Tashkent Encounters - bu Toshkentdagi Zamonaviy san'at markazining yangi loyihasi. Turli yo'nalishlarda ish olib boruvchi xalqaro mualliflar O'zbekiston poytaxtida uchrashib, mahalliy san'at vakillari bilan fikr almashadilar. “Tashkent Encounters” ning har bir qismi muayyan bir mavzuga bag'ishlanib, dastur doirasida munozaralar, ma'ruzalar, ko'rgazmalar, spektakllar va mahorat darslari tashkil etiladi.
“Tashkent Encounters” loyihasining ilk dasturi Markaziy Osiyoning zamonaviy kinosiga bag’ishlangan. Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston va O'zbekiston rejissyorlari zamonaviy kinoning klassikasiga aylangan filmlarini namoyish etishadi. Bu tomoshabinlarga ushbu mualliflarning 90-yillarning boshlaridan hozirgi kungacha kino sohasidagi evolyutsiyasini kuzatishga imkon beradi. Filmlarni ushbu bahorda Toshkentdagi Zamonaviy san'at markazining veb-saytida va ijtimoiy tarmoqlarida ko'rishingiz mumkin. "Tashkent Film Encounters" dasturi 2020 yilning kuz oyiga rejalashtirilgan bo'lib, unda bir qator namoyishlar, ma'ruzalar va davra suhbatlari bo’lib o’tishi rejalashtirilgan. Tadbirning batafsil dasturi markazning veb-saytida e'lon qilinadi.
CCA Tashkent
Toshkentdagi Zamonaviy san'at markazi - Markaziy Osiyoda zamonaviy madaniyatni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash uchun yangi platformadir. Kelajakda Zamonaviy san'at markaziga aylantiriladigan ushbu bino 1912 yilda qurilgan. Bu yerda inqilobdan avval, shaharning birinchi tramvay yo‘nalishi uchun enegriya yoqilg‘isi ishlab chiqaruvchi dizel elektr stansiyasi mavjud edi. Aynan shu yerdan Toshkent shahrini elektr bilan ta'minlash boshlangan. Hozirda, bu joyda yangi O‘zbekistonning yangi badiiy muhitini shakillantirish ishlari boshlanmoqda. Binoni ta’mirlash ishlari 2020 yilning oxirida boshlanadi.
Bu yilning boshida, rekonstruktsiya ishlari boshlanishidan avval, markaz sinov shaklida
faoliyatini boshlagan edi. CCA LAB uning birinchi loyihalaridan biri hisoblanadi. 2020 yil mart oyida boshlangan ushbu tadqiqot laboratoriyasi O'zbekistondagi zamonaviy san'at va madaniy amaliyotni rivojlantirish, shuningdek, yangi o'qish va mintaqaning badiiy merosi haqida yangi tushunchalarni shakllantirishga qaratilgan.
CCA LAB ishtirokchilari xalqaro kuratorlarning rahbarligi ostida turli loyihalar ustida ishlab, amaliy tajribaga ega bo'ladilar, bundan tashqari, “Tashkent Encounters” deb nomlangan qator mavzulardagi musiqa, kino va arxitektura bo‘yicha mutaxassisliklararo uchrashuvlarda ishtirok etadilar.

В апреле, мае и июне 2020 года в рамках проекта запланированы онлайн-показы фильмов центрально-азиатских режиссеров, ставших классикой современного кинематографа. С 17 по 24 апреля будет организован первый показ – зрители смогут посмотреть кинокартину «Воиз» («Оратор») Юсупа Разыкова, а также прочитать интервью с автором о его творчестве на сайте Центра современного искусства в Ташкенте
Tashkent Encounters – это cерия курируемых событий Центра современного искусства в Ташкенте. В рамках проекта международные авторы, работающие в различных дисциплинах, встречаются в столице Узбекистана и вступают в диалог с представителями локальной художественной сцены. Каждая серия Tashkent Encounters будет посвящена определенной теме, вокруг которой будет выстроена публичная программа в виде дискуссий, лекций, выставок, перформансов и воркшопов.
Первое событие Tashkent Encounters посвящено современному кинематографу Центральной Азии. Режиссеры Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Узбекистана представят свои работы, уже ставшие классикой современного кинематографа. Это позволит зрителям проследить эволюцию киноязыка этих авторов – начиная с ранних 90-х до наших дней. Фильмы можно будет посмотреть уже этой весной на сайте и в социальных сетях Центра современного искусства в Ташкенте. Публичная программа Tashkent Film Encounters запланирована на осень 2020 года и включит в себя серию показов, лекций и круглых столов. Подробная программа мероприятия будет опубликована на сайте центра.
CCA Tashkent
Центр современного искусства в Ташкенте (CCA Tashkent) – это новое пространство для развития и поддержки современной культуры в Центральной Азии. Здание, которое в скором будущем станет Центром современного искусства, было построено в 1912 году. До революции здесь находилась дизельная электростанция, вырабатывавшая энергию для первой в городе ветки трамвая. Именно здесь и началась электрификация города Ташкента. Здесь же начнется обновление художественной среды современного Узбекистана. Реконструкция здания начнется в конце 2020 года.
В этом году, до начала реконструкции, центр работает в тестовом режиме. Среди его первых проектов – CCA LAB. Начавшая свою работу в марте 2020 года, эта исследовательская лаборатория ставит себе целью развитие современного искусства и культурных практик в Узбекистане, а также формулирование новых прочтений и нового понимания художественного наследия региона.
Под руководством международных кураторов участники CCA LAB получат практический профессиональной опыт работы над проектами – в том числе Tashkent Encounters, серии междисциплинарных встреч, посвященных кино, музыке и перформансу.