Jag’armaning ustivor yo’nalishlaridan biri madaniyat va san’at sohasida ta’lim tizimini rivojlantirish hisoblanadi. Ushbu vazifalar doirasida, o’sib kelayotgan yosh avlodning san’at va madaniyatga bo’lgan qiziqishini oshirish maqsadida, jamg’arma tomonidan Madaniyat Vazirligi tarkibiga kiruvchi ta’lim muassasalari, ya’ni: O’zbekiston Davlat Konservatoriyasi, O’zbekiston Respublikasi San’at va Madaniyat Instituti, Toshkent Davlat milliy raqs va horeografiya oliy maktabi, Davlat San’at va Madaniyat institutining Nukus filiali, Davlat San’at va Madaniyat institutining Farg’ona viloyati filiallarida taхsil olayotgan talabalar uchun stipendiyalar ta’sis etildi.
Grant dasturining asosiy maqsadi - O’zbekistondagi madaniyat va san’at sohasidagi yosh mutaxassislarni ijodiy salohiyatini rivojlantirishdir. Hozirgi paytda Madaniyat Vazirligi tarkibiga kiruvchi oliy ta’lim muassasalarida taxsil olayotgan nomzodlarning hujjatlarini qabul qilish jarayoni boshlandi. Hujjatlarni qabul qilish jarayoni tugaganidan so’ng, nomzodlar suhbat va test sinovlaridan o’tkaziladi va natijalarga ko’ra g’oliblar aniqlanadi.
Madaniyat va san’at sohasida faoliyat olib borayotgan yosh mutaxassislarni rag’batlantirish maqsadida, o’quv yilining bir yillik shartnoma puli miqdorida grantlar ajratish rejalashtrirlgan. Jamg’arma grant sohiblari bilan ularning o’zlashtirishini tahlil qilish va kerakli yordamni ko’rsatish maqsadida doimiy ravishda aloqada bo’ladi.

Одним из приоритетных направлений деятельности Фонда является развитие сферы образования в области культуры и искусства. В рамках этой миссии, а также в целях повышения интереса молодежи страны к образованию в сфере культуры и искусства, на 2018-2019 у.г. На данный момент начат процесс приема документов на стипендиальные программы для студентов вузов, входящих в систему Министерства культуры Республики Узбекистан - Государственной консерватории Узбекистана, Государственного института искусств и культуры Республики Узбекистан, Ташкентской государственной высшей школы национального танца и хореографии, Нукусского филиала государственного института искусств и культуры, Ферганского регионального филиала государственного института искусств и культуры.
Основной целью стипендиальной программы является развитие творческого потенциала молодых специалистов сферы культуры в Узбекистане. В настоящее время идёт процесс приема документов кандидатов для обучения в вузах, входящих в систему Министерства культуры. Конкурс продлится до 25 сентября 2018 года, победитель в котором будет выбран путем успешного прохождения 2-х этапов конкурса, а именно- собеседования и тестирования.
Для стимулирования молодых специалистов сферы культуры и искусства, планируется выдача грантов в размере суммы контракта за один учебный год. Фонд будет поддерживать постоянную связь со стипендиатами в целях мониторинга их обучения и предоставления необходимой поддержки.