28 va 29 fevral kunlari O‘zbekiston davlat yoshlar teatri sahnasida tiflosharhlash yordamida spektakllar namoyish etiladi. Ushbu tadbir "Ko‘ngil ko‘zi" loyihasi ko‘magida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etilmoqda. O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati markaziy boshqarmasi spektakllarga Toshkent shahri va Toshkent viloyatining ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi aholisini taklif qiladi.
Tomoshabinlarga Temur Zulfiqorovning «Xo‘ja Nasriddinning birinchi muhabbati» dostoni, shuningdek, «Asir tabib» teatrlashtirilgan spektakli hikoya qilib beriladi. Spektakl rejissyori – «O‘zbekiston Respublikasi san'at arbobi» Nabi Abduraxmanov.
O‘tgan yili Jamg‘arma mamlakatimizning madaniyat muassasalarida inklyuziv muhitni yaratish bo‘yicha uzoq muddatli dastur asosida ish boshladi. Teatrlarimizda tiflosharhlash orqali sahnalashtirilgan spektakllar namoyish etilishi ushbu dasturning elementlaridan biridir. Jamg‘arma ushbu loyiha bo‘yicha texnologiya muallifi Reakom instituti bilan hamkorlik qilmoqda. Fevral oyida rossiyalik hamkasblarimiz bilan birgalikda yana bir ta'lim dasturining ishga tushirilganini e'lon qilgan edik. Ta'lim dasturini muvaffaqiyatli tamomlagan mutahassislar Jamg‘arma loyihalari ustida ish olib boradi. Mamlakatimiz teatrlarida ushbu innovasion loyihani amalga oshirish 2019 yil noyabr oyida O‘zbekiston tarixida ilk marotaba bo‘lib o‘tgan Samarqand xalqaro xayriya yarimmarafonidan tushgan mablag‘lar hisobiga amalga oshirilmoqda.

28 и 29 февраля на сцене Государственного молодежного театра Узбекистана будут представлены постановки с тифлокомментированием. События организованы Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан при поддержке проекта Kongil Ko’zi. Центральным управлением общества слепых Узбекистана будут приглашены незрячие и слабовидящие жители Ташкента и Ташкентской области.
Зрителям будет представлена шоу-притча по поэме Тимура Зульфикарова «Первая любовь Ходжи Насреддина», а также театральная пьеса «Лекарь поневоле». Режиссером-постановщиком спектаклей является Заслуженный деятель искусств Узбекистана Наби Абдурахманов.
В прошлом году Фонд начал работать над долгосрочной программой по созданию инклюзивной среды в культурных учреждениях страны. Внедрение тифлокомментирования в театрах страны – один из элементов этой программы. Фонд сотрудничает с автором программы этой технологии Институтом «Реакомп». В феврале совместно с российским партнером был объявлен запуск образовательной программы. По окончанию курса подготовленные специалисты будут работать над проектами Фонда. Средства на реализацию инновационного проекта в театрах страны выручены с первого международного благотворительного забега в истории Узбекистана Samarkand Half Marathon, который прошел в ноябре 2019 года.
Справочно: Тифлокомментирование – это технология, которая позволяет незрячим и слабовидящим людям посещать музеи, театры, выставки и кино наравне со всеми. Подробные, но при этом лаконичные комментарии, которые они получают через наушники, помогают сложить целостную картину того, что происходит на сцене, экране или картине.