2018 ylining 9 iyun sanasida Toshkent shahriga Britaniya mozeyi delegatsiyasi tashrif buyurdi. Uning tarkibida Islom san’ati Departamenti boshlig’i Ladan Akbarniya, Zamonaviy Yaqin Sharq to’plami kutratori Femida Suleyman, to’qimachilik to’plami kuratori Helena Volf va boshqalar bor edi.
Ushbu tashrifning tashkilotchisi Madaniyat va sport ishlari Vazirligi qoshidagi Madaniyat va San’atni rivojlantirish Jamg’armasi bo’ldi.
Tashrif chog'ida O'zbekiston Respublikasi Madaniyat ishlari Vazirligi va Madaniyat va san'atni rivojlantirish Jamg’armasi bilan ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish masalalari ko’rib chiqildi.
Shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligining muassasalarini qayta tiklash, saqlash va nazorat qilish sohasidagi xodimlarining kelgusi amaliyotini tashkil etish bilan bog’liq bo’lgan masalalar muhokama etildi.
Tashrif chog’ida delegatsiya Marg’ilon, Buxoro, Samarqand shaharlariga tashrif buyurish ham belgilangan.
Tashrif dasturi davomida O'zbekistonning madaniy va tarixiy markazlari, jumladan, Toshkentdagi Hazrati Imom ansambli, Turg'unboy Mirzaaxmedovning Marg'ilondagi uyi, Buxorodagi Ark qal'asi, Samarqanddagi Imom al-Buxoriy yodgorlik majmuasi, Samarqanddagi Registon maydoni va boshqa obidalarga tashrif buyurish rejalashtirilgan.

On 9 June 2018, a delegation from the British Museum consisting of the Head of the Department of Islamic Art Ladan Akbarnia, Curator of the Modern Middle East Collection Fahmida Suleiman, and Curator of the Collection of Textiles Helena Wolf visited Tashkent.
The visit was organised by the Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
During the visit, the parties discussed the prospects for the development of bilateral cooperation under the leadership of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan and the Art & Culture Development Foundation.
The participants also discussed the upcoming training of officials from the institutions of the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan in areas such as restoration, preservation and curatorial work.
The delegation from the British Museum travelled to the cities of Margilan, Bukhara and Samarkand as part of the visit.
The programme included visits to cultural and historical centres in Uzbekistan, including the Hazrati Imam ensemble in Tashkent, Turgunbai Mirzaakhmedov's house-workshop in Margilan, the Ark Fortress in Bukhara, the memorial complex of Imam Al-Bukhari and Registan Square in Samarkand, and others.
The Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan was established in October 2017 with the purpose of providing state support, ensuring the further development of national culture and arts in Uzbekistan, and expanding international and intergovernmental cultural links.
Media Office of the Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan