2018 yil 11 may kuni O'zbekiston Respublikasi Madaniyat ishlari Vazirligi Luvr mozeyining frantsoz delegatsiyasi bilan mozokaralar o'tkazdi. Mozokaralarda Fransiyaning O'zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Violet de Vilmor ham ishtirok etdi. Tomonlar O'zbekiston Madaniyat Vazirligi hozuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi ko'magida O'zbekistonning Luvr mozeyidagi milliy ko'rgazmasini tashkil etish masalalarini muhokama etdilar.
Ko'rgazmaning maqsadi bugungi kunda O'zbekiston hududida joylashgan Janubiy va Markaziy Osiyo karvon yo'llarida joylashgan sivilizatsiyalar va madaniyatlarni taqdim etishdan iborat.
Mozokaralar chog'ida ko'rgazmaning asosiy jihatlari, milliy ekspozitsiyaning dastlabki tarkibi, shuningdek, o'zaro manfaatli hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Mozokaralar natijasida Luvr mozeyining O'zbekistonda madaniy qadriyatlarni asrash va tiklash bo'yicha ixtisoslashtirilgan markazining ochilishida, shuningdek, mozey kollektsiyalarining elektron reestrini yaratish bo'yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.
O'zbekistonga tashrif davomida Luvr mozeyining delegatsiyasi O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida ham mozokara o'tkazdi.
Shu bilan birga, frantsoz delegatsiyasi Samarqandning "Afrosiyob" jamg'armasi tarixi, O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Samarqanddagi arxeologik tadqiqotlar instituti, Toshkentdagi O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining San'atshunoslik instituti, O'zbekiston Davlat san'at mozeyi va O'zbekiston tarixi davlat mozeyiga tashrif buyurdi.
Malumot uchun: Luvr mozeyi dunyoning eng ko'p tashrif buyuradigan san'at mozeyi bo'lib, uning to'plamlarida 300 mingdan ziyod eksponat yig'ilgan, bir vaqtning o'zida ularning 35 mingga yaqin ko'rgazmasi namoyish etiladi. Luvrda turli mavzulardagi to'plamlar to'plangan: qadimiy sharq, qadimgi Misr, qadimgi davr (qadimgi Yunoniston, Etruriya, Rim), haykaltaroshlik, tasviriy san'at va rassomchilik, grafika, amaliy san'at, islomiy Sharqning san'ati. (2003 yilda tashkil etilgan) kabilardir.
O'zbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligi hozuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi tomonidan 2017 yil oktyabr oyida O'zbekistonda milliy madaniyat va san'atni davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash va rivojlantirish, xalqaro va davlatlararo madaniy aloqalarni kengaytirish maqsadida tashkil etilgan

On 11 May 2018, the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan held talks with the French delegation from the Louvre Museum. Ms. Violet de Vilmore, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of France to Uzbekistan also took part in the negotiations. The parties discussed the organisation of the national exhibition of Uzbekistan in the Louvre Museum with the assistance of Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
The goal of the exhibition is to present civilisations and cultures that lie on the caravan routes of South and Central Asia, located on the territory of today's Uzbekistan.
During the talks the main aspects of the exhibition, the preliminary composition of the national exposition and potential mutually beneficial cooperation in future were discussed.
As a result of the negotiations, preliminary agreements were reached on the assistance of the Louvre Museum in the opening in Uzbekistan of a specialised centre for the preservation and restoration of cultural values, as well as the creation of electronic records of museum collections.
During their visit to Uzbekistan the delegation from the Louvre Museum also held talks in the Senate of the Republic of Uzbekistan.
At the same time the French delegation visited the Afrosiab Museum of the History of Samarkand, the Institute of Archaeological Research under the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan in Samarkand, the Institute of Art Studies under the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan in Tashkent, the State Museum of Arts of Uzbekistan and the State Museum of History of Uzbekistan.
Information: the Louvre, the world’s most frequented museum of art, boasts a collection of over 300 thousand items, with only 35 thousand of them exhibited simultaneously. The Louvre collection contains artefacts collected from all over the world and belonging to highly diverse periods, which form individual thematic groups: ancient eastern civilisations, ancient Egypt, antiquity (ancient Greece, Etruria, Rome), sculpture, visual arts and painting, graphic art, applied art and art of the Islamic East (established in 2003).
Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan was established in October 2017 with the purpose of providing state support, ensuring further development of national culture and arts in Uzbekistan, and expanding international and intergovernmental cultural links.