2019 йил 14 январь куни Берлинда (Германия) ўзбек миниатюрачиси Давлат Тошев кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Германиянинг Cultur-cooperationInternational фонди ва Бамберг университети Ислом санъати музейи билан ҳамкорликда кўргазма ташкилотчиси сифатида иштирок этди.
Давлат Тошев асарлари экспозицияси Берлиндаги "Bumiller" музей-коллекциясида намойиш этилган. “Bumiller” музей-коллекцияси – ўрта асрлар кундалик ҳаётининг хўжалик маҳсулотларини, безак буюмларини, флора ва фауна расмларини, абстракт нақшларни ўз ичига олган тарихий объектларнинг энг машҳур тўпламларидан бирига эга. Унда 7-асрдан 13-асргача бўлган 6000 дан ортиқ объектлар мавжуд. Коллекция объектлари асосан Марказий ва Жануби-Шарқий Осиё ҳудудларига тегишли.
Давлат Тошев кўргазмасига қизиқиш билан ташриф буюрган меҳмонлар асарларни кўриб чиқдилар ва кўргазма муаллифи билан суҳбатлашдилар. Давлат ўзи шундай деди: “Чизғич ва лупа менинг биринчи ёрдамчиларим, чунки миниатюра санъати аниқлик ва машаққатли ишни талаб қилади. Мен ҳатто кичик бир расмни уч ой давомида чизаман. Мен чизадиган қоғоз – бу ипак. Унинг ёши 200 йилдан кўпроқ. Қадимги қўлёзмалардаги ушбу саҳифаларни махсус, танланган асарлар учун ишлатаман. Ажабланарлиси шундаки, Бухоро миниатюрасининг тили Шарқ учун ҳам ва Ғарб учун ҳам тушунарли”.
Экспозиция 2019 йил 13 апрелгача кўриш учун тақдим этилади. Шунингдек, кўргазма дастурида Давлат Тошевнинг маҳорат дарслари ва Шарқ миниатюра санъати бўйича қўшма илмий-бадиий кечалар ўтказилиши кўзда тутилган.

14 января 2019 года состоялась церемония открытия выставки узбекского миниатюриста Давлата Тошева в Берлине (Германия). Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан выступил соорганизатором выставки совместно с немецким фондом Cultur-cooperation International e.V. и музеем исламского искусства Бамбергского университета.
Экспозиция работ Давлата Тошева представлена в музее-коллекции «Bumiller» в Берлине. Музей-коллекция «Bumiller» – обладает одной из самых известных коллекций исторических объектов, в которые входят хозяйственные изделия повседневной жизни средневековья, украшения, картины флоры и фауны, абстрактные орнаменты. В нем хранятся более 6000 объектов с 7-го по 13-й век. Объекты коллекции в основном относятся к территории Центральной и Юго-Восточной Азии.
Гости, посетившие выставку Давлата Тошева с интересом, рассматривали работы и беседовали с автором выставки. Сам Давлат поделился: «Линейка и лупа – мои первые помощники, ведь искусство миниатюры требует точности и кропотливой работы. Даже небольшую картинку я рисую три месяца. Бумага, на которой я пишу, шелковая. Ее возраст – более 200 лет. Эти страницы из старинных рукописей использую для особых, избранных работ. Удивительно, но язык бухарской миниатюры понятен как Востоку, так и Западу».
Экспозиция будет доступна для просмотра до 13 апреля 2019 года. Также в программе выставки предусмотрено проведение мастер-классов Давлата Тошева и совместных научно-художественных вечеров по искусству восточной миниатюры.