“Oʻzbekiston” xalqaro forumlar saroyida oʻtkazilgan konsertdan soʻng musiqachi darhol Oʻzbekiston davlat konservatoriyasi, R.Glier nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan musiqa akademik litseyi talabalari va Uspenskiy nomidagi Respublika ixtissoslashtirilgan musiqa akademik litseyi oʻquvchilari bilan uchrashdi.
9-dekabr kuni “Oʻzbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida jahonga mashhur pianinochi Denis Matsuyevning konserti boʻlib oʻtdi. Rus pianino maktabining yangiliklari va anʼanalarini oʻzida mujassam etgan yuksak mahorat sohibi Toshkentda Rossiya va Yevropaning klassik bastakorlari Igor Stravinskiy, Pyotr Chaykovskiy va Ferens Lissning sevimli asarlaridan yangi dasturni taqdim etdi.
Konsertdan soʻng Denis Matsuyev darhol Toshkentdagi musiqa muassasalari talabalari bilan uchrashdi. Uchrashuv davomida rus pianisti yosh musiqachilarga samimiy soʻzlashib, mahorat darsi sifatida talabalarga foydali boʻlgan bir nechta ijro texnikasini namoyish etdi.
Denis Matsuyev – Rossiya xalq rassomi, Moskva davlat universitetining faxriy professori, Rossiya Federatsiyasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat kengashi raisi, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Madaniyat va sanʼat kengashi aʼzosi. Musiqachi koʻplab xalqaro mukofotlar, jumladan nufuzli Dmitriy Shostakovich mukofoti sovrindori.
Musiqachining alohida javobgarligi – oʻzi oʻquvchi va hozirda uning prezidenti boʻlgan I.N.Voronova nomidagi “Yangi nomlar” mintaqalararo xayriya jamgʻarmasi. Jamgʻarma yigirma yillik tarixi davomida bir necha avlod rassomlarini tarbiyalagan va Denis Matsuyev boshchiligida iqtidorli bolalarni qoʻllab-quvvatlash sohasidagi taʼlim faoliyatini kengaytirishni davom ettirmoqda.
Konsert tashkilotchisi – Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi. Konsert chiptalarining bir qismi Toshkent shahridagi madaniyat muassasalari xodimlari va musiqa oʻquv yurtlari talabalari oʻrtasida bepul tarqatildi.

Пианист Денис Мацуев впервые выступил в Ташкенте
Сразу после концерта во Дворце международных форумов «Узбекистан» состоялась встреча музыканта со студентами Государственной консерватории Узбекистана, Республиканского специализированного музыкального академического лицея имени Р. М. Глиэра и Республиканского специализированного музыкального академического лицея имени В. Успенского.
9 декабря во Дворце международных форумов «Узбекистан» состоялся концерт всемирно известного пианиста Дениса Мацуева. Виртуоз, совмещающий в своем творчестве новаторство и традиции русской фортепианной школы, представил в Ташкенте новую программу из своих любимых произведений классических композиторов России и Европы: Игоря Стравинского, Петра Чайковского и Ференца Листа.
Сразу после концерта состоялась встреча Дениса Мацуева со школьниками музыкальных учебных заведений Ташкента. Во время встречи российский пианист выступил с напутственным словом перед молодыми музыкантами и в качестве мастер-класса показал несколько исполнительских приемов, которые будут полезны студентам.
Денис Мацуев – народный артист России, почетный профессор МГУ, председатель совета по культуре при Министерстве культуры РФ и член Совета по культуре и искусству при Президенте Российской Федерации. Музыкант является лауреатом множества международных премий, в том числе престижной премии имени Дмитрия Шостаковича.
Особая ответственность музыканта – Межрегиональный благотворительный фонд «Новые имена» им. И. Н. Вороновой, воспитанником, а в настоящее время президентом которого он является. Фонд за свою более чем двадцатилетнюю историю воспитал несколько поколений артистов и под руководством Дениса Мацуева продолжает расширять свою просветительскую деятельность в области поддержки талантливых детей.
Организатор концерта – Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан. Часть билетов была распространена среди работников культурных учреждений Ташкента и студентов музыкальных учебных заведений на безвозмездной основе.