2018 ylining 9 iyun sanasida Toshkent shahriga Britaniya mozeyi delegatsiyasi tashrif buyurdi. Uning tarkibida Islom san’ati Departamenti boshlig’i Ladan Akbarniya, Zamonaviy Yaqin Sharq to’plami kutratori Femida Suleyman, to’qimachilik to’plami kuratori Helena Volf va boshqalar bor edi.
Ushbu tashrifning tashkilotchisi Madaniyat va sport ishlari Vazirligi qoshidagi Madaniyat va San’atni rivojlantirish Jamg’armasi bo’ldi.
Tashrif chog'ida O'zbekiston Respublikasi Madaniyat ishlari Vazirligi va Madaniyat va san'atni rivojlantirish Jamg’armasi bilan ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish masalalari ko’rib chiqildi.
Shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligining muassasalarini qayta tiklash, saqlash va nazorat qilish sohasidagi xodimlarining kelgusi amaliyotini tashkil etish bilan bog’liq bo’lgan masalalar muhokama etildi.
Tashrif chog’ida delegatsiya Marg’ilon, Buxoro, Samarqand shaharlariga tashrif buyurish ham belgilangan.
Tashrif dasturi davomida O'zbekistonning madaniy va tarixiy markazlari, jumladan, Toshkentdagi Hazrati Imom ansambli, Turg'unboy Mirzaaxmedovning Marg'ilondagi uyi, Buxorodagi Ark qal'asi, Samarqanddagi Imom al-Buxoriy yodgorlik majmuasi, Samarqanddagi Registon maydoni va boshqa obidalarga tashrif buyurish rejalashtirilgan.

Визит в Узбекистан делегации Британского музея
9 июня 2018 года в г.Ташкент прибыла делегация Британского музея (British Museum) в состав которой вошли глава Департамента исламского искусства Ладан Акбарния, куратор коллекции по Современному Ближнему Востоку Фамидой Сулейман, куратор коллекции текстиля Хеленой Вольф и др.
Организатором визита выступил Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
В ходе визита планируется обсудить перспективы развития двухстороннего сотрудничества с руководством Министерства культуры Республики Узбекистан и Фондом развития культуры и искусства.
Также будут обсуждены вопросы о предстоящей стажировке сотрудников учреждений Министерства культуры Республики Узбекистан по направлениям реставрация, консервация, кураторство.
Планируется, что делегация Британского музея в рамках визита посетит г.Маргилан, г.Бухару, г.Самарканд.
В программе пребывания запланированы посещение культурных и исторических центров Узбекистана, в том числе ансамбль Хазрати Имам в г.Ташкенте, дом-мастерская Тургунбая Мирзаахмедова в г.Маргилане, крепость Арк в г.Бухаре, мемориальный комплекс имама Аль-Бухари в г.Самарканде, площадь Регистан в г.Самарканде и др.