Ushbu kunlarda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi ofisida “Zetcom” kompaniyasining mutaxassisi Lena Papailiou tomonidan uch kunlik trening o‘tkazilmoqda, va unda mutaxassislar muzeylar katalogizasiyasi bo‘yicha jahonning eng yaxshi platformalaridan biri MuseumPlus platformasi ishini o‘rganishmoqda.
Ilgari xabar berganimizdek, Jamg‘arma tomonidan O‘zbekiston muzeylarida onlayn katalogizasiyani joriy etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Onlayn platformaning test davri to‘rtta muzeyda amalga oshiriladi: O‘zbekiston davlat san'at muzeyi, O‘zbekiston amaliy san'at va hunarmandchilik tarixi davlat muzeyi, I.V.Saviskiy nomidagi Qoraqalpog‘iston davlat san'at muzeyi va Oybek uy-muzeyi.
Hafta boshidan boshlab muzeylar vakillari va Jamg‘arma xodimlari Shveysariyadan taklif etilgan “Zetcom” kompaniyasining mutaxassisi Lena Papailiou tomonidan o‘tkazilayotgan treninglarda ishtirok etmoqda. Treningda mutaxassis MuseumPlus platformasi bilan tanishtirib, dastur ishlashining ahamiyatli jihatlari, so‘ngra, trening qatnashchilari o‘rtasida muzeylarimizda dasturni ishga tushirishda muhim holatlarni izohlab bermoqda.
Bugungi kunga qadar yuqorida qayd etilgan O‘zbekiston muzeylarining mutaxassislari muzeylarning ma'lumotlar bazasini yaratish bo‘yicha ma'lum ishlarni amalga oshirish imkoniyatiga ega bo‘ldilar, jumladan: muzeyning har bir eksponatini batafsil tasniflash bo‘yicha maxsus jadvallar ishlab chiqish, inventarizasiyadan o‘tkazish va katalogizasiyani yangi tizimga o‘tkazishda mutaxassislarni dastlabki tayyorlash. Keyingi bosqichda mazkur jadvallarni MuseumPlus dasturiy ta'minotida yuklash amaliyoti o‘tkazilishi belgilangan.
Jahon muzeylari orasida MuseumPlus platformasidan keng foydalanayotganlar orasidan Luvr muzeyi, N'yu-York shahar muzeyi, Shimoliy-G‘arb madaniyat va san'at muzeyi kabilarni keltirish mumkin. Mazkur platformaning kompleks va moslashuvchan ilovalari real vaqt davomida muzeylarning ichki hisobotlarini boshqarishni ta'minlaydi hamda kolleksiyalarning turli xillari va ular bilan bog‘liq jarayonlarni hujjatlashtiradi. Mazkur platforma tushunarli interfeysga ega bo‘lib, brauzerr asosida ishlaydi va istalgan joydan internetga ulanish orqali ma'lumotlarni olish imkoniyatini yaratadi. Dastur avtomatik tarzda ro‘yxatlarni va hisoblashlarni yuritadi hamda muzey ishi bo‘yicha hisobotlarni taqdim etish imkoniyatiga ega.
Lena Papailiou, “Zetcom” kompaniyasining loyihalar bo‘yicha menejari:
- Toshkentga kelgan kunimning birinchi kunidayoq O‘zbekiston muzeylari mutaxassislari tomonidan to‘plangan ma'lumotlar bazasini tahlil qilishdan boshladim. Mening asosiy vazifam: bizning dasturiy ta'minotimizni o‘rnatish va undan foydalanish bo‘yicha barcha masalalarni hal etish, chunki MuseumPlusning asosiy foydalanuvchilari muzey xodimlari hisoblanishadi. Bundan tashqari, muzeylarda kolleksiyalar va hisobotlarning hajmi har xil bo‘lganligi uchun har bir muzeyning talabini alohida tushunish lozim. Mazkur jarayonda individual yondashuv ahamiyatlidir, va men Jamg‘arma tomonidan treningning tashkil etilishidan xursandman, chunki to‘rtta muzey vakillari bilan samarali ish olib borish, MuseumPlus dasturi yechishi mumkin bo‘lgan masalalarni tushunish imkoniyatini bermoqda. Oldinda qilinadigan ishlar kam emas, ammo men chin dildan xursandmanki, O‘zbekiston muzeylar faoliyatini rivojlantirishda xalqaro darajaga chiqmoqda, va, o‘ylaymanki, bizning hamkorligimiz yaqin vaqtda O‘zbekiston muzeylaridagi ko‘plab jarayonlarni optimallashtirishga xizmat qiladi.

В эти дни в офисе Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры РУ проходит трехдневный тренинг от Лены Папаилиоу, специалиста компании Zetcom, на котором участники изучают работу платформы MuseumPlus, одной из лучших мировых платформ по каталогизации в музеях.
Как мы сообщали ранее, Фонд ведет работу по внедрению онлайн каталогизации в музеи Узбекистана. Тестовый период по работе онлайн-платформы будет проходить в четырех музеях: Государственный музей искусств Узбекистана, Государственный музей прикладного искусства Узбекистана, Дом-музей Айбека и Государственный музей искусств имени И.В. Савицкого.
С начала недели представители музеев, а также сотрудники Фонда участвуют в тренинге, который проводит Лена Папаилиоу, приглашенный из Швейцарии специалист компании Zetcom. На тренинге она знакомит с работой платформы MuseumPlus, раскрывает все тонкости функционирования программы, а после, между участниками тренинга, проходит обсуждение по пунктам активизации программы в наших музеях.
На сегодняшний день сотрудники вышеперечисленных музеев Узбекистана провели определенную работу по созданию базы данных музеев, а именно: разработаны специальные таблицы, в которых детально описывается каждый экспонат музея, проведена инвентраризация и предварительная подготовка сотрудников к переходу на новую систему каталогизации. Далее последует этап работы по загрузке этих таблиц в программное обеспечение MuseumPlus.
Среди известных музеев мира, которые пользуются платформой MuseumPlus, можно назвать: Музей Лувра, Музей города Нью-Йорка, Северо-Западный музей культуры и искусства и многие другие. Комплексное и гибкое приложение этой платформы обеспечивает управление внутренними музейными отчетами в режиме реального времени и полностью документирует различные типы коллекций и связанные с ними рабочие процессы. Данная платформа имеет понятный интерфейс, работает на основе браузера и позволяет получать информацию путём подключения к интернету с любой локации. Программа автоматически ведет списки и подсчеты и выдаёт ежедневные отчёты по работе музея.
Лена Папаилиоу, менеджер по проектам компании Zetcom:
- С первого дня моего пребывания в Ташкенте я начала анализировать базу данных, которую собрали сотрудники музеев Узбекистана. Основная моя задача: помочь решить все вопросы по установке нашего программного обеспечения и его использования, ведь главными пользователями MuseumPlus будут именно работники музеев. Кроме этого, мне важно понять потребности каждого музея в отдельности, т.к. коллекции и объем отчетов у всех разный. В этом процессе очень важен индивидуальный подход и, я рада, что Фонд организовал для нас тренинг, который позволяет продуктивно вести работу с представителями четырех музеев, понять задачи, которые может помочь решить программа MuseumPlus. Работы еще предстоит немало, но я искренне рада, что Узбекистан выходит на международный уровень в развитии музейной деятельности и, надеюсь, наше сотрудничество уже в скором будущем поможет оптимизировать многие ежедневные процессы музеев Узбекистана.