Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси чет эл олий ўқув юртларида грант асоосида ўқиш учун очиқ танлов эълон қилди.
2019-йилда талабалар чет эл олий ўқув юртларида магистрлик дастурида ўқиш учин грант ютиб олиш каби ажойиб имкониятга эга.
Номзодларни танлашда қуйидаги йўналишлар устувор (биринчи ўринда) туради:
- Маданият ва санъат соҳасида менежмент
- Қайта тиклаш ва сақлаш
- Маданий сайёҳлик
- График дизайни
- Тасвирийсанъат
Саралаш босқичлари
Танлов икки босқичда ўтказилади:
- Биринчи босқичда талабалар грант дастурига саралашда иштирок этиш учун //forms.gle/yJU1bMC4mMN3k91m6 электрон манзилда кўрсатилган заявкани(талабномани) тўлдириш керак бўлади.
Талабномани топшириш учун оҳирги муддат 2019 йил 15 сентябр. Номзодлар заявкага (талабномага) қуйидаги хужжатларни қўшиб юборишлари керак бўлади:
- исталган мамлакат Университетидан ўқишга қабул қилинганлик ҳақида маълумотнома (ўқиш учун тўлов-шартнома суммаси кўрсатилсин);
- паспорт нусхаси;
- рус ёки ўзбек тилида мақсадлар хақидаги ариза (далиллар ва асослар хати). Уш бу хужжат қуйидаги талабларга жавоб берадиган шаклда расмийлантирилиши керак: Times New Roman шрифтида, 12 ўлчамида, 1.5 интервалда (400та сўздан ортиқ бўлмаслиги лозим);
- Жамғарма белгиланган намунага асосланган шахсий ариза;
- олий маълумот тўғрисидаги диплом ва илованинг нусхаси;
- резюме.
Қўшимча хужжатлар (агар мавжуд бўлса)
- хорижий тилни эгалллаганлик тўғрисидаги сертификатлар;
- ўқитувчи ва иш берувчиларнинг тавсия хатлари;
- илмий нашрларнинг нусхалари.
Датурда иштирок этиш учун хужжатларни //forms.gle/kKp23NCfuK9fhmvi8 электрон манзил орқали юбориш мумкин.
Дастурнинг иккинчи босқичи -- 2019 йил 19 сентябр куни Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигининг биносида ўтказиладиган юзма юз суҳбатдир. Манзил: Тошкент ш. Тарас Шевченко, 1.
Грантлар танлов тадбири ЎР Маданият Вазирлиги қошидаги маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармасининг регламентидаги Стипендиал дастурининг таркибий қисмидир.
Дастурда таълим олиш гранти қуйидаги харажатларни қоплайди:
- Шартноманинг умумий қиймати;
- Ётоқхонада яшаш ва суткалик;
- Бир академик йилда 2та авиацион учишлар;
- Тиббий суғурта (минимал тариф бўйича).
Баҳолашмезонлари:
- Илмийфаолият;
- Илмий-тадқиқот ишлар;
- Аналитик қобилиятлар;
- Ташкилий қобилиятлар;
- Ривожланиш мақсади;
- Ижтимоий фаоллик;
- Танланган соҳанинг аҳамийати ва афзалликлари ва унинг маданият ва саънат соҳасини ривожлантиришдаги ўрнини англаш.
Мусобақанинг умумий жадвали:
- Талабномаларни(заявкаларни) Жамғарманинг сайтида қабул қилиш муддати: 2019 йил 15 сентябргача
- Биринчи босқични талабномаларининг экспертизаси (текширув жараени): 2019 йил 18 сентябргача
- Биринчи босқичнинг натижаларини эълон қилиш: 2019 йил 18 сентябргача
- Жамғарманинг комиссияси билан юзма юз сухбат: 2019 йил 19 сентябр
- Танловнинг натижаларини аниқлаш: 2019 йил 20 сентябргача
- Ғолибларни эълон қилиш: 2019 йил 23 сентябрдан кеч эмас.
Танлов ғолиблари учун график:
- Ғолиблар билан шартнома тузиш: танлов натижалари эълон қилинган кундан бошлаб 10 иш куни ичида;
- Стипендияларини тўлаш: 2019 йил октябрь ойи охиригача.
Грант дастурида иштирок этиш шартлари:
- Рақобатчилар бир вақтнинг ўзида бир нечта стипендия дастурлари бўйича ғолиб бўлиши мумкин эмас;
- Танловда 30 ёшдан катта бўлмаган номзодлар иштирок этишлари мумкин;
- Жамғарма академик интизом бузилган, олаётган таълимни ўзлаштириш пасайган, узрсиз узлуксиз давоматни бузиш, ички қоидалар ва олий ўқув юртининг қоидаларига риоя қилмаслик, ётоқхонада яшаш (агар талаба ётоқхонада яшаса) қоидаларини бузиш ҳолларида, ҳамда табиий офатларда (зилзилалар, бўронлар, қурғоқчилик ва бошқ.) ёкиижтимоий-иқтисодий вазиятларда (уруш ҳолати, блокада, давлат манфаатларидаги импорт ва экспортни тўхтатилиши, ва ҳо казо) таълим грантини тўлашни тўхтатиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади. Тўловни тўхтатиб туриш тўғрисидаги қарор Маданийат ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси танлов комиссияси томонидан амалга оширилади;
- Грант суммаси қабул қилувчи ташкилотнинг ҳисоб рақамига ўтказилади;
- Магистрлик дастурга кирган холатда талабаларни, Жамғарма ёзги таътил вақтида Ўзбекистон Республикаси ташкилотлари ва муассасаларида амалиёт ўтиш учун тайинлаш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади;
- Грант ютиб олган шахслар тегишли лицензия (магистр) олганидан сўнг уч ой давомида Фонд стипендиал(стипендияга оид) комиссиянинг қарори билан Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги назорати остида маданият ва санъат муассасаларининг устувор йўналишларида ишлайди. Иш стажи: камида уч йил.
- Ўқув даври мобайнида талабалар шахсий хавфсизлиги учун Жамғарма жавобгар эмас;
- Фонд ёзги таътил вақтида талабанинг харажатларини (тураржойи, овқатланиши, ички транспорт) қопламайди;
- Ўқув жарайони вақтида фавкулодли вазиятлар, соғлиқ билан боғлиқ шароитлар ва бошқа сабабларга кўра режадан ташқари талаба Ўзбекистонга қайтиб келиши керак бўлса, ҳаво сафарига (авиацион учишга) чиқиш учун барча молиявий харажатлар грант соҳибининг бўйнига қўйилади.
Грант дастурининг ғолиблари ўз билимларини ва қобилиятларини бошқаларга ўргата оладиган, янги ғоялар яратадиган, уларни амалга ошириш ва иш-натижалари учун шахсий масъулиятни ўз зиммасига оладиган ижодкор кишилар, шунингдек, ҳамфикр бўлган одамлар гуруҳини тўплай оладиган ва умумий мақсадга эришишга ундай оладиган шахслар бўлишлари керак.

The Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan announces an open competition for a scholarship to study in foreign universities.
In 2019, students have a unique opportunity to receive a scholarship for education in the master's programs in foreign universities.
The priority includes the following areas on the choice of candidates:
- Restoration and preservation
- Art
Stages of selection:
At the first stage, students need to fill out an application to participate in the selection for this program. The application can be filled here: //forms.gle/yJU1bMC4mMN3k91m6
The application deadline is September 15, 2019. Contestants will have to accompany the application with the following documents:
- letter of confirmation from the university of any country on admission (indicating the amount of the tuition fee);
- copy of passport;
- statement of interest (motivation letter) in English or Russian. The document should be in the following format: Times New Roman font, size 12, spacing 1.5 (no more than 400 words);
- personal application according to the sample established by the Foundation;
- a copy of the diploma of higher education with a leaf liner;
- resume
Additional documents (if available):
- certificates confirming knowledge of foreign languages;
- letters of recommendation from teachers and employers;
- copies of scientific publications.
To apply for participation in the program please follow the link: //forms.gle/kKp23NCfuK9fhmvi8
The second stage of selection for the program is a face-to-face interview, which will be held on September 19, 2019 at the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan. at: 1 T. Shevchenko Str, Tashkent.
The scholarship competition is a component of the Scholarship Program under the regulations of the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
The scholarship for education in the program will cover the following costs:
- Total contract fee;
- Accommodation in a dormitory and daily allowances;
- 2 flights for one academic year;
Criteria for evaluation:
- academic progress;
- awareness of the importance and benefits of the chosen specialty and its role in the development of the sphere of culture and art.
Competition schedule:
- accepting applications on the Foundation website: until September 15, 2019
- examination of applications for the first stage: until September 18, 2019
- announcement of the results of the first stage: until September 18, 2019
- Face-to-face interviews with the Foundation Commission: September 19, 2019
- Summing up the competition: until September 20, 2019
- Announcement of winners: no later than September 23, 2019.
The schedule for the contest winners:
- conclusion of contractual terms with winners: within 10 working days from the date of announcement of the results of the competition;
- scholarship payment: until the end of October 2019.
Conditions for participation in the scholarship program:
- Contestants may not be winners of several scholarship programs at the same time;
- Candidates up to 30 years old can take part in the competition;
- The Foundation reserves the right to suspend the payment of an educational scholarship in case of disciplinary violations, poor academic performance, systematic absences of studies without valid reasons, violation of the internal regulations and the statute of the university, violation of the rules of residence in the dormitory (if the student lives in the dormitory), force majeure circumstances, including natural phenomena (earthquakes, landslides, hurricanes, droughts, etc.) or socio-economic circumstances (state of war, blockades, bans on import and export in the public interest, etc.). The decision to suspend funding is made by the selection committee of the Art and Culture Development Foundation;
- The amount of the scholarship is to be directly transferred to the host organization;
- In the case of enrollment in the graduate program, the Foundation reserves the right to allocate students in organizations and institutions of the Republic of Uzbekistan for internships during the summer holidays;
- The grantee, after receiving the appropriate educational degree (master's degree), within three months, by the decision of the scholarship commission of the Foundation, is to be employed in the priority areas of the institutions of culture and art that are under the supervision of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan. Term of employment: not less than three years.
- The Foundation does not cover student expenses (accommodation, meals, internal transport) during the summer holidays;
- When student returns to Uzbekistan during the educational process out of schedule (force majeure, health, etc.), all financial expenses for air travel are borne by the grantee.
The winners of the scholarship program can be creative people who are able to share their knowledge and skills, generate new ideas, implement them and take personal responsibility for the results of the work, as well as personalities who are ready to gather around themselves a team of like-minded people and inspire them to achieve a common goal.