Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва сан’атни ривожлантириш жамғармаси 2022 йилда Берлинда Жеймс Симон галереясида бўлиб ўтадиган кўргазма ўтказишни режалаштирмоқда. Шу муносабат билан тарихга қадар бўлган давр ва дастлабки тарих музейи вакиллари навбатдаги ташриф билан Ўзбекистонга ташриф буюришди.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил 16-январ куни Жамғарма ва Берлин давлат музейлари ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланган эди. Меморандум 2018 йил январ ойида Германия саммитига бағишланган қатор маданий ва гуманитар тадбирлар доирасида имзоланган. Ушбу ҳужжат 2022 йилда Берлинда кўргазма ўтказилишини таъминлайди. Кўргазманинг мақсади замонавий Ўзбекистон ҳудудида жойлашган Ўрта Осиёдаги дастлабки давлатлар (милоддан аввалги ВИ аср - эрамизнинг И-ИВ асрлари) тарихини намойиш этишдир.
Кўргазмага тайёргарлик кўришда, 22-27 сентябр кунлари Тошкентга Берлин тарихи ва эрта тарих музейи делегатсияси ташриф буюрди. Улар таркибига музей директори Матиас Вемхоф, кўргазма куратори Манфред Наврот ва кўргазма учун қисқа метражли филм режиссёри Андреас Савалл ташриф буюришди.
Сафар давомида делегатсия Ўзбекистон тарихи давлат музейи ва Тошкент шаҳридаги Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Санъатшунослик институтига ташриф буюришди, шунингдек, Сурхондарё вилоятига ташриф буюришди. Германиялик мутахассислар ташриф буюрган жойлар орасида: Фаёзтепа, Каратепа ва Чингизтепа истеҳкомлари, Оксианлик Александрия, Кампиртепа қалъалари, Узундара қалъаси, шунингдек Халчаян ва Далварзинтепа қалъаларини қизиқиш билан кўздан кечирди.
Манфред Наврот, "Ўрта Осиё мероси: Кушон тсивилизатсияси" кўргазмаси куратори, Берлин давлат музейларидаги Шарқий Эвропа ва Россияда илмий лойиҳалар бўйича бош куратор:
- Сафаримизнинг мақсади Берлиндаги кўргазмага тайёргарлик кўриш жараёнида ўрганиш учун муҳим бўлган Термиз шаҳридаги археологик обидаларни кўздан кечириш эди. Шунингдек, биз ўзбекистонлик ҳамкорлар билан кўргазмани янада мустаҳкам режалаштириш бўйича бир қатор музокаралар ўтказдик. Биз қадимги истеҳкомлар, шунингдек, тоғларда жойлашган Узундара ва Қўрғонзоладаги эллинистик давр истеҳкомлари, шунингдек, Фаёзтепа, Каратепа, Далверзинтепа ва Халчаян каби Кушон давридаги қўрғонларни ўрганиб чиқдик. Ушбу жойларнинг барчаси кўргазмани яратишда муҳим рол ўйнайди. Кўргазманинг ишлаб чиқариш консепсиясини режалаштиришни бошлаш учун археологик жойларни кўздан кечириш керак. Бизнинг ишларимиз мунтазам равишда олиб борилмоқда ва мен ушбу ташрифни ташкил қилгани ва шериклик алоқаларини ёълга қўйгани учун Жамғрмадан миннатдорман. Кейинги ташрифимизда биз учун экспонатларни танлаш, кўргазма контсептсиясини муҳокама қилиш жуда муҳим ва, албатта, бир қатор археологик ёдгорликларни ўрганиш керак бўлади.

As we reported earlier, the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of Uzbekistan plans to hold an exhibition in Berlin in 2022, which will be held at the James Simon Gallery. In this regard, representatives of the Museum of the Prehistoric Period and Early History arrived in Uzbekistan on a return visit.
Recall that between the Foundation and the State Museums of Berlin on January 16, 2019, a Memorandum of Understanding was signed. The memorandum was signed as part of a series of cultural and humanitarian events dedicated to the summit visit to Germany in January 2018. This document provides for the holding of an exhibition in Berlin in 2022. The purpose of the exhibition is to demonstrate the history of the early states (VI century BC - IV century AD) in Central Asia, located in the territory of modern Uzbekistan.
In preparation for the exhibition, from September 22 to 27, a delegation from the Museum of Prehistoric and Early History of Berlin arrived in Tashkent, which included: Museum Director Matias Wemhoff, Exhibition Curator Manfred Navrot, and Andreas Savall, Director of the Short Film for the exhibition.
During the trip, the delegation visited the State Museum of History of Uzbekistan and the Institute of Art Studies of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan in Tashkent, and made extensive trips to the Surkhandarya region. Among the places that specialists from Germany managed to visit were: Fayaztepa, Karatepa and Chingiztepa fortifications, Alexandria Oksianskaya, Kampirtepa fortification, Uzundara fortress, as well as Khalchayan and Dalverzintep fortifications.
Manfred Navrot, curator of the exhibition “The Heritage of Central Asia: Kushan Civilization”, chief curator for research projects in Eastern Europe and Russia at the Berlin State Museums said:
"The purpose of our trip was to visit the archaeological sites in Termez, which are important to study during the preparation for the exhibition in Berlin. Also, we held several negotiations with partners from Uzbekistan for further planning of the exhibition. We managed to visit important locations, among which were ancient fortifications, as well as the Hellenistic period fortifications in Uzundara and Kurganzole located in the mountains, as well as fortifications of the Kushan period, such as Fayaztepa, Karatepa, Dalverzintepa and Khalchayan. All these places will play an important role in creating the exhibition. A visit to archaeological sites is necessary for us in order to begin planning the staged concept of the exhibition. Our work is proceeding systematically and I am grateful to the Foundation for organizing the trip and building partnerships. At the next visit, it will be important for us to discuss the choice of exhibits, the concept of the exhibition, and of course it will be necessary to visit a number of archaeological sites.”