Bugun Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining majlislar zalida Madaniyat vasanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi vakillari ishtirokida matbuotchilar uchun brifing oʻtkazildi. Soʻzga chiqqanlar 1-3-noyabr kunlari Samarqand shahrida oʻtkaziladigan Samarkand Half Marathon loyihasi doirasida boʻladigan yugurish qanday oʻtishi, tomoshabin va ishtirokchilarga taklif etiladigan madaniy dasturlar haqida qisqacha maʼlumot berishdi.
Samarkand Half Marathon loyihasining asosiy maqsadi - jamoatchilikning diqqatini madaniyat va sanʼat muassasalariga muammosiga, ularning ochiqligiga va nogironlarni eʼtiborga olish masalalariga qaratish, shuningdek, Oʻzbekistonda sogʻlom turmush tarzini ommalashtirish, sport sayyohligini rivojlantirish ekani maʼlum qilindi. Yarim marafonda tajribali sportchilar bilan bir qatorda endi havaskor sportchilar ham ishtirok etishlari mumkin. Yugurish masofasi
2 km, 10 km va 21 km ni tashkil qiladi. Uchta masofaga yugurish uchun ishtirokchilar 20-oktyabrgacha samarkandhalfmarathon.oz sayti orqali roʻyxatdan oʻtishlari lozim.
Xalqaro yarim marafon oʻtkazishdan tushadigan mablagʻlar Toshkent teatrlarining birida tajriba sifatida oʻtkaziladigan loyihani amalga oshirish uchun sarflanadi. Loyihaga koʻra teatrda tiflokommentariy ishlatiladigan pyesa sahnalashtiriladi. Buning uchun zarur jihozlar sotib olinadi va mutaxassislarni oʻqitish tashkil etiladi.
Xalqaro yarim marafonga tayyorlanish davomida Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi nogironlarni eʼtiborga olish muammosini oʻrganish uchun tadqiqot oʻtkazadi. Bunda Jamgʻarma teatrlar, muzeylar, bogʻlar va Toshkent shahridagi boshqa madaniy muassasalarning imkoniyati cheklangan shaxslar uchun ochiqligi, ularda bunday insonlar eʼtiborga olinganligi muammosini oʻrganadi. Bundan tashqari, yuqoridagi muassasa xodimlari uchun ochiqlik va cheklangan shaxslarni eʼtiborga olish mavzusida treninglar oʻtkaziladi. Tadqiqot natijasi Xalqaro yarim marafon taʼlim dasturi doirasida hisobot sifatida taqdim etiladi.
Xalqaro yarim marafon dasturini va roʻyxatga olish tartibini loyiha saytidan koʻrishingiz mumkin: www.samarkandhalfmarathon.oz/oz
Mirxan Sagitov, Samarkand Half Marathon loyihasi menedjeri:
"Xorijda oʻtkazilgan koʻp marafon va yarim marafonlarning ishtirokchisi boʻlganim uchun aniq aytishim mumkin, Samarqanddagi Xalqaro yarim marafon juda chiroyli va qiziqarli oʻtadigan sport tadbiri boʻladi. Yugurish oʻtadigan yoʻlda ishtirokchilar shaharning hamma diqqatga sazovor joylarini koʻrishadi, yarim marafonning oʻzi esa mashhur Registon maydoni yaqinida boshlanadi. Yarim marafon oʻtadigan yoʻlga Xalqaro yengil atletika uyushmalar federatsiyasi IAAF va Xalqaro marafon va yugurishlar uyushmasi AIMS sertifikat bergan.
Belgilangan vaqtda marraga kelgan barcha yugurish ishtirokchilariga marraning oʻzida esdalik medallari topshiriladi. Roʻyxatga olingan ishtirokchilarning har bittasiga esa yugurish futbolkasi, brend nomi yozilgan sumka va marraga kelgan vaqtini aniq koʻrsatadigan raqamli chip beriladi. Gʻoliblar uchun esa alohida mukofot jamgʻarmasi taʼsis etilgan. Mutlaq koʻrsatgichda 1-3 oʻrinlarni olgan erkak va ayollarga pul mukofotlari topshiriladi. Yugurish mukofotlari va qoidalari haqidagi batafsil maʼlumotni saytimizda bilib olishingiz mumkin.
Zamonaviy yugurish tadbirlarini tashkil etishda xalqaro tajribaga ega Russia Running kompaniyasining malakali mutaxassislari yugurishni tashkil etish borasida maslahatlari bilan yordam berishayapti. Xalqaro yarim marafonni tashkil etuvchilar jamoasi yugurish ishtirokchilari uchun barcha xizmat va qulayliklar boʻlishi uchun tinmasdan ishlashayapti. Biz hozir faqat yarim marafonning har bitta ishtirokchisi Samarkand Half Marathon tadbiridan ajoyib va unutilmas taassurot bilan qaytishini maqsad qilib ishlayapmiz.
Toshkentda yashaydigan va yugurishda ishtirok etishni istaydiganlar uchun chorshanba va shanba kunlari bepul mashgʻulotlar oʻtkazamiz. Shu mashgʻulotlarimizda qatnashishga ham taklif etamiz. Mashgʻulot haqidagi toʻliq maʼlumot ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarimizda berilgan".
Madina Badalova, Madaniyat Vazirligi huzuridagi Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi Taʼlimni rivojlantirish boʻlimi boshligʻi:
"Mamlakatimizda bu miqyosdagi xayriya tadbiri birinchi marta oʻtkazilayapti. Yugurish uyushtirishdan tashqari Samarkandda bir qator boshqa madaniy tadbirlar ham oʻtkazmoqchimiz. Asosiysi – maqsadimiz katta. Yaʼni, jamoatchilikning diqqatini madaniyat obidalarida nogiron insonlarni eʼtiborga olish muammosiga qaratmoqchimiz. Jamgʻarmamiz Oʻzbekistondagi madaniyat obyektlarini yangilashga moʻljallangan uzoq muddatli dastur qabul qilish tashabbusi bilan chiqdi. Oldin Toshkent shahridagi muassasalarni koʻrib chiqamiz, treninglar oʻtkazamiz. Tadqiqotimiz natijasi internetda chop etiladi va yarim marafon taʼlim dasturi doirasida doklad sifatida taqdim etiladi.
Jamgʻarmamiz “Garaj” zamonaviy sanʼat muzeyi bilan hamkorlik qilib kelayapti - Rossiyalik hamkasblarimiz madaniyat obyektlarida eʼtiborga olish muhitini yaratish tajribasi haqida seminarlar oʻtkazishadi, maʼruzalar bilan chiqishadi. Bundan tashqari, yarim marafon doirasida yana bir muhim tashkilot - Beat Films kinofestifali bilan hamkorlik qilishni boshladik. Festival kuratorlari Samarqanddagi chiqishlarida qanday qilib oʻz kuchlari bilan xalqaro darajadagi mustaqil madaniy tashkilot tuzishgani haqida gapirib berishadi, ikkita hujjatli film koʻrsatishadi. Shu filmlardan bittasi –Free solo – bu yil “Oskar” mukofotini olgan".
Furqat Polvon-Zoda, Samarkand Half Marathon tashqi kommunikatsiyalar va madaniy dasturlar maslaxatchisi
“Bu mening Oʻzbekistondagi birinchi loyiham. Bundan buyon yugurish Samarqandda har yili oʻtadi, shahar madaniy hayotining muhim bir qismi boʻlib qoladi, deb umid qilaman. Samarkand Half Marathon tadbiriga Oʻzbekiston, Rossiya, Gruziya va boshqa davlatlardan mutaxassislarni chaqirganmiz, xullas, yaxshigina madaniy tajriba almashish boʻladi. Hozir yarim marafon dasturiga kiradigan tadbirlarni oxiriga yetkazayapmiz - maʼruzalar, seminarlar va kinokoʻrsatuvlarning aniq jadvalini tuzayapmiz. Dasturning musiqa qismida Oʻzbekiston, Finlyandiya, Germaniya, Turkiya va Rossiyadan kelgan artistlar qatnashadi. Tadbirning boshqa tafsilotini Internetdagi, ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarimizda batafsil aytamiz. Yugurishda qatnashish uchun roʻyxatdan oʻting, soʻng doʻstlaringizni Samarqandga chaqiring. Juda chiroyli tadbir boʻladi!”
Samarkand Half Marathon tadbirining madaniy dasturi
Hujjatli kino Beat Films Festival
“Fri solo” (Free Solo)
2019-yili “Oskar” mukofotini olgan. Filmda Aleks Xonnoldning - birinchi marta birovning yordamisiz AQSH Yosimit milliy bogʻidagi 2000 metrlik “El Kapitan” togʻi choʻqqisiga chiqqan insonning jasorati hikoya qilinadi.
"Yugurish – erkinlikdemak" (Free to Run)
Hozir koʻpchilik bilmaydi, lekin 50 yil oldin oddiy yuguruvchi inson isyonchi boʻlishi kerak edi, chunki ayollar bilan havaskorlar uchun bu sportga yoʻl rasman yopib qoʻyilgandi. Inson huquqlari uchun kurash boshlangan 60-yillarda bu qoida oʻzgardi. Free to run filmi aynan oʻsha vaqtdan boshlab yugurish tarixini, jamiyatda boʻlgan katta oʻzgarishlarni koʻrsatadi - ishqibozlikdan boshlangan ishning ulkan bir sohaga aylanishini hikoya qilib beradi.
Musiqa dasturi
Ya Tosiba (Finlyandiya)
Ananaviy qoʻshiqchilik bilan zamonaviy musiqa uygʻun birlashgan loyiha. Ozarbayjon tilidagi sheʼrlar bilan jonli fin elektron musiqasi qoʻshilgan.
Baris K (Turkiya)
Turkiya musiqasini toʻplagan sanʼatkor XX asr Yaqin Sharq qoʻshiqlaridan iborat boʻlgan dj toʻplamini namoyish qiladi. Registon maydoni ajoyib musiqaga choʻmadi.
Simple Symmetry (Rossiya)
Moskvalik aka-uka Lipskiylarning musiqasida xalq ohanglari, cholgʻu elementlari hamda Osiyo va Afrika muhiti uygʻunlashgan. 2-noyabrda oʻtadigan oqshomgi dasturimizning yakuniy ohangi boʻladi.
Farhod qori Halimov, Toir Qoʻziyev va boshqalar (Oʻzbekiston)
Ananaviy asl oʻzbek musiqasi ijrochilari 3-noyabr kuni yugurish tugaganidan soʻng sahnaga chiqishadi va Buxoro yoʻlida, shashmaqom usuli bilan, Sato joʻrligida qoʻshiq aytishadi.
Madaniyat obidalarida nur tasvir. “Garaj” muzeyining dasturi
Aleksandra Filippovskaya, "Nogironlikni tushunish modellari: tibbiy va ijtimoiy tushunchalar"
Alina Jekamuxova, “Aqliy rivojlanishi boshqacha insonlar: idrokning oʻziga xosligi”.
Yekaterina Barsukova, “Umumiy dizayn”
Samarkand Half Marathon Internetdagi sahifasi
#samarkandhalfmarathon
Samarkand Half Marathon tadbirining tashkilotchisi:
Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligi huzuridagi Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi

Today in the conference hall of the Agency of Information and Mass Communications, a press-briefing was held with the participation of representatives of the Foundation. The Speakers spoke about the upcoming half marathon and the educational and cultural program that await all participants and spectators of the Samarkand Half Marathon from November 1 until 3.
The main goal of the Samarkand Half Marathon project is to draw public attention to the problem of accessibility and inclusiveness of cultural and art venues, as well as promoting a healthy lifestyle and developing sports tourism in Uzbekistan. Both can be experienced at this site, and even novice runners can take part in the half marathon and distances of 21 km, 10 km and 2 km are provided. Registration for the Samarkand half marathon for all three distances will last until October 20.
The income from the half marathon will be used to implement a pilot project in one of the theatres in Tashkent. This program involves performance on the stage of the theatre, using audio description. For this, the necessary equipment will be purchased, as well as the training of specialists will be organized.
In preparation for the half marathon, the Art and Culture Development Foundation of the Republic of Uzbekistan will conduct a study on the problem of inclusion: there will be pilot-monitoring the availability of theatres, museums, parks, as well as other cultural institutions of Tashkent for people with disabilities and people with limited mobility. In addition, training will be held on inclusiveness and accessibility for employees of these institutions. The results of the study will be presented in the form of a report as part of the educational program of the half marathon.
The entire program of the half marathon and registration is available on the project's website:
Mirkhan Sagitov, facilitator of the Samarkand Half Marathon project:
"As a participant in many marathons and half marathons held abroad, I can confidently say that the half marathon route in Samarkand will be one of the most beautiful and exciting from a sports point of view. Throughout the marathon, participants will see all the principal attractions of the city - the half marathon itself will begin next to the famous Registan Square. The half marathon will be certified by the International Association of Athletics Federation, IAAF, and the Association of International Marathons and Distance Races, AIMS.
“All participants of the race, who finish the marathon on time for each distance, will receive commemorative medals of the finishers. Moreover, each registered participant will receive a race t-shirt, branded bag, and a number with a tracker that will allow getting the exact finish time. A prize fund has been established for the winners: men and women in the standings from 1st to 3rd place will be awarded with a cash prize. More information about prizes and the event's rules can be found on our website.
“Consultation in the organization of our event will be carried out by the international company ‘Russia Running,’ which includes specialists with significant experience in organizing modern running events. The entire team of organizers of the half marathon is working to provide maximum service and comfortable conditions for the participants of the race. We want every member to get the most out of the Samarkand Half Marathon. For those who live in Tashkent and would like to prepare for the race, we conduct free training - on Wednesdays and Saturdays. We invite you to participate in them too. All information is on our pages on social networks."
Madina Badalova, Head of the Department of Education Development in the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture:
"This is the first charity event of this scale in our country. In addition to the race itself, we plan to hold several cultural events in Samarkand, and most importantly - we have a big goal. It is about attracting public attention to the problem of inclusion at cultural sites. Our Fund has initiated a long-term program aimed at the modernization of cultural facilities of Uzbekistan. To begin with, we conduct monitoring and training in institutions in the city of Tashkent. The results of this study will be published on the Internet and presented as a report as part of the educational program of the half marathon.
“The Fund continues to cooperate with the ‘Garage’ Museum of Modern Art - our Russian colleagues will conduct workshops and lectures on the international experience in creating an inclusive environment at cultural institutions. Additionally, as part of the half marathon, we began to cooperate with another vital organization - the "Beat Films" film festival. The facilitators of the festival will give a lecture in Samarkand on how they created an independent cultural institution at the international level, and will show two documentaries. One of these films—Free Solo—won the Academy Award this year."
Furqat Palvan-Zade, facilitator of external communications and cultural program of the Samarkand Half Marathon:
“This is my first project in Uzbekistan. I hope that this race will be held every year in Samarkand and will become an important component of urban culture. To work on the Samarkand Half Marathon, we attracted specialists from Uzbekistan, Russia, Georgia and other countries - so we got a real cultural exchange. We are now finalizing all the components of the half-marathon program, and we are preparing the exact schedule of lectures, workshops and film screenings. Artists from Uzbekistan, Finland, Germany, Turkey and Russia will take part in the musical component of the program. We will report all the details on our website and in our social networks. Register for the race and call your friends to Samarkand. It will be fascinating! ”
Samarkand Half Marathon Cultural Program
Documentary film. Beat Films festival
Free Solo
Winner of the Oscar for 2019. The film is about the exploits of Alex Honnold, the first person to climb a 2000-meter vertical mountain known as El Capitan without any help, located in Yosemite National Park in the United States.
Free to Run
Few people remember this today, but 50 years ago ordinary runners had to be rebels - there was no official place for women or amateurs in this sport. All, of course, changed in the 60s, the time of the struggle for rights on all fronts. With this background, Free to Run tells the history of running as the story of a significant social movement - from romantic provocations to creating an industry of considerable size.
Music program
Ya Tosiba (Finland)
One of the few projects that organically combine traditional singing and modern music. Azerbaijani poems and Finnish electronic live music.
Baris K (Turkey)
The leading music collector from Turkey will present a DJ-set consisting of Middle Eastern songs written in the 20th century. The best music for a city event on Registan Square.
Simple Symmetry (Russia)
The music of the Lipsky brothers from Moscow combines ethnic rhythms, instrumental elements and the atmosphere of Asia and Africa. The final chord in our evening program on November 2.
Farkhod kori Halimov, Toir Koziev and others (Uzbekistan)
The real guardians of traditional Uzbek music will perform right after the November 3 race - Bukharian singing in the Shashmaqom genre and Sato’s amazing string instrument.