Kecha Berlinda yangi galereyaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Mazkur bino taniqli britaniyalik arxitektor Devid Chipperfild loyihasi asosida qad ko‘tarilgan bo‘lib, Shpree daryosida joylashgan Muzey oroliga o‘ziga xos asosiy kirish joyi bo‘lib xizmat qiladi. Aynan ushbu binoda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi 2022 yilda Berlin tarixgacha bo‘lgan davr va ilk tarix muzeyi bilan hamkorlikda “Markaziy Osiyo merosi: Ahmoniylardan Kushongacha” nomli ko‘rgazmani o‘tkazishni rejalashtirmoqda.
Yangi majmuaning umumiy maydoni, yer osti qismini hisobga olgan holda, qariyb 11 ming kvadrat metrni egallaydi. Galereya 10 mingga yaqin san'at asarlarini Berlin muzeylariga hadya qilgan taniqli mesenat Djeyms Simon nomi bilan ataladi. Yangi bino YuNESKOning Butunjahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan Muzey orolini yangilash bo‘yicha loyihasining bir qismi hisoblanadi.
Avval xabar berganimizdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoevning 2018 yil yanvarda Germaniyaga tashrifi chog‘ida
madaniy-gumanitar tadbirlar davrasi doirasida 2019 yilning 16 yanvar' kuni Berlinda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi va Berlin davlat muzeylari o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolangan edi. Aynan mazkur hujjatda 2022 yilda Berlinda ko‘rgazma o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Ko‘rgazmaning maqsadi – hozirgi O‘zbekistonning hududida joylashgan Markaziy Osiyoning ilk davlatlari (eramizdan avvalgi VI asr va eramizning I-IV asrlari) tarixini namoyish qilish.
Joriy yilning aprel' oyida mazkur tadbirga tayyorgarlik ko‘rish doirasida O‘zbekistonga Berlin tarixgacha bo‘lgan davr va ilk tarix muzeyi direktori, O‘rta asr davri arxeologi Matias Vemxoff hamda mazkur muzeyning Rossiya va Sharqiy Yevropa bo‘yicha loyihalar bo‘yicha bosh kuratori, doktor Manfred Navrot tarkibidagi delegasiya tashrif buyurdi.
Nemis olimlari o‘zbek hamkasblari bilan muzokaralar va suhbatlar o‘tkazdi, shuningdek, o‘tkaziladigan ko‘rgazma eksponatlarini saralash uchun O‘zbekiston muzey kolleksiyalari bilan dastlabki tadqiqot ishlarini olib bordi.
Manfred Navrot, Berlin davlat muzeylari Rossiya va Sharqiy Yevropa bo‘yicha loyihalar bo‘yicha bosh kuratori:
- Hozir biz 2022 yilning mart oyida ochilishi rejalashtirilayotgan ko‘rgazmaning konsepsiyasini ishlab chiqish jarayonining yakuniy bosqichidamiz. Mazkur ko‘rgazmada eramizdan avvalgi birinchi ming yillikdan boshlab, eramizning birinchi ming yilligigacha bo‘lgan davrdagi O‘zbekiston madaniyati va taraqqiyotiga doir eksponatlar namoyish etiladi. Ko‘rgazma Grek-Baktriya va Kushonlar davrlari, Xorazm imperiyasi, Aleksandr Makedonskiy nomi va Markaziy Osiyo tarixining boshqa ko‘plab bosqichlari bilan bog‘liq bo‘ladi.

Yesterday there was an opening of the new gallery in Berlin. The building, designed by the famous British architect David Chipperfield, serves as the central entrance to the Museum Island, located on the Spree River. Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan together with the Berlin Museum of Prehistory and Early History, plan to hold the exhibition “The Legacy of Central Asia: from the Achaemenids to the Kushans” in this building in 2022.
The total area of the new complex, including the underground part, is almost 11 thousand square meters. The gallery bears the name of the famous patron James Simon, who donated about 10 thousand works of art to Berlin museums. The new building is part of a project regarding the renovation of the Museum Island, which is included in the World Cultural Heritage List of UNESCO.
As we announced earlier, on January 16, 2019, in Berlin, a Memorandum of Understanding was signed between the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan and the State Museums of Berlin. The Memorandum was signed in a framework of a series of cultural and humanitarian events, timed to the visit of President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to Germany in January 2018. This document provides for the exhibition in Berlin in 2022.
The purpose of the exhibition is to demonstrate the history of the early states (VI century BC-I-IV centuries AD.) in Central Asia, located on the territory of modern Uzbekistan.
As a part of preparation for this event, a delegation from the Museum of Prehistory and Early History of Berlin arrived to Uzbekistan in April of this year, which included: Matthias Wemhoff - Director of the Museum of Prehistory and Early History and Dr. Manfred Nawroth - Chief Curator for Research Projects in Eastern Europe and Russia at the Berlin State Museums, an archaeologist of the medieval period. German scientists held talks and meetings with Uzbek colleagues, and also conducted preliminary studies of the museum collections of Uzbekistan for the selection of exhibits for the upcoming exhibition.
Manfred Nawroth, Chief Curator for Research Projects in Eastern Europe and Russia at the Berlin State Museums:
- Now we are at the finishing stage of defining the concept of the exhibition, the opening of which is scheduled for March 2022. The exhibits of the culture and civilization of Uzbekistan, from the first millennium BC, to the first millennium of our era, will be presented here. The exhibition will be associated with the Greco-Bactrian and Kushan periods, the Khorezm empire, the name of Alexander the Great and many other milestones in the history of Central Asia.