқашунос аллақачон Ўзбекистонда эди ва у яна бу ерга қайтиб келишга ваъда берган эди. У Тошкентдаги саҳналарда ўз ҳамкасблари Жонни Аман - басс (Финляндия) ва Андерс Могенсен (Дания) – барабанларни ва кўп севган «Жаззирама» (Ўзбекистон) квартетини ижро этди. Улар биргаликда Ўзбекистон мусиқий меросини замонавий жаз мусиқаси билан боғлайдиган асарларни ижро этишди.
Мусиқачиларнинг учта мусиқа муассасалари талабалари учун ўтказган маҳорат сабоқлари диққатга сазовор: Ўзбекистон давлат консерваторияси, В. Успенский номидаги академик лицей. ва Р. М. Глиер номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқий академик лицейи. Мусиқачилар ўзларининг мусиқа асбоблари сирлари ва оҳанглари билан ўртоқлашдилар, шунингдек талабаларни саҳнага улар билан бирга чолғу асбобларини синаб кўриш учун таклиф қилдилар.
Барча концерт ва мастер-классларга кириш бепул бўлди.
Концерт Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, Жаззирама квартети ва Девид Брейд билан биргаликда ташкил этилди.

Концерты джазовой музыки в Ташкенте
Три дня, в трех локациях Ташкента, под бурные аплодисменты прошли концерты джазовой музыки с участием трио Дэвида Брэйда (Канада) и квартета «Jazzirama» (Узбекистан).
С 23 по 25 октября в концертных залах Государственной консерватории Узбекистана, Академическом лицее им. В.Успенского, а также на открытой площадке Государственного музея прикладного искусства Узбекистана прошли джазовые концерты с участием Дэвида Брейда, известного джазового пианиста из Канады.  По мнению критиков, в своем творчестве Дэвид Брэйд виртуозно сочетает основные принципы европейской классической музыки и спонтанность американского джаза. В прошлом году музыкант уже был в Узбекистане и дал обещание, что вернется сюда вновь. На площадках Ташкента он выступал вместе со своими коллегами: Джонни Аманом – бас (Финляндия) и Андерсом Могенсеном – ударные (Дания), а также с уже полюбившимися многим квартетом «Jazzirama» (Узбекистан). Все вместе они исполняли произведения, соединяющие музыкальное наследие Узбекистана с современной джазовой музыкой.
Отдельного внимания заслуживают мастер-классы, которые музыканты провели для студентов и учащихся трех музыкальных заведений: Государственной консерватории Узбекистана, Академического лицея им. В.Успенского и Республиканского специализированного музыкального академического лицея имени Р. М. Глиэра. Музыканты делились секретами и исполнения мелодий на своих инструментах, а также приглашали на сцену студентов, чтобы вместе с ними «опробовать» навыки владения инструментом.
Доступ на все концерты и мастер-классы был свободным.
Организатором концертов выступил Фонд развития культуры и искусства при министерстве культуры совместно с квартетом «Jazzirama» и Дэвидом Брэйдом.