Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси мамлакатнинг тўртта музейида: Ўзбекистон давлат санъат музейи, Ўзбекистон давлат амалий санъат музейи, Ойбек уй-музейи ва И.В. Савицкий номидаги давлат санъат музейида синов тариқасида электрон каталог тизимини жорий қилди.
Электрон каталогизация икки босқичда жорий этилади. Биринчи босқич фақат музей ходимлари учун мўлжалланган ички электрон каталог тизимидир. Ушбу электрон каталог музейнинг ички ҳисоботларини бошқаришга ва махсус программа орқали музей экспонатлари бўйича ҳужжатлар тузишга ёрдам беради. Ўзбекистон Республикаси Миллий музей фондининг электрон каталог тизимини жорий этиш Museum Plus дастурий таъминоти ёрдамида амалга оширилади. Ушбу дастур 1998 йил Берн шаҳрида ташкил топган Швейцариянинг "Zetcom" компанияси томонидан ишлаб чиқилган. Компания Берлин, Париж ва Барселона шаҳарларида ўз филиалларига эга, шунингдек "Zetcom"нинг Сингапур ва Афинада ҳамкорлик офислари ҳам мавжуд. Museum Plus платформасидан Лувр музейи, Нью-Йорк шаҳри музейи, Шимолий-ғарбий маданият ва санъат музейи каби кўплаб машҳур музейлар ҳам фойдаланади.
Музей ва Жамғарма ходимларига мазкур дастурдан фойдаланишни ўргатиш мақсадида "Zetcom" компаниясининг мутахассислари томонидан тренинглар ўтказилди. Машғулотлар давомида мутахассислар тингловчиларга Museum Plus платформаси билан ишлашни ўргатишди, шунингдек у дастурнинг нозик томонлари ҳақида гапириб бердилар. Тайёргарлик тадбирлари якунида юқорида номи тилга олинган музейлар ходимлари электрон каталог тизимини яратиш бўйича ишлар олиб боришди.
Айни пайтда Жамғарма юқорида тилга олинган музейлар ходимларига Museum Plus тизимидан фойдаланиш ишларини бошлаб юборди.
Иккинчи босқичда ташқи виртуал галерея - музейларнинг каталоглари жойлашган сайтни яратиш режалаштирилган. Мазкур сайт барча интернет фойдаланувчилари учун очиқ бўлиб, унда экспонатларни юқори сифатда томоша қилиш, шунингдек ҳар бир музейнинг асосий экспозициясидаги экспонатларнинг таърифи ва тарихи билан танишиш имкони бўлади.

Электронная каталогизация Национального музейного фонда
Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан в тестовом режиме внедрил электронную каталогизацию в четырех музеях страны: Государственном музее искусства Узбекистана, Государственном музее прикладного искусства и истории ремесленничества Узбекистана, Доме-музее Айбека и Каракалпакском государственном музее искусств имени И. В. Савицкого.
Электронная каталогизация будет внедряться в два этапа. Первым этапом является внутренняя электронная каталогизация, созданная только для сотрудников музеев. Она поможет управлять внутренними музейными отчетами и составлять документы по музейным экспонатам через специальную программу. Внедрение электронной каталогизации Национального музейного фонда Республики Узбекистан будет осуществлено с помощью программного обеспечения MuseumPlus от швейцарской компании-разработчика “Zetcom”, основанной в Берне в 1998 году. Компания имеет филиалы в Берлине, Париже, Барселоне и партнерские офисы в Сингапуре и Афинах. А среди известных музеев мира, пользующихся платформой MuseumPlus можно назвать: Музей Лувра, Музей города Нью-Йорк, Северо-Западный музей культуры и искусства и многие другие.
В целях обучения по использованию этой программы для сотрудников музеев и Фонда были проведены тренинги с участием специалистов компании Zetcom. На тренинге специалисты обучили слушателей работе платформы MuseumPlus, а также тонкостями функционирования программы. По итогам подготовительных мероприятий, сотрудники вышеперечисленных музеев Узбекистана провели работу по созданию базы данных музеев, а именно: разработка специальных таблиц, в которых детально описывается каждый экспонат музея, инвентаризация и предварительная подготовка сотрудников к переходу на новую систему каталогизации.
На данный момент Фонд начал передавать сотрудникам вышеупомянутых музеев доступ к системе MuseumPlus.
Вторым этапом запланировано создание внешней виртуальной галереи – сайта с каталогами музеев, который будет доступен уже всем пользователям интернета. На сайте посетители смогут рассмотреть экспонаты в высоком качестве, а также подробно ознакомиться с описанием и историей создания экспонатов из основной коллекции каждого музея.