Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi zamonaviy kutubxona, kovorking markazi, kinoteatr va restavratsiya laboratoriyasini o'z ichiga olgan yangi turdagi ta'lim muassasasini tashkil etilgani haqida e'lon qiladi.
Sobiq "Inturist" madaniy-axborot markazining binosi (manzili: Mirzo Ulug'bek tumani, Istiqlol ko'chasi, 47 uy) 1987 yilda qurilgan bo’lib, Toshkent modernizmi yodgorliklaridan biri hisoblanadi. Mustaqillik yillarida ushbu binoda O'zbekiston turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasining idorasi joylashgan edi.
To’liq rekonstruktsiyadan so'ng, yangi majmuada birdaniga ikkita yangi madaniyat muassasalari - Frantsiya madaniy markazi va madaniy meros ob'ektlarini tiklash markazi joylashtirilishi rejalashtirilgan. Ikkala muassasa ham O'zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi tashabbusi bilan tashkil etilgan bo'lib, kelajakda Jamg’armaning idorasi ham ushbu binoda joylashadi.
Jamg'arma ijrochi direktori Gayane Umerovaning so'zlariga ko'ra, ushbu tashkilotlarni yonma-yon joylashtirish to'g'risidagi qaror kelgusi yillarda xalqaro ko'rgazmalar, shu jumladan, 2022 yilda Parijning Luvr muzeyida O'zbekistonning turli kollektsiyalaridan tashkil topgan 300 dan ortiq eksponatlar namoyish etiladigan ko'rgazma o'tkazish rejalari asosida qabul qilingan. Shuningdek, Frantsiyadagi Milliy tiklanish markazi bilan Jamg’arma o’rtasida O'zbekistonda tiklash markazini tashkil etish bo'yicha Frantsiya mutaxassislar bilan ko’mak-maslahatlashuv memorandumi imzolandi.
Majmuada ilmiy-tadqiqot ishlari olib boriladi, bundan tashqari, bu yerga nafaqat restavratorlar, balki, etnograflar olimlar, tarixchilar va san'atshunoslar ham jalb qilinadi. Ushbu jarayon ochiq rejimda amalga oshirilib, tiklash ishlarini kuzatish, agar xohlasangiz, ushbu kasbni malakali mutaxassislardan o'rganish ham mumkin bo'ladi.
Aynan shu binoda jahon talablariga javob bera oladigan va zamonaviy kinoteatr va barcha xohlovchilar uchun ochiq kafe ham ishga tushuriladi. Tarix va zamonaviylik uyg'unligining natijasida yoshlar muzey biznesiga jalb qilinadi, undan tashqari, nafaqat O'zbekistonda, balki, butun dunyoda talabga javob beradigan restavratorlarning yangi avlodi paydo bo'lishiga erishiladi.
Binoning dizayn loyihasi Grace byurosi asoschilari Yekaterina Golovatyuk va Giacomo Cantoni tomonidan yaratilgan. Me'morlar portfolyosida Davlat Ermitajini (Sankt-Peterburg) rekonstruktsiya qilish va Rem Kolxas (OMA) rahbarligida Moskvadagi Garaj muzeyini rekonstruktsiya qilish loyihasi o’rin olgan. Me'morning so'zlariga ko'ra, Toshkentdagi loyihaning asosiy vazifalaridan biri bu binoda saqlanib qolgan barcha eng qadrli detallarni maksimal darajada saqlab qolishdir. Loyihada binoning fasad qismiga alohida e'tibor qaratilgan. Asl qiyofani saqlab qolish, maydonni kengaytirish va ko'proq funktsional imkoniyatlar uchun yangi g'oyalar va yuqori texnologiyali materiallar, shu jumladan, shaffof shisha tolali panjaralar qo'llaniladi, bu esa mavjud g'ishtli ishlanmalarni iqlim omillari ta'siridan himoya qiladi.
Grace arxitektura byurosining asoschilaridan biri Yekaterina Golovatyuk:
«Toshkentdagi binoga kelsak, biz mumkin bo'lgan barcha detallarni asli holicha saqlashga harakat qilamiz. Masalan, mazkur markazning avvalgi jamoat joylari shahar aholisining xotirasida qanday saqlanib qolgan bo’lsa, biz bu joylarni yana o’sha holicha qayta tiklaymiz. Biz bu yerga asl dasturlarga o'xshash bo’lgan binolarni talab qiladigan dasturlarni kiritdik. Ya'ni, sobiq foye, kafe va yodgorlik zinapoyalari xuddi shu tarzda - xuddi shu ochiqlik va shunga o'xshash bezak bilan ishlatiladi yangilanadi. Sobiq ichkaridagi kinozal modernizatsiya qilinadi va yangi zamonaviy ehtiyojlar uchun moslashtiriladi, ammo, tashqi ko'rinishi to'liq saqlanib qolinadi. Tashrif buyuruvchilarga kirish imkonini bermaydigan va zamonaviy ofis sifatida foydalaniladigan shu shaklidagi blokda biz Frantsiya markazini, ofislarni va restavratsiya laboratoriyasini joylashtirdik. Laboratoriya joylashgan qanotda biz jiddiyroq o’zgarishlarni amalga oshirdik. Sovet davrida binolar juda tejamkor va boshqa standartlarga binoan qurilgan edi, shuning uchun binoning ushbu qismida shiftlar juda past, oynasiz yoki juda tor xonalar bo’lgan. Bizning fikrimizcha, bu joylarni zamonaviy talablarga binoan, ayniqsa laboratoriya talablaridan kelib chiqib sifatli moslashtirish ishlarini amalga oshirish mumkin emas. Shularni inobatga olib, yangi restavratsiya laboratoriyasini yuqori talablardan kelib chiqib moslashtirish uchun biz inshootlarning bir qismini almashtirishga majbur bo'ldik va bu qismi zamonaviy va juda shaffof me'morchilik ishi sifatida loyihalashtirdik».
Binoni rekonstruktsiya qilish to'g'risidagi Gayane Umerova va Yekaterina Golovatyuk bilan bo’lib o’tgan suhbatning to'liq matni bu ushbu havoladan topishingiz mumkin.

The Art and Culture Development Foundation announces the creation of a new type of educational institutions, which include a modern library, a coworking center, a cinema, and a restoration laboratory.
The building of the former Intourist Cultural and Information Center (address: 47, Istiqlol street, Mirzo Ulugbek district) was built in 1987 and is considered one of the monuments to Tashkent modernism. During the years of independence, the building housed the office of the State Committee for Tourism Development of the Republic of Uzbekistan.
After the reconstruction, it will house two new cultural institutions-the French Cultural Center and the Research Center for the Restoration of Cultural Heritage Objects and Artworks. Both institutions were created on the initiative of the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, the office of which will also be located in this building.
According to the Executive Director of the Foundation Gayane Umerova, the decision to place these organizations nearby was made based on plans to hold international exhibitions in the coming years, including an exhibition at the Louvre Museum in 2022, when more than 300 exhibits from various collections of Uzbekistan will be presented in Paris. In addition, a Memorandum was signed with the Centre for Research and Restoration of the Museums of France, which experts consult the Foundation on the creation of a restoration center in Uzbekistan.
Scientific and research works will be carried out in this building, which will involve not only restorers but also ethnographers, historians, and art critics. The whole process will be held in an open mode – you will be able to observe the restoration work, and if you wish – to learn this profession. In the same building, there will be a modern and fashionable cinema and an open cafe, which everyone can get to. The combination of history and modernity will give its result and attract a young audience to the museum business, a new generation of restorers will appear, in demand not only in Uzbekistan but also around the world.
The design project of the building was created by the founders of Grace Bureau Ekaterina Golovatyuk and Giacomo Cantoni. The architects' portfolio includes the reconstruction of the State Hermitage Museum (Saint Petersburg) and the reconstruction of the Garage Museum in Moscow under the direction of Rem Koolhaas (OMA). According to the architect, one of the main tasks of the project in Tashkent is to save as much as possible all the most valuable things that have been preserved in this building. The project pays special attention to the facade of the building. To preserve the original appearance, expand the area and increase functionality, new techniques and high-tech materials will be used, including translucent fiber grilles that will protect the existing brickwork from the effects of climate factors.
Co-founder of the Grace Architectural Bureau Ekaterina Golovatyuk:
"In the case of a building in Tashkent, we try to preserve what is possible and what makes sense to preserve. For example, we will restore the former public spaces of the center – as they remained in the collective memory of citizens. We have placed there those programs that are similar to the original ones and require similar premises. That is, the former foyer, cafe, and monumental staircase will be used in much the same way – with the same openness and similar finishes. The former cinema hall will be modernized inside and adapted to new needs, but the exterior will be completely preserved.
In the u-shaped block, which was used as offices and was not accessible to visitors, we placed the French Cultural Center, offices, and restoration laboratory. In the wing where the laboratory will be located, we allowed ourselves to make more serious interventions. In the Soviet era, it was built very economically, and according to other standards, so this part of the building has very low ceilings, there are blind or too narrow rooms. From our point of view, it is impossible to adapt these spaces to modern requirements, especially to the requirements of the laboratory. Accordingly, in order to fit the new restoration laboratory with its strict spatial requirements, we have to replace some of the structures and designed this part as an obviously new modern and very transparent architecture."
The full text of the interview with Gayane Umerova and Ekaterina Golovatyuk about the reconstruction of the building is available at this link.