Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Британия Кенгаши ва Goldsmiths университети (Буюк Британия) билан биргаликда музей менежменти бўйича узоқ муддатли дастурни ишга туширди. Курснинг биринчи цикли 17-25 декабрь кунлари Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтида бўлиб ўтди.
Музей менежменти дастури Буюк Британиянинг музей иши тажрибасидан келиб чиқиб, Ўзбекистон музейларининг маъмурий тузилмасини такомиллаштириш ва меҳмонларга хизмат кўрсатиш сифатини оширишга қаратилган.
Музей менежменти дастури энг илғор халқаро амалиётни, лойиҳа бошқарувини ўрганишни, шунингдек, маркетинг ва коммуникация аспектларини (жиҳатларини) ўз ичига олади.
Курс иштирокчилари Ўзбекистон давлат амалий санъат музейи, И. В. Савицкий номидаги давлат санъат музейи (Қорақалпоғистон), Ойбек уй-музейи, Ўзбекистон давлат санъат музейи, Ўзбекистон Республикаси маданият вазирлиги ҳузуридаги маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва Ўзбекистон Давлат санъат ва маданият институти вакиллари бўлди.
"Музей менежменти" курси маърузачиси Goldsmiths (Буюк Британия) университети ўқитувчиси Сильвиа Лахавнинг айтишича, Тошкентдаги музейлар ажойиб.
"Ўзим учун тушундимки, бизнинг курсимиз музейларнинг маркетингини такомиллаштириш масалаларида ҳамда уларга ташриф буюрувчиларни кўпроқ жалб қилиш мақсадида фойдали бўлди. Сизлардаги музейларнинг экспозициялари дарҳақиқат жуда ажойибдир", - дейди Буюк Британиялик мутахассис.
Сильвия Лахав музей менежменти соҳасида кўп йиллик тажрибага эга эканлигини таъкидлаймиз. У Франция, Италия, Португалия, Словакия ва Словенияда маърузалар ўқиган. Лондоннинг TateBritain, TateModern, theNationalGallery, theNationalPortraitGallery ва ТheV&A каби бешта йирик музейларида ўзининг йигирма йиллик тажрибасига асосланган: “Таълим, талқин ва санъат музейида мулоқот” мавзусидаги курсларни ўтказди. Шунингдек, Бема Шоу (Санъат университети) номидаги санъат мактабининг тасвирий санъат соҳасидаги дипломига эга.
Буюк Британия Санъат мактабининг директори (FalmouthSchoolofArt) Виржиния Баттон (Virginia Button) шундай таъкидлади: "Мен музей ишига эҳтиросли муносабатдаман ва музей иши билан шуғулланаётганларни ҳурмат қиламан. Бундай курсларга ўз ишини чиндан севадиган, ўз фаолиятида янги нарсаларни ўрганишга ва уларни жорий этишга тайёр бўлган одамлар тўпланганини кўриш жуда ёқимли. Умид қиламизки, бизнинг умумий ишимиздаги кўплаб масалалар бўйича барча саволларга жавоб топдик".
Виржиниянинг ўзи Британиянинг Тейт галереясида (Tate Britain) собиқ сақловчи. Тажрибали академик раҳбар ва менежер, санъатшунос, ёзувчи, мураббий, ўқитувчи ва маслаҳатчи. Виржиния музей менежменти курсига мураббийлик аспектини қўшди, шунингдек, катта маданий тадбирларни бошқариш ва ўтказиш тажрибаси ҳақида ўртоқлашди.
Дастурларни амалга ошириш ва стратегик режалаштириш бошқармаси бошлиғи Тимур Камалов: “Биз учун бу жиддий дастур, у музей ходимларига нафақат янги билимларга эга бўлишига ёрдам берадиган, балки, энг муҳими, курснинг иштирокчилари орасидан биз билан бирга музейларнинг муаммоларини ҳал қилишга ва уларга ташриф буюрувчиларга кўпроқ эътибор қаратишга тайёр бўлган “жамоанинг муҳим қисми” бўлган одамларни кўришни истардим”, - деб таъкидлади.
Британия Кенгаши директори Рейчел Айленд (Rachel Ireland) деди: “Аудиториялардаги тўлган жойларни кўриш ва бу курс, албатта, зарур эканлигини тушуниш жуда ёқимли. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасига бундай яхши ташкил этилган ва умуман, қизиқарли лойиҳалар учун миннатдорчилик билдирамиз. Ўзбекистон музейлари улкан салоҳиятга эга ва уни ривожлантириш зарур. Бу ерда биз имкон қадар ҳамма нарсага ёрдам беришга тайёрмиз. Биз бир-биримиз ҳақида кўп нарсаларни ўрганишимиз керак, ва энг муҳими, барча иштирокчиларга ўзлари ва музейлари учун мўлжалланган натижаларига эришишларини тилайман".
Курс ўқитувчиларининг фикрига кўра, материал барча назарий шакллари билан максимал даражада "ишлайди" ва амалда қўлланилади, ўз навбатида, маърузаларда олинган билимларни 2019 йил учун музейларда тақвим режаларини тузишда қўллаш мумкинлигини таъкидлашни истардик.

Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Узбекистана, совместно с Британским Советом и университетом Goldsmiths (Великобритания) запустили долгосрочную программу по музейному менеджменту. Первый цикл курса прошел в период с 17-25 декабря в Государственном институте искусств и культуры Узбекистана
Программа по музейному менеджменту разработана по опыту музейного дела Великобритании с акцентом на совершенствование административной структуры музеев Узбекистана и повышение качества услуг для посетителей.
Она включает в себя изучение передовой международной практики музейного менеджмента, управление проектами, а также аспекты по маркетингу и коммуникации.
Участниками курса стали представители Государственного музея прикладного искусства Узбекистана, Государственного музея искусств имени И. В. Савицкого (Каракалпакстан), Дома-музея Айбека, Государственного музея искусств Узбекистана, а также Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры РУз и Государственного института искусств и культуры Узбекистана.
По словам лектора курса «Музейный менеджмент», преподавателя в Университете Goldsmiths (Великобритания) Сильвии Лахав, музеи в Ташкенте поразительные.
«Для себя поняла, что наш курс стал полезен в вопросах усовершенствования маркетинга музеев, с целью привлечь к ним больше внимания посетителей. Потому как сами экспозиции музеев у вас действительно потрясающие», – отметила специалист из Великобритании.
Отметим, что Сильвия Лахав имеет многолетний опыт в сфере музейного менеджмента. Она читала лекции во Франции, Италии, Португалии, Словакии и Словении. Проводит курсы на тему: «Образование, интерпретация и общение в Художественном музее», который основан на ее двадцати летнем опыте работы в пяти крупнейших музеях Лондона, таких как: Tate Britain, Tate Modern, the National Gallery, the National Portrait Gallery и Тhe V&A. А также, имеет диплом в области изобразительного искусства в Школе искусств им. Бема Шоу (Университет искусств).
Директор школы искусств (Falmouth School of Art) Великобритания, Вирджиния Баттон (Virginia Button), отметила: «Я страстно отношусь к музейному делу и очень уважаю людей, кто этим занимается. Особенно приятно видеть, что на такие курсы собрались люди, которые действительно болеют за свое дело и готовы обучаться и вносить что-то новое в свою деятельность. Надеемся, что мы все нашли ответы на все вопросы по многим аспектам в нашем общем деле».
Сама Вирджиния бывший хранитель в Британской галерее Тейт (Tate Britain). Опытный академический руководитель и менеджер, искусствовед, писатель, куратор, преподаватель и консультант. Вирджиния добавила кураторский аспект в курс менеджмента музеев, а также поделилась об опыте управления и проведении больших культурных мероприятий.
Начальник управления реализации программ и стратегического планирования Тимур Камалов отметил, что для нас это серьезная программа, которая не только поможет работникам музеев приобрести новые знания, но главное, хотелось бы видеть из числа участников курса людей, кто в дальнейшем станет тем «костяком команды», которая готова вместе с нами решать проблемы музеев и привлекать к ним большее внимание посетителей.
Директор, Британского Совета Рейчел Айленд (Rachel Ireland) сказал: «Очень приятно было видеть заполненные места в аудитории и понимать, что данный курс действительно востребован. Благодарим Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан за такую хорошую организацию и в целом за интересные проекты. У музеев Узбекистана есть огромный потенциал и его необходимо развивать. В этом мы готовы помочь всем, чем сможем. Нам предстоит многое узнать друг о друге, а главное, хочется пожелать всем участникам достичь тех результатов, которые каждый из них задумал для себя и своего музея».
По словам лекторов курса, при всем своем теоретическом формате, материал максимально «работающий» и применимый на практике в свою очередь хочется отметить, что знания, полученные на лекциях, участники смогли применить при составлении своих календарных планов работ музеев на 2019 год.