Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va Abbott World Marathon Majors vakillari o‘rtasida Kelishuv tuzildi, unga ko‘ra "Samarkand Marathon" AbbottWMM Wanda Age Group Championship jahon chempionatining yosh guruhlari bo‘yicha saralash bosqichi ishtirokchisiga aylandi.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi “Samarqand marafoni” loyihasi tashabbuskori hisoblanadi. Marafon 2019-yildan buyon har yili o‘tkazib kelinmoqda.
3 yil davomida marafonda 40 dan ortiq davlatdan 6000 dan ziyod ishtirokchi qatnashdi.
Loyihaning asosiy maqsadi mamlakat madaniyat va san’at muassasalarida jamoatchilik e’tiborini inklyuzivlik mavzusiga jalb qilish, shuningdek, O‘zbekistonda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va sport turizmini rivojlantirishdan iborat.
"Samarkand Marathon" loyihasi har yili turli xayriya maqsadlariga yo‘naltiriladi.
2019-yilda marafondan ko‘zlangan maqsad mamlakat madaniyat muassasalarida tiflosharhlash amaliyotini joriy etish bo‘lgan.
Natijada 20 dan ortiq spektakllar tiflosharhlash yordamida sahnalashtirildi, REAKOMP Institutida (Rossiya) Jamg‘arma granti asosida tahsil olgan 2 nafar mutaxassis tayyorlandi. Jamg‘arma har yili tiflosharhlash mutaxassisligi bo‘yicha grant e’lon qilgan. Grant o‘qish bilan bog‘liq barcha xarajatlarini o‘z ichiga oladi. Grant haqida batafsil ma’lumot bilan www.acdf.uz saytida tanishishingiz mumkin.
Tiflosharhlash - bu maxsus og‘zaki tushuntirishlarsiz ko‘zi ojizlar uchun tushunarsiz bo‘lgan narsa, joy yoki harakatning lo‘nda tavsifi. Maxsus tayyorlangan tiflo-izohlar yordamida ko‘zi ojiz yoki zaif ko‘ruvchi insonlar sahnada sodir bo‘layotgan voqealarning to‘liq vizual tasvirini shakllantirishlari mumkin.
2020-yildagi maqsad - ASB (Autizm spektrining buzilishi) bo‘lgan bolalar uchun bolalar badiiy studiyasini yaratishdan iborat bo‘lgan.
Ushbu bolalar studiyasi "Samarkand Half Marathon 2020"da e’lon qilgan maqsadning natijasi bo‘ladi.
Studiya zamonaviy texnologiyalarni hisobga olgan holda, “Navro‘z” bog‘idagi qulay joylashuvga ega maydonda yaratiladi. Binoda ijodiy va interaktiv faoliyat uchun barcha sharoitlar mavjud bo‘ladi: dam olish maskani, ijodiy ustaxona, hovli, ota-onalar uchun kutish maydoni. Bugungi kunda studiya qurib bitkazilmoqda va u ham o‘smirlar, ham bolalar uchun birdek xizmat qiladi.
2021-yildagi yarim marafonning nogironligi bo‘lgan shaxslarni madaniyat muassasalarida ish bilan ta’minlashdan iborat.
Nogironlarning jamiyatga kompleks integrasiyalashuvida qo‘llab-quvatlash muhim vazifalardan biridir. Bu boradagi ishlar bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Ushbu bosqichda nogironligi bo‘lgan shaxslarni ish bilan ta’minlash sohasidagi muammolar o‘rganilmoqda. Mart oyida Jamg‘arma nogironligi bo‘lgan shaxslarni ish bilan ta’minlash istagida bo‘lgan madaniyat muassasalari uchun ochiq tanlov e’lon qiladi. Keyinchalik nogironligi bo‘lgan shaxslarni ish joyiga moslashtirish dasturlari ishlab chiqiladi.
Bu yilgi AbbottWMM Wanda Age Group jahon chempionati saralash yugurish poygalarida dunyoning eng yaxshi 300 ta musobaqasi, shuningdek, eng muhim oltita marafon o‘rin olgan va hozirda "Samarkan Marathon" ham shular qatoriga kiradi. Demak, 40 yoshdan oshgan har bir ishtirokchi "Samarkan Marathon"da ishtirok etib, ochko to‘plashi va Abbott World Marathon Majors global yosh toifasi reytingiga kiritilishi mumkin bo‘ladi. Eng yaxshi natija qayd etgan ishtirokchilar Londonda (Buyuk Britaniya) bo‘lib o‘tadigan marafon bo‘yicha jahon chempionatining yosh guruhlarida qatnashish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Abbott World Marathon Majors - bu dunyodagi eng katta va mashhur 6 ta marafonlar seriyasi jamlanmasidir. Uning tarkibiga Tokio, Boston, London, Berlin, Chikago va Nyu-York marafonlari kiradi.
Saralash poygasi maqomini olish 2022-yil 6-noyabr kuni bo‘lib o‘tadigan to‘rtinchi "Samarkand Marathon"da ishtirok etadigan 40 yoshdan oshgan yuguruvchilarning natijalari jahon reytingida hisobga olinishini anglatadi. AbbottWMM Wanda World Age Group reytingi bir yillik saralash davrini (2022-yil 1-yanvardan 2022-yil 31-dekabrgacha) o‘z ichiga oladi, bu davrda to‘qqiz xil yosh toifasidagi sportchilar (erkaklar va ayollar: 40-44, 45-49, 50-54, 55- 59, 60-64, 65-69, 70-74, 75-79, 80+) butun dunyo bo‘ylab saralash marafonlarida qatnashib, reyting ochkolarini qo‘lga kiritadilar.
Ushbu davr oxirida har bir yosh guruhidagi eng yaxshi yuguruvchilar (eng ko‘p reyting ochkolari bilan) TCS London Marafoni doirasida 2023-yilda Londonda bo‘lib o‘tadigan AbbottWMM Wanda Age Group jahon chempionatiga taklif qilinadi.
AbbottWMM Wanda Age Group Jahon reytingi haqida ko‘proq ma’lumot olish uchun www.abbottwmm.com saytiga tashrif buyuring.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi haqida
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi O‘zbekistonda madaniyat, san’at, adabiyot, teatr, musiqa, arxitektura va xoreografiyani rivojlantirishga qaratilgan loyihalar tashabbuskoridir. U xalqaro madaniy aloqalarni o‘rnatishga, mamlakat madaniy salohiyatini jahon miqyosida targ‘ib qilishga xizmat qiladi. Jamg‘armaning uzoq muddatli dasturlari qatoriga mamlakatimiz madaniyat muassasalarida inklyuziv va qulay muhitni yaratish, muzeylarni ta’mirlash, metsenatlikni rivojlantirish hamda muzeylar, teatrlar, madaniyat muassasalari va boshqa sohalar uchun kadrlar salohiyatini shakllantirishga ko‘maklashish kiradi.

Samarkand Marathon стал квалификационным забегом чемпионата мира!
Фонд развития культуры и искусства и представители Abbott World Marathon Majors заключили соглашение, согласно которому Samarkand Marathon стал участником отборочного цикла чемпионата мира в возрастных группах AbbottWMM Wanda Age Group World Championship.
Фонд развития культуры и искусства является инициатором проекта Samarkand Marathon. Марафон проводится ежегодно с 2019 года. За 3 года в марафоне приняли участие более 6000 участников из более чем 40 стран.
Главная цель проекта — привлечь внимание общественности к теме инклюзивности на объектах культуры и искусства страны, а также популяризация здорового образа жизни и развитие спортивного туризма в Узбекистане.
Каждый год у проекта Samarkand Marathon разные благотворительные цели.
В 2019 году целью проведения марафона было внедрение тифлокомментирования в культурных учреждениях страны.
В результате, проведено более 20 спектаклей с тифлокомментированием, подготовлены 2 специалиста, которые обучились по гранту Фонда в институте РЕАКОМП (Россия). Каждый год Фонд объявляет грант для обучения по специальности тифлокомментирование. Грант покрывает все расходы по обучению. Больше информации о гранте на сайте www.acdf.uz
Тифлокомментирование – это лаконичное описание предмета, пространства или действия, которые непонятны слепому (слабовидящему) без специальных словесных пояснений.
Цель в 2020-м году – создание детской художественной студии для детей с РАС (расстройством аутистического спектра).
Студия станет заявленным результатом Самаркандского благотворительного полумарафона 2020 года.
Студия создаётся с учётом современных технологий и включает в себя удобное расположение в парке «Навруз». В здании будут все условия для творческих и интерактивных занятий: зона отдыха, творческая мастерская, внутренний двор, зона ожидания для родителей. Студия находится на стадии завершения и будет доступна как для подростков, так и для детей младшего возраста.
Цель в 2021-м году – трудоустройство лиц с инвалидностью в учреждения культуры.
Лицам с инвалидностью необходима поддержка для комплексной интеграции в общество. Работа по этому направлению ведется поэтапно. На данном этапе изучаются проблемы в сфере занятости лиц с инвалидностью. В марте Фондом будет объявлен открытый конкурс для учреждений культуры, желающих предоставить рабочие места для людей с инвалидностью. Далее будут разработаны программы по адаптации лиц с инвалидностью на рабочих местах.
В список квалификационных забегов чемпионата мира по марафону в возрастных группах AbbottWMM Wanda Age Group World Championship в этом году вошли 300 лучших соревнований мира, а также шесть самых главных марафонов и теперь среди них Samarkand Marathon. Это означает, что каждый участник в возрасте от 40 лет сможет зарабатывать очки, участвуя в забеге Samarkand Marathon и будет внесен в глобальный рейтинг возрастных групп Abbott World Marathon Majors. Участники с лучшими результатами получат возможность участия в Чемпионате мира по марафону в возрастных группах, который проходит в Лондоне (Великобритания).
Abbott World Marathon Majors — это серия из 6 самых больших и известных марафонов в мире. Сюда входят марафоны Токио, Бостона, Лондона, Берлина, Чикаго и Нью-Йорка
Получение статуса квалификационного забега означает, что результаты бегунов старше 40 лет, которые будут участвовать в четвертом Самаркандском марафоне 6 ноября 2022 года, будут учтены в мировом рейтинге. Мировой рейтинг возрастной группы AbbottWMM Wanda включает годичный квалификационный период (с 1 января 2022 года до 31 декабря 2022 года), в течение которого спортсмены девяти разных возрастных групп (мужчины и женщины: 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74, 75-79, 80+) участвуя в квалификационных марафонах по всему миру, зарабатывают рейтинговые очки.
По окончании данного периода лучшие бегуны (набравшие наибольшее количество рейтинговых очков) в каждой возрастной группе будут приглашены на чемпионат мира AbbottWMM Wanda Age Group World Championships, который состоится в Лондоне в 2023 году рамках TCS London Marathon.