O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi 2021 yilda Luvr muzeyida bo‘lib o‘tadigan “Ipak yo‘lida sivilizasiya va madaniyat” ko‘rgazmasini o‘tkazishga faol tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Hozirgi kunda O‘zbekiston delegasiyasi Luvr muzeyi xodimlari bilan amaliy uchrashuvlar o‘tkazmoqda, unda ko‘rgazma konsepsiyasi, eksponatlar ekspozisiyasi, ularni ta'mirlash, tashish va saqlash, muzey ko‘rgazma zallarini tayyorlash bilan bog‘liq masalalar atroflicha muhokama qilinmoqda.
Bugun, 7 iyun' kuni Luvr muzeyining Molena zalida ko‘rgazmaning ilmiy-tashkiliy qo‘mitasi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Yig‘ilishda Luvr muzeyi va olimlar (Fransiya), Ermitaj muzeyi va Sharq davlat muzeyi (Rossiya), O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi San'atshunoslik instituti va O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi vakillari, shuningdek, O‘zbekistonning Fransiyadagi elchixonasi vakillari ishtirok etmoqda. Yig‘ilish doirasida ko‘rgazmaga bag‘ishlangan ilmiy katalogni yaratish va chop etish ham muhokama qilinadi.
Luvr muzeyida yaqinda bo‘lib o‘tadigan “Ipak yo‘lida sivilizasiya va madaniyat” ko‘rgazmasi va xalqaro ekspertlar ishtirokida bo‘lib o‘tgan xalqaro konferensiya haqidagi ma'lumotlar bilan bu yerda tanishishingiz mumkin: //acdf.oz/news/31

The Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan continues to actively prepare for the “Civilization and Culture on the Silk Road” exhibition, which will be held in the Louvre Museum in 2021.
Currently, the delegation from Uzbekistan holds business meetings with the staff of the Louvre Museum, where they discuss issues related to concepts of the exhibition, the exposition of exhibits, their restoration, transportation and storage, preparation of the exhibition halls of the museum and other details.
Today, on June 7th, a meeting of the scientific-organizing committee of the exhibition has been held in the Louvre Museum in the Molien Hall. Representatives of the Louvre Museum and scientists (France), representatives of the Hermitage Museum and the State Museum of the East (Russia), the Institute of Art Studies of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan and the Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, as well as representatives of the Embassy of Uzbekistan in France, all took part in the meeting. In the framework of the meeting the creation and release of a scientific catalogue to be released in tandem with the exhibition has also been discussed.
The information regarding the upcoming “Civilizations and Cultures on the Silk Road” exhibition in the Louvre Museum and the related international conference with the participation of international experts can be found here: //acdf.oz/news/31