O‘zbekiston Resbulikasi Madaniyat vazirligi huzuidagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi xorijiy OTMlarda garnt asosida taxmil olish uchun tanlov e'lon qiladi.
2020 yilda talabalar chet el OTMlarning magistratura dasturlarida grant asosida ta'lim olish imkoniyatiga ega bo‘lishlari mumkin.
Nomzodlar quyidagi yo‘nalishlarni tanlab olishlari mumkin:
- Madaniyat va san'at sohasida menejment
- Qayta tiklash va saqlash
- Arxitektura
- madaniy turizm
- Grafik dizayn
- Tasviriy san'at
- Muzeyshunoslik
Tanlov bosqishlari:
Tanlov ikki bosqichda o‘tkadiladi:
Birinchi bosqichda, talabalar, dasturda ishtirok etish uchun arizalarni to‘ldirishlari lozim. Arizalarni ushbu (//forms.gle/yJU1bMC4mMN3k91m6) havola orqali to‘lidirishlari mumkin:
Arizalar 2020 yilning 1 apreliga qadar qabul qilinadi. Ishtirokchilar arizaga quyidlagi hujjatlarini ilova qilishlari talab etiladi:
- har qanday mamlakatlardan OTMga qabul qilinganligi to‘g‘risida tasdiqlash xati (o‘qish uchun to‘lov-shatrnomasini ko‘rsatgan holda);
- pasport nushasi;
- ingliz yoki rus tillarida bayonnoma (motivasion xat). Hujjatlar quyidagi ko‘rinishda rasmiylashtiriladi: yozuv shrifti Times New Roman, 12 o‘lchamda, 1.5 interval (400 so‘zdan oshmaligi kerak);
- Jamg‘arma tomonidan belgilangan namunadagi shaxsiy ma'lumotnoma;
oliy ma'lumot to‘g‘risidagi diplom va diplom varaqasi nushasi;
rezyume.
Qo‘shimcha hujjatlar (mavjud bo‘lsa):
- chet tillarini bilishini tasdiqlovchi sertifikat;
- o‘qituvchi yoki ish beruvchining tavsiyanomasi;
- ilmiy nashirlarining nushalari.
Dasturda ishtirok etish uchun quyidagi havolaga murojaat qilishingiz mumkin: //forms.gle/yJU1bMC4mMN3k91m6
Dasturning ikkinchi bosqichi O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligining quyidagi manzilidagi binosida 2020 yilning 6 aprelida suxbat asosida o‘tkaziladi. Manzil: Toshkent shahri, T. Shevchenko ko‘chsi 1-uy.
Mazkur grant tanlovi O‘zbekiston Resbublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasining reglamentiga muvofiq Stipendiya dasturining tarkibiy qismidir.
Dastur orqali ta'lim olish uchun grant quyidagi xarajatlarni qoplaydi:
- To‘lov-shartnomasining umumiy qiymati;
- Yotoqxonada yashash va kunlik;
- Har bir o‘quv yili uchun 2 ta aviareys;
- Tibbiy sug‘urta (minimal' tarif asosida).
Baholash mezonlari:
- akademik ko‘rsatkichlar;
- ilmiy-tadqiqot ishlari;
- tahliliy ko‘nikmalar;
- tashkilotchilik qobilyati;
- rivojlanish uchun motivasiya;
- ijtimoiy faollik;
- tanlab olingan mutahassislikning ahamiyati va afzalliklari hamda uning madaniyat va san'at sohasini rivojlantirishdagi rolidan xabardor bo‘lish.
Tanlov jadvali:
- Jamg‘arma veb-saytida arizalarni qabul qilish: 2020 yilning 1 apreligacha
- birinchi bosqich arizalarini ko‘rib chiqish: 2020 yilning 2 apreligacha
- birinchi bosqich natijalarini e'lon qilish: 2020 yilning 4 apreligacha
- Jamg‘arma kommisiyasi bilan yuzma-yuz suhbat: 2020 yil 7 aprel
- tanlov yakunlarini ko‘rib chiqish: 2020 yilning 10 apreligacha
- g‘oliblarni e'lon qilish: 2020 yil 11 apreldan kechiktirmagan holda
Tanlov g‘oliblari uchun jadval:
- tanlov g‘oliblari bilan shartnomalar tanlov yakunlari e'lon qilingan kundan boshlab 10 ish kuni ichida imzolanadi;
- stipendiyalar 2020 yilning aprel' oyi oxiriga qadar to‘lab beriladi.
Grant dasturida ishtirok etish shartlari:
- Tanlov ishtirokchilari bir vaqtning o‘zida bir nechta stipendiya dasturlrida ishtirok etib g‘olib, bo‘la olmaydilar;
- Tanloda 30 yoshdan oshmagan nomzodlar ishtirok etishi mumkin;
- Nomzodlar tomonidan o‘quv dasturi intizomi buzilishi, ta'lim olishdagi sustkashlik, o‘qishni sababsiz uzliksiz ravishda qoldirish, OTMning ichki qoidalarini buzish, talabalar turar joyida yashash qoidalarini (agar talabalar turar joyida yashasa) Jamg‘arma ta'lim grantini to‘lashni to‘xtatib turish huquqini o‘zida saqlab qoladi. Tabiiy ofatlar (zilzila, ko‘chki, dovullar, qurg‘oqchilik va boshqalar) yoki ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatlar (urush holatlari, blokda turish, mamlakat manfaatlari yo‘lida import va eksportga taqiq va boshqa favqulotdagi holatlar)da moliyalashtirishni to‘xtatish to‘g‘risidagi qarorni Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasining tanlov kommisiyasi tomonidan qabul qilinadi.
- Grant to‘lovi qabul qiluvchi muassasaning hisob-raqamiga o‘tkazib beriladi;
- Magistaratura dasturiga qabul qilingan taqdirda, Jamg‘arma yozgi ta'til vaqtida O‘zbekiston Respublikasidagi tashkilot va muassalarda amaliyotni o‘tash uchun talabalarni saralab olish huquqini o‘zida saqlab qoladi.
- Grant oluvchi, tegishli (magistr) ma'lumotini olganidan so‘ng, uch oy mobaynida Jamg‘arma stipendiya kommisiyasining qaroriga binoan, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vaizirligi nazorati ostida madaniyat va san'at muassasalarining usitvor yo‘nalishlariga ishga qabul qilinb, kamida uch yil muddat mobaynida ishlaydi.
- Jamg‘arma butun o‘qish davomida talabalarning shaxsiy xavfsizligi uchun javob bermaydi;
- Jamg‘arma yozgi ta'til vaqtida talabalarning (turar joy, ovqatlanish, ichki trasport) xarajatlarini qoplab bermaydi;
- Talaba o‘quv jarayonida O‘zbekistonga rejadan tashqari ravishda (imkonsiz vaziyatlarda, sog‘ligi holatlarda va boshqalar) qaytib kelgan taqdirda aviareys uchun barcha moliyaviy xarajatlar grant oluchi tomonidan qoplanadi.
Grant dasturining g‘oliblari o‘z bilimlarini va ko‘nikmalarini o‘rtoqlasha oladigan, yangi g‘oyalarni vujudga keltira oladigan, ularni amalga oshiradigan va ish natijalari uchun shaxsiy javobgarlikni o‘z zimmagisiga oladigan, shuningdek, atrofdagilarga o‘xshash fikrlaydigan odamlar jamoasini to‘plashga va ularni umumiy maqsad yo‘lida birlashtirib, yuksak natijalarga erishishga ilhomlantira oladigan ijodiy odamlar bo‘lishi mumkin.

The Foundation for the Development of Culture and Art under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan extends the open competition for grants in foreign universities.
In 2020, students have a unique opportunity to receive a grant to study in a master's degree program in foreign universities.
Priority includes the following areas for selecting candidates:
- Management in the sphere of culture and art
- Restoration and conservation
- Visual art
Stage of selection:
At the first stage, students need to fill out an application to participate in the selection for this program. You can fill out the application here: //forms.gle/yJU1bMC4mMN3k91m6
The application deadline is May 11, 2020. Contestants will be required to submit the following documents:
- confirmation letter from a university in any country concerning admission (indicating the amount of the contract for training);
- copy of passport;
- statement of intent (motivation letter) in English or Russian. The document should be formatted in the following format: Times New Roman font, size 12, spacing 1.5 (no more than 400 words);
- personal statement of the established Foundation sample;
- a copy of the diploma of higher education with a leaf insert;
- summary.
Additional documents (if there are any):
- certificates confirming knowledge of foreign languages;
- recommendation letters from teachers and employers;
- copies of scientific publications.
To apply for the program, follow the link: //forms.gle/yJU1bMC4mMN3k91m6
The second stage of selection for the program is a face-to-face interview, which will be held on May 18, 2020 in the building of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan located at the address: Tashkent, T. Shevchenko str. 1.
The grant competition is a component of the scholarship program under the regulations of the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
A grant to study in the program will cover the following expenses:
- The total contract value;
- Hostel accommodation and daily allowances;
- 2 flights per academic year;
Evaluation criteria:
- scientific and research works;
- analytical ability;
- the motivation for the development of projects;
- awareness of the significance and benefits of the chosen specialty and its role in the development of culture and art.
Schedule of the contest:
- acceptance of applications on the Foundation's website: until May 11, 2020
- examination of applications for the first stage: until May 12, 2020
- announcement of the results of the first stage: until May 13, 2020
- face-to-face interview with the Foundation Commission: until May 18, 2020
- summing up the results of the competition: until May 20, 2020
- announcement of winners: no later than May 21, 2020
Schedule for the competition winners:
- conclusion of contractual relations with the winners: within 10 business days from the date of announcement of the competition results;
- payment of scholarships: until the end of July 2020.
Conditions for participation in the grant program:
- Participants of the competition cannot be winners of several scholarship programs at the same time;
- Candidates who are not older than 30 years old can take part in the competition;
- The Foundation reserves the right to suspend the payment of an educational grant in the event of violation of academic discipline, poor academic performance, systematic absenteeism without good reason, violation of internal regulations and the Charter of the University, violation of the rules of residence in a dormitory (if a student lives in a dormitory), the occurrence of force majeure, including natural phenomena (earthquakes, landslides, hurricanes, droughts, etc.) or socio-economic circumstances (state of war, blockade, bans on imports and exports in the public interest, etc.). The decision to suspend funding is made by the Selection Committee of the Art and Culture Development Foundation;
- The grant amount is transferred to a bank account of the host organization;
- In case of admission to the master's program, the Foundation reserves the right to place students into organizations and institutions of the Republic of Uzbekistan for internships during the summer holidays;
- The grantee, after receiving the appropriate educational degree (master's) within three months, by the decision of the scholarship Commission of the Foundation will be employed in the priority areas of institutions of culture and art, which are under the supervision of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan. Employment period: at least three years.
- The Foundation does not cover the student's expenses (accommodation, meals, internal transport) during the summer holidays;
- In case of an unscheduled return of a student to Uzbekistan during the educational process (force majeure, health conditions, etc.), all financial expenses for air travel are assigned by the grantee.
The winners of the grant program can be creative people who are able to share their knowledge and skills, generate new ideas, implement them and take personal responsibility for the result of their work, as well as individuals who are ready to gather a team of like-minded people around them and inspire them to achieve a common goal.