2020 yil 11 dekabr kuni Nukus shahrida Igor Savitskiy nomidagi Qoraqalpog'iston Respublikasi davlat san'at muzeyi direktori lavozimiga ochiq xalqaro tanlov natijasiga ko'ra muzey direktori etib tayinlangan Tigran Mkrtichev va Qoraqalpog'iston madaniyat vaziri Kalbay Turdiyev o'rtasida shartnoma imzolandi. Tanlov 2019 yilda Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi tomonidan o'tkazilgan edi.
Tigran Mkrtichev direktorlik faoliyatini I.V. Savitskiy muzeyi kolleksiyasini o'rganish bo'yicha Xalqaro kengashni tuzishdan, shuningdek taniqli rassomlar, siyosatchilar va biznes vakillarini o'z ichiga olgan xalqaro homiylik kengashini yaratishdan boshlaydi.
Muzey ishining asosiy ustuvor yo'nalishlari quyidagilardan iborat bo'ladi: xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, muzeyning fondini yaratish va fandrayzing dasturlari.

11 декабря 2020 года в Нукусе был подписан договор между министром культуры Каракалпакстана Калбаем Турдиевым и Тиграном Мкртычевым, который был назначен директором Музея по результатам открытого международного конкурса на должность директора Государственного музея искусств Республики Каракалпакстан имени Игоря Савицкого. Конкурс был проведён в 2019 году Фондом развития культуры и искусства.
В роли директора Тигран Мкртычев инициирует создание Международного совета по изучению коллекции Музея им. И.В. Савицкого, а также международного попечительского совета музея, в который войдут видные деятели искусств, политики и представители сферы бизнеса.
Основными приоритетами в работе музея станут: развитие международного партнерства, создание целевого капитала музея и фандрайзинговых программ.