Samarkand Half Marathon – ҳайрия мусобақаси Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан ҳар йили Маданият вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Самарқанд вилоят ҳокимлиги билан ҳамкорликда ташкил этилади. Мазкур мусобақа маданият ва санъат объектларидаги мавжуд инклюзив муаммоларга жамоатчилик эътиборини қаратиш, шунингдек, мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи ва спорт туризмини ривожлантириш масалаларини ҳал қилишга ёрдам беради.
Бугун биз www.samarkandhalfmarathon.uz сайтида Самарқанд яриммарафони иштирокчиларини рўйхатдан ўтказишни бошлаймиз. Бу йил ташкилотчилар асосий эътиборини аутизм спектрининг бузилиши (АСБ) билан касалланган инсонларнинг имкониятлари ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг маданият ва санъат объектларига кириш муаммосига қаратишмоқда. Тадбир доирасида аутизмга чалинган инсонлар учун инклюзив муҳитни яратиш ва уларни мамлакатимиздаги ижтимоий-маданий ва жамоат ҳаётига қўшилиш имкониятлари муҳокама қилинади. “Samarkand Half Marathon” яриммарафонидан тушган маблағлар аутизмга чалинган болалар учун Ўзбекистондаги мактаб-интернатларнинг бирида болалар ижодиёти студиясини ташкил қилишга сарфланиши режалаштирилган.
Дунёдаги мураккаб эпидемиологик вазиятни инобатга олган ҳолда 2020 йилда ўтказилаётган “Samarkand Half Marathon” дастурининг спорт қисми икки хил шаклда, Самарқанддаги классик усулдаги югуриш мусобақаси ва Ўзбекистонга келиб иштирок эта олмайдиган спортчилар учун офлайн виртуал мусобақа ташкил этилиши кўзда тутилган. Яриммарафоннинг ушбу офлайн шакли ҳар бир иштирокчига югуриш учун жой танлаш эркинлигини беради, шунингдек, мусобақа натижалари тўғрисидаги барча маълумотлар “Strava” иловаси ёрдамида қайд этиб борилади. Ҳайрия мусобақаси 1 ноябрдан бошланади. Бундан ташқари, дастурга Скандинавча юриш мусобақаси ҳамда 12 ёшгача бўлган болажонлар учун эса, алоҳида болалар пойгаси жадвали ишлаб чиқилди. Шунингдек, Самарқанд яриммарафони лойиҳаси доирасидаги ўқув ва маданий дастурлар рақамли форматда ўтказилади.
“National Autistic Society” (Буюк Британия) вакиллари билан ҳамкорликда аутизм касаллигига чалинган болаларнинг ота-оналари учун онлайн веб-семинарлар ўтказилади ва Британия музейи мутахассислари ташаббуси билан ташкил этилган “Early Morning Explorers” лойиҳаси ҳақида батафсил ахборот берилади. "Дўстона муҳит" (Россия) лойиҳаси кўмагида бир қатор онлайн мунозаралар, веб-семинарлар ва маҳорат дарслари ташкил этилади. Ундан ташқари, “The Beat Film Festival” кинофестивали билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган филмлар дастури веб-сайтимизда намойиш этилади.
АЗИЗ АБДУҲАКИМОВ:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, “Samarkand Half Marathon” яриммарафонининг ташкилий қўмитаси раиси
«Юқорида айтиб ўтганимдек, Самарқанд яриммарафонини ҳар йили ўтказиладиган тадбирга айлантириш жуда муҳим масалалардан биридир. Мана энди, бир йил ўтгач, биз яна қулай ва инклюзив муҳит яратиш йўлидаги муҳим муаммоларни ҳал қилишга қаратилган лойиҳа устида ишлаяпмиз. Ишончим комилки, маданият муассасаларидан бошлаб ушбу ҳаракат босқичма-босқич амалга оширилиб, мамлакатимиз ижтимоий ҳаётининг барча жабҳаларини қамраб олади. Гарчи, бу йил аниқ сабабларга кўра кўплаб иштирокчиларимиз Самарқандга келиб иштирок этиш имконига эга бўлмасларда, дунёнинг турли бурчакларида ушбу хайрия акциямизга қўшилишлари мумкин».
САИДА МИРЗИЁЕВА:
Миллий оммавий ахборот воситаларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди Васийлик кенгаши раисининг ўринбосари
«Самарқанд яриммарафони энг йирик хайрия лойиҳаларидан бири ҳисобланади, бу нафақат бизни фаол турмуш тарзига амал қилишга, балки, маданият ва санъат объектларида қулай муҳитни ривожлантириш каби долзарб муаммоларга жамоатчилик эътиборини қаратади. Барчамизнинг мақсадимиз битта - тўлиқ ижтимоий интеграцияни таъминлаш ва мамлакатимизнинг ҳар бир аҳолиси ва меҳмонлари учун тенг шарт-шароитларни яратиш. Бунинг учун биз бундай ташаббусларни фаол тарзда қўллаб-қувватлаб боришимиз ва бу каби тадбирларни имкон қадар Ўзбекистонда кўпроқ ўтказишга ҳаракат қилишимиз керак».
ГАЯНЭ УМЕРОВА:
Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасининг ижрочи директори
«Samarkand Half Marathon – бу ҳар қандай муаммони, қолаверса, маданият ва санъат объектларида инклюзив муҳитни яратиш каби кенг қамровли масалаларни жамоатчилик билан биргаликда ҳал қилиниши мумкинлигига ёрқин мисолдир. Ҳукуматимиз ушбу муҳитни янада шакллантириш учун мисли кўрилмаган қадамларни ташламоқда. Жамиятимиз ушбу ташаббусларни катта иштиёқ билан қўллаб-қувватлаётганини кўришдан мамнунмиз. Бунинг исботи тариқасида биринчи Самарқанд яриммарафонида иштирок этган қатнашчиларнинг умумий сони келтиришимиз мумкин».
МИРХАН САГИТОВ:
Samarkand Half Marathon куратори, Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасининг махсус лойиҳалар бўлими бошлиғи
«Бу йил биз сизлар учун жуда кўп янгиликлар тайёрладик. Иштирок этишнинг янгича шакли, янгича ечимлар ва янгича мусобақалар. Мамлакатимизда илк бор Скандинавча юриш бўйича расмий мусобақа ташкил этилмоқда, бундан ташқари кичик ёшдаги югурувчиларнинг натижалари болалар учун алоҳида ташкил этилган мусобақа тоифасида ҳисобга олиниши режалаштирилган. Албатта, сизларни ноёб медаллар ва кўплаб қизиқарли янгиликлар кутмоқда, масалан, югуриш клублари ўртасидаги мусобақалар ва "Шаҳарлар аро мусобақалар". Иштирокчиларга вақт, жой ва масофани танлаш эркинлигини ўзларида қолдириш билан бирга, биз югурувчилар сони бўйича рекордларни янгилашга, шунингдек, иштирокчи мамлакатлар географиясини кенгайтиришга ва кенг миқёсда катта югуриш байрами муҳитини етказишга ҳаракат қиляпмиз. Яриммарафон туфайли югуришни яхши кўрувчи инсонлар сони тобора кўпаймоқда ва бу бизни югуриш мусобақаларининг янги турларини излашга ва тадбирларни энг юқори даражада ташкил этишга ундайди».
МАДИНА БАДАЛОВА:
Samarkand Half Marathon лойиҳасининг таълим ва инклюзивлик дастурлари бўйича куратори, Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасининг таълим ва инклюзивлик бўлими бошлиғи
«Samarkand Half Marathon лойиҳаси ёрдамида биз аутизм билан касалланган инсонларнинг муаммоларига эътибор қаратмоқчимиз, энг муҳими, уларни ҳал қилиш йўлларини таклиф қилмоқчимиз. Биз жамиятни мослашишга ва бир-биримиз билан қандай муносабатда бўлишни тушунишга ўргатишимиз керак. Бизнинг лойиҳамиз хорижий уюшмалар ва мутахассислар билан учрашиш ҳамда тажриба алмашиш учун қулай имкониятдир. Бизни “National Autism Society” Миллий аутизм жамияти, “British Museum” Британия музейи ва "Дўстона муҳит" лойиҳаси қўллаб-қувватламоқда, улар билан ҳамкорликда бир қатор онлайн таълим тадбирлари ўтказилади, бундан ташқари, "The Beat Film Festival" кинофестивали бу йилги Самарқанд яриммарафонида намойиш этиладиган филмлар дастури устида иш бошлади.

Бегите с нами! Фонд развития культуры и искусства начал регистрацию участников Самаркандского полумарафона
Samarkand Half Marathon – ежегодный благотворительный забег, организованный Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан совместно с Министерством культуры и Государственным комитетом по развитию туризма Республики Узбекистан, а также хокимиятом Самаркандской области. Проведение благотворительного забега помогает решить задачи по привлечению внимания общественности к проблеме инклюзивности на объектах культуры и искусства, популяризации здорового образа жизни и развитию спортивного туризма в нашей стране.
Сегодня на www.samarkandhalfmarathon.uz мы открываем регистрацию участников Самаркандского полумарафона. В фокусе организаторов в этом году – возможности людей с расстройством аутистического спектра (РАС) и проблема доступа людей с особенностями развития к объектам культуры и искусства. В рамках мероприятия будут рассмотрены вопросы о создании инклюзивной среды для людей с аутизмом и возможности их интеграции в социальную, культурную и общественную жизнь нашей страны. Средства, вырученные с проведения Samarkand Half Marathon, будут направлены на создание детской художественной студии в одном из интернатов Узбекистана для детей с аутизмом.
В связи со сложной эпидемиологической обстановкой в мире, программа Samarkand Half Marathon в 2020 году подразумевает проведение спортивной части мероприятия в двух форматах – классический забег в Самарканде и виртуальный забег для тех, кто не сможет приехать в Узбекистан и принять участие в оффлайн-забеге. Формат виртуального забега предоставит участникам Полумарафона свободу выбора локации и дистанции, а результаты будут приниматься по данным, зафиксированным в приложении Strava. Старт благотворительному забегу будет дан 1 ноября. В программу Полумарафона добавлены соревнования по скандинавской ходьбе, а дети до 12 лет пробегут в зачёте отдельного Детского забега.
Образовательная и культурная программы в рамках Самаркандского полумарафона пройдут в диджитал-формате. Представители благотворительной организации National Autistic Society (Великобритания) проведут онлайн-лекции для родителей детей с аутизмом, а специалисты из Британского музея подробно расскажут об их инициативе Early Morning Explorers. При поддержке проекта «Дружелюбная среда» (Россия) будет организована серия онлайн-дискуссий, вебинаров и мастер-классов. На нашем сайте будет представлена кинопрограмма, разработанная совместно с The Beat Film Festival.
АЗИЗ АБДУХАКИМОВ
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Председатель организационного комитета Samarkand Half Marathon:
«Как я уже отмечал, важно сделать Полумарафон в Самарканде ежегодной акцией. И вот, спустя год, мы снова приступаем к работе над проектом, который помогает решить важные проблемы на пути к созданию доступной и инклюзивной среды. Уверен, что начав с учреждений культуры, это движение постепенно охватит все аспекты общественной жизни нашей страны. И хотя в этом году, по понятным причинам, многие участники не смогут физически посетить Самарканд, важно то, что люди в разных уголках мира смогут присоединиться к нашему благотворительному забегу».
САИДА МИРЗИЁЕВА
Заместитель председателя Попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа:
«Cамаркандский полумарафон один из самых крупных благотворительных проектов, который не только призывает нас вести активный образ жизни, но и обращает внимание общественности на такую актуальную проблему как развитие инклюзивности. Организация проектов по созданию инклюзивной среды – это важная задача. У всех нас одна цель – обеспечить полноценную социальную интеграцию и создать равные условия для каждого жителя и гостя нашей страны. Для этого мы должны активно поддерживать подобные инициативы и приложить максимум усилий для того, чтобы таких мероприятий в Узбекистане было как можно больше».
ГАЯНЭ УМЕРОВА
Исполнительный директор Фонда развития культуры и искусства:
«Samarkand Half Marathon – это яркий пример того, как совместными усилиями можно решить любую проблему, даже такую масштабную, как инклюзивность на объектах культуры и искусства. Наше правительство принимает беспрецедентные меры по созданию доступной среды. И нам приятно видеть, что общество с большим воодушевлением поддерживает эти инициативы. Об этом свидетельствует количество вовлеченных людей, которые приняли участие в первом Самаркандском полумарафоне».
МИРХАН САГИТОВ
Куратор Samarkand Half Marathon, начальник отдела специальных проектов Фонда развития культуры и искусства:
«В этом году мы подготовили для вас много нового. Новые форматы участия, новые решения, новые баталии. Впервые в нашей стране пройдут официальные соревнования по скандинавской ходьбе, а результаты юных бегунов будут учитываться в отдельной категории забега для детей. Конечно же вас ждут уникальные медали и множество интересных новшеств, например соревнования между беговыми клубами и «Битва городов». Предоставляя участникам свободу выбора времени, места и дистанции, мы постараемся побить рекорды по количеству бегунов, расширить географию стран-участниц и передать атмосферу большого бегового праздника. Людей, полюбивших бег благодаря Полумарафону, становится всё больше, и это мотивирует нас искать новые форматы проведения забегов и организовывать события на высочайшем уровне».
МАДИНА БАДАЛОВА
Куратор образовательной и инклюзивной программ Samarkand Half Marathon, начальник управления образования и инклюзии Фонда развития культуры и искусства:
«При помощи Samarkand Half Marathon мы хотим привлечь внимание к проблемам людей с аутизмом, а главное предложить варианты их решения. Нужно научить общество адаптироваться и понимать, как взаимодействовать друг с другом. Наш проект – это хорошая возможность собраться вместе и обменяться опытом с зарубежными сообществами и специалистами. Нас поддержали британская благотворительная организация National Autism Society, British Museum и проект «Дружелюбная среда», которые проведут ряд образовательных онлайн-мероприятий, а организаторы The Beat Film Festival уже начали работу по составлению кинопрограммы, которую они представят на Samarkand Half Marathon в этом году».