2018 yil 11 may kuni O'zbekiston Respublikasi Madaniyat ishlari Vazirligi Luvr mozeyining frantsoz delegatsiyasi bilan mozokaralar o'tkazdi. Mozokaralarda Fransiyaning O'zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Violet de Vilmor ham ishtirok etdi. Tomonlar O'zbekiston Madaniyat Vazirligi hozuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi ko'magida O'zbekistonning Luvr mozeyidagi milliy ko'rgazmasini tashkil etish masalalarini muhokama etdilar.
Ko'rgazmaning maqsadi bugungi kunda O'zbekiston hududida joylashgan Janubiy va Markaziy Osiyo karvon yo'llarida joylashgan sivilizatsiyalar va madaniyatlarni taqdim etishdan iborat.
Mozokaralar chog'ida ko'rgazmaning asosiy jihatlari, milliy ekspozitsiyaning dastlabki tarkibi, shuningdek, o'zaro manfaatli hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Mozokaralar natijasida Luvr mozeyining O'zbekistonda madaniy qadriyatlarni asrash va tiklash bo'yicha ixtisoslashtirilgan markazining ochilishida, shuningdek, mozey kollektsiyalarining elektron reestrini yaratish bo'yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.
O'zbekistonga tashrif davomida Luvr mozeyining delegatsiyasi O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida ham mozokara o'tkazdi.
Shu bilan birga, frantsoz delegatsiyasi Samarqandning "Afrosiyob" jamg'armasi tarixi, O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Samarqanddagi arxeologik tadqiqotlar instituti, Toshkentdagi O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining San'atshunoslik instituti, O'zbekiston Davlat san'at mozeyi va O'zbekiston tarixi davlat mozeyiga tashrif buyurdi.
Malumot uchun: Luvr mozeyi dunyoning eng ko'p tashrif buyuradigan san'at mozeyi bo'lib, uning to'plamlarida 300 mingdan ziyod eksponat yig'ilgan, bir vaqtning o'zida ularning 35 mingga yaqin ko'rgazmasi namoyish etiladi. Luvrda turli mavzulardagi to'plamlar to'plangan: qadimiy sharq, qadimgi Misr, qadimgi davr (qadimgi Yunoniston, Etruriya, Rim), haykaltaroshlik, tasviriy san'at va rassomchilik, grafika, amaliy san'at, islomiy Sharqning san'ati. (2003 yilda tashkil etilgan) kabilardir.
O'zbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligi hozuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi tomonidan 2017 yil oktyabr oyida O'zbekistonda milliy madaniyat va san'atni davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash va rivojlantirish, xalqaro va davlatlararo madaniy aloqalarni kengaytirish maqsadida tashkil etilgan

11 мая 2018 года в Министерстве культуры Республики Узбекистан состоялись переговоры с французской делегацией Музея Лувр. Также в переговорах приняла участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Узбекистане г-жа Виолен де Вильмор. Стороны обсудили вопрос организации национальной выставки Узбекистана в Музее Лувр при содействии Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
Цель выставки – представить цивилизации и культуры, которые пролегают на караванных путях Южной и Центральной Азии, расположенные на территории сегодняшнего Узбекистана.
В ходе переговоров, обсуждены основные аспекты выставки, предварительный состав национальной экспозиции, а также дальнейшее взаимовыгодное сотрудничество.
По итогам переговоров достигнуты предварительные договоренности о содействии со стороны Музея Лувр в открытии в Узбекистане специализированного центра по сохранению и реставрации культурных ценностей, а также создании электронного реестра музейных коллекций.
В рамках визита в Узбекистан делегация Музея Лувр также провела переговоры в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Вместе с тем французская делегация посетила музей истории основания г.Самарканда «Афросиаб», Институт археологических исследований Академии наук Республики Узбекистан в г.Самарканде, Институт искусствознания Академии наук Республики Узбекистан в г.Ташкенте, Государственный музей искусств Узбекистана и Государственный музей истории Узбекистана.
Справочно: Музей Лувр — самый посещаемый музей мирового искусства, в его коллекциях собрано более 300 тысяч экспонатов, однако одновременно выставляется около 35 тысяч из них. В Лувре собраны экспонаты различных эпох со всего мира, которые сформированы по отдельным тематическим коллекциям: цивилизации древнего востока, древний Египет, античность (древняя Греция, Этрурия, Рим), скульптура, изобразительное искусство и живопись, графическое искусство, прикладное искусство, искусство исламского востока (создан в 2003 г.).