2021 yilda Parijning Luvr muzeyida Jamg‘arma tomonidan o‘tkazilishi rejalashtirgan ko‘rgazmani tashkil etishdagi tayyorgarlik ishlari davom etmoqda. 24-sentabrdan 1-oktabrga qadar Luvr muzeyining restavratorlari Toshkent muzeyi va Samarqand arxeologik tadqiqotlar institutidagi eksponatlarni qayta tiklash ishlarini olib borish uchun O‘zbekistonga kelishdi.
Avval xabar berganimizdek, Jamg‘arma 2021-2022 yillarda Luvr muzeyida bo‘lib o‘tadigan "Ipak yo'lidagi tsivilizatsiya va madaniyat" ko‘rgazmasini tashkil etilishi rejalashtirilgan edi. Ushbu loyihaga tayyorgarlik muntazam ravishda olib borilmoqda, bu galgi tashrif bilan, Luvr muzeyi mutaxassislari Buxorodagi frantsuz-o‘zbek arxeologik missiyasi direktori Rokko Rante, devoriy chizmalarni qayta tiklash bo‘yicha mutaxassis Geraldin Frey, restavrator - konservatorlar Anna Ligey va Dolphin Eli Lefebvre ishtirok etishdi. Delegatsiya Toshkent va Samarqandda bo‘lgan davrda san'at ob'ektlarini diagnostikasi, shuningdek, Arxeologik tadqiqotlar instituti ekspansiyalari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Y.G‘ulomova nomidagi Samarqand va O‘zbekiston davlat san’at muzeylarida qayta tiklash ishlarini amalga oshirdi.
Rokko Rante, Luvr muzeyi islom san'ati bo‘limining arxeologi:
- Bu bizning O‘zbekistonga birinchi tashrifimiz emas. Luvr muzeyidagi ko‘rgazmaga asta-sekin tayyorgarlik ko‘rmoqdamiz va biz tomondan va Jamg‘arma tomonidan juda qattiq tayyorgarlik ko‘ril bilan birga, tiklanish va ilmiy jarayonlar davom etmoqda. Agar har bir ko‘rgazmada ish vaqti haqida gapiradigan bo‘lsak, unda shuni ta'kidlash kerakki, ba'zi haykallar, masalan, kichik haykallar uchun, bir yoki ikki kun vaqt talab etiladi, masalan, Varaxsha kabi freskalar uchun kamida oylar kerak bo‘ladi. Ta'mirlash qiyin bo‘lgan narsalar ham bor, ular tiklanishi uchun yillar talab etilishi mumkin. Ushbu yo'nalishda biz o‘zbekistonlik muzey mutaxassislari va olimlari bilan faol ish olib bormoqdamiz, shuningdek, Luvr muzeyining restavratorlari yaqinda barcha zarur eksponatlar turiga qo‘shilishadi.
Geraldin Frey, devoriy chizmalarni qayta tiklash bo‘yicha mutaxassis:
- Biz ushbu tashrif oldiga qo‘ygan vazifalarimizni bajara olganimizdan xursandmiz va keyingi ishchi tashrifimiz uchun tadbirlar rejasini tayyorladik. Bir nechta eksponatlarning diagnostikasini o‘tkazdik va "Garland tashuvchisi" haykalchasini O‘zbekiston Davlat san'at muzeyi kollektsiyasidan tikladik, shuningdek, Samarqand shahridagi Kafir Qal'a posyolkasidan yonib ketgan yog‘och panelni tiklash bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi. Luvrda ko‘rgazmani taqdim etish uchun O‘zbekistondan eksponatlar tayyorlashni rejalashtirmoqdamiz va ularning 100 dan ortig‘i bu erda O‘zbekistonda qayta tiklanishi kerak. Albatta, barcha eksponatlar yaxshi holatda bo‘lganligi sababli tiklanmaydi. Bizning ishimizda bizga muzey va institutlar xodimlari faol yordam berishmoqda.
Delfin Eli Lefebvre, konservator-restavrator:
- Men bir hafta Arxeologik tadqiqotlar institutida bo‘ldim. Y.G‘ulmova nomidagi O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Samarqand shahridagi Kafir qal'a posyolkasidan yog‘ochdan yasalgan yondirilgan panelni tiklash ustida ishlamoqdamiz. Panelda ishlashda menga restavrator va institutning tiklash bo‘limining boshlig‘i Marina Reutova yordam bermoqda. Yoqilgan panelning sirtini birgalikda o‘rganish natijasida biz to‘g‘ri tiklash usullarini ishlab chiqdik. Bizning dastlabki tiklash ishimiz ushbu bosqichda panelning sirtini tozalash bilan bog‘liq edi, keyin men har 3 oyda Samarqandga qaytib, panelning tuzilishi va asosini tiklash bo‘yicha ish olib boraman. Ta'kidlash joizki, zararlangan panelni tiklash uchun ikki yil davomida mashaqqatli mehnat talab etiladi. Men ushbu jarayonda ishtirok etgan barcha mutaxassislaridan va Jamg‘armadan qayta tiklanishning birinchi bosqichi uchun barcha zaruriy ashyolarni taqdim etgani uchun minnatdorman.
Qayta tiklanishning navbatdagi bosqichi shu yil noyabr oyida Toshkentdagi "Moy Muborak" muzeyida rejalashtirilgan bo‘lib, unda Katta-Langar Qur'onini saqlash va tiklash bo‘yicha ishlar olib boriladi.

Визит реставраторов из музея Лувра
Продолжается подготовка по организации выставки, которую Фонд планирует провести в 2021 году в музее Лувра (Париж). С 24 сентября по 1 октября в Узбекистан прибыли реставраторы Музея Лувра, которые провели реставрационные работы экспонатов в музее Ташкента и Институте археологических исследований Самарканда.
Как мы сообщали ранее, Фонд выступает организатором выставки «Цивилизации и культуры на Шелковом пути», которая пройдет в Музее Лувра в 2021-2022 году. Подготовка к этому проекту планомерно идет и в этот раз, с очередным визитом, прибыли специалисты Музея Лувра в лице: Рокко Ранте, директор французско-узбекской археологической миссии в Бухаре, Джеральдин Фрэй, реставратор настенной росписи, Анна Лигей и Дельфин Эли Лефевр, реставраторы-консерваторы. За время прибывания в Ташкенте и в Самарканде делегация провела диагностику предметов искусства, а также реставрационные работы экспанатов Института археологических исследований им. Я. Гулямова Академии наук Республики Узбекистан в Самарканде и в Государственном музее искусств Узбекистана.
Рокко Ранте, археолог отдела исламского искусства Музея Лувра:
– Это не первый наш визит в Узбекистан. Мы поэтапно ведем подготовку к выставке в Музее Лувра и, с нашей стороны и со стороны Фонда ведутся кропотливые подготовительные реставрационные и научные процессы. Если говорить о времени работы над каждым экспонатом, то тут стоит отметить, что для некоторых предметов, таких как, небольшие скульптуры, это занимает один-два дня, а для фресок, таких как, к примеру, «Варахша», это займет не менее месяца. Есть и сложные по технике предметы реставрация которых займет год. Мы активно работаем в этом направлении с музейными специалистами и учеными из Узбекистана, а также к нам в скором времени присоединятся реставраторы Музея Лувра по всем необходимым видам экспонатов.
Джеральдин Фрэй, реставратор настенной росписи:
– Мы рады, что нам удалось выполнить задачи, который мы ставили на этот приезд и подготовили план действий для следующего нашего рабочего визита. Мы провели диагностику нескольких экспонатов и реставрацию статуэтки «Гирляндоносец» из коллекции Государственного музея искусств Узбекистана, а также была начата работа и разработана методология по реставрации деревянной обугленной панели из городища «Кафир кала» в Самарканде. В наших планах стоит подготовка экспонатов из Узбекистана для представления выставки в Лувре и более 100 из них необходимо реставрировать здесь, в Узбекистане. Конечно, не все экспонаты будут   реставрироваться, в связи с их хорошим состоянием. В нашей работе нам активно помогают сотрудники музеев и институтов, а также всю логистику пребывания и программу проработала команда Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры за что мы им очень благодарны.
Дельфин Эли Лефевр, реставратор-консерватор:
– Я провела неделю вИнституте археологических исследований им. Я. Гулямова Академии наук Республики Узбекистан в Самарканде, работая над восстановлением деревянной обугленной панели из городища «Кафир кала». В работе над панелью мне помогала Марина Реутова, реставратор и руководитель реставрационного отдела института. В результате совместного исследования поверхности обугленной панели, мы проработали методы по надлежащей реставрации. Наша первичная работа по реставрации на сегодняшнем этапе больше заключалась в очистке поверхности панели, а далее – я буду возвращаться в Самарканд каждые 3 месяца, чтобы работать над восстановлением самой структуры и основы панели. Стоит отметить, что реставрационная работа над обугленной панелью требует кропотливой работы в течение двух лет. Я благодарна всем специалистам, сопричастным к этому процессу и Фонду, за обеспечение всех необходимых материалов для первого этапа реставрации.
Следующий этап реставрации планируется в ноябре текущего года в музее «Муи Муборак» в Ташкенте, где пройдет работа над консервацией и восстановлением Катта-Лангарского Корана.