Ташкилотлар Ўзбекистон Республикаси ҳудудида лойиҳаларни тайёрлаш ва амалга оширишга бўлган умумий манфаатдорликни ҳисобга олган ҳолда, шериклик алоқаларини давом эттириш мажбуриятини ўз зиммаларига оладилар, "Samarkand Half Marathon-2020" халқаро хайрия яриммарафонидаги ҳамкорлик алоҳида эътиборни талаб қилади.
Ушбу Меморандумнинг мақсади - ҳар йили ўтказиладиган Samarkand Half Marathon хайрия югуриш лойиҳасини тайёрлаш ва амалга оширишга қаратилган шериклик алоқаларини ўрнатиш ва томонлар ўртасида узоқ муддатли, самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришдир. Томонлар умумий қабул қилинган амалиёт асосида тенглик, хайрихоҳлик, ҳурмат ва ишонч асосида ҳамкорлик қилади.
"Маданият ва санъат жамғармаси ва "Капиталбанк" ўртасида шериклик муносабатларининг йўлга қўйилишини мамлакат тараққиётига муҳим сармоя бўладиган қатор лойиҳаларда дўстона ҳамкорликнинг бошланиши деб ҳисоблаш мумкин. "Samarkand Half Marathon 2020" лойиҳаси бўйича умумий ишлари бошланғич нуқта деб ҳисобланади. Шерикнинг ишончлилиги - бу ташқи муҳитнинг муайян шароитларида ҳамкорликни амалга ошириш қобилиятида, шунингдек ишбилармонлик обрўсида, ўз мажбуриятларини аниқ ва ўз вақтида бажариш қобилиятида намоён бўладиган хусусиятдир. Бу маъноларда "Капиталбанк" ўзини ишончли бизнес ҳамкор сифатида намоён этди. Умид қиламизки, ишимиз самарали бўлади" – Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Ижрочи директори Гаянэ Умерова.
Фонд ва АТБ Капиталбанк қуйидаги соҳаларда ҳамкорликни ривожлантиришни ният қилдилар: истиқболли лойиҳалар ҳақида маълумот алмашиш, таҳлилий, статистик ва ҳуқуқий ахборот алмашиш, лойиҳа тайёрлаш ва амалга оширишда энг яхши амалиётларни тарқатиш, тарғиб ва лойиҳаларни амалга оширишда томонлар ва халқаро тараққиёт институтлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни такомиллаштириш.
"Дунё ўзгармоқда, аммо ўйин қуриладиган тамойиллар ўзгаришсиз қолмоқда. Бизга фақат ўйинчиларгина эмас, балки ишонч билдира оладиган ҳамкорлар керак. Жамғарма мамлакатда маданиятни ривожлантириш бўйича тизимли ва кенг кўламли ишларни амалга ошириб, эътиборни тортадиган натижаларни кўрсатмоқда. Ходимларимиз ўртасида иш муносабатларини йўлга қўйиб, бир-биримизга фойдамиз тегиши мумкинлигига ишонамиз ва Жамғарманинг катта хайрия ташаббусига ҳисса қўшаётганимиздан фахрланамиз" - "Капиталбанк" бошқарув раиси Алишер Мирзаев

Организации обязуются поддерживать партнерские отношения, принимая во внимание совместную заинтересованность в подготовке и реализации проектов на территории Республики Узбекистан, особого внимания требует сотрудничество по международному благотворительному полумарафону Samarkand Half Marathon 2020.
Целью настоящего Меморандума является установление партнерских отношений и развитие долгосрочного, эффективного и взаимовыгодного сотрудничества сторон, направленного на подготовку и реализацию проекта ежегодного благотворительного забега Samarkand Half Marathon. Стороны будут осуществлять сотрудничество на основе равноправия, доброй воли, уважения, и доверия, исходя из общепринятой практики.
«Установление партнёрских отношений между Фондом культуры и искусства и «Капиталбанком» можно считать началом дружественного взаимодействия в ряде проектов, которые так или иначе будут важной инвестицией в развитие страны. Стартовой точкой мы будем считать общую работу над проектом Samarkand Half Marathon 2020. Надежность партнера — это свойство, проявляющееся в способности реализации сотрудничества при определенных условиях внешней среды, а также деловая репутация, способность точно и вовремя выполнять взятые на себя обязательства. Во всех перечисленных смыслах «Капиталбанк» зарекомендовал себя как надежный деловой спутник. Надеемся, наша работа будет плодотворной» – Гаянэ Умерова, исполнительный директор Фонда развития культуры и искусства.
Фонд и АКБ «Капиталбанк» намерены развивать сотрудничество по следующим направлениям: обмен информацией о перспективных проектах, обмен аналитической, статистической и правовой информацией, распространение лучших практик подготовки и реализации проектов, совершенствование взаимодействия между сторонами и международными институтами развития при продвижении и реализации проектов.
«Мир меняется, но принципы, на которых строится игра, остаются неизменными. Нужны не просто игроки, нужны партнёры, в которых можно быть уверенным. Фонд осуществляет планомерную и масштабную работу по развитию культуры в стране и показывает результат, привлекающий внимание. Мы убеждены, что можем стать полезными друг другу, наладив рабочие связи между нашими сотрудниками и горды внести свой вклад в большую благотворительную инициативу Фонда» – Алишер Мирзаев, председатель правления АКБ «Капиталбанк»