2020 йилда Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси таъсисчи бўлган мамлакатдаги биринчи Замонавий санъат маркази очилади.
Янги ташкилотнинг фаол фаолияти 2019 йил баҳоридан бошланади: 12 апрель куни бўлажак Марказ биносида ўзбек режиссёри ва видеорассоми Саодат Исмаилова “Qo'rg'onchiroq” (“Тепаликдаги нур”) шахсий кўргазмаси,
16 ва 17 апрель кунлари эса Алишер Навоий номидаги Давлат академик катта театри саҳнасида Саодат Исмаилова жангчи-қизларга, яъни қадимий қорақалпоқ эпосининг қаҳрамонларига бағишланган “Қирқ қиз” спектаклини тақдим этади.
Гаянэ Умерова, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ижрочи директори ўринбосари: “Жамоавий ишларга ва турли бадиий амалиётларни бирлаштиришга асосланган Замонавий санъат маркази лойиҳаси, аввало, биз учун услубий аҳамиятга эга. Жамғарма олдида янги турдаги маданий тузилмани яратиш вазифаси турибди. Дастлаб, биз замонавий санъат, кино, таълим ташаббуслари, экспериментал театрни бунёд этиш ва замонавий хореография соҳасидаги амалиётларни биз учун янги институционал
шакллар – мультимедиа лабораторияси, санъат маскани ва болалар маҳорат дарслари билан бирлаштиришни режалаштирадиган соҳалараро мужасамликни кўзда тутдик”.
“Qo'rg'on chiroq” кўргазма лойиҳаси Саодат Исмаилова томонидан сўнгги беш йил ичида яратилган видео ишланмаларни бирлаштиради.
“Зуҳра” видеопоэмаси биринчи марта Марказий Осиё павильонида
55-Венеция биенналида намойиш этилди, “Икки уфқ” деб номланган икки каналли видеони рассом Бойқонур яқинида афсонавий туркий шоир-қўшиқчи, левитация орқали инсон ўлмас мавжудотга айланиши мумкин деб ҳисоблаган Қорқит (IX аср) қабрида суратга олди.
С. Исмоилованинг ХХ асрнинг иккинчи ярмида йўқ бўлиб кетган Турон йўлбарсларига бағишланган “Сеҳрланган” видеохайрлашуви
ноёб асбоб-шиша гармоникаси учун мусиқалар ёзадиган композитор
Комил Норме билан ҳамкорликда яратилган.
“Окснинг шивирлаши” уч каналли видеолавҳаси Помирни Орол денгизи билан боғлайдиган Амударё (Окс) ва қадимги сувларга ўз тушларини айтадиган одамлар ҳақида ҳикоя қилади. Шунингдек, лойиҳа доирасида Саодат Исмаилованинг сўғд тилига бағишланган “Ўлмас хатлар” асарининг янги тақдимоти бўлиб ўтади.
Сўғд тили бугунги кунда ўлик ҳисобланади (унинг сўнгги ёзма ёдгорликлари XI асрга тўғри келади), лекин рассом тил ўлмайди, жамоавий хотирада, онг остида яшашни давом этади деб ишонади.
“Qo'rg'on chiroq” кўргазмаси устида Саодат Исмаилова Лондоннинг Тейт Модерн галереяси катта куратори Андреа Лиссони ва меъморлар, GRACE Милан архитектура бюроси асосчилари Екатерина Головатюк ва Жакомо Кантони билан ҳамкорликда ишлаган.
Рассом Саодат Исмаилова: “Менинг кўргазмамнинг ўзбек тилидаги номи “Қўрғон чироқ” деб номланади. Қўрғон – рус тилига таржима қилинишга муҳтож бўлмаган сўз бўлиб, кўпинча аждодларимизнинг қадимийлиги ва сирлари билан боғлиқдир. “Чироқ” – “нур” деб таржима қилинсада, бироқ бир пайтда бу бизга зардуштийликдан ўтган маросимнинг номи ҳам. “Чироқ” маросимини ўтказар эканмиз, биз халқимизнинг жамоавий хотирасида яшовчи аждодларимиз, боболаримиз ва момоларимиз билан алоқани ифодаловчи шам ва чироқларни ёқамиз. Ва нурнинг бу тасвири мен учун жуда яқиндир, чунки, бир томондан, мен жамоавий хотира мавзуси билан ишлайман, бошқа томондан – мен видеорассомман ва санъатимнинг асосида ўша нур ётади”.
Тейт Модерн галереяси катта куратори Андреа Лиссони: “Бундан ўн йил аввал Ўзбекистонда илк бор бўлганимдаёқ, бу ноёб ва ҳатто қимматбаҳо жой эканини дарҳол англадим. Бу мамлакатнинг илдизлари ўтмишга чуқур кириб боради: қадимги анъаналар бу ерда рус маданиятининг элементлари ва минг йиллар давомида чексиз чўллар ва чўлларда яшаган халқларнинг анъанавий урф-одатлари билан боғланган. Саодат Исмаилова бу дунёнинг ажойиб маданий элчиси бўлди. Европада ишлаб туриб, у нафақат ўз миллий шахсиятини сақлаб қолмоқда, балки минтақанинг ривожланишига ҳам ёрдам бермоқда. Мен у билан ҳали ҳеч нима бошланмаган вақтларда танишганимни эслайман. Унинг Тревизодаги квартирасидаги битта хона ўтов каби безатилганини эслайман. Бу менга жуда таъсир қилди. Мен тарихни, мусиқани, ёзишни ва маданий хотиранинг бошқа шаклларини чуқур ҳис қиладиган, янги ҳикоялар ва ғояларни излашда давом этаётган ўзига хос рассомни кўрдим. Саодат ўзининг туғилган ва ўсган ажойиб жойи ҳақида ажойиб ҳикоялар айтиб бериш учун санъатнинг ўзгарувчан кучини ишлатади”.
"Қирқ қиз" спектакли AgaKhanTrustforCulture халқаро жамғармаси (AgaKhanMusicInitiative дастури доирасида) томонидан Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси иштирокида яратилди. Саодат Исмаилованинг спектакли саҳнада қўйилишида бастакор Дмитрий Янов-Яновский иштирок этган. Бу спектакль асосига, ўз халқининг ҳимоячилари бўлган қаҳрамон қизлар-жангчилар ҳақидаги Қорақалпоқ эпоси қўйилган. Қадимги мусиқа асбобларининг товушлари ва аёллар вокали қадимги афсонани жонлантиради. Саодат Исмаилова томонидан суратга олинишига асос бўлган спектакл сценографияси томошабинларни Ўзбекистоннинг энг гўзал жойларига — Қорақалпоғистоннинг қадимий шаҳарларининг қумлари ва қадимги вайронага айланган биноларига, ҳамда Тошкентнинг энг қадимий масжидларидан бири Азизлархон эшон иншоотининг ички қиёфасига олиб боради.
Замонавий санъат марказининг оммавий дастури Москванинг “Гараж” замонавий санъат музейи билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган мусиқа тарихи бўйича маърузаларни, 5-7 ёшдаги болалар учун маҳорат дарсларини ўз ичига олади. Бундан ташқари, марказда “Маурицио Каттелан: кетдим, тез орада бўламан” фильми (реж. МараАксельрод) билан очиладиган GarageScreenFilmFestival кинофестивали ўтказилади. Томошабинларга замонавий санъат ва унга алоқадор эстетик амалиётлар билан ўзаро ҳамкорлик қилишнинг турли стратегияларига бағишланган бадиий ва ҳужжатли фильмлар, жумладан, “Камбағал одамлар. Кабаковлар” (реж.Антон Желнов), “Манифесто” (рассом Жулиана Розенфельдтнинг лойиҳаси, унда актриса Кейт Бланшетт ХХ асрнинг энг машҳур бадиий манифестларини камерага қараб ўқийди), “Баския: ҳақиқатнинг кўриниши” (реж. Сара Драйвер), “Кусама: бепоён дунёлар” (реж. Хетер Ленц) тақдим этилади. Кинодастурни ретроспектив марказ мутахассислари томонидан тайёрланган ўзбек режиссёри Али Хамраевнинг фильмлари тўлдиради. Бундан ташқари, параллел дастур доирасида рассом Саодат Исмаилова, “Гараж” замонавий санъат музейининг директори Антон Белов, Тейт Модерн галереяси катта куратори Андреа Лиссони, GRACE меъморлик бюроси ҳаммуассиси (ҳамасосчиси) Екатерина Головатюк ва бошқалар иштирок этадиган мунозаралар, нутқлар ва оммавий муҳокамалар серияси бўлиб ўтади.

В 2020 году в Ташкенте откроется первый в стране Центр современного искусства, учредителем которого выступил Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан. Активная деятельность новой институции начнется уже весной 2019 года: 12 апреля в здании будущего центра откроется персональная выставка узбекского режиссера и видеохудожника Саодат Исмаиловой Qo'rg'on chiroq («Свет на холме»), а 16 и 17 апреля на сцене Государственного академического Большого театра имени Алишера Навои Саодат Исмаилова представит свой спектакль «Qyrq Qyz» («Сорок девушек») — посвящение девам-воительницам, героиням древнего каракалпакского эпоса.
Гаянэ Умерова, заместитель исполнительного директора Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан: «Проект Центра современного искусства, основанный на коллективной работе и совмещении различных художественных практик, прежде всего имеет для нас методологическую ценность. Перед фондом стоит задача создать культурную институцию нового типа. Мы изначально ориентируемся на междисциплинарность, в рамках которой планируем объединить практики в области современного искусства, кино, образовательные инициативы, экспериментальные театральные постановки и современную хореографию с новыми для нас институциональными формами — лабораторией мультимедиа, арт-резиденцией и детскими воркшопами, которые заложат основу нашего ориентированного в будущее развития».
Выставочный проект Qo'rg'on chiroq объединяет созданные Саодат Исмаиловой за последние пять лет видеоработы. Видеопоэма «Зухра» впервые была показана в павильоне Центральной Азии на 55-й Венецианской биеннале, двухканальное видео «Два горизонта» художница снимала недалеко от Байконура на могиле легендарного тюркского поэта-песенника Коркыта (IX век), который считал, что достигнуть бессмертия можно благодаря левитации. Посвященное вымершим во второй половине XX века туранским тиграм видеопрощание «Заколдованный» Исмаилова создала в содружестве с композитором Камиль Норме, которая пишет музыку для уникального инструмента — стеклянной гармоники. Трехканальная видеоинсталляция «Шепот Окса» повествует о реке Амударье (Окс), воды которой соединяют Памир с Аральским морем, и о людях, рассказывающих древним водам свои сны. Также в рамках проекта состоится премьера новой, посвященной согдийскому языку работы Саодат Исмаиловой «Бессмертные письма». Согдийский язык сегодня считается мертвым (его последние письменные памятники относятся к XI веку), но художница уверена, что язык не может умереть, продолжая жить в подсознании и коллективной памяти.
Над выставкой Qo'rg'on chiroq Саодат Исмаилова работала в сотрудничестве со старшим куратором лондонской галереи Тейт Модерн Андреа Лиссони и архитекторами, сооснователями миланского архитектурного бюро GRACE Екатериной Головатюк и Джакомо Кантони.
Саодат Исмаилова, художник: «Название моей выставки на узбекском языке звучит как “Курган чирок”. Курган — слово, которое не нуждается в переводе на русский и часто ассоциируется у нас с древностью и тайнами предков. “Чирок” переводится как “свет”, но одновременно это и название ритуала, который пришел к нам из зороастризма. Совершая ритуал “чирок”, мы зажигаем свечи и светильники, символизирующие связь с предками, с праотцами и праматерями, которые живут в коллективной памяти нашего народа. И этот образ света как связи мне очень близок, ведь, с одной стороны, я работаю с темой коллективной памяти, с другой — я видеохудожник и в основе моего искусства лежит тот же свет».
Андреа Лиссони, старший куратор галереи Тейт Модерн: «Впервые оказавшись в Узбекистане около десяти лет назад, я сразу понял, насколько это уникальное и даже драгоценное место. Корни этой страны уходят глубоко в прошлое: древние традиции сплелись здесь с элементами русской культуры и традиционными обычаями народов, которые тысячелетиями населяли бескрайние пустыни и степь. Саодат Исмаилова стала прекрасным культурным посланником этого мира. Работая в Европе, она не только сохраняет свою национальную идентичность, но и помогает развитию региона. Помню, как я познакомился с ней в начале нулевых. Одна из комнат в ее квартире в Тревизо была оформлена как юрта. Меня это очень тронуло. Я увидел самобытного художника, который глубоко чувствует историю, музыку, письменность и другие формы культурной памяти, художника, который постоянно находится в поиске новых историй и идей.Саодат использует преображающую силу искусства, чтобы рассказать прекрасные истории об удивительном регионе, в котором она родилась и выросла».
Спектакль «Qyrq Qyz» создан Международным фондом Aga Khan Trust for Culture (в рамках программы Aga Khan Music Initiative) при участии Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан. В основу постановки, в которой принимал участие композитор Дмитрий Янов-Яновский, Саодат Исмаилова положила каракалпакский эпос, повествующий о героических девах-воительницах, защитницах своего народа. Звуки древних музыкальных инструментов и женский вокал оживляют древнюю легенду. Сценография спектакля, в основу которой легли съемки Саодат Исмаиловой, переносит зрителей в красивейшие места Узбекистана — пески и руины древних городов Каракалпакстана и интерьеры одной из старейших мечетей Ташкента Азизлархон эшон.