Jamg‘arma va Google Arts & Culture o‘rtasida O‘zbekiston muzey kolleksiyalarining on-layn katalogini joylashtirish to‘g‘risida kelishuv imzolandi. Yaqinda platformada raqamli kolleksiya va ikkita on-layn ko‘rgazma ishga tushirildi. Quyidagi ilovaga o‘tgach, siz Jamg‘arma profilining ko‘rinishini ko‘rishingiz mumkin: //artsandculture.google.com/partner/art-culture-development-foundation-under-the-ministry-of-culture-of-the-republic-of-ozbekistan
Jamg‘arma O‘zbekistonda birinchilardan bo‘lib Google Arts&Culture platformasining hamkori bo‘ldi. O‘zbekiston muzeylari kolleksiyalarining Google Arts&Cultureda joylashtirilishi jahon on-layn platformasida madaniyatlar serqirraligining chegarlarini kengaytirish imkonini yaratadi. Endi dunyoning istalgan nuqtasidan bo‘lgan foydalanuvchilar taqdim etilgan eksponatlarni tomosha qilishlari mumkin.
Google Arts&Culture – jahonning 70 ta mamlakatlaridagi 1200 ta muzeylar, galereyalar va boshqa tashkilotlar eksponatlarining on-layn kolleksiyasi. Google Arts&Culture servisi dunyo ko‘rgazmalariga tashrif buyurish va san'at asarlarini kichik detallarda o‘rganish imkonini beradi. Shuningdek, bu yerda jahon madaniyati va san'ati bo‘yicha tarixiy ma'lumotlar va davriy nashrlar, fotosuratlar, videoroliklar, qo‘lyozmalar, shaharlar va arxitektura yodgorliklari hamda tabiat ajoyibotlari bo‘ylab ekskursiyalar taqdim etilgan.
Google Arts&Culture tomonidan navbatdagi bosqichda O‘zbekiston muzeylari uchun 3D-turlarni ishlab chiqish rejalashtirilgan.

Коллекции музеев Узбекистана на Google Arts&Culture
Между Фондом и Google Arts & Culture подписано соглашение по размещению онлайн каталога музейных коллекций Узбекистана. На днях на платформе была запущена цифровая коллекция и две онлайн выставки. Перейдя по ссылке, вы можете увидеть, как выглядит партнерский профиль Фонда.
Фонд стал первым партнером платформы Google Arts & Culture из Узбекистана. Присутствие музейных коллекций Узбекистана на Google Arts & Culture даст возможность расширять границы многогранности культур мировой он-лайн платформы. Теперь пользователи из любой точки мира могут получить доступ к представленным экспонатам.
Google Arts & Culture – это онлайн-коллекция экспонатов из 1200 музеев, галерей и других организаций в 70 странах. Сервис Google Arts & Culture представляет возможность посещать мировые выставки и изучать произведения искусства в мельчайших деталях. Также здесь представлены истории и публикации по мировой культуре и искусству, фотографии, видеоролики и рукописи, экскурсии по городам и памятникам архитектуры, а также чудеса природы.
На следующем этапе со стороны Google Arts&Culture планируется разработать 3D-туры для музеев Узбекистана.