2018 йил 23 ноябрь куни Ўзбекистон тасвирий санъат галереясида Кореянинг 16-чи рассомлар кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Кўргазма Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, Ўзбекистон тасвирий санъат галереяси ва "AB-gallery "миллий Корея галереяси томонидан ташкил этилди.
Шу куни Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирининг биринчи ўринбосари Озодбек Назарбеков ҳамда Корея Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Квон Ёнг У сўзга чиқдилар.
-Ўзбекистонда илк бор жанубий Кореянинг 27 йиллиги муносабати билан пойтахтимизнинг маданий ҳаётини безатган замонавий санъат кўргазмаси ташкил этилмоқда. Унинг учун Корея рассомларининг 75 та энг яхши асарлари танланган. Шу кунларда Ўзбекистоннинг барча аҳолиси ва меҳмонлари Корея маданияти билан танишишлари, мамлакатнинг тонгги шаффоф эртакли дунёсига тушиб қолишлари мумкин. Бундай тадбирлар халқаро миқёсда халқлар ўртасидаги дўстона муносабатлар ва маданий алоқаларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга хизмат қилади, - деди Озодбек Назарбеков.
Ўз нутқида Корея Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Квон Ёнг У Корея - Ўзбекистон муносабатларининг кўп йўналишларда кузатилётган ривожланиш динамикасини қайд этди. - Бу борада маданий дипломатия муҳим ўрин тутади, бу орқали турли мамлакатлар халқлари дўстлик ришталарини мустаҳкамлаш ва ҳал этиш йўлларини осонлик билан топишади, деди элчи.
Суратларда, замонавий Кореянинг замонавий призмасидан фойдаланиб, 16 нафар рассом эркаклар ва аёллар ўртасидаги муносабатларни, мавҳум сюжетларни, кундалик ҳаётни ва Кореянинг кўп қиррали табиатини намойиш этди.
Шунингдек, кўргазманинг очилиш доирасида ташкилотчилар ва таклиф этилган меҳмонлар билан учрашув бўлиб ўтди, унда замонавий санъатнинг асосий тенденцияларини ривожлантириш соҳасида тадбиркорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.

23 ноября 2018 года в Галерее изобразительного искусства Узбекистана состоялась церемония открытия выставки 16-ти художников Кореи.
Выставка была организована Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан, Галереей изобразительного искусства Узбекистана и Национальной корейской галереей «AB-gallery».
В этот день, с приветственной речью выступили: первый заместитель Министра культуры Республики Узбекистан Озодбек Назарбеков и Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Республике Узбекистан. Квон Ёнг У
- Впервые в Узбекистане в честь 27-летия проводится выставка современного искусства Южной Кореи, которая украсила культурную жизнь нашей столицы. Для нее было выбрано 75 самых лучших произведений искусства корейских художников. В течение этих дней все жители и гости Узбекистана смогут ознакомиться с культурой Кореи, окунуться в сказочный мир страны утренней свежести. Такие мероприятия на международном уровне способствуют укреплению и развитию дружественных отношений и культурных связей между народами, – отметил Озодбек Назарбеков:
В своём выступлении Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Республике Узбекистан. Квон Ёнг У отметил динамику развития корейско-узбекских отношений по многим направления. - В этом большую роль играет культурная дипломатия, посредством которой народы разных стран легко находят точки соприкосновения и пути решения укрепления дружественных связей, подчеркнул посол.
В картинах, через призму своего видения современной Кореи, 16 художников отобразили отношения мужчины и женщины, абстрактные сюжеты, житейские будни и многогранную природу Кореи.
Также, в рамках открытия выставки, состоялась встреча организаторов и приглашенных гостей, где были обсуждены вопросы развития предпринимательства в сфере развития основных тенденций современного искусства.