2018 yilning 16 may kuni Vashingtondagi (AQSh) Artur M Sackler nomidagi Gallereyada Amerika Qo'shma Shtatlari notijorat yuridik instituti va O'zbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi o'rtasida hamkorlik to'g'risidagi bitim imzolandi.
Ma’lumot uchun:Artur M. Sackler galereyasi (Artur M. Sackler galereyasi) - Smitson institutining 19 mozeyidan biri. Galereya binosi Smitson institutining orqasida, Vashingtondagi Milliy Sayilgohda joylashgan. Freer Art Gallery bilan birga, Artur M. Sackler galereyasi Smitson Instituti tomonidan Osiyo san'atining asarlari to'plamiga kiritilgan. Artur M. Sackler galereyasining kollektsiyasi 10 mingga yaqin eksponatni o'z ichiga oladi.
Kelishuv Madaniyat sohasidagi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish va mustahkamlash, shuningdek, ta'lim, tarix, san'at va boshqa madaniy tadbirlarni amalga oshirish bo'yicha imzolandi.
Hujjat doirasida tomonlar san'at, tarixiy va madaniy ob'ektlar bilan bog'liq potentsial hamkorlikni o'rganish, Markaziy Osiyodagi moddiy va nomoddiy madaniy merosni o'rganish bo'yicha kelishdilar.
Ushbu hamkorlik mozeylar intizomi doirasida birgalikdagi tadqiqotlar va adabiyotlar, ko'rgazma tadbirlari va Smitson instituti va O'zbekiston mozeylari va galereyalar ob'yektlari haqidagi mavjud ma'lumotlar bilan almashinuv dasturlarini qamrab oladi.
Ma'lumot uchun: 24 mart kuni Vashingtondagi Artur M. Sackler san'at galereyasida Markaziy Osiyoning "IKAT" o'zbek ko'rgazmasi ochildi. Ko'rgazmada XIX asrda O'zbekistonning turli mintaqalarida yaratilgan nodir eksponatlar namoyish etilmoqda.
Ko'rgazmada Garvard universiteti olimi Guido Goldman tomonidan to'plangan atlas va adraslardan olingan eski kiyimlar to'plami va amerika dizaynerlari Oscar de la Renta to’plamlari namoyish etildi
Ma’lumot uchun: Smitson instituti 1846 yilda Qo'shma Shtatlar Kongressi qonuni asosida "axborotni targ'ib qilish va tarqatish" maqsadida tashkil etilgan va insoniyatning madaniy merosini tushunish va saqlashga, zamonaviy madaniy ijodni rivojlantirishga, sayyoralarning biologik xilma-xilligini anglash va saqlashga bag'ishlangan mozeylar, tadqiqot markazlari va dasturlarni amalga oshirish maqsadida tashkil etilgan.

16 мая 2018 года в Галерее имени Артура М. Саклера в г.Вашингтоне (США) между Смитсоновским институтом, некоммерческим трастовым государственным учреждением Соединенных Штатов Америки и Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан подписано Соглашение о сотрудничестве.
Справочно: Галерея Артура М. Сэклера (Arthur M. Sackler Gallery) – один из 19-ти музеев Смитсоновского института. Здание Галереи раположено на Национальной аллее в Вашингтоне, позади здания Смитсоновского института. Наряду с Художественной галереей Фрира, Галерея Артура М. Сэклера является собранием произведений азиатского искусства Смитсоновского института. Коллекция Галереи Артура М. Сэклера включает около 10 тысяч экспонатов.
Соглашение подписано в целях развития и укрепления двусторонних отношений в сфере культуры, а также реализации проектов, связанных с образованием, историей, искусством, и другими видами деятельности в сфере культуры.
В рамках документа стороны договорились об изучении потенциального сотрудничества, связанного с искусством, историческими и культурными объектами, исследованиями в области материального и нематериального культурного наследия Центральной Азии.
Сотрудничество будет включать программы наращивания потенциала в рамках дисциплины музееведения, совместные исследования и публикации, выставочную деятельность, а также обмен имеющийся информацией об объектах из собраний Смитсоновского института и музеев Узбекистана и галерей.
Для информации: В г.Вашингтоне 24 марта в Галерее Артура М. Саклера открылась выставка узбекского иката To Dye For: Ikats from Central Asia. На выставке представлены раритетные экспонаты, созданные в XIX веке в различных регионах Узбекистана.
В экспозицию вошли коллекция старинной одежды из атласа и адраса, собранная ученым Гарвардского университета Гвидо Голдманом, а также костюмы от американского дизайнера Оскара де ла Ренты.
Справочно: Смитсоновский Институт был создан в 1846 году по Закону Конгресса Соединенных Штатов для «повышения и распространения знаний» и основал музеи, исследовательские центры и программы, посвященные пониманию и сохранению культурного наследия человечества, поощрению современного культурного творчества, а также пониманию и поддержанию биоразнообразия планеты.