Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва сан’атни ривожлантириш жамғармаси 2022 йилда Берлинда Жеймс Симон галереясида бўлиб ўтадиган кўргазма ўтказишни режалаштирмоқда. Шу муносабат билан тарихга қадар бўлган давр ва дастлабки тарих музейи вакиллари навбатдаги ташриф билан Ўзбекистонга ташриф буюришди.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил 16-январ куни Жамғарма ва Берлин давлат музейлари ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланган эди. Меморандум 2018 йил январ ойида Германия саммитига бағишланган қатор маданий ва гуманитар тадбирлар доирасида имзоланган. Ушбу ҳужжат 2022 йилда Берлинда кўргазма ўтказилишини таъминлайди. Кўргазманинг мақсади замонавий Ўзбекистон ҳудудида жойлашган Ўрта Осиёдаги дастлабки давлатлар (милоддан аввалги ВИ аср - эрамизнинг И-ИВ асрлари) тарихини намойиш этишдир.
Кўргазмага тайёргарлик кўришда, 22-27 сентябр кунлари Тошкентга Берлин тарихи ва эрта тарих музейи делегатсияси ташриф буюрди. Улар таркибига музей директори Матиас Вемхоф, кўргазма куратори Манфред Наврот ва кўргазма учун қисқа метражли филм режиссёри Андреас Савалл ташриф буюришди.
Сафар давомида делегатсия Ўзбекистон тарихи давлат музейи ва Тошкент шаҳридаги Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Санъатшунослик институтига ташриф буюришди, шунингдек, Сурхондарё вилоятига ташриф буюришди. Германиялик мутахассислар ташриф буюрган жойлар орасида: Фаёзтепа, Каратепа ва Чингизтепа истеҳкомлари, Оксианлик Александрия, Кампиртепа қалъалари, Узундара қалъаси, шунингдек Халчаян ва Далварзинтепа қалъаларини қизиқиш билан кўздан кечирди.
Манфред Наврот, "Ўрта Осиё мероси: Кушон тсивилизатсияси" кўргазмаси куратори, Берлин давлат музейларидаги Шарқий Эвропа ва Россияда илмий лойиҳалар бўйича бош куратор:
- Сафаримизнинг мақсади Берлиндаги кўргазмага тайёргарлик кўриш жараёнида ўрганиш учун муҳим бўлган Термиз шаҳридаги археологик обидаларни кўздан кечириш эди. Шунингдек, биз ўзбекистонлик ҳамкорлар билан кўргазмани янада мустаҳкам режалаштириш бўйича бир қатор музокаралар ўтказдик. Биз қадимги истеҳкомлар, шунингдек, тоғларда жойлашган Узундара ва Қўрғонзоладаги эллинистик давр истеҳкомлари, шунингдек, Фаёзтепа, Каратепа, Далверзинтепа ва Халчаян каби Кушон давридаги қўрғонларни ўрганиб чиқдик. Ушбу жойларнинг барчаси кўргазмани яратишда муҳим рол ўйнайди. Кўргазманинг ишлаб чиқариш консепсиясини режалаштиришни бошлаш учун археологик жойларни кўздан кечириш керак. Бизнинг ишларимиз мунтазам равишда олиб борилмоқда ва мен ушбу ташрифни ташкил қилгани ва шериклик алоқаларини ёълга қўйгани учун Жамғрмадан миннатдорман. Кейинги ташрифимизда биз учун экспонатларни танлаш, кўргазма контсептсиясини муҳокама қилиш жуда муҳим ва, албатта, бир қатор археологик ёдгорликларни ўрганиш керак бўлади.

Как мы сообщали ранее, Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Узбекистана планирует проведение выставки в Берлине в 2022 году, которая будет проходить в Галерее Джеймса Симона. В связи с этим, с очередным визитом в Узбекистан прибыли представители Музея доисторического периода и ранней истории.
Напомним, что между Фондом и Государственными музеями Берлина 16 января 2019 года был подписан Меморандум о взаимопонимании. Меморандум подписали в рамках цикла мероприятий культурно-гуманитарного характера, приуроченных к визиту в Германию на высшем уровне в январе 2018 года. Именно этим документом предусмотрено проведение выставки в Берлине в 2022 году. Цель выставки – демонстрация истории ранних государств (VI в. до н.э.- I-IV вв. н. э.) в Центральной Азии, располагающейся на территории современного Узбекистана.
В рамках подготовки к выставке, в период с 22 по 27 сентября, в Ташкент прибыла делегация из Музея доисторического периода и ранней истории Берлина в состав которой вошли: директор музея Матиас Вемхофф, куратор выставки Манфред Наврот, и режиссёр короткометражного фильма к выставке Андреас Савалл.
За время своей поездки делегация посетила в Ташкенте Государственный музей истории Узбекистана и Институт искусствознаний Академии наук Республики Узбекистан, а также, была проведена насыщенная поездка по Сурхандарьинской области. Среди мест, которые удалось посетить специалистам из Германии были: Городища Фаязтепа, Каратепа и Чингизтепа, Александрия Оксианская, Городище Кампиртепа, Крепость Узундара, а также городища Халчаян и Далверзинтепа.
Манфред Наврот, куратор выставки «Наследие Центральной Азии: Кушанская цивилизация», главный куратор по научным проектам Восточной Европы и России Государственных Музеев Берлина:
- Целью нашей поездки стало посещение археологических памятников в Термезе, которые важны для изучения в период подготовки к выставке в Берлине. Также, мы провели несколько переговоров с партнерами из Узбекистана для дальнейшего планирования выставки. Нам удалось посетить важные локации, среди которых были древние городища, а также укрепления эллинистического периода в Узундара и Курганзоле, расположенные в горах, а также городища Кушанского периода, такие как Фаязтепа, Каратепа, Дальверзинтепа и Халчаян. Все эти места сыграют важную роль в создании выставки. Посещение археологических памятников необходимо нам для того, чтобы начать планирование постановочной концепции выставки. Наша работа идет планомерно и я благодарен Фонду за организацию поездки и налаживание партнерских отношений. При следующем посещении будет нам важно обсудить выбор экспонатов, концепцию выставки и конечно будет необходимо посетить еще ряд археологических памятников.